www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Vývojář enginu Unreal brojí proti Microsoftu a jeho UWP

Vývojář enginu Unreal brojí proti Microsoftu a jeho UWP
, , aktualita
Spoluzakladatel studia Epic Games a vývojář enginu Unreal, Tim Sweeney, se ostře pustil do Microsoftu a jeho Universal Windows Platform (UWP). Tu označil za vůbec nejagresivnější krok, který Microsoft kdy učinil. Proč tedy?
K oblíbeným
reklama
Nejdříve jsme se dozvěděli o tom, že Microsoft chce prodávat hry ve svém Windows 10 Store, a to tedy v rámci platformy UWP. Identifikována už byla řada problémů, jako chráněné soubory hry a z toho vyplývající nemožnost úprav a moddingu, dále problémy s opravdovým režimem plné obrazovky, podporou CrossFire či SLI a další. Microsoft na to již stačil reagovat, ale zatím prostě jen vzkázal, že je ochoten naslouchat a že jeho snaha je zatím na začátku a mnoho se může změnit. Ovšem právě proto je nyní doba na to, aby se ti praví lidé včas ozvali v případě, když se jim něco nelíbí. Toho využil právě Tim Sweeney, který Microsoft obvinil, že chce uzamknout celý ekosystém spotřebitelských PC a monopolizovat prodej a distribuci aplikací. Vývojáře vyzval, ať se postaví proti UWP, nebo ať sledují, jak Microsoft přebere kontrolu nad jejich softwarem.

Problém je především ten, že Universal Windows Platform (UWP) nepoužívá klasické spustitelné soubory .exe, jak jsme zvyklí z win32. Jde tak v podstatě o samostatnou platformu běžící pod obvyklou platformou (OS Windows), která vznikla jako reakce na úspěch konkurenčního Apple Appstore a podobných služeb. UWP si nainstalovaný software sama spravuje, čili jinými slovy nad ním má přehled samotný Microsoft, který si také z finančních transakcí na Windows Store bere 30 procent.

Tim Sweeney také obviňuje Microsoft, že postavil operační systém Windows 10 kolem svého obchodu Store, čímž odsouvá do pozadí a znevýhodňuje konkurenční obchody s aplikacemi, přičemž ve spojení s hrami na PC můžeme mluvit o Steam nebo GoG. Vyzývá tak Microsoft k tomu, aby platformu UWP otevřel, a dal tak třetím stranám možnost k tomu, aby si v ní našly své místo. A pokud se tak nestane, Sweeney doufá, že UWP co nejdříve umře na následky spojené reakce softwarových vývojářů.

Sweeney také prozatím Microsoftu nevěří, že je opravdu ochoten naslouchat a upravit UWP dle zpětné vazby. Doslova prohlásil, že "záměry Microsoftu musí být posouzeny až na základě jeho činů". Zatím mluví o tom, že Microsoft učinil první krok k tomu, aby otevřenou platformu PC změnil "v jím ovládaný monopol pro distribuci a obchodování". Ovšem později také sám přiznal, že nemá žádný důkaz nebo něco konkrétního, co by ukazovalo na zlotřilý plán Microsoftu. Jeho ostrá vyjádření tak vedl především strach ze směru, kterým se Microsoft může vydat. Ostatními vývojáři byl také poučen o projektu Centennial, který umožní zařazení win32 a .NET aplikací do Store. Tento projekt je zatím ve vývoji a je zatím testován vybranou skupinou programátorů.

Nicméně řada vývojářů vidí Windows 10 Store jako neúspěšný, takže se do prodeje softwaru přes tento kanál moc nehrnou. Samotní uživatelé totiž nejsou zvyklí instalovat na PC software pomocí obchodu a pokud by se snad potvrdilo, že hry na UWP neumožní modding a vůbec zásahy ze stran uživatele, kdo by nás donutil opustit Steam a další obchody?

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek