www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Ryzen 4000 a Navi 2X: přijdou během října?

AMD Ryzen 4000 a Navi 2X: přijdou během října?
, , aktualita
Informování o nástupu oficiálně neohlášeného hardwaru je v tuto dobu ještě více ošemetné než jindy. Přesto se ale můžeme podívat na jeden názor o tom, kdy mají přijít na trh procesory Zen 3 a grafiky Navi 2X. 
K oblíbeným
reklama
AMD Ryzen 4000 s jádry Zen 3 generace Vermeer očekáváme letos stejně jako Radeony RX Navi 2X s architekturou RDNA 2 a podporou ray tracingu. AMD přitom nedávno na FAD 2020 prezentovalo nové procesory a zvláště pak Navi 2X, ovšem spíše jen obecně jako příští generace a bez větších podrobností. 
 
 
Server wccftech se nyní ohání svým zdrojem, dle nějž by nové procesory i grafické karty měly dorazit letos v říjnu. Dříve jsme přitom se střízlivostí očekávali spíše závěr roku a asi nikdo by se nedivil, kdyby z toho nakonec byl začátek příštího roku. Je ale pravda, že AMD chce držet svou kadenci a dle ní by se dalo mluvit i o začátku podzimu. 
 
Konečné představení nových procesorů i grafik by ale prý mělo přijít dříve než v říjnu, a to nejspíše jeden měsíc napřed, takže v září. V tom by ostatně měl být dle dnešních odhadů už v plné síle proces zotavení z koronavirového útlumu. 
 
Pokud také mluvíme o nových CPU i GPU, pak je třeba zdůraznit, že zdroj mluví o jejich současném představení. To se ovšem dalo čekat i vzhledem k tomu, že první Navi a procesory Ryzen 3000 nastoupily ve stejnou dobu a nová nabídka AMD bude mít o to větší dopad, když na trh přijde současně. Ostatně vzhledem k tomu, co se o tomto hardwaru proslýchá, můžeme očekávat, že AMD už bude mít i silnější herní procesory než Intel a také výkon "velkých Navi" bude velice zajímavý a kdo ví, třeba na nějakou dobu zastíní i nabídku NVIDIE. 
 
Slovy čísel, od Zen 3 se očekává o 17 % vyšší celkové IPC (výkon na takt) a dokonce snad i o 50 % vyšší výkon v plovoucí řádové čárce i díky zásadnímu přepracování systému pamětí cache. V tom by již měla být veškerá L3 cache k dispozici pro všechna jádra celého čipletu a ve hře je také zvýšení její kapacity. Dnes je rozdělena mezi dva čtyřjádrové CCX. 
 
A co se týče RDNA 2, zde už samotné AMD slíbilo o polovinu vyšší výkon na watt oproti původní RDNA, a to s tím, že lze očekávat i vyšší takty a podstatně větší počet jader. Pak už opravdu nevypadá překonání výkonu RTX 2080 Ti nesplnitelně, ostatně bychom měli od AMD očekávat mnohem více, než jen překonání dva roky staré konkurence.
 
Většinu potenciálních zákazníků ale bude stejně zajímat především to, co AMD nabídne v případě levnějších karet pro hraní ve Full HD či 1440p. Otázka pak je, zda veškeré nové Navi již nabídnou i ray tracing, jak ostatně AMD v minulosti slíbilo ve vyjádření, že ray tracing bude v jeho podání až v době, kdy ho zvládne celá řada karet dané generace. Na druhou stranu, ta ovšem nutně nemusí obsahovat opravdový low-end a právě samostatné low-endové grafiky začínají být ohroženým druhem. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře