www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to jak s plánovačem procesů ve Windows válčil Wendell z LevelOneTechs, který zjistil, že výkonnostní problémy 24 a 32jádrových Threadripperů nelze svádět jen na způsob napojení pamětí. 
K oblíbeným
reklama
V různých úlohách se totiž ukazovaly výkonnostní propady Threadripperů vybavených čtyřmi čipy Zeppelin, což jsou 24 a 32jádrové modely. Svádělo se to na onen fakt, že dvě ze čtyř jader nekomunikují s paměťmi přímo, ale prostřednictvím ostatních jader, což mělo prodlužovat odezvu a snižovat výkon. V řadě případů to však bylo až nesmyslné snížení výkonu na polovinu a Wendell si všiml především toho, že pod Linuxem na rozdíl od Windows může být výkon mnohem vyšší. Logicky si tak vyvodil, že problém nebude v procesoru, ale v OS. Navíc se ukázalo, že stejným problémem jsou ve Windows postiženy také procesory EPYC a ty, jak dobře víme, mají už pro každé jádro vyhrazeny dva paměťové kanály.  
 
pouze dva Zeppeliny jsou v 32jádrovém Threadripperu napojeny přímo na paměti a PCIe
 
Jeremym Collakem z Bitsumu byla vytvořena utilita CorePrio, která v podstatě opravuje práci plánovače procesů ve Windows, respektive jde o jeho reset, přičemž v té době nebylo ani autorům tohoto programu jasné, jakou chybu to celé vůbec řeší. Nám zase může být divné, že jsme od samotného AMD nic podobného dosud neslyšeli a přitom kdo jiný než samotný výrobce procesoru by se měl postarat o to, aby ve spolupráci s Microsoftem takovou věc řešil? 
 
Závěr byl doposud takový, že v NUMA prostředí plánovač Windows přiřazuje aplikacím "ten nejlepší NUMA uzel". NUMA uzel je seskupení procesorových jader a příslušné paměti v jednotku tak, aby jádra z očividných důvodů vždy využívala ty paměťové moduly, na něž jsou ve skutečnosti opravdu fyzicky napojena. Plánovač pak je naprogramovaný k tomu, aby přesunoval prioritní procesy do onoho nejlepšího NUMA uzlu a dělá to tak důsledně, že když nějaká aplikace využije třeba všech 64 dostupných vláken 32jádrového Threadripperu, všechna vlákna mají stejný nárok na nejlepší NUMA uzel, takže se do něj neustále přesunují, a tím i vzájemně vyhazují. Není pak divu, že jde výkon i o polovinu dolů. 
 
 
A proč se to neděje už v případě 16jádrových Threadripperů? Jde v podstatě o dva procesory v jednom a ukázalo se, že Microsoft má plánovač pro dvouprocesorové systémy upraven tak, že ten ono pravidlo "nejlepšího NUMA uzlu" nepoužívá, ale to už se netýká 3 a víceprocesorových systémů. Čili tento problém tu musel být už od nástupu prvních procesorů EPYC, jen to asi nevyplynulo na povrch, když jde o serverové procesory. 
 
Z toho všeho to vypadá, že řešení by mělo být snadné, ale co k tomu může říci AMD? To sděluje, že o problému ví a spolupracuje na něm s Microsoftem. Zmiňuje také, že Wendell se dobral velice blízko jádru onoho problému, ale zároveň nechce sdělovat žádné další podrobnosti. Aktuálně si také inženýři z AMD vyměňují zkušenosti s autorem utility CorePrio.
 
Kdy ale přijde náprava? To záleží na "řadě faktorů" spolupráce s Microsoftem, ale až se řešení dostane na svět, AMD to oficiálně ohlásí a slibuje další funkce pro optimalizace výkonu vícečipových procesorů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala