reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Výrobci řadičů očekávají rychlé přijetí USB 3.1

, , aktualita
Výrobci řadičů očekávají rychlé přijetí USB 3.1
A označením "USB 3.1" nemyslí jen klasickou verzi, ale i Typ-C, který nabízí oboustranný konektor. Ten by mohl být zásadním tahounem nové generace USB, navíc port Typu-C je používán i jako konektor pro nový Thunderbolt 3.
Výrobci řadičů očekávají rychlé přijetí USB 3.1
USB 3.1 je na trhu již celkem dlouho, nedá se ale říct, že by zatím udělalo díru do světa, a to i přestože nabízí lepší vlastnosti než USB 3.0. Například 2násobnou přenosovou rychlost nebo lepší správu napájení. Co brání 3.1 v rozletu?

První zádrhel je v tom, že zatím není nativně podporována, podpora přichází až s procesory Skylake, takže předchozí generace čipsetů musí volit řešení s řadiči na další kartě nebo speciálně integrovanými. Taková řešení jsou samozřejmě k dispozici, ale kromě omezeného množství produktů odrazuje i cena, která ale jde pomalu dolů.

Dalším omezením je nedostatek periferií pro nové USB 3.1 - proč kupovat kartu s řadiči, když k ničemu nebude? Situace se ale pomalu mění.

Důležitým milníkem bylo, že s klasickým Typem-A, který je zpětně kompatibilní s USB 3.0 a níže, přišel i Typ-C. Ten totiž může sjednotit konektory počítačů a mobilních zařízení, navíc ho bude lehčí umístit do již tak příliš tenkých ultrabooků.

Další přelom nastal, když na novém MacBooku Air Apple použil jen jediný konektor pro vše, USB Typ-C. A protože se jedná o přístroj, který si tradičně kupuje hodně lidí, výrobcům periférií nezbylo nic jiného, než začít využívat Typ-C (nebo na něj napasovat speciální HUB).

A posledním a možná nejdůležitějším milníkem, který značí zářnou budoucnost USB Typu-C, bylo představení nového Thunderboltu 3, který využívá právě tohoto konektoru.

Takže díky tomuto konektoru a řadiči pro Thunderbolt 3 může jediný konektor plnit několik funkcí: USB ve verzi 3.1, 3.0 i 2.0, potom Ethernet, výstup zvuku, HDMI, eSATA nebo FireWire.

Dále tohoto konektoru začínají využívat i mobilní přístroje, i když je na trhu jen málo zařízení, mezi které můžeme zařadit Nokii N1 a OnePlus Two. Podle výzkumů Intelu ale další rok počet zařízení s tímto konektorem stoupne na číslo 30.

"Očekáváme, že si počítače velmi rychle osvojí Thunderbolt 3 kvůli propojení konektoru Thunderboltu a USB 3.1 Typu-C, čímž se zajistí propojení s mnoha zařízeními jedním kabelem," řekla Anna Cheng, představitelka Intelu. "Během příštího roku očekáváme více než 30 notebooků a ultrabooků s tímto řešením."

Společnosti jako Asmedia Technology, Etron Technology a Via Labs navíc chystají nabídnout řešení s Typem-C, jakmile na to bude trh připravený a jakmile bude tento port rozšířenější.

Zdroj: KitGuru
reklama
reklama
reklama