Video z termokamery: jak se zahřívá NVIDIA RTX 3080?

Video z termokamery: jak se zahřívá NVIDIA RTX 3080?
, , aktualita
NVIDIA se nepokrytě chlubí novým zpracováním chladičů, které jsou montovány na karty RTX 3080 a ve větší verzi i na RTX 3090. My se nyní můžeme podívat na to, jak taková referenční RTX 3080 vypadá v zátěži okem termokamery. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA GeForce RTX 3080 už měla odhalit své možnosti i v nezávislých recenzích, avšak informační embargo bylo prodlouženo do 16. září a 15:00 našeho času, čili na pouhý den před oficiálním začátkem prodejů. Máme tu však alespoň jedno video z termokamery, které ukazuje právě referenční verzi RTX 3080 v zátěži. 
 
  
NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (pokud je tak ještě můžeme označovat) je vybavena chladičem, který má k dispozici dva ventilátory. Jeden je na obvyklém místě na přední straně karty a zde má za úkol ofukovat chladič pod sebou, aby část vzduchu proudila skrz průduchy v záslepkách přímo ven. 
 
 
Pak je tu ventilátor na druhém konci karty a na opačné straně, který už pod sebou nemá plošný spoj, ale pouze průchozí chladič s heatpipe. Může tak skrz kartu tahat vzduch a posílat jej dál směrem k procesoru (či spíše pamětem RAM), pokud jde o obvyklou desku formátu ATX a odvozených. 
 
 referenční GeForce RTX 3080 v klidu
 
referenční GeForce RTX 3080 v zátěži
 
Původní video na YouTube už zmizelo, takže pokud nepůjde ani následující, můžete využít kopie uvedené na serveru VideoCardz. Video je mimochodem uvedeno s osminásobným zrychlením. 
 
 
Karta v klidovém režimu měla mít kolem 35 °C s tím, že se měřil její střed a ukázalo se, že ihned po zatížení se právě oblast chladiče vpravo (krom PCB hned vedle pamětí a GPU) zahřívá nejvíce. To naznačuje, že chladič má za úkol odvádět teplo především prostřednictvím heatpipe na pravou stranu, kde je karta profukována ventilátorem skrz. 
 
Teplota karty v zátěži se pak dostane až na 65 °C, ovšem pod chladičem bude evidentně ještě vyšší. Zajímavé také je, jak se díky vzduchu nasávanému z prostoru pod kartou v těchto místech ochladí základní deska a především chladič její čipové sady. Co ale teplo z karty udělá s chlazením procesoru, to není možné posoudit, neboť ten sám se bude pochopitelně v zátěži karty sám nejspíše zahřívat také.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4 Nová verze mini PC Gigabyte Brix používá Inter Tiger Lake a Thunderbolt 4
Gigabyte uvádí další verzi svých kompaktních desktopů Brix. V nabídce bude několik konfigurací s procesory Intel Core 11. generace a možností rozšíření o externí GPU. Dodávány budou v provedení barebone.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS Další IT útok na nemocnice, napaden byl americký řetězec UHS
Není to dávno, co jsme zaznamenali útok pomocí ransomwaru na německou nemocnici, v důsledku čehož měla zemřít jedna pacientka. Nyní byl napaden řetězec mnoha nemocnic od UHS ve Spojených státech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí Xbox si rezervuje 20 % z SSD pro systém, Microsoft s vývojem konzolí nekončí
Zákazníci se musí připravit na to, že nové konzole Xbox si rezervují nezanedbatelné procento ze svého 1TB SSD pro systém. Vedle toho se podíváme i na téma dalšího vývoje herních konzolí a jejich možný konec.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync AOC uvádí velká LCD série E2 s FreeSync
Společnost AOC si připravila trojici nových monitorů série E2, které sice vyloženě nepatří mezi herní modely, ale i tak všechny podporují Adaptive-Sync, čili primárně FreeSync. Jde o 31,5" a 34" panely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 % Folding@Home dostal podporu CUDA s nárůstem výkonu až o 30 %
Z nové tiskové zprávy se dozvídáme, že Folding@home získává přímou podporu technologie NVIDIA CUDA, z čehož si můžeme slibovat výkonnostní bonus mezi 15 a 30 procenty. Vyšší výkon tak bude k dispozici i pro hledání léku na Covid-19. 
Včera, aktualita, Jan Vítek