www.svethardware.cz
>
>
>

5nm technologie IBM opravdu počítá s cylindrickými hradly

5nm technologie IBM opravdu počítá s cylindrickými hradly
, , aktualita
IBM se nedávno pochlubilo celým waferem plným 5nm technologie, kterou vytvořilo pomocí EUV také s využitím jistých křemíkových nanofólií. Nyní se objevily další informace a je už jasné, že jde opravdu o zbrusu nové tranzistory technologie GAA.
K oblíbeným
reklama
IBM ukázalo 5nm tranzistory vytvořené technologií Nanosheet na začátku tohoto týdne, kdy také startovala konference v Kjótu, na níž se měly objevit podrobnosti. Dle následující fotografie těchto tranzistorů jsme spekulovali, že by mohlo jít o jistou technologii GAA (Gate All Around), již uvedl už Samsung ve svých materiálech týkajících se výrobních technologií blízké budoucnosti. Vypadalo to totiž, že hradlo v těchto tranzistorech obklopuje kanál a nyní už můžeme říci, že jde opravdu o GAA.

Na web se totiž dostal následující obrázek, který ukazuje, jak IBM srovnává klasické rovinné tranzistory s tranzistory FinFET a následovníkem je technologie, která využívá hradlo v podobě cylindru, skrz který prochází kanál. Hradlo jej tak obklopuje ze všech stran a vypadá to, že se právě díváme na nástupce dnešní technologie FinFET, která představuje to nejlepší, co je aktuálně nasazeno ve výrobě.

Co se týče oněch křemíkových nanofólií (silicon nanosheets), pak ty by právě měly tvořit celou strukturu čipů. Jde prostě o jednotlivé tenounké vrstvy umístěné na sebe, z nichž už byl vytvořen celý wafer z 5nm tranzistorů. Ten má přitom o polovinu vyšší hustotu uložení prvků než předchozí testovací wafer, se kterým IBM přišlo před dvěma lety. Šlo o 7nm technologii (rovněž EUV), díky níž byly vytvořeny zkušební čipy z 20 miliard tranzistorů.
zkušební výroba pomocí EUV ve firmě IBM


Už za několik let by se tak na trh mohly dostat čipy vyráběné pomocí technologie EUV + GAA a mluví se o tranzistorech GAAFET. K tomu se vyjádřila také společnost GlobalFoundries, dvorní výrobce čipů pro AMD, která chce ve své Fab 8 spustit výrobu 7nm čipů už příští rok a vedle Samsungu rozhodně počítá s pozdějším přechodem na 5nm a GAA. Vypadá to také, že počátek běžné výroby pomocí EUV už je nevyhnutelné.

IBM dodává, že v porovnání s 10nm technologií FinFET nám 5nm GAAFET má nabídnout o 40 procent vyšší výkon při stejné spotřebe, nebo o 75 procent nižší spotřebu při stejném výkonu, a to pouze když se využije tzv. die-shrink, čili zmenšení čipu bez úprav architektury. A kdy bychom tak mohli vidět první 5nm čipy na trhu? Dle střízlivých odhadů to bude nejdříve v roce 2020, spíše 2021, a to počítáme s tím, že vývoj nezbytně nutné technologie EUV už půjde dobře a ta bude připravena. Její nástup je ale oproti původním plánům opožděn už o více než deset let, takže stanovovat nějaké pevné datum nelze.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V První benchmarky dávají RTX 2080 SUPER téměř na úroveň TITANu V
Na trh musí teprve ještě dorazit slíbená karta GeForce RTX 2080 SUPER, která už je ale na cestě, protože byla vyzkoušena v prvních testech. A není překvapivé, že to je zrovna benchmark z Final Fantasy XV.
Dnes, aktualita, Jan Vítek