www.svethardware.cz
>
>
>

Intel utržil 13,7 miliard a chce restrukturalizovat a propouštět

Intel utržil 13,7 miliard a chce restrukturalizovat a propouštět
, , aktualita
Intel ohlásil finanční výsledky za první kvartál tohoto roku, kdy se mu podařilo utržit 13,7 miliard amerických dolarů (GAAP). Firma také ohlásila, že se chce ještě rychleji transformovat ze společnosti orientované na PC.
K oblíbeným
reklama
Intel dnes ohlásil finanční výsledky, které nakonec nejsou vůbec tak špatné, jak se někteří analytici obávali. Tržby 13,7 miliard dolarů (dle GAAP) či 13,8 miliard (non-GAAP) jsou výrazně vyšší než v prvním kvartálu minulého roku, ale vyšší náklady na výzkum a vývoj a nižší obchodní marže způsobily, že čistý příjem je téměř stejný jako před rokem, čili 2 miliardy dolarů a 42 centů na akcii. Intel také vyplatil 1,2 miliardy na dividendách a použil 793 milionů dolarů pro zakoupení 27 milionů svých akcií.

CEO Intelu Brian Krzanich k tomu řekl, že ve finančních výsledcích se odrazila probíhající transformace firmy, která se bude v tomto roce dále urychlovat. "Vyvíjíme se ze společnosti orientované na PC v takovou, která zajistí hardware pro cloud a miliardy chytrých a propojených počítačových zařízení."

Vedle toho dostal dosavadní CFO Stacy Smith novou funkci. Až Intel najde jeho náhradníka, tak Smith začne vést prodeje, výrobu a celkově provozní činnost. Intel tak nyní začíná hledat nového CFO, a to ve vlastních řadách i mimo firmu. Stacy Smith byl vybrán i s ohledem na jeho 28letou kariéru v Intelu.

Co se týče výsledků jednotlivých divizí, tak pro nás nejzajímavější Client Computing Group (CCG) se podílela na tržbách 7,5 miliardami, což je sice o 14 % méně než v předchozím kvartálu, ale meziročně to znamená 2% růst. Podobně dopadla Data Center Group se 4 miliardami tržeb (minus 7 % / plus 9 %). Dále stojí za zmínku výsledky divize Internet of Things Group, která má stále tržby hluboko pod miliardou, ale meziročně rostla o 22 procent a Non-Volatile Memory Solutions Group dopadla opačně s 6% meziročním poklesem a 15% mezikvartálním. Její čas by ale měl teprve přijít, a to až Intel uvede na trh nová SSD s paměťmi 3D XPoint. Pro aktuální kvartál Intel předpovídá tržby 13,5 miliard, přičemž do výsledků se mají promítnout také náklady na restrukturalizaci (cca 1,2 miliardy).

Restrukturalizace firmy byla očekávána vzhledem k tomu, že od Intelu začali odcházet klíčoví pracovníci a ve vzduchu viselo i propouštění řadových zaměstnanců. Jak už bylo zmíněno, divize Internet of Things Group v tomto období zažívá silný růst a Intel se vedle toho chce zaměřit také na FPGA (field programmable gate arrays), což je zase logický důsledek akvizice firmy Altera. Tyto oblasti v minulém roce zajistily růst tržeb o 2,2 miliardy, zatímco dosud stále největší divize CCG nemá dobré výhledy na budoucí růst. Brian Krzanich chce, aby se růst Internetu věcí a FPGA akceleroval a firma dostala širší záběr, což znamená větší investice do těchto oblastí. Vedle toho ale nezapomíná ani další příležitosti k růstu, z nichž některé jako 2 in 1 zařízení či herní hardware náleží právě divizi CCG.

Krzanich také potvrdil velké propouštění, které se bude týkat 12.000 pracovníků, což je cca 11 procent. Ti přijdou o své zaměstnání v průběhu příštích 14 měsíců, ale dozvědět by se to měli od dnešního dne do dvou měsíců. Intel předpokládá, že tak v tomto roce ušetří 750 milionů dolarů a dalších 1,4 miliard v tom příštím. A jak už bylo řečeno, celá tato restrukturalizace jej přijde na 1,2 až 1,4 miliardy, které odepíše v tomto kvartálu.

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek