www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zítra startuje nejrychlejší sonda NASA s cílem ve sluneční koróně

Zítra startuje nejrychlejší sonda NASA s cílem ve sluneční koróně
, , aktualita
Ambiciózní mise americké NASA se chystá prozkoumat sluneční korónu, a to přímo pomocí velice rychlé sondy, která bude startovat již zítra. Parker Solar Probe se pokusí dostat ke Slunci, a to co nejblíže to bude možné. 
reklama
Pokud jste někdy pozorovali zatmění Slunce (nebo měli k dispozici korónograf), měli jste možnost pozorovat jeho korónu, čili zářící okolí Slunce, které tvoří žhavé plyny unikající jako plazma z fotosféry a u nich se udávají teploty v rozmezí jednoho až šesti milionů Kelvina (nebo stupňů Celsia, to už je při takových hodnotách jedno). 
 
 
Již zítra má přitom na palubě rakety Delta IV Heavy startovat sonda Parker Solar Probe, která tak využije jednu z nejsilnějších dostupných raket a i když sama váží jen 635 kilogramů, bude výkon rakety potřebovat. Cílem NASA je totiž z této sondy učinit nejrychleji se pohybující zařízení, které člověk kdy sestrojil, což znamená, že sonda New Horizons brzy přijde o své prvenství. Parker tuto rychlost bude potřebovat, neboť se bude pohybovat velice blízko Slunce, kde nemůže pobývat dlouho a NASA předpokládá, že dosáhne rychlosti 692.000 km/h nebo 190 km/s. 
 
 
Parker Solar Probe bude s využitím gravitačního manévru kolem Venuše navedena na oběžnou dráhu kolem Slunce, a to rovnou sedmkrát a pokaždé se ke Slunci přiblíží víc a víc. Celá mise má trvat sedm let a NASA doufá v uskutečnění celkem 24 oběhů kolem naší hvězdy a v tom nejtěsnějším průletu se Parker přibliží na vzdálenost 6,1 milionů kilometrů, což je téměř 18x blíže, než má ke Slunci Venuše (a 9,5x blíže než je od něj vzdálený Merkur). Oběžná dráha Parkeru bude vysoce eliptická a sahat bude zpočátku až téměř ke dráze Země. Sonda se tak stane nejen nejrychlejší sondou historie, ale také sondou, která se dostala nejblíže ke Slunci a že jeho koróna sahá dle nových poznatků až do vzdálenosti 8 milionů kilometrů, bude se pohybovat přímo v ní. 
 
 
Je jasné, že taková sonda bude potřebovat mimořádnou tepelnou ochranu a přesně to byl důvod, proč dříve podobná mise nebyla možná. Však ji budou ohrožovat výtrysky koronární hmoty a sluneční erupce nehledě na vysoké teploty, před nimiž zajistí ochranu přes 11 cm tlustý štít z uhlíkové pěny uzavřené mezi dvěma panely z uhlíkových vláken. Očekává se, že část štítu přímo vystavená slunečnímu záření dosáhne teploty až 1400 °C a samotná sonda se bude muset vypořádat s už daleko příjemnějšími teplotami jen kolem 30 °C, což by byla na poměry uplynulých dnů příjemná venkovní teplota i pro nás. 
 
Zhruba za tři měsíce by se Parker měla poprvé přiblížit ke Slunci a obletět je, přičemž data z tohoto oběhu budou k dispozici někdy v prosinci. A co bude zkoumat? Jednak tok energie, který zahřívá korónu a urychluje sluneční vítr. Dále se zaměří na strukturu a dynamiku magnetických polí u zdrojů slunečního větru a pak i na to, co způsobuje akceleraci vysokoenergetických částic. 
  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů
YouTube neustále pročišťuje svůj systém od závadného obsahu a jen za poslední čtvrtletí takto zmizelo skoro 1,7 milionů kanálů. K tomu bylo z různých důvodů smazáno okolo 58 milionů videí a stovky milionů komentářů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu
Nvidia není jen výrobcem grafických čipů, ale mluví i do technologií pro umělou inteligenci. Zde se jedná např. o počítače Jetson, které mohou být používány např. v autonomních autech. Nový Jetson AGX Xavier slibuje 32 bilionů operací za sekundu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W
V nabídce monitorů společnosti LG se objevuje nově cenově docela příznivý IPS monitor 32QK500-W, který však papírově patrně nezklame. Nabídne velkou 31,5" úhlopříčku, 10bitové barvy i FreeSync technologii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky
Rok 2018 se Facebooku opravdu nepovedl a stíhá ho jeden problém za druhým. Tím dalším je softwarová chyba, která dovolila aplikacím přistupovat i k fotografiím, které byly označené jako soukromé. Mohly vidět dokonce i ty nikdy neodeslané.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald" Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald"
Společnost SplashData analyzovala databázi uniklých hesel za poslední rok a sestavila statistiku těch nejpoužívanějších. S přehledem vede "123456" a "password". Hodně popularity ale získává např. "donald".
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře