www.svethardware.cz
>
>
>

AMD XConnect: slíbená technologie pro externí GPU

AMD XConnect: slíbená technologie pro externí GPU
, , aktualita
Společnost AMD nedávno slíbila, že připraví technologii pro propojení počítačů s externími grafickými kartami. Tu včera již zahrnula do ovladačů Crimson 16.3, a tak již bylo na čase vyrukovat i s oficiální tiskovou zprávou.
K oblíbeným
reklama
Ovladače Crimson 16.3 tak již podporují technologii AMD XConnect (materiály ale mluví již o verzi 16.2.2), která poslouží k propojení především mobilních počítačů s modulem vybaveným nejen samostatnou grafickou kartou. To je již starý koncept, jejž se ale dosud nikdo nepokusil standardizovat a AMD již nedávno představilo prototyp. Ten kromě grafické karty nabízí také několik portů USB 3.0, ethernetový konektor a USB typ C, přes nějž právě bude probíhat komunikace s počítačem. Takový hardware tak může posloužit jako výkonná dokovací stanice s připojeným monitorem, periferiemi i sítí, k níž stačí jen pomocí jednoho kabelu připojit (mobilní) počítač a rázem se z něj stane graficky výkonná desktopová mašina.





Dosud nebylo jasné, jaké rozhraní chce AMD k takové věci využít, ale dnes už je jasné, že jde o Thunderbolt 3 s jeho propustností 40 Gb/s. Ta se tedy musí postarat jak o připojení grafiky a její komunikaci s procesorem přes linky PCI Express, tak o periferie. Obrazový signál ale přes toto rozhraní pochopitelně nepoputuje, což by nebylo zrovna dobré, když oněch 40 Gb/s odpovídá pouze čtyřem linkám rozhraní PC Express 3.0 x4. Otázka tedy je, jaký dopad to bude mít v případě výkonných karet.





AMD na technologii XConnect spolupracovala s intelovskou divizí Thunderbolt Group a také s firmou Razer, která jako první zajistí kompatibilní počítač. Tím bude model Blade Stealth Ultrabook, k němuž budeme moci pomocí externí skříně (první je Razer Core) vybavené vlastním zdrojem připojit jednu z následujících karet:
  • AMD Radeon R9 Fury
  • AMD Radeon R9 Nano
  • AMD Radeon R9 300 Series
  • AMD Radeon R9 290X
  • AMD Radeon R9 290
  • AMD Radeon R9 280

A krom toho je pochopitelně plánována podpora všech karet generace Polaris. Krom vhodného rozhraní, tedy Thunderbolt 3 na portu USB C s firmwarem verze 16 a vyšší budeme také potřebovat Windows 10 sestavení 10586 či novější a nakonec také BIOS, který toto všechno bude podporovat.





AMD slibuje, že pro zapojení externí grafiky nebude třeba systém rebootovat a ani nemají být problémy s využitím režimu hibernace apod. Externí modul s grafikou by tedy měl fungovat stylem plug and play, čili bude stačit připojit kabel a hned budeme moci využít sílu samostatné grafiky a připojený monitor a periferie. Ovladače také mají zvládnout případ náhlého odpojení kabelu a zabránit ztrátě dat nebo zamrznutí aplikací. Nicméně i tak bude samozřejmě nejlepší využít systémovou funkci bezpečného odpojení hardwaru.

Zatím je tedy k dispozici pouze Razer Blade Stealth a Razer Core, ovšem AMD očekává, že v příštích měsících se objeví řada dalších řešení v různých provedeních, která budou validována pro "Thunderbolt 3 eGFX". Dočkat se tedy máme integrovaných řešení bez možnosti upgradu i větších skříní právě ve stylu Core, kde budeme moci grafickou kartu snadno vyměnit. No a očekávat můžeme také to, že NVIDIA se této technologii obloukem vyhne. Nebo že by překvapila?

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře