reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Britská policie chce po poskytovatelích přístup k historii internetového provozu

31.10.2015, Milan Šurkala, aktualita
Britská policie chce po poskytovatelích přístup k historii internetového provozu
Britské ochranné složky lobovaly v parlamentu a chtějí mít možnost vyžádat si po poskytovatelích internetu záznamy o tom, kdo kdy navštěvoval jakou internetovou stránku. Návrh zákona bude představen 4. listopadu.
V rámci boje proti kriminalitě a terorismu nás už asi nepřekvapuje, že se pořád zavádí více a více možností, jak země sledují své občany. V USA mají např. vyhlášku nařizující privátnímu sektoru sdílet data s vládou, nicméně požadavek na vkládání zadních vrátek do IT produktů byl prozatím uložen k ledu. Pozadu ale nezůstávají ani Britové. Zde se má 4. listopadu 2015 ukázat návrh nového zákona, který řeší možnosti sledování občanů např. právě kvůli zvýšení bezpečnosti a odhalování kriminality.


Ford Focus UK Policie

Zdroj:
Graham Richardson / flickr.com [Creative Commons CC BY 2.0]


Podle nového zákona by britská policie a ochranné složky měly mít přístup k záznamům o internetovém provozu (Internet Connection Records - ICR) stejně jako je tomu u telefonních záznamů. Poskytovatelé internetu by tedy byli nuceni uchovávat jeden rok záznamy o tom, kdo kdy přistupoval na kterou stránku. Záznamy by ale neposkytovali jen tak, byly by pochopitelně nutné soudní příkazy. V poskytovaných záznamech by mohly být názvy webových stránek (doména), ale už ne konkrétních podstránek, výsledky vyhledávání nebo zprávy ze sociálních sítích. Podobný zákon se už v Británii snažili prosadit v roce 2012, tehdy jej ale smetli ze stolu liberální demokrati.

Zdroj: betanews.com, ibtimes.co.uk, computerweekly.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama