reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech Squeezebox - bezdrátový hudebník

19.11.2007, Michal Učeň, recenze
Logitech Squeezebox - bezdrátový hudebník
Logitech se prostřednictvím Slim Devices pustil do výroby bezdrátových hudebních systémů. V nabídce má hned několik zvláštních produktů, z nichž jsme pro dnešní test vybrali Squeezebox.
Kapitoly článku:
  1. Logitech Squeezebox - bezdrátový hudebník
  2. Zpracování, design a ovládání
  3. Popis funkcí
  4. Praxe a závěr
Bezdrátové systémy má u Logitechu na starosti Slim Devices, který se specializuje právě na tuto kategorii produktů. U Logitechu jsou Squeezebox a další podobné produkty celkem novinkou, na trhu však jsou podobné produkty dostupné i od jiných firem. Příkladem může být Saitek, který však nakonec jeden ze svých bezdrátových systémů stáhl a druhý je spíše doplňkem k přehrávači Apple iPod. Squeezebox je tedy dost odlišný a pro Logitech je to docela odvážný krok do neznáma, protože úspěch u zákazníků není rozhodně zaručen. Problémem je to, že funkce zvládne prakticky každý počítač, navíc potřebujete ještě nějaký domácí audiosystém sloužící jako výstup. Jedinou výhodou je tak rychlejší a jednodušší manipulace pomocí dálkového ovládání, takže nemusíte zbytečně zapínat počítač vždy, když chcete poslouchat hudbu.

Balení je ve formě papírové krabice, která má uvnitř další výztuže a jednotlivé části jsou bezpečně uloženy a zabaleny zvlášť. Při objednání z internetového obchodu by se tedy nemělo nic stát.



Uvnitř balení naleznete kromě Squeezeboxu také dálkové ovládání, 2 AA baterie, RCA kabel, adaptér do elektrické sítě se dvěma redukcemi a uživatelskou příručku. Potřebný software pro spuštění SlimServeru na počítači je nutné stáhnout z oficiálních stránek.



Dálkové ovládání je podobné klasickému ovládání od televizoru nebo audiosystému a je napájeno dvěma bateriemi typu AA. Funkce jednotlivých tlačítek si popíšeme v další kapitole.




Parametry



Model
Logitech Squeezebox
Rozměry195 (šířka) x 92 (výška) x 36 - 80 (tloušťka) mm
Hmotnost433 gramů
Materiáltělo plast a kovový podstavec
Podpora hudebních formátů





MP3
AAC
WMA
Ogg
FLAC
Apple Lossless
WMA Lossless
WAV
Podpora služeb



Pandora
Rhapsody Direct
Live 365
radioio
Shoutcast
Typy výstupů
digitální optický
koaxiální
analogový
Síťové propojení802.11b/g Wi-Fi
Ethernet
DAC
(digital to analog converter)
24-bit Burr-Brown
Další funkceHodiny, alarm, čtečka RSS, hry


Instalace a nastavení


Protože se jedná o zařízení, které není v podstatě podobné ničemu, bylo nastavování trošku složitější. Pro správnou funkčnost je nutné projít několik kroků, které si popíšeme. Po prvním spuštění přehrávače je potřeba nejdříve nastavit připojení k Wi-Fi síti. Po vyhledání dostupných sítí stačí vybrat tu správnou a poté v případě zabezpečené sítě ještě zadat klíč.



Po úspěšném připojení následuje volba způsobu přidělování IP adresy Squeezeboxu (automaticky DHCP nebo pevná IP) a samotné přidělení IP. Pak už je možné se bez problémů připojit k Internetu (samozřejmě v případě, že je samotný access point připojený) a poslouchat například předvolená internetová rádia nebo číst RSS kanály.



Spojení se sítí je tedy dokončené, ale ještě je třeba zvolit konkrétní počítač, na kterém je nainstalovaný software SlimServer. Instalaci je možné provést i na několik počítačů v síti, ovšem vždy je možné se připojit pouze k jednomu z nich.



Aplikace SlimServer běží přímo v prohlížeči, takže není nutné instalovat žádný dodatečný software a ovládání je velmi jednoduché a rychlé. V levé části je hlavní menu, které sestává víceméně z procházení a vyhledávání skladeb na počítači, výběru internetových rádií, nastavení Squeezeboxu a nápovědy. V pravé části je pak aktuální playlist Squeezeboxu a ovládání přehrávání, takže je možné využít počítač místo dálkového ovládání.



Stejně tak nastavení Squeezeboxu lze pomocí SlimServeru zvládnout možná rychleji a pohodlněji než přímo na omezeném displeji přístroje. Upravit můžete třeba i zobrazování informací při přehrávání, spořič displeje, velikost písma, položky v menu apod.



Hybnou silou Squeezeboxu je propojení k internetovým databázím s hudbou, protože v případě, že jste kvůli přístupu k hudbě nuceni zapnout počítač, ztrácí hlavní funkce svůj význam. Přístroj podporuje služby Pandora, Rhapsody Direct, Live 365, radioio a Shoutcast, z nichž například Rhapsody je určeno pouze pro USA. Pro účel testování jsem zvolil MP3 tunes, které umožňuje dva měsíce bezplatného provozu premium účtu. Na portálu squeezenetwork.com je nutné vytvořit účet a připojit přístroj prostřednictvím Squeezenetwork v menu. Přístroj je pak vidět přímo mezi připojenými zařízeními na internetu a můžete stejně jako ve SlimServeru upravit jeho nastavení. Pod jedním účtem je možné mít i více přístrojů, například pokud máte doma v různých místnostech více Squeezeboxů (což by ale byla dost drahá záležitost).



V podmenu Accounts & Music Services jsou všechny podporované služby, u kterých je možné si přiřadit existující nebo vytvořit nový účet. Tím se dané služby vzájemně propojí, a pomocí přístroje tak můžete využívat internetové hudební databáze.



Služba MP3tunes je poměrně snadná, jednoduše a spolehlivě lze zde jak kupovat jednotlivé skladby (kreditní karta je nutností), také je sem pomocí programu uploadovat z vlastního počítače. Přístup ke skladbám tak máte prakticky všude, kde je internet a můžete je přehrávat přímo v integrovaném přehrávači. Využití je tak celkem dobré i pro jiné účely. Účet si můžete založit zdarma, i když bude zahrnovat trochu reklamy a budete omezeni počtem denních přístupů a maximální velikostí skladby 10 MB. Premium účet je pak neomezený až na velikost skladby, která je bohatě dostačujících 50 MB.

reklama