www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to jak s plánovačem procesů ve Windows válčil Wendell z LevelOneTechs, který zjistil, že výkonnostní problémy 24 a 32jádrových Threadripperů nelze svádět jen na způsob napojení pamětí. 
reklama
V různých úlohách se totiž ukazovaly výkonnostní propady Threadripperů vybavených čtyřmi čipy Zeppelin, což jsou 24 a 32jádrové modely. Svádělo se to na onen fakt, že dvě ze čtyř jader nekomunikují s paměťmi přímo, ale prostřednictvím ostatních jader, což mělo prodlužovat odezvu a snižovat výkon. V řadě případů to však bylo až nesmyslné snížení výkonu na polovinu a Wendell si všiml především toho, že pod Linuxem na rozdíl od Windows může být výkon mnohem vyšší. Logicky si tak vyvodil, že problém nebude v procesoru, ale v OS. Navíc se ukázalo, že stejným problémem jsou ve Windows postiženy také procesory EPYC a ty, jak dobře víme, mají už pro každé jádro vyhrazeny dva paměťové kanály.  
 
pouze dva Zeppeliny jsou v 32jádrovém Threadripperu napojeny přímo na paměti a PCIe
 
Jeremym Collakem z Bitsumu byla vytvořena utilita CorePrio, která v podstatě opravuje práci plánovače procesů ve Windows, respektive jde o jeho reset, přičemž v té době nebylo ani autorům tohoto programu jasné, jakou chybu to celé vůbec řeší. Nám zase může být divné, že jsme od samotného AMD nic podobného dosud neslyšeli a přitom kdo jiný než samotný výrobce procesoru by se měl postarat o to, aby ve spolupráci s Microsoftem takovou věc řešil? 
 
Závěr byl doposud takový, že v NUMA prostředí plánovač Windows přiřazuje aplikacím "ten nejlepší NUMA uzel". NUMA uzel je seskupení procesorových jader a příslušné paměti v jednotku tak, aby jádra z očividných důvodů vždy využívala ty paměťové moduly, na něž jsou ve skutečnosti opravdu fyzicky napojena. Plánovač pak je naprogramovaný k tomu, aby přesunoval prioritní procesy do onoho nejlepšího NUMA uzlu a dělá to tak důsledně, že když nějaká aplikace využije třeba všech 64 dostupných vláken 32jádrového Threadripperu, všechna vlákna mají stejný nárok na nejlepší NUMA uzel, takže se do něj neustále přesunují, a tím i vzájemně vyhazují. Není pak divu, že jde výkon i o polovinu dolů. 
 
 
A proč se to neděje už v případě 16jádrových Threadripperů? Jde v podstatě o dva procesory v jednom a ukázalo se, že Microsoft má plánovač pro dvouprocesorové systémy upraven tak, že ten ono pravidlo "nejlepšího NUMA uzlu" nepoužívá, ale to už se netýká 3 a víceprocesorových systémů. Čili tento problém tu musel být už od nástupu prvních procesorů EPYC, jen to asi nevyplynulo na povrch, když jde o serverové procesory. 
 
Z toho všeho to vypadá, že řešení by mělo být snadné, ale co k tomu může říci AMD? To sděluje, že o problému ví a spolupracuje na něm s Microsoftem. Zmiňuje také, že Wendell se dobral velice blízko jádru onoho problému, ale zároveň nechce sdělovat žádné další podrobnosti. Aktuálně si také inženýři z AMD vyměňují zkušenosti s autorem utility CorePrio.
 
Kdy ale přijde náprava? To záleží na "řadě faktorů" spolupráce s Microsoftem, ale až se řešení dostane na svět, AMD to oficiálně ohlásí a slibuje další funkce pro optimalizace výkonu vícečipových procesorů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek