www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt
, , aktualita
AMD chce, aby příští procesorové architektury představovaly neméně intenzivní pokrok ve srovnání se Zen 3, jak potvrdil pro The Street výkonný viceprezident firmy Rick Bergmann. Co dalšího se dozvíme? 
K oblíbeným
reklama
AMD už dříve potvrdilo, že procesorová architektura Zen 4 bude založena už na 5nm výrobním procesu a i když se objevily i nějaké pochybnosti, zda po Zen 3 nakonec přece jen nepřijde nějaký 7nm refresh této architektury, informace sdělované firmou AMD na virtuálním CES 2021 tomu vůbec nenasvědčují.
 
 
AMD mluví o Zen 4 jako o nejbližší další procesorové generaci a tu můžeme dle obvyklých prodlev mezi starými a novými procesory očekávat spíše na začátku příštího roku. Tehdy už ostatně bude mít TSMC dle plánu výrazně zvýšenou kapacitu 5nm linek, která by v tu dobu už dávno měla mít přinejmenším stejnou kapacitu, jakou měl 7nm proces v první polovině roku 2020. A tehdy už mělo AMD dávno na trhu své první generace 7nm produktů, takže pokud jde o výrobní proces a jeho kapacitu, zde by neměl být v cestě žádný větší problém. 
 
Rick Bergman dostal otázku ohledně toho, co můžeme čekat od mikroarchitektury Zen 4 z hlediska výkonu na takt (IPC), čili bez ohledu na případné zvýšení počtu jader či pracovních taktů. Bergman v odpovědi připomenul, že Zen 3 oproti Zen 2 nabízí asi 19% zvýšení výkonu na takt, což je výsledek "dlouhého seznamu vylepšení". 
 
Zen 4 bude mít dle Bergmana podobně dlouhý seznam vylepšení, který se bude týkat například konfigurace pamětí cache, predikce větvení či exekučních pipeline. Zkrátka tu bude také hodně změn zaměřených na zvýšení výkonu, zatímco výrobní proces bude představovat především způsob, jak dosáhnout vyššího výkonu na watt, čehož AMD rozhodně také využije.
 
Tím se nám fakticky potvrzuje, že Zen 4 nebude jen o přechodu na nový výrobní proces a že AMD opravdu nebude využívat původní strategii Intelu zvanou Tick-Tock, v níž se střídaly nové procesy a výrazné změny v architektuře. Ostatně AMD se vyjádřilo už dříve, že chce pravidelně zvyšovat výkon na takt svých procesorů. 
 
My se tak můžeme těšit na opět výkonnější procesory Zen 4, které navíc už využijí zbrusu novou platformu s novou paticí i podporou pamětí DDR5 a snad také i sběrnicí PCIe 5.0.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář