Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo

19.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo
Díky zařízení Kepler Space Telescope bylo identifikováno už více než 2000 exoplanet a další bezpochyby na své objevení teprve čekají, neboť analýza dat ještě bude nějakou dobu trvat. Nicméně samotnému teleskopu dochází čas společně s palivem. 
Kepler Space Telescope nám tak umožnil identifikovat více exoplanet než jakékoliv jiné zařízení a mezi pozoruhodné objevy posledních měsíců patří systém s osmi planetami, který je tak v tomto ohledu podobný tomu našemu. Jde tak o neocenitelné zařízení, které pozoruje samotné hvězdy a tranzitní metodou vyhledává jejich planety, což vyžaduje, aby ty z našeho pohledu přecházely zrovna přes jejich tvář a částečně je zastínily. Kepler navíc sleduje jen malou část oblohy, takže vzhledem k velkému množství již nalezených a potvrzených exoplanet nám přinesl to zásadní zjištění, že hvězdné systémy s planetami jsou ve vesmíru běžná věc. 
 
 
Dny Kepleru jsou však sečteny, protože dle NASA mu během několika příštích měsíců dojde palivo, po čemž už nebude schopen dalšího pozorování. Kepler se totiž musí udržovat natočený stále ve stejném směru, aby pozoroval stejnou část oblohy, což dříve zajišťovaly gyroskopy, ale v roce 2013 už dva nefungovaly, a teleskop tak už nedokázal tímto způsobem ovlivňovat směr svého pohledu. 
 
Od roku 2014 Kepler funguje v rámci prodloužené mise K2, při níž využívá pro svou stabilizaci jednak sluneční vítr a potom také vlastní motory, které samozřejmě potřebují palivo. A až to dojde, je jasné, co se stane. Není přitom jasné, kdy palivo dojde, neboť Kepler není vybaven žádnou přesnou měrkou, ale je možné sledovat tlak v nádržích a ten indikuje, že se brzy stane nevyhnutelné. 
 
Doplnění nádrží Kepleru přitom nepřipadá v úvahu, neboť ten obíhá Slunce v aktuální vzdálenosti cca 150 milionů kilometrů od Země a ostatně by to možná ani ničemu neprospělo. Teleskop se stejně už přibližuje k hranici své životnosti, takže by se brzy mohl objevit problém, který by jej i s plnými nádržemi vyřadil z provozu. 
 
TESS
 
Hledání exoplanet by ale mělo pokračovat i dále, takže co nám může Kepler nahradit? Bude to především Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), jenž měl startovat už loni. Dle pohledu do aktuálního plánu společnosti SpaceX ale můžeme vidět, že TESS bude startovat už brzy, a to na palubě Falcon 9 Block 4 dne 16. dubna, takže za necelý měsíc. 
 
Rozdíl mezi Keplerem a TESS je především ten, že Kepler sledoval vesmír v úzkém zorném poli do vzdálenosti asi 3000 světelných let. Dohled TESS bude jen pár set světelných let, ovšem úhel záběru bude mnohem širší a půjde v podstatě o celé sférické pozorovací pole rozdělené na 26 částí. Pak se můžeme těšit i na nový James Webb Space Telescope, jejž snad už při dostavbě a přípravě na start nečeká mnoho problémů.