www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vesmírné smetí by mohl za několik let odstraňovat satelit s klepety

Vesmírné smetí by mohl za několik let odstraňovat satelit s klepety
, , aktualita
O problému s vesmírným smetím se zatím spíše jen mluví a mezitím se na oběžnou dráhu dostávají bezprecedentní počty nových satelitů, o což se v poslední době zasloužila především společnost SpaceX. Co na to evropská ESA?
K oblíbeným
reklama
Vesmírné smetí je problém pro všechny země, které mají vesmírný program, nebo z něj těží. Do řešení tohoto problému se však dosud moc neinvestovalo a není se čemu divit, když tou nejlepší odměnou může být o něco čistší oběžná dráha, kterou ale mohou velice snadno zaneřádit jiní.
 
Aktuálně se eviduje už téměř milion kusů vesmírného smetí o velikosti přes 10 cm menších kousků, které tvoří rovněž velkou hrozbu pro fungující satelity či samotnou Mezinárodní vesmírnou stanici, je tu nepočítaně. A co s tím hodlá dělat ESA? Tu zaujal projekt vesmírného drapáku či satelitu s klepety, se kterým přišla švýcarská společnost ClearSpace SA s přispěním podniků z řady evropských zemí včetně České republiky. 
 
 
ESA už této firmě přidělila kontrakt v hodnotě 86 milionů eur, přičemž ve výsledku půjde o spolupráci, při níž ESA dodá finance a knowhow a na ClearSpace SA zbyde navržení a sestrojení daného zařízení. Další finance by pak mohli zajistit soukromí investoři, i když se nedozvíme, co ti by z dané mise měli mít. Okamžitě asi nic, takže zbývají spíše dlouhodobější cíle.
Tato mise se totiž u rýsuje a jde o ClearSpace-1 připravovanou na rok 2025. Cílem bude Vespa (Vega Secondary Payload Adapter), který se ocitl na oběžné dráze ve výšce 801 až 664 km v roce 2013, kdy startovala raketa Vega. Jde o objekt, jehož orbitální charakteristika je velice dobře známá, stejně jako jeho tvar a hmotnost, a to 112 kg. 
 
Cíl mise je tak zřejmý. Pro adaptér si doletí vesmírný drapák ClearSpace-1, který jej zachytí a poté stáhne s sebou do atmosféry, kde oba objekty shoří. To nevypadá na zrovna efektivní způsob, jak z orbity odstranit pozůstatky minulých misí, ovšem dle ESA jde o prvotní test, který prokáže, zda jde o schůdnou cestu. Pozdější verze by měly být efektivnější, ale nedozvíme se, v jakém smyslu. 
 
Je však naprosto zřejmé, že takový způsob lze využít pouze pro odstraňování velkých kusů smetí, ovšem i těch kolem Země poletují desetitisíce, takže rozhodně je co dělat.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek26 komentářů