www.svethardware.cz
>
>

BBC Doctor Who HiFive: architektura RISC-V pro nejmenší

BBC Doctor Who HiFive: architektura RISC-V pro nejmenší
, , aktualita
Britská BBC má za sebou už několik zařízení, s jejichž pomocí se snažila mezi dětmi vzbudit zájem o elektroniku a programování. Už v 80. letech to byl BBC Micro, jemuž také můžeme vděčit za celou generaci britských herních firem a vývojářů. 
K oblíbeným
reklama
BBC ostatně zrovna nedávno přinesla nový micro:bit, který navazuje právě na starý Micro a nyní tu máme další novinku s celkovým názvem BBC Doctor Who HiFive Inventor Coding Kit. Ta byla vytvořena ve spolupráci s Tynker a SiFive.
 
 
A zatímco micro:bit je jen jedna malá destička s příslušenstvím, nový kit dle Doktora Who (či Pána času) je obsáhlejší, i když podobnosti se tu také dají najít. Jde třeba o podobná rozhraní na okrajích plošných spojů anebo o celé pole tvořené LED, které je v tomto případě ale barevné. 
 
 
Zajímavé je, že toto nové zařízení není založeno na procesoru s architekturou ARM, jak by se dalo očekávat a dle spolupráce se SiFive je jasné, co BBC použilo. Jde o architekturu RISC-V, která se právě tlačí i na místo ARM a SiFive si tak evidentně chce pomocí tohoto kitu vychovávat další generaci. I když malým dětem bude zřejmě zcela jedno, na čem jejich sada Doktora Who běží. My si ale uvedeme, že jde o 150MHz SiFive RISC-V FE310-G003 a dá se říci, že jde o vůbec první produkt s touto architekturou, který je určen pro běžné zákazníky a vypadá to, že dalším krokem by mohl být vstup do tzv. maker community s alternativou Arduina, Pi a podobných. 
 
 
HiFive má na své hlavní desce ještě také modul s Wi-Fi a Bluetooth, paměť Flash, USB port, bateriový konektor, SEGGER J-Link pro programování desky a také kompas s akcelerometrem. Na opačné straně máme zmíněné pole 6x8 RGB LED, světelný senzor, dvě programovatelná tlačítka a zmíněný procesor. Hlavní rozhraní (edge connector) je pak umístěno dole na pěti pinech a my můžeme k němu připojit třeba reproduktor. 
 
 
Programování zase zajistí platforma Tynker, v níž se pracuje s bloky, které se řadí do určité posloupnosti. Děti se pak budou učit programovat pomocí série lekcí vyprávěných jako příběh o Dr. Who. Základní verze je přitom zaměřena už na sedmileté, ovšem ti pokročilejší budou moci využít volitelnou knihovnu MicroPython a vytvořit složitější programy. 
 
Sada bude k dispozici za 75 dolarů, a to od dne Dr. Who, čili od 23. listopadu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře