www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně představuje 5GHz procesor FX - upraveno

AMD oficiálně představuje 5GHz procesor FX - upraveno
, , aktualita
Před týdnem se objevila zpráva, dle níž jsme mohli vytušit, že oficiální představení slibovaného 5GHz procesoru AMD se blíží. Dnes tak tedy AMD konečně učinilo a uvedlo na trh první zakoupitelný procesor pracující na 5 GHz a jak můžeme tušit,...
K oblíbeným
reklama
Před týdnem se objevila zpráva, dle níž jsme mohli vytušit, že oficiální představení slibovaného 5GHz procesoru AMD se blíží. Dnes tak tedy AMD konečně učinilo a uvedlo na trh první zakoupitelný procesor pracující na 5 GHz a jak můžeme tušit, jde spíše o marketingový než technologický úspěch, neboť i samotná zpráva se zabývá především dosažením magické hranice 5 GHz a ne samotným výkonem či jinými vlastnostmi a není tak klasickou tiskovkou, na níž jsme zvyklí. Výkon vysoko taktovaného procesoru FX si ostatně můžeme snadno odvodit z našeho testu, kde je i přetaktovaný procesor AMD Vishera s jádry Piledriver.

Dle očekávání jde o procesory AMD FX-9000, a ty budou jako první montovat do svých sestav výrobci PC a až pak se asi dočkají maloobchody a volný prodej. Konkrétně se jedná o modely FX-9590 na 5 GHz a FX-9370 na 4,7 GHz, přičemž tyto frekvence znamenají maximální hodnoty, ke kterým se procesor má dostat díky Turbo Core 3.0.

Firma AMD nám tedy moc podrobností o nových procesorech neprozradila, tedy ani základní frekvenci či hodnotu TDP, která by měla mít dle dřívejších neoveřených zpráv velmi vysokých 220 W. Namísto toho uvedla několik svých prvenství, kam patří dosažení mezníku 1 GHz v roce 2000, první "nativní" čtyřjádrový procesor, první APU a první čtyřjádrové SoC architektury x86.

Zde je třeba připomenout, že slovo "nativní" u čtyřjádrového procesoru je na místě, neboť první čtyřjádrový procesor měl na trhu Intel, ovšem složený ze dvou dvoujádrových. Nakonec se můžeme pozastavit nad prvním APU, což je skutečně pravda, pokud to tedy budeme brát tak jako první procesor s výrazně výkonnějším grafickým jádrem, než ve své době bylo obvyklé. Jinak jsou APU v podstatě normální SoC.

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek