www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vývoj padáků pro lodi Orion zabral 11 let a stále nekončí

Vývoj padáků pro lodi Orion zabral 11 let a stále nekončí
, , aktualita
Lodi Orion vyvíjené americkou NASA představují budoucnost jejího zkoumání vesmíru, a tak jsou pečlivě zkoušeny a testovány stejně jako jejich systémy. Ovšem 11 let stále neukončeného vývoje pouhého přistávacího padáku už přeci jen vypadá podivně. 
K oblíbeným
reklama
Douglas Terrier (acting chief technologist, NASA) minulý týden navštívil jednoho z hlavních smluvních partnerů americké vesmírné agentury, společnost Jacobs (ne, o kávovou firmu skutečně nejde). Dozvěděl se o novém destilačním přístroji, který má potenciál mnohem efektivněji recyklovat vodu z moči, o nových senzorech schopných detekovat mikrometeority a také o padákovém systému pro lodi Orion, které firma Jacobs pomáhala vyvíjet. Tento vývoj přitom trvá již 11 let a stále nekončí. V plánu totiž je, že bude ukončen až v roce 2019, takže pokud vše půjde dobře, zabere rovnou 13 let. Pouhých osm let přitom dělí dva velké milníky, a to prvního Američana ve vesmíru a prvního člověka na Měsíci, takže jak je možné, že pouhý vývoj padáku může trvat tak dlouho? 
 
 
Padákový systém pro lodi Orion pochopitelně musí být spolehlivý, však půjde i o lidské životy, na něž se v 60. letech při překotném vývoji až tak moc nehledělo. Za uplynulých 11 let tak byl vyvinut jednak celý koncept a příslušné studie, pak proběhly pozemní testy, následovně 17 testů s různými scénáři možného selhání a nakonec ještě 3 testy z 8 plánovaných, dle nichž dostane systém certifikaci pro přistání s lidskou posádkou. Zbylých pět tak proběhne v následujících dvou letech.  
 
Je třeba uvést, že NASA takto aktuálně prostě funguje, a sice že ve spolupráci se svými partnery vyvíjí a zkouší nové technologie a pak se s nimi podělí s dalšími firmami, třeba s Boeingem nebo SpaceX. Ty tak mohou využít jejích znalostí, což jim umožní urychlit vývoj vlastních technologií, takže v tomto ohledu jde o užitečnou spolupráci.
 
Jenomže 13letý vývoj něčeho tak obvyklého, jako je padákový systém, přece jen už vypadá jako moc zdlouhavé, zvláště když samotná NASA má s takovým přistáváním své dlouholeté zkušenosti z programů Mercury, Gemini, Apollo a jiných. Terrier tak byl po skončení prohlídky zařízení Jacobsu dotázán, jaký má na tuto skutečnost názor. 
 
Terrier se vyjádřil ve smyslu, že NASA sice má stabilní podporu, ale je třeba se ptát, co má v dnešním světě prioritu, neboť aktuální projekty nemají za sebou podporu, které si užívalo třeba právě Apollo nebo projekt Manhattan (vývoj první atomové bomby). Problém dle Terriera tak není v tom, že by NASA nebyla schopna vyvíjet rychleji a intenzivněji, ale prostě v limitovaných prostředcích a také v podpoře politiků. 
 
Potvrzuje tak, že léta oklešťovaný rozpočet pro tuto vesmírnou agenturu si prostě vybral svou daň, však NASA už dříve ohlásila, že aktuálně nemá prostředky na to, aby pomýšlela k vyslání lidí na Mars. My uvidíme, co s tím provede nová administrativa pod vedením viceprezidenta Mika Pence, který o lidském průzkumu vesmíru už mluvil a ohlásil návrat na Měsíc a cestu na Mars. Případ 13letého vývoje padáku jen ilustruje, jak moc NASA potřebuje stálou finanční i politickou podporu. 
 
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář