www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Výběr základní desky: první a nejdůležitější krok

Výběr základní desky: první a nejdůležitější krok
, , návod
Chcete si postavit vlastní počítač a nejste si jisti ohledně výběru základní desky? Pak je tu pro vás dnešní článek, v němž se dozvíte vše potřebné, abyste se mohli správně rozhodnout, věděli na co myslet a co chtít.
K oblíbeným
reklama
Pokud se někdo rozhodne postavit si počítač, jako jeden z prvních kroků jej čeká volba základní desky, tedy pochopitelně poté, co si zvolí příslušnou platformu, resp. procesorový socket. Na trhu jsou desítky modelů základních desek využívajících shodný socket, jež se mezi sebou liší hlavně rozměry (formátem), výbavou, čipovou sadou a cenou.

Výrobci samotní se pak snaží ještě své modely odlišit různými designovými prvky, vlastními technologiemi či "technologiemi" a také vytváří celé řady základních desek, jež mají být vhodné jako základ pro normální počítač, herní počítač, speciál pro přetaktování a pak tu jsou různé další speciální edice, třeba Black Edition od Gigabyte, které prochází náročnými testy a nabízí dlouhou záruku.
- testování desek Black Edition v továrně Gigabyte v Nan-Ping -


Při výběru se nejdříve musíte rozhodnout s ohledem na 3 základní vlastnosti:


Procesorový socket


V případě firmy Intel máme dnes na výběr dva, a to LGA 1150 pro celou škálu procesorů s různým výkonem a vlastnostmi a LGA 2011-3 pro ty nejlepší desktopové modely určené pro HEDT (High-End Desktopy). Firma AMD má na výběr AM3+ pro klasická CPU, FM2+ pro APU a nejnověji AM1 pro úsporná APU. Pak se krátce podíváme i na desky s integrovanými procesory i chladiče.


Formát


Výběr uživatele bude záviset na tom, jak velké PC si chce postavit a také na tom, jaké možnosti rozšíření či výkon od něj očekává. Na výběr jsou mimo jiné tři základní možnosti: ATX, Micro ATX a Mini ITX.


Čipová sada


Dnes již není její výběr tak důležitý. Procesory pro LGA 2011-3 využívají pouze jednu, APU pro AM1 nepotřebují žádnou, a tak se budeme rozhodovat spíše u desek se sockety LGA 1150, AM3+ a FM2+.


Dále se podíváme na rozložení komponent na typické základní desce a speciální výbavu.
reklama
Nejnovější články
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021 Další výkonná x86 konzole: GDP WIN Max 2021
V poslední době se roztrhl, či možná zatím jen značně natrhl pytel s herními počítači či konzolemi, které jsou založeny na x86 hardwaru a využívají moderní mobilní platformy firem Intel a AMD. Co nabídne GPD WIN Max 2021?
Dnes, aktualita, Jan Vítek