Video z termokamery: jak se zahřívá NVIDIA RTX 3080?

Video z termokamery: jak se zahřívá NVIDIA RTX 3080?
, , aktualita
NVIDIA se nepokrytě chlubí novým zpracováním chladičů, které jsou montovány na karty RTX 3080 a ve větší verzi i na RTX 3090. My se nyní můžeme podívat na to, jak taková referenční RTX 3080 vypadá v zátěži okem termokamery. 
K oblíbeným
reklama
NVIDIA GeForce RTX 3080 už měla odhalit své možnosti i v nezávislých recenzích, avšak informační embargo bylo prodlouženo do 16. září a 15:00 našeho času, čili na pouhý den před oficiálním začátkem prodejů. Máme tu však alespoň jedno video z termokamery, které ukazuje právě referenční verzi RTX 3080 v zátěži. 
 
  
NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (pokud je tak ještě můžeme označovat) je vybavena chladičem, který má k dispozici dva ventilátory. Jeden je na obvyklém místě na přední straně karty a zde má za úkol ofukovat chladič pod sebou, aby část vzduchu proudila skrz průduchy v záslepkách přímo ven. 
 
 
Pak je tu ventilátor na druhém konci karty a na opačné straně, který už pod sebou nemá plošný spoj, ale pouze průchozí chladič s heatpipe. Může tak skrz kartu tahat vzduch a posílat jej dál směrem k procesoru (či spíše pamětem RAM), pokud jde o obvyklou desku formátu ATX a odvozených. 
 
 referenční GeForce RTX 3080 v klidu
 
referenční GeForce RTX 3080 v zátěži
 
Původní video na YouTube už zmizelo, takže pokud nepůjde ani následující, můžete využít kopie uvedené na serveru VideoCardz. Video je mimochodem uvedeno s osminásobným zrychlením. 
 
 
Karta v klidovém režimu měla mít kolem 35 °C s tím, že se měřil její střed a ukázalo se, že ihned po zatížení se právě oblast chladiče vpravo (krom PCB hned vedle pamětí a GPU) zahřívá nejvíce. To naznačuje, že chladič má za úkol odvádět teplo především prostřednictvím heatpipe na pravou stranu, kde je karta profukována ventilátorem skrz. 
 
Teplota karty v zátěži se pak dostane až na 65 °C, ovšem pod chladičem bude evidentně ještě vyšší. Zajímavé také je, jak se díky vzduchu nasávanému z prostoru pod kartou v těchto místech ochladí základní deska a především chladič její čipové sady. Co ale teplo z karty udělá s chlazením procesoru, to není možné posoudit, neboť ten sám se bude pochopitelně v zátěži karty sám nejspíše zahřívat také.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek