www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt
, , aktualita
AMD chce, aby příští procesorové architektury představovaly neméně intenzivní pokrok ve srovnání se Zen 3, jak potvrdil pro The Street výkonný viceprezident firmy Rick Bergmann. Co dalšího se dozvíme? 
K oblíbeným
reklama
AMD už dříve potvrdilo, že procesorová architektura Zen 4 bude založena už na 5nm výrobním procesu a i když se objevily i nějaké pochybnosti, zda po Zen 3 nakonec přece jen nepřijde nějaký 7nm refresh této architektury, informace sdělované firmou AMD na virtuálním CES 2021 tomu vůbec nenasvědčují.
 
 
AMD mluví o Zen 4 jako o nejbližší další procesorové generaci a tu můžeme dle obvyklých prodlev mezi starými a novými procesory očekávat spíše na začátku příštího roku. Tehdy už ostatně bude mít TSMC dle plánu výrazně zvýšenou kapacitu 5nm linek, která by v tu dobu už dávno měla mít přinejmenším stejnou kapacitu, jakou měl 7nm proces v první polovině roku 2020. A tehdy už mělo AMD dávno na trhu své první generace 7nm produktů, takže pokud jde o výrobní proces a jeho kapacitu, zde by neměl být v cestě žádný větší problém. 
 
Rick Bergman dostal otázku ohledně toho, co můžeme čekat od mikroarchitektury Zen 4 z hlediska výkonu na takt (IPC), čili bez ohledu na případné zvýšení počtu jader či pracovních taktů. Bergman v odpovědi připomenul, že Zen 3 oproti Zen 2 nabízí asi 19% zvýšení výkonu na takt, což je výsledek "dlouhého seznamu vylepšení". 
 
Zen 4 bude mít dle Bergmana podobně dlouhý seznam vylepšení, který se bude týkat například konfigurace pamětí cache, predikce větvení či exekučních pipeline. Zkrátka tu bude také hodně změn zaměřených na zvýšení výkonu, zatímco výrobní proces bude představovat především způsob, jak dosáhnout vyššího výkonu na watt, čehož AMD rozhodně také využije.
 
Tím se nám fakticky potvrzuje, že Zen 4 nebude jen o přechodu na nový výrobní proces a že AMD opravdu nebude využívat původní strategii Intelu zvanou Tick-Tock, v níž se střídaly nové procesy a výrazné změny v architektuře. Ostatně AMD se vyjádřilo už dříve, že chce pravidelně zvyšovat výkon na takt svých procesorů. 
 
My se tak můžeme těšit na opět výkonnější procesory Zen 4, které navíc už využijí zbrusu novou platformu s novou paticí i podporou pamětí DDR5 a snad také i sběrnicí PCIe 5.0.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek24 komentářů