www.svethardware.cz
>
>
>
>

Willow Cove na 14nm Rocket Lake rovná se Cypress Cove?

Willow Cove na 14nm Rocket Lake rovná se Cypress Cove?
, , aktualita
Právě ke konci minulého týdne jsme se dozvěděli, že Rocket Lake-S by mohly být vícečipové procesory využívající 14nm a 10nm jádra spojená pomocí technologie EMIB. Nyní tu máme další novinku v podobě jader Cypress Cove. 
K oblíbeným
reklama
Bylo zřejmé, že Intel asi nebude označovat backport jader novější architektury na starším procesu stejně jako původní verzi jader. Jde tak o Willow Cove, o nichž se mluví právě jako o základu pro procesory Rocket Lake-S a která by se v nich měla objevit ne v 10nm čipech nebo čipletech, ale ve 14nm. Rozlišit bychom je mohli díky označení Cypress Cove, které se nyní objevilo na webu.
 
 
Na konci minulého týdne nám Retired Engineer přinesl velice zajímavý diagram, dle nějž se můžeme těšit ne na 8jádrové Rocket Lake-S, ale až na 10jádrové modely s moderními jádry, které navíc dostanou i integrovanou grafiku 12. generace (Xe). Intel to dle tohoto zdroje chce zajistit pomocí 14nm procesorového čipletu spojeného s 10nm I/O a grafickým jádrem, a to pomocí rozhraní EMIB, s nímž už má své zkušenosti (Kaby Lake-G). Takové řešení vypadá vcelku schůdně a rozumně, ovšem musíme si počkat na potvrzení, zda na tom vůbec něco je. 
 
Nyní tu jsou další fámy, a to z YouTube kanálu Moore's Law is Dead, kde se právě píše o jádrech Cypress Cove. Založena mají být na Willow Cove, ovšem vzhledem k backportu prý nelze automaticky očekávat ten samý nárůst IPC oproti Skylake, jaký mají zajistit právě opravdová 10nm jádra Willow Cove. A konečně, není prý vyloučeno, že Intel bude veřejně mluvit o Willow Cove i ve spojení s Rocket Lake-S, a to v případě, že se mu povede řádně navýšit IPC o čtvrtinu oproti Skylake. 
 
Pak je tu ale onen počet jader, který se teoreticky může dostat na 10, ale z praktického hlediska prý máme kvůli velké spotřebě a odpadnímu teplu očekávat spíše 8 jader, o nichž se mluvilo dříve. Intel totiž má cílit na vysoké takty přes 4,7 GHz a lze si představit, že na 14nm procesu už to skutečně může představovat vysokou spotřebu. 
 
I tento zdroj pak mluví o grafice Xe pro Rocket Lake-S, ovšem s méně než 96 EU, aby tu vzniklo místo pro procesorová jádra. Může tak jít pouze o 32 EU, ovšem i to by mohlo znamenat slušné navýšení výkonu na úrovni toho nejlepšího z generace Ice Lake a i tento zdroj mluví o možnosti, že iGPU bude mít vlastní 10nm čiplet. 
 
Rocket Lake-S je dle zdrojů kanálu Moore's Law is Dead plánován na konec tohoto roku, nebo začátek příštího, čili v tomto ohledu se nic nemění, neboť o tomto okénku jsme již slyšeli. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080 Prodejci hlásí: zásoby RTX 3070 jsou podstatně větší než karet RTX 3080
NVIDIA ve čtvrtek odpoledne vyšle na trh nové karty GeForce RTX 3070, z nichž by se mohl stát velký prodejní úspěch. Nabídnout totiž mají výkon plně srovnatelný s RTX 2080 Ti, a to s cenou 500 dolarů. Ale jak to bude s dostupností? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě Facebook Dating: nová seznamka spuštěna i v Evropě
Sociální síť Facebook už před nějakou dobou spustila seznamku Dating. Dosud ale nebyla dostupná v Evropě, což se nyní mění. Přináší možnost seznámit se s různými lidmi za různými účely, ať už jde o nalezení lásky nebo jen parťáka na venčení psa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin PayPal skutečně přichází s podporou kryptoměn jako Bitcoin
V letošním červnu se mluvilo o tom, že společnost PayPal zahrne do svých systémů i podporu kryptoměn. Tak se nyní skutečně děje, firma toto potvrzuje a už počátkem příštího roku by to mělo začít fungovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře