www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows

AMD se vyjádřilo k problémům Threadripperů s plánovačem ve Windows
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na to jak s plánovačem procesů ve Windows válčil Wendell z LevelOneTechs, který zjistil, že výkonnostní problémy 24 a 32jádrových Threadripperů nelze svádět jen na způsob napojení pamětí. 
K oblíbeným
reklama
V různých úlohách se totiž ukazovaly výkonnostní propady Threadripperů vybavených čtyřmi čipy Zeppelin, což jsou 24 a 32jádrové modely. Svádělo se to na onen fakt, že dvě ze čtyř jader nekomunikují s paměťmi přímo, ale prostřednictvím ostatních jader, což mělo prodlužovat odezvu a snižovat výkon. V řadě případů to však bylo až nesmyslné snížení výkonu na polovinu a Wendell si všiml především toho, že pod Linuxem na rozdíl od Windows může být výkon mnohem vyšší. Logicky si tak vyvodil, že problém nebude v procesoru, ale v OS. Navíc se ukázalo, že stejným problémem jsou ve Windows postiženy také procesory EPYC a ty, jak dobře víme, mají už pro každé jádro vyhrazeny dva paměťové kanály.  
 
pouze dva Zeppeliny jsou v 32jádrovém Threadripperu napojeny přímo na paměti a PCIe
 
Jeremym Collakem z Bitsumu byla vytvořena utilita CorePrio, která v podstatě opravuje práci plánovače procesů ve Windows, respektive jde o jeho reset, přičemž v té době nebylo ani autorům tohoto programu jasné, jakou chybu to celé vůbec řeší. Nám zase může být divné, že jsme od samotného AMD nic podobného dosud neslyšeli a přitom kdo jiný než samotný výrobce procesoru by se měl postarat o to, aby ve spolupráci s Microsoftem takovou věc řešil? 
 
Závěr byl doposud takový, že v NUMA prostředí plánovač Windows přiřazuje aplikacím "ten nejlepší NUMA uzel". NUMA uzel je seskupení procesorových jader a příslušné paměti v jednotku tak, aby jádra z očividných důvodů vždy využívala ty paměťové moduly, na něž jsou ve skutečnosti opravdu fyzicky napojena. Plánovač pak je naprogramovaný k tomu, aby přesunoval prioritní procesy do onoho nejlepšího NUMA uzlu a dělá to tak důsledně, že když nějaká aplikace využije třeba všech 64 dostupných vláken 32jádrového Threadripperu, všechna vlákna mají stejný nárok na nejlepší NUMA uzel, takže se do něj neustále přesunují, a tím i vzájemně vyhazují. Není pak divu, že jde výkon i o polovinu dolů. 
 
 
A proč se to neděje už v případě 16jádrových Threadripperů? Jde v podstatě o dva procesory v jednom a ukázalo se, že Microsoft má plánovač pro dvouprocesorové systémy upraven tak, že ten ono pravidlo "nejlepšího NUMA uzlu" nepoužívá, ale to už se netýká 3 a víceprocesorových systémů. Čili tento problém tu musel být už od nástupu prvních procesorů EPYC, jen to asi nevyplynulo na povrch, když jde o serverové procesory. 
 
Z toho všeho to vypadá, že řešení by mělo být snadné, ale co k tomu může říci AMD? To sděluje, že o problému ví a spolupracuje na něm s Microsoftem. Zmiňuje také, že Wendell se dobral velice blízko jádru onoho problému, ale zároveň nechce sdělovat žádné další podrobnosti. Aktuálně si také inženýři z AMD vyměňují zkušenosti s autorem utility CorePrio.
 
Kdy ale přijde náprava? To záleží na "řadě faktorů" spolupráce s Microsoftem, ale až se řešení dostane na svět, AMD to oficiálně ohlásí a slibuje další funkce pro optimalizace výkonu vícečipových procesorů. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4532693: další problematický update schovává profily Aktualizace KB4532693: další problematický update schovává profily
Microsoftu se povedlo vytvořit další problematickou aktualizaci pro Windows 10, KB4532693. Ta totiž může rozbít uživatelské profily a schovat jim všechna nastavení včetně ikonek na ploše. A nemusí to být jediný problém.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair připravil Scimitar RGB Elite: herní myš s tuctem tlačítek pro palec Corsair připravil Scimitar RGB Elite: herní myš s tuctem tlačítek pro palec
Myši s celou "klávesnicí" pro palec jsme už mohli na trhu vidět a typicky jde o modely určené pro hry typu MOBA či MMO. Nyní přichází na trh Corsair Scimitar RGB Elite, který nabídne díky tomu celkem 17 programovatelných tlačítek. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Už nyní se prodávají celá plata procesorů Comet Lake-S Už nyní se prodávají celá plata procesorů Comet Lake-S
Ve skutečnosti tu máme fotografie více procesorů patřících do generace Intel Comet Lake-S. Máme tu jednak Core i9-10900 s 10 jádry a pak také řadu 6jádrových modelů. Ještě stále ale nejde o finální verze. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Připravuje NVIDIA zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077? Připravuje NVIDIA zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077?
Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. Anebo také ne.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu Zhrzený bývalý řidič autonomních vozů Waymo záměrně způsobil nehodu
Jeden z bývalých řidičů autonomních aut Waymo byl vyhozen za problémy s bezpečností. A očividně právem, protože si svou frustraci vybil pomstou a tím, že později přinutil autonomní vůz společnosti nabourat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře