www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Zen má zelenou, Samsung rozjel výrobu 14nm LPP

Zen má zelenou, Samsung rozjel výrobu 14nm LPP
, , aktualita
Společnost Samsung oznámila, že rozjela výrobu počítačových čipů pomocí svého 14nm procesu LPP - Low Power Plus. Stalo se tak v souladu s tím, co bylo o 14LPP uvedeno v minulém roce a je to dobrá zpráva především pro AMD.
K oblíbeným
reklama
Výrobní proces 14nm LPP je pro společnost AMD naprosto zásadní. Vyvinula jej společnost Samsung, která jej poskytla také firmě GlobalFoundries a AMD spoléhá na to, že na tomto procesu postaví jednak své nové grafické čipy Polaris (chce ale pro některá GPU prý využít i 16nm proces FF+ společnosti TSMC) a 14nm budou také nové procesory Zen chystané na konec tohoto roku. Úspěšné rozjetí výroby pomocí tohoto procesu je tedy základním předpokladem toho, aby se AMD vymanilo ze ztrátového provozu a začalo opět zvyšovat své tržby a vydělávat na své dvě miliardy dluhů.

Samsung tedy již potvrdil, že rozjíždí výrobu 14nm LPP produktů ve velkém, čili jde o výkonné čipy na rozdíl od těch, které jsou již delší dobu vyráběny příbuzným procesem 14LPE (Low Power Early). V tomto případě jde třeba o mobilní čipy s nízkou spotřebou, ovšem to neznamená, že LPP nemůže být použit i pro ně. Právě v porovnání se 14LPE nový proces nabídne ještě vyšší energetickou efektivitu, a tedy lepší poměr výkonu a spotřeby.

Spuštění výroby pomocí 14LPP tedy znamená, že tento proces je již dostatečně vyspělý a jeho výtěžnost je taková, aby byl ekonomicky rentabilní. Samsung se tak otevře zakázkám ostatních firem, mezi nimiž bude i AMD, ale obvykle se dnes dává u nového procesu priorita mobilním čipům. Čili to, že Samsung odstartoval výrobu pomocí 14LPP, ještě neznamená, že začal vyrábět desktopové čipy pro AMD. Je tu ale také ještě GlobalFoundries se svými 14LPP kapacitami, ale o tom všem můžeme jen spekulovat, neboť samotné AMD ještě ani neprozradilo, kdo bude pro něj procesory Zen vyrábět (či kdo je již vyrábí). Nicméně můžeme také očekávat, že procesory Zen a nové Polarisy nebudou opožděny.

Zdroj: Benchlife.info
reklama
Nejnovější články
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře