www.svethardware.cz
>
>
>

AMD zaznamenalo 19% pokles tržeb, ale dál už chce růst

AMD zaznamenalo 19% pokles tržeb, ale dál už chce růst
, , aktualita
Společnost AMD hned po Intelu ohlásila své finanční výsledky, které podle očekávání nejsou nejlepší. Tržby se meziročně propadly o celých 19 procent, a to na 832 milionů, ovšem firma se dívá do budoucnosti s optimismem.
K oblíbeným
reklama
Tržby pouhých 832 milionů dolarů jsou tak na úrovni intelovské divize Internet of Things Group a už dlouho AMD nemá ani desetinové tržby jako Intel, který za první kvartál získal 13,7 miliard. Můžeme ale doufat, že AMD se blíží ke dnu, od kterého se bude moci odrazit, a to s pomocí nových produktů. Jenomže ty by měly plně ovlivnit tržby až ve třetím letošním kvartálu, ale i v tom druhém by se dle výhledu měla situace zlepšovat. Zmíněné tržby představují 19% meziroční a 13% mezikvartální pokles. Ještě na konci minulého roku to tak byly tržby blížící se jedné miliardě (958 milionů).

Není tak divu, že se prohloubily operační ztráty na 55 milionů a čistá ztráta vyrostlla na 96 milionů. Jenomže celkový dluh firmy se za poslední rok téměř nezměnil a dále zůstává na částce mírně nad 2,2 miliardy. A je celkem zřejmé, že v AMD museli s poklesem tržeb počítat, a tak komentáře k výsledkům nevyjadřují zklamání, ale spíše se upínají k budoucím produktům a vytvoření "stabilní základny pro růst". Lisa Su uvedla, že se dále vylepšuje kondice divize Computing and Graphics, která ale již neexistuje jako jedna, neboť se od ní už na podzim odštěpila Radeon Technologies Group. AMD však evidentně stále shrnuje jejich výsledky do jedné kategorie, což nám umožní srovnání s předchozími kvartály a roky. Třžby této divize tak výrazně klesly, ale operační ztráta je i tak nižší než před rokem. V posledních měsících také AMD zaznamenalo dvouciferný (percentuelně) nárůst prodejů Radeonů 300, takže to vypadá, že ty zachránily sdruženou divizi Computing and Graphics před ještě větším propadem.

Lisa Su na druhou polovinu tohoto roku slíbila růst tržeb, který zajistí nové produkty AMD, což budou především grafické karty s čipy Polaris. Objevit se ale mají také nová APU "Bristol Ridge", která využijí platformu s paticí AM4, a tedy i paměti DDR4. Připraví tak základ pro nástup 14nm procesorů Zen a nyní už bylo oznámeno, že první APU nové generace jsou dodávána OEM partnerům již od března (jde ale o mobilní verze).

Společnost AMD tak sází na to, že se mu podaří uspět na tradičním PC trhu, ovšem takový Intel se i pomocí propouštění 12 tisíc zaměstnanců připravuje na to, že právě tento trh bude v budoucnu méně výdělečný. Intel se chce více zaměřit na IoT a elektronické paměti.

Finanční zpráva také přinesla zajímavou zmínku o tom, že GPU Polaris 11 se zaměří na notebooky a Polaris 10 bude určen pro mainstreamový desktopový trh i hi-end notebookový. Dle toho bychom tak vůbec nemuseli mít možnost koupit grafickou kartu s Polaris 11, čímž by se nabídka nových karet s Radeony oproti očekáváním značně omezila. AMD by se tím přiblížilo k NVIDII, která má také v nejbližší době vyslat na trh jen jedno herní GPU řady Pascal (GP104).

Pro druhý letošní kvartál AMD předpovídá růst tržeb o cca 15 procent a za růst tržeb má nakonec platit i pro meziroční srovnání mezi 2016 a 2015, a to díky novým produktům "pro nadšence, výkonná herní PC i pracovnáí stanice". Zlepšit se má i kondice divize Semi-Custom and Embedded, a to díky novým zakázkám. Že by tím měli na mysli nová APU pro vylepšenou PlayStation 4 a zbrusu novou konzoli Nintendo?

Zdroj: TZ AMD
reklama
Nejnovější články
Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu? Aerogely jako řešení pro selektivní terraformaci Marsu?
O terraformaci Marsu, čili jeho přeměnu v prostředí vhodné pro život toho bylo řečeno už dost a je zřejmé, že toto je skutečné sci-fi. Ovšem co kdyby nešlo o celý Mars, ale jen o jeho části oddělené od okolí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek Elon Musk představuje Neuralink, čip pro čtení myšlenek
Společnost Neuralink, ve které figuruje i Elon Musk, měla před pár hodinami prezentaci, kde hovořila o svých průlomech ve výzkumu ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Vyvinula totiž rozhraní pro komunikaci s mozkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo In Win 309: skříň s grafickým displejem přes celé čelo
Společnost In Win si pro hračičky připravila zajímavou počítačovou skříň, jejíž celé čelo může posloužit jako jeden velký displej. Nesmíme si ale představovat možnosti, která nám dávají LCD panely, jde o trošku něco jiného. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou Cooler Master GS750: dobíjecí stojánek pro sluchátka nejen se zvukovkou
Někdo v Cooler Masteru se asi zamyslel a přemítal o tom, co si asi nejčastěji potřebujeme vedle desktopu odložit. Přišel na telefon a sluchátka, přičemž aby to mělo celé smysl, bude to vhodné spojit i s funkcemi navíc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat Ceny NAND Flash a DRAM by se prý brzy mohly začít zvyšovat
V posledních měsících jsme si zvykli na to, že ceny pamětí NAND Flash a DRAM, respektive výsledných produktů na nich založených, postupně vytrvale klesají. Nyní se už ale objevil hlas, který varuje před jejich opětovným růstem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek