www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt

AMD slibuje Zen 4 s opět výrazným zvýšením výkonu na takt
, , aktualita
AMD chce, aby příští procesorové architektury představovaly neméně intenzivní pokrok ve srovnání se Zen 3, jak potvrdil pro The Street výkonný viceprezident firmy Rick Bergmann. Co dalšího se dozvíme? 
K oblíbeným
reklama
AMD už dříve potvrdilo, že procesorová architektura Zen 4 bude založena už na 5nm výrobním procesu a i když se objevily i nějaké pochybnosti, zda po Zen 3 nakonec přece jen nepřijde nějaký 7nm refresh této architektury, informace sdělované firmou AMD na virtuálním CES 2021 tomu vůbec nenasvědčují.
 
 
AMD mluví o Zen 4 jako o nejbližší další procesorové generaci a tu můžeme dle obvyklých prodlev mezi starými a novými procesory očekávat spíše na začátku příštího roku. Tehdy už ostatně bude mít TSMC dle plánu výrazně zvýšenou kapacitu 5nm linek, která by v tu dobu už dávno měla mít přinejmenším stejnou kapacitu, jakou měl 7nm proces v první polovině roku 2020. A tehdy už mělo AMD dávno na trhu své první generace 7nm produktů, takže pokud jde o výrobní proces a jeho kapacitu, zde by neměl být v cestě žádný větší problém. 
 
Rick Bergman dostal otázku ohledně toho, co můžeme čekat od mikroarchitektury Zen 4 z hlediska výkonu na takt (IPC), čili bez ohledu na případné zvýšení počtu jader či pracovních taktů. Bergman v odpovědi připomenul, že Zen 3 oproti Zen 2 nabízí asi 19% zvýšení výkonu na takt, což je výsledek "dlouhého seznamu vylepšení". 
 
Zen 4 bude mít dle Bergmana podobně dlouhý seznam vylepšení, který se bude týkat například konfigurace pamětí cache, predikce větvení či exekučních pipeline. Zkrátka tu bude také hodně změn zaměřených na zvýšení výkonu, zatímco výrobní proces bude představovat především způsob, jak dosáhnout vyššího výkonu na watt, čehož AMD rozhodně také využije.
 
Tím se nám fakticky potvrzuje, že Zen 4 nebude jen o přechodu na nový výrobní proces a že AMD opravdu nebude využívat původní strategii Intelu zvanou Tick-Tock, v níž se střídaly nové procesy a výrazné změny v architektuře. Ostatně AMD se vyjádřilo už dříve, že chce pravidelně zvyšovat výkon na takt svých procesorů. 
 
My se tak můžeme těšit na opět výkonnější procesory Zen 4, které navíc už využijí zbrusu novou platformu s novou paticí i podporou pamětí DDR5 a snad také i sběrnicí PCIe 5.0.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost
GeForce RTX 3050 přijde na trh coby 8GB karta, která se tak na rozdíl od RX 6500 XT bude hodit i pro těžbu Etherea, ovšem jak to vypadá, těžaři se nakonec snad nebudou o tento model přetahovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti
Perovskitové solární články se opět posouvají o něco dál. Vědci z EPFL a Korea Institute of Energy Research na ně aplikovali technologii kvantových teček a díky tomu dokázali jejich účinnost navýšit až na 25,7 % na malém formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000 NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000
NVIDIA se rozhodla zdražit své vlastní karty Founders Edition, což zatím platí dle dostupných informací jen v Evropské Unii, ovšem brzy by se měla "dočkat" rovněž Velká Británie. Jaký je důvod pro zdražení zrovna v této době? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů
Intel zřejmě nerad vidí, jak se na moderních deskách díky nastavení základního taktu BCLK přetaktovávají i běžné procesory Alder Lake-S, které nepatří mezi modely K s odemknutým násobičem. Co k tomu říká?
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
MediaTek demonstroval Wi-Fi 7: 2,4× rychlejší než Wi-Fi 6 MediaTek demonstroval Wi-Fi 7: 2,4× rychlejší než Wi-Fi 6
MediaTek spolupracuje na vývoji nového standardu Wi-Fi 7, který má přinést násobně rychlejší datové přenosy. Nyní demonstroval první funkční připojení Wi-Fi 7 a hovoří se o 2,6krát vyšší rychlosti než u Wi-Fi 6.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala