www.svethardware.cz
>
>
>
>

Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB

Xe-HPC s popisky: úžasná kombinace Foveros a EMIB
, , aktualita
Raja Koduri byl opět tajemný jako hrad v Karpatech a zveřejnil vedle fotografie nového dvoudlaždicového GPU Xe-HPC jen to, že bylo vytvořeno hned pomocí sedmi pokročilých křemíkových technologií. 
K oblíbeným
reklama
V důsledku se ani nedalo říci, zda myslel opravdu sedm různých procesů, anebo mix procesů a technologií pro pouzdření jako EMIB či Foveros, na co dnes nalezneme odpověď. Server wccftech totiž oslovil své zdroje a autor se dušuje, že informace, které umožnily přidat popisky k jednotlivým částem odhaleného Xe-HPC, jsou pravdivé a ověřené přinejmenším ze dvou nezávislých zdrojů. Takže to nebudeme kazit vlastními pochybami a spíše jen přepapouškujeme to, co jsme se dozvěděli. 
 
Zdroj: wccftech
 
V prvé řadě je třeba říci, že dva největší čipy v tomto GPU opravdu nejsou monolity, které pak někdo v grafickém editoru rozdělil na části, aby zdůraznil jejich vnitřní uspořádání. Jde opravdu o samostatně vyrobené čipy, které byly poskládány dohromady pomocí technologie Foveros, již Intel využívá pro výrobu svých SoC Lakefield. To nám ovšem z tohoto produktu dělá ještě něco daleko úžasnějšího, než v co jsme mohli doufat a lze říci, že Raja Koduri zde světu ukazuje, co je možné vytvořit s využitím moderních technologií pouzdření a jaká je jejich síla. 
 
Hlavní čipy či GPU dlaždice se tak skládají z osmi výpočetních částí (Compute Tile) vyrobených 7nm procesem Intelu, mezi nimiž jsou čtyři podlouhlé čipy s Rambo Cache, která zase vznikla pomocí firemního 10nm procesu Enhanced Super-Fin. Po téměř celém obvodu jsou pak PDS (Passive Die Stiffener), které neobsahují žádnou logiku. Jde tak zřejmě jen o kusy křemíku, které mají za úkol snad posílit celou sestavu, usnadnit výrobu a sestavení celého hybridního čipu, to se dozvíme někdy příště. 
 
Pod touto sestavou by ale logicky měla být tzv. Base Tile, čili velký kus křemíku, na němž čipy nahoře sedí a který je propojuje. A je velká otázka, zda jde jen o pasivní interposer, jako v případě GPU Vega propojených s HBM2, anebo zda i Base Tile obsahuje nějakou logiku. 
 
Pak už máme po stranách celkem osm pamětí HBM2, přičemž zde je trošku podivné, že čipy vpravo jsou širší než čipy vlevo, přičemž proporce pamětí HBM2 mají spíše jen čipy vlevo, ale to nechme zatím plavat. Pak už jen zbývají dva čipy pro rozhraní Xe Link, které mělo vyrobit už TSMC. Xe Link stejně jako HBM2 jsou se samotnými GPU dlaždicemi propojeny pomocí křemíkových můstků EMIB. 
 
Čili o sedm výrobních procesů zde skutečně nejde. Identifikovali jsme pouze tři, ovšem další dva budou zřejmě příslušet pamětem HBM2 a nakonec tu máme Foveros a EMIB. V každém případě tu máme prototyp GPU Ponte Vecchio, od nějž se finální verze asi bude lišit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala