reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

VIA posiluje pouto se Zhaoxinem pro další vývoj x86 procesorů

, , aktualita
VIA posiluje pouto se Zhaoxinem pro další vývoj x86 procesorů
Společnost VIA je třetí výrobce procesorů s architekturou x86, který ale už dlouho nevystrčil růžky. Respektive ne sám, ovšem ve spolupráci se Shanghai Zhaoxin Semiconductor je to jiné a tato spolupráce se nyní prohlubuje. 
VIA posiluje pouto se Zhaoxinem pro další vývoj x86 procesorů
Za spoluprací firem VIA a Shanghai Zhaoxin Semiconductor můžeme jasně vidět snahu Číny osamostatnit se a zbavit se závislosti na západních výrobcích hardwaru. To se tak týká nejen výrobních technologií či pamětí DRAM a NAND Flash, ale pochopitelně i procesorů a díky VIA je k dispozici i architektura x86. 
 
 
Samotná společnost VIA je jedním z akcionářů firmy Shanghai Zhaoxin Semiconductor a sama dříve málem zmizela z trhu s procesory x86. Orientovala se na výrobu úsporných procesorů jako C7 pro malé sestavy, ale postupně se ztratila z radaru a nedalo se o ní mluvit jako o jakékoliv konkurenci pro Intel či AMD. 
 
Před několika lety ale VIA podepsala dohodu se Zhaoxinem, kterému bylo umožněno na technologiích VIA stavět své procesory x86. Nyní se toto partnerství prohlubuje a Zhaoxin získává od VIA část jejího duševního vlastnictví, které se týká právě x86. 
 
My známe Zhaoxin jako výrobce procesorů, který by se rád srovnával právě i s Intelem či AMD, ale k tomu má aktuálně velice daleko. Stačí se podívat na test procesoru KaiXian z tohoto roku, v němž má problém bojovat i s Pentii či Athlony, ovšem Zhaoxin je v podstatě teprve na začátku a postupně se zlepšuje. Aktuálně si chystá novou řadu KaiXian KX-7000 pro již 7nm proces, který by mohla poskytnout čínská společnost SMIC, ovšem Zhaoxin by snad mohl na rozdíl od Huaweie využít i kapacity TSMC či snad Samsungu. 
 
O architektuře procesorů Zhaoxin se toho moc neví a má se za to, že jde o výsledek evoluce založené na jádrech Isaiah, s nimiž chtěla VIA před řadou let v jednom ze svých (zatím) posledních záchvěvů konkurovat Intelu a AMD. Samotný Isaiah tak není nejmladší a dříve byl pod označením Nano vyvinut ve firmě Centaur Technology (v podstatě CPU divize společnosti VIA), a to už je 12 let nazpět. Je tak otázka, zda se Zhaoxin nyní nesnaží kout dávno vychladlé železo. 
 
VIA tak nyní dle Digitimes (via Extremetech) prodává část svého know-how o x86 procesorech firmě Zhaoxin a to platí i pro její dceřinou firmu Viabase. Získá tím 257 milionů dolarů, z čehož má téměř 200 milionů tvořit následný čistý zisk. A Čínská strana má pochopitelně velký zájem. 
 
Už nyní si tak čínské firmy mohou vyrábět veškerý PC hardware samy bez přispění výrobců ostatních zemí. Mají k dispozici procesory, rozjíždí se výroba pamětí DRAM a problém není ani s NAND Flash a SMIC se bude snažit o masovou výrobu 7nm čipů. A my uvidíme, zda v dohledné době některé čínské produkty nebudou i konkurenceschopné pro produkty firem AMD, Intel či dalších předních výrobců PC hardwaru. 


reklama
reklama
reklama