www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výkonné desky pro Alder Lake údajně zvyšují spotřebu PL1 na úroveň PL2

Výkonné desky pro Alder Lake údajně zvyšují spotřebu PL1 na úroveň PL2
, , aktualita
Procesory společnosti Intel pracují s různými hodnotami PL (Power Level) ve wattech, které se obvykle s vyšším číslem (PL1, PL2, ...) rovněž zvyšují. Vždy ale platilo, že PL1 je rovna hodnotě TDP. 
K oblíbeným
reklama
Budeme se nyní bavit o článku od Igora Wallosseka, který si všímá jedné jednoduché věci. Jde o nastavení hodnot PL1 a PL2 v BIOSu základní desky se Z690 určené pro procesory Alder Lake-S a dle nich to vypadá, že Intel se svými partnery z řad výrobců desek asi už zapomněl na rovnítko mezi PL1 a TDP a stanovuje (alespoň v některých případech) novou ekvivalenci, a sice PL1=PL2. Jde tu samozřejmě hlavně o základní desky, čili ne o produkty samotného Intelu, ale bylo by naivní se domnívat, že ten na tuto věc nemá vliv a navíc tu máme i jeho dokument, dle nějž je jasné, že ten o novém nastavení ví a nijak se mu nebrání. 
 
 
Výpis hovoří jasně:
 • IA Iccmax (A) 280
 • IA IPL2 (A) 184
 • IA ∆i (A) 208
 • IA ∆t (ns) 200
 • IA DC/AC LL (mΩ) 1.1
 • GT Iccmax (A) 30
 • GT IPL2 (A) 22
 • GT ∆i (A) 21
 • GT ∆t (ns) 250
 • GT DC/AC LL (mΩ) 4.0
 • AUX Iccmax (A) 28.5
 • AUX DC LL (mΩ) 2.0
 • PL1 (W) 241
 • PL2 (W) 241
 • PL4 (W) 359
Můžeme tak vidět, že hodnoty PL1 a PL2 jsou naprosto shodné, což ovšem v tomto případě znamená, že PL2 je tu zcela zbytečná (nebo PL1, jak se to vezme). Dle obvyklého doporučení Intelu by se desky měly chovat tak, že procesor budou provozovat hlavně na PL1, čili hodnoty spotřeby/výdeje tepla známé jako TDP, což ale znamená i nízké (základní) takty. V případě potřeby vyššího výkonu je pak možné zvýšit spotřebu na PL2, ovšem pouze po omezenou dobu (Tau) uváděnou v sekundách. PL3 a PL4 sem už tahat nebudeme. 
 
Pak jde ale i o následující pasáž, kterou Wallossek vyšťoural z dokumentů Intelu:
 
Validate Electrical and Thermal Capabilities
It is recommended that system integrators verify that with PL1=PL2 settings and the specifications listed above in place that, no adverse thermal impacts to VR or CPU take place. This can be done by running:
• Five consecutive iterations of CineBench20 (MT). 5-10 seconds between runs.
• Verify Scores are within (+/- ) 2% distribution.
• No VR Thermal events.
 
Krátce řečeno, Intel umožní nastavení PL1=PL2 s jistými doporučeními, která se týkají teplot a možností procesoru a systému napájení desky. V takovém případě by ale hodnota TDP už zcela pozbyla platnosti.
 
 
V praxi ale už můžeme dávno vidět jako standard spíše právě hodnotu PL2, jejíž nastavení ovšem samozřejmě závisí na tom, zda takovou zátěž zvládne napájení desky a chlazení procesoru. Mimochodem už dříve se mluvilo o tom, že Alder Lake-S budou náročnější na napájení než Rocket Lake-S, ačkoliv TDP se nemění a zřejmě ani PL2, nicméně desky zřejmě budou mít obecně silnější napájení a vyšší nároky mají plnit také napájecí zdroje. Že by se právě ukázala příčina toho všeho? 

Už na deskách pro Rocket Lake-S je také možné v BIOSu nastavit stejnou hodnotu PL1 jako PL2, ale to ještě nemělo platit v rámci výchozího nastavení. Otázka ale je, zda se v praxi vůbec něco změní, čili zda to bude mít nějaký pozorovatelný dopad na výkon a spotřebu procesorů Intel zvláště na deskách se Z690. Mezi rovnítkem PL1=PL2 a v podstatě neomezeným Tau úrovně PL2 totiž bude v praxi jen pramalý rozdíl. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe Ceny Li-Ion baterií pro EV klesly na $132 za kWh, chvíli možná nebude lépe
Ceny lithiových akumulátorů jsou pro budoucnost velmi důležité. Ovlivní nejen ceny aut na elektřinu, ale také úložiště, jejichž význam narůstá s narůstajícím podílem nestabilních obnovitelných  zdrojů elektrické energie. Cena klesá, ale už jen pomalu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly Služba Netflix rozšiřuje nabídku her o další 3 nové tituly
Streamovací služba Netflix se poslední dobou snaží prorazit i v oblasti her. K nedávno přidaným hrám Asphalt Xtreme a Bowling Ballers nyní přibývají další tři herní tituly. Nadále jsou bez reklam a nákupů ve hrách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína chce dohlížet na metaverse a NFT Čína chce dohlížet na metaverse a NFT
Metaverse a NFT jsou nemalým trnem v oku pro Čínskou lidovou banku. Banka v rámci boje proti nim varuje před zneužíváním těchto technologií pro nelegální činnost a praní špinavých peněz, chce tak větší kontrolu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 % Účinnost solárních tašek Tesly se zvýšila o 22 %
Energetický byznys Tesly sice zdaleka není tak velký jako ten automobilový, ale to zdaleka neznamená, že by se zde nic nedělo. Tesla uvádí novou verzi solárních tašek na střechu, které mají o 22 % vyšší výkon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone Xiaomi uvádí 27" 4K grafický monitor s certifikací Pantone
Xiaomi proniká na stále větší množství trhů. Zabydlovat se začíná i na trhu s monitory a nyní uvádí profesionální grafický monitor XMMNT27NU, který je 27" modelem s rozlišením 4K i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala