www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,8 GHz na všech jádrech

AMD Ryzen 7 4700G přetaktován na 4,8 GHz na všech jádrech
, , aktualita
Už během několika příštích dní nám AMD představí nová desktopová APU Renoir, o nichž se v poslední době vyrojilo mnoho nových zpráv. Půjde dle všeho z hlediska CPU jader o mnohem výkonnější, ale nejspíše i mnohem dražší APU, než jsme tu měli doposud.
K oblíbeným
reklama
Na osmijádrové APU s oficiální cenou kolem 150 USD můžeme pochopitelně zapomenout, ostatně s takovým může mít problém i Ryzen 7 3700, pokud jde o základní nastavení a nyní tu máme opět příklad, že to asi nebude vůbec špatné ani s přetaktováním. Naposledy to byl Ryzen 7 4700G na 4,75 GHz se standardním chlazením a nyní tu máme stejný model s taktem 4,8 GHz, a to rovněž napříč jádry. Vypadá to tak na taktovací potenciál, který je na dnešní dobu spíše výjimečný. 
 
 
Ryzen 7 4700G tak byl nově přetaktován na 4,8 GHz na všech osmi jádrech, a to s využitím pamětí DDR4-4400, pochopitelně na platformě AMD B550. Je to ale bohužel opět ITCooker jako očekávaný zdroj těchto informací. Bohužel proto, že půjde nejspíše o ten samý kus APU a my bychom raději viděli někoho jiného s jiným kouskem, který by ukázal takový taktovací potenciál, což by mohlo lépe ukázat na to, co očekávat od nových Renoir. 
 
 
 
Screenshoty z utility CPU-Z nám pak potvrdí základní specifikace modelu Ryzen 7 4700G, jenž má mít turbo 4,45 GHz a základní takt 3,6 GHz, dále dvakrát 4 MB L3 cache plus osmkrát 512 kB L2 cache. Právě jen čtvrtinová kapacita L3 cache je jediný podstatný rozdíl v hlavních specifikacích oproti procesorům Matisse, ovšem s tím, že ty jsou rozděleny na dva čipy, zatímco Renoir je monolit s lepšími latencemi. 
 
Uvidíme pak, co na 65W čipech předvede integrovaná Vega s maximálně 8 CU (512 Stream procesorů) na taktu až 2100 MHz. Takové grafice jistě velice pomohou paměti, jaké použil i ITCooker, čili DDR4-4400, ovšem rozhodně ne každý si dopřeje takový luxus, který může být vedle APU vzhledem k ceně až nesmyslný. Bude tak třeba hledat kompromis s ohledem na výkon a cenu, ale to se bude moci lépe řešit až poté, co AMD vypustí nové procesory na trh. A to už nebude dlouho trvat. 
 
 
Co se týče posledního taktovacího pokusu, pak ten ukázal, že výsledný takt 4,815 GHz už byl asi opravdu příliš a lze to brát skutečně jen jako pokus o maximální přetaktování v rámci možností. Ty byly dány použitým chlazením v podobě 360mm radiátoru ponořeného v ledové vodě. Vypadá to tak, že 4,8 GHz už může být pro Renoir hranice mezi reálným přetaktováním a krátkodobými pokusy. 
 
Ostatně v jiném pokusu, kdy APU bylo přetaktováno "jen" na 4,615 GHz, dokázalo v benchmarku CPU-Z pokořit i Ryzen 7 3700X s rozdílem 11 % (jedno vlákno) a 15 % (více vláken) a takové přetaktování vypadá vcelku dosažitelně. Vedle toho ITCooker ukázal i běh pamětí DDR4 na fyzických 2200 MHz (DDR4-4400) s 2200MHz FCLK (1:1). 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Dnes, článek, Jan Vítek
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
Včera, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku Dostupnost produktů AMD nebude dostatečná po celý zbytek roku
Ačkoliv nám firma AMD dříve slibovala, že zvláště dodávky grafických karet se v druhé polovině roku zvýší, bylo zřejmé, že poptávka s celým jejím dluhem bude těžko uspokojena. A to Lisa Su také potvrdila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX Sapphire uvádí Nitro M01, stylovou skříň pro Mini ITX i Micro ATX
Společnost Sapphire známe spíše jako dlouhodobého AIB partnera firmy AMD, který vyráběl grafické karty ještě v době, kdy byla ATi samostatnou firmou. Nyní tu ale máme novinku v podobě počítačové skříně. 
Včera, aktualita, Jan Vítek