reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

VESA přinese DisplayPort do nového USB Type-C

, , aktualita
VESA přinese DisplayPort do nového USB Type-C
Oboustranný konektor USB Type-C dobře známe, ovšem novinkou je to, že organizace VESA chce pomocí režimu Alt Mode nabídnout rozhraní DisplayPort, které by pracovalo právě i s novým USB. Co vše by to znamenalo?
VESA přinese DisplayPort do nového USB Type-C
Respektive bude znamenat, protože organizace Video Electronics Standards Association (VESA) již na implementaci DisplayPortu do USB pracuje s USB 3.0 Promoter Group. Využít se má tzv. DisplayPort Alternate Mode ("Alt Mode") na novém rozhraní USB Type-C, díky čemuž bychom mohli přes toto rozhraní přenášet audio a video s rozlišením 4K i vyšším, data s pomocí SuperSpeed USB (USB 3.1) a navíc až 100 W energie. Díky tomu by například pro připojení monitoru, jeho USB hubu i napájení měl stačit jeden jediný kabel namísto tří. DisplayPort Alt Mode by měl navíc podporovat i rozhraní HDMI, DVI a D-Sub.

Zařízení podporující DisplayPort Alt Mode na USB typu C se budou moci také připojit na standardní rozhraní DisplayPort, a to s využitím příslušného kabelu fungujícího jako redukce. A z USB typu C se zase pomocí jiných redukcí budeme moci připojit k zobrazovacím zařízením, která jsou vybavena rozhraními HDMI, DVI či D-Sub.

DisplayPort a USB mohou spolupracovat, protože přenášejí data podobným způsobem pomocí jednotlivých linek, přičemž nové specifikace SuperSpeed USB nabízí 10 Gbps na linku a DisplayPort potřebuje pouze 8,1 Gbps, jak je definováno ve standardu DisplayPort 1.3. Nicméně první zařízení nejspíše nabídnou ještě rozhraní DisplayPort 1.2a s propustností 5,4 Gbps na linku, takže na zásobení displeje s rozlišením 4K (4096 x 2160) se 30bitovými barvami a 60Hz obnovovací frekvencí bude třeba využít všechny čtyři dostupné linky.

Je tedy zřejmé, že bude možné s dostupnými linkami libovolně hospodařit. Dvě se mohou využít pro přenos obrazu a audia a dvě pro data. S využitím DisplayPort 1.3 tak bude možné nakrmit monitor s rozlišením 4K a ještě mít k dispozici dvě 10Gbps linky rozhraní USB. A pokud snad využijeme všechny čtyři linky pro monitor s rozlišením 5K (5120 x 2880), stále má být k dispozici alespoň rozhraní USB 2.0 na samostatných vyhrazených pinech.

Zdroj: techPowerUp
reklama
reklama
reklama