reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ARMové procesory AmpereOne-3 mají přinést 256 jader a chipletovou architekturu

29.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
ARMové procesory AmpereOne-3 mají přinést 256 jader a chipletovou architekturu
Architekturu ARM se už docela rozrůstá v serverové oblasti a společnost Ampere Computing by tomu chtěla dále napomoci novou generací svých procesorů AmpereOne-3. Ta by měla přinést navýšení počtu jader až na 256.
V serverové oblasti už docela dost hoří boj mezi architekturou x86 a ARM. I když druhá zmiňovaná má stále jen velmi malý podíl na trhu, je zde spousta velkých společností, které se k ní začínají obracet a na jejím základě vyvíjí své vlastní procesory (z poslední doby můžeme zmínit Google Axion nebo údajné plány na serverové ARMové čipy Applu). Pokud si ale firma nechce vyvíjet vlastní řešení, může vzít zavděk již existujícím, jako jsou např. procesory AmpereOne od společnosti Ampere Computing. Nyní se objevují informace o nové generaci čipů AmpereOne-3, která se sice původně měla představit už letos, ale podle všeho přijde na trh až v příštím roce.
 
Informace kolem nových čipů jsou trochu zmatené, tak se podívejme na ty, které vypadají být jasnější a pravděpodobnější. Nový procesor má být postaven na inovované architektuře A2+ a o jeho výrobu se má postarat společnost TSMC pomocí 3nm procesu. To by mělo pomoci udržet procesor i velmi efektivním. AmpereOne-3 by proti nynějším modelům měl navýšit maximální počet jader ze 192 až na 256, přičemž se hovoří o tom, že půjde o chipletovou architekturu (pravděpodobně 2 chiplety po 128 jádrech, i když se zmiňovala i možnost 4×64 jader).
 
Nové procesory mají dostat 12 paměťových kanálů DDR5 (patrně v konfiguraci DDR5-6400), což má výrazně zvýšit propustnost, ale současně udržet spotřebu stále ještě v rozumných mezích. Také se mluví o podpoře sběrnice PCIe 6.0. Nové procesory by měly být zajímavé např. v úlohách umělé inteligence, kde mají být především levnější a úspornější než GPU od Nvidie (a to včetně nových Blackwellů B100). To je ale dáno i tím, že GPU pro trénování a inferenci jsou nadále velmi drahé, neboť jde nadále o poněkud nedostatkové zboží, i když se zde situace poslední dobou přece jen uklidňuje (za což mohou i stále zlepšující se řešení konkurence jako AMD nebo Intel).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama