www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to jak s plánovačem procesů ve Windows válčil Wendell z LevelOneTechs, který zjistil, že výkonnostní problémy 24 a 32jádrových Threadripperů nelze svádět jen na způsob napojení pamětí. 
K oblíbeným
reklama
V různých úlohách se totiž ukazovaly výkonnostní propady Threadripperů vybavených čtyřmi čipy Zeppelin, což jsou 24 a 32jádrové modely. Svádělo se to na onen fakt, že dvě ze čtyř jader nekomunikují s paměťmi přímo, ale prostřednictvím ostatních jader, což mělo prodlužovat odezvu a snižovat výkon. V řadě případů to však bylo až nesmyslné snížení výkonu na polovinu a Wendell si všiml především toho, že pod Linuxem na rozdíl od Windows může být výkon mnohem vyšší. Logicky si tak vyvodil, že problém nebude v procesoru, ale v OS. Navíc se ukázalo, že stejným problémem jsou ve Windows postiženy také procesory EPYC a ty, jak dobře víme, mají už pro každé jádro vyhrazeny dva paměťové kanály.  
 
pouze dva Zeppeliny jsou v 32jádrovém Threadripperu napojeny přímo na paměti a PCIe
 
Jeremym Collakem z Bitsumu byla vytvořena utilita CorePrio, která v podstatě opravuje práci plánovače procesů ve Windows, respektive jde o jeho reset, přičemž v té době nebylo ani autorům tohoto programu jasné, jakou chybu to celé vůbec řeší. Nám zase může být divné, že jsme od samotného AMD nic podobného dosud neslyšeli a přitom kdo jiný než samotný výrobce procesoru by se měl postarat o to, aby ve spolupráci s Microsoftem takovou věc řešil? 
 
Závěr byl doposud takový, že v NUMA prostředí plánovač Windows přiřazuje aplikacím "ten nejlepší NUMA uzel". NUMA uzel je seskupení procesorových jader a příslušné paměti v jednotku tak, aby jádra z očividných důvodů vždy využívala ty paměťové moduly, na něž jsou ve skutečnosti opravdu fyzicky napojena. Plánovač pak je naprogramovaný k tomu, aby přesunoval prioritní procesy do onoho nejlepšího NUMA uzlu a dělá to tak důsledně, že když nějaká aplikace využije třeba všech 64 dostupných vláken 32jádrového Threadripperu, všechna vlákna mají stejný nárok na nejlepší NUMA uzel, takže se do něj neustále přesunují, a tím i vzájemně vyhazují. Není pak divu, že jde výkon i o polovinu dolů. 
 
 
A proč se to neděje už v případě 16jádrových Threadripperů? Jde v podstatě o dva procesory v jednom a ukázalo se, že Microsoft má plánovač pro dvouprocesorové systémy upraven tak, že ten ono pravidlo "nejlepšího NUMA uzlu" nepoužívá, ale to už se netýká 3 a víceprocesorových systémů. Čili tento problém tu musel být už od nástupu prvních procesorů EPYC, jen to asi nevyplynulo na povrch, když jde o serverové procesory. 
 
Z toho všeho to vypadá, že řešení by mělo být snadné, ale co k tomu může říci AMD? To sděluje, že o problému ví a spolupracuje na něm s Microsoftem. Zmiňuje také, že Wendell se dobral velice blízko jádru onoho problému, ale zároveň nechce sdělovat žádné další podrobnosti. Aktuálně si také inženýři z AMD vyměňují zkušenosti s autorem utility CorePrio.
 
Kdy ale přijde náprava? To záleží na "řadě faktorů" spolupráce s Microsoftem, ale až se řešení dostane na svět, AMD to oficiálně ohlásí a slibuje další funkce pro optimalizace výkonu vícečipových procesorů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight Vědci nasimulovali marsotřesení dle dat z InSight
InSight na Marsu už nějaký ten pátek pomocí přístroje SEIS naslouchá, zda nezaznamená projevy seismické aktivity. To se mu ostatně už povedlo a na základě toho mohli vědci na Zemi simulovat toto "marsotřesení".
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala