www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

XFX BC-160 s AMD Navi 12 a HBM 2: těžební karta s výkonem až 72 MH/s

XFX BC-160 s AMD Navi 12 a HBM 2: těžební karta s výkonem až 72 MH/s
, , aktualita
Na webu se objevily informace o dalším těžebním speciálu, který využívá grafický čip od AMD a skutečně není divu, že jde opět o produkt firmy XFX. Té se totiž týkaly i dříve odhalené modely podobné dnešnímu BC-160. 
K oblíbeným
reklama
Grafické čipy Navi 12 přitom přišly minulý rok pro grafické karty AMD Radeon Pro 5600M, které byly připraveny exkluzivně pro Apple. Nedá se tak říci, že by výsledné akcelerátory BC-160 od XFX přímo užíraly zásoby GPU, která by mohla skončit v herních grafikách pro PC a je možné, že by se pro ně už ani nenašlo jiné využití, kdo ví? 
 
 
Jak dobře víme, Navi 12 jsou GPU určená pro paměti typu HBM2, což je také jejich velká přednost, co se týče výkonu v těžbě, kde jde v případě grafických karet a příslušných coinů zvláště o propustnost pamětí.
 
O tomto produktu se přitom dozvíme, že využívá celkem 8 GB paměti HBM2, čili kapacitu má zatím více než dostatečnou a konkrétně jde o paměti s propustností 4 Gb/s na pin a s 2048bitovým rozhraním, čili ty poskytnou celý 1 TB/s. Právě díky tomu tak tato karta nabídne dle specifikací výkon 69,5 MH/s při 150W TGP, ale fotografie monitoru napojeného na systém osmi těchto karet ukazuje, že mohou být vyladěny na cca 72,5 MH/s. Pokud bychom uvažovali o tom, že jde o výkon při uváděné hodnotě TGP, pak by to dělalo velice slušných 483 kH/W. A takové efektivity jen tak něco nedosáhne. 
 
 
Je tu ale jeden menší problém, a sice ten, že paměti typu HBM2 s propustností 4 Gb/s na pin nejsou zrovna obvyklé a i HBM2e by měly obvykle dosahovat spíše jen 3,6 Gb/s ve verzi od SK Hynix. Server VideoCardz ale nemá pravdu, když tvrdí, že žádný typ spadající do HBM 2 nezvládne propustnost 4Gb/s, neboť společnost Rambus už letos v červnu prezentovala právě paměti HBM2e s propustností až 4 Gb/s, které vyzkoušela právě už s přispěním firmy SK Hynix i Alchip. 
 
Těžko však můžeme očekávat, že by takové paměti byly poprvé využity právě v těžebních speciálech od XFX se starším Radeonem, ostatně ony samotné jsou jen jedna část rovnice a na té druhé musí být odpovídající kontroler, přičemž původní Radeony Pro 5600M dokázaly na svém stejném 2048bitovém rozhraní nabídnout "jen" 394 GB/s. Je velice pravděpodobné, že paměťový subsystém na BC-160 bude nakonec výkonnější, ale 4 Gb/s a výsledný 1 TB/s je dle mého názoru chyba. A pak je tu tedy i otázka, zda skutečnosti odpovídají i jiné specifikace, nicméně pokud odpovídá alespoň výkon a spotřeba/efektivita, vše ostatní je už podružné.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh Prototyp Starship SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh
Soukromá kosmická společnost Elona Muska SpaceX se svým prototypem SN20 posouvá vývoj kosmické lodi Starship opět kupředu. SN20 úspěšně absolvoval statický zážeh svých motorů, čímž se otevřely dveře k dalším testům.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková