reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nvidia Tegra 2: budoucnost smartphonů a tabletů

12.1.2011, Petr Štefek, technologie
Nvidia Tegra 2: budoucnost smartphonů a tabletů
Nvidia Tegra 2 je novinkou pro zbrusu nové smartphony a tablety, kde má ambice přinést dosud nevídaný výkon. Můžeme se těšit dual-core telefony nebo tablety umožňující přehrávání full HD videa nebo hraní her.
Nvidia má už něco málo přes rok poměrně jasno v tom, kam bude směřovat své úsilí ohledně dalšího vývoje mobilních zařízení a své platformy Tegra. Na trhu v současné době není mnoho zařízení postavených na platformě Tegra, což ovšem neznamená, že by byla špatná. Naopak, Tegra 2 je jeden z nejlepších SoC platforem na světě. Tegra 2 bude zase o poznání dále a směruje vše k větším možnostem využití mobilních zařízení typu PDA (SmartPhone) k využití jako částečná alternativa k desktopovým PC a notebookům.

Nvidia v tomto ohledu musí svůj SoC svázat s nějakým konkrétním operačním systémem pro mobilní zařízení. Na výběr moc nemá, neboť Windows 7 jsou licencovaným softwarem Microsoftu a iOS Apple nepustí nikde jinde než do Apple. Zůstává tedy jako jediná a nikoli nejhorší volba Android, který se vyvíjí opravdu bleskovým tempem a jeho připravovaná verze 3.0 bude pravděpodobně ideální volbou pro různé tablety nebo mobilní telefony.



Výhodou nové platformy má být především možnost zobrazování na externích zařízeních, kde využijeme akceleraci VC-1/H.264 a také kodér do HD rozlišení, na jehož praktickým využitím poněkud tápu, zvlášť pokud uvážíme, že zatím není v možnostech mobilních zařízení pořizovat dostatečně kvalitní záznamy videa.

Tegra jako taková využívá procesorů ARM (Advanced RISC Machine), které nejsou ničím jiným než procesory s architekturou RISC. Platforma Tegra má několik úrovní a nižší se využívají např. v GPS systémech a telefonech. Zbrusu nová Tegra 2 pro nejvýkonnější mobilní zařízení využívá dvojice procesorů ARM Cortex A9, ale o nich až v další kapitole.


Nvidia předpokládá (a nejen ona), že trh s mobilními zařízeními se bude ubírat cestou velmi podobnou, jako tomu bylo u desktopových PC. Společnost predikuje, že v následujícím desetiletí dojde k přerodu desktopových PC běžného typu v malá mobilní zařízení typu PDA, tabletu nebo SmartPhone. Ten jednoduše po příchodu do práce zastrčíte do speciální dokovací stanice s připojenou klávesnicí, myší a monitorem. Spustíte si Office nebo firemní informační systém a hurá do práce. Pro kancelářskou práci nebo doma pro přehrávání filmů a streamovaného videa mohou být již brzy taková zařízení velmi použitelná. Je samozřejmé, že výkonné herní počítače nebudou mít ještě několik desítek let ambice tato zařízení nahradit.



Podobná zařízení ještě na trhu nejsou, ale např. Motorola již ohlásila konkrétní model po označením ATRIX 4G s dokovací stanicí. Telefon je vybaven SoC Tegra 2 a 1GB operační paměti s kapacitou uložiště až 48 GB. Vše umocňuje 4“ displej s rozlišením 960x540, HDMI výstup a možnosti přehrávání Full HD videa.

Je zřejmé, že stálá nutnost zvyšování výkonu v oblasti mobilních zařízení budou mít stejně jako u desktopů a notebooků na svědomí především hry. Hry patří mezi aplikace, které vyžadují neustálé zvyšování výkonu bez ohledu na to, na jakém zařízení běží. Pro Nvidii a její Tegru 2 bude stěžejní, jak se k celé věci postaví hlavní výrobci mobilní zařízení, kam řadíme LG, Toshibu, Samsung nebo Motorolu či HTC. Někteří z těchto jmenovaných výrobců již s Nvidií naplno spolupracují.
reklama