www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Budoucnost AMD: 14nm GPU "Greenland" a 32jádrové Opterony "Zen"

Budoucnost AMD: 14nm GPU "Greenland" a 32jádrové Opterony "Zen"
, , aktualita
O firmě AMD se v poslední době mluví často, ovšem bohužel jde většinou o její neslavné aktuální finanční výsledky nebo nejistý příslib zajímavých produktů, které mají dorazit přinejlepším v příštím roce. Na ně se podíváme i nyní.
K oblíbeným
reklama
Nyní tedy čekáme na to, až na trh dorazí 28nm grafická generace AMD Fiji, které se věnujeme také v dnešní aktualitě. Jejich nástupcem bude generace Greenland, což již budou dle všeho 14nm čipy a my budeme moci slavit, protože na posun z 28nm procesu čekáme již léta. Greenland se tak budou moci lépe zaměřit i na dosažení nízké spotřeby, k čemuž budou mít díky novému procesu veškeré předpoklady. Greenland tak budou pravděpodobně na trhu bojovat s čipy NVIDIA generace Pascal a vypadá to, že 20nm výrobní proces firmy TSMC nakonec výrobci grafických čipů opravdu přeskočí, za což mohou především problémy firmy TSMC a velmi malá výtěžnost.

AMD s novýmí Greenland chce prý zaujmout především výrobce notebooků, ovšem její nové karty mají být i na desktopech o poznání méně žravější, díky čemuž bychom se mohli těšit i na tišší chod a nižší teploty. Ostatně to se povedlo již firmě NVIDIA u aktuální generace Maxwell a stačila k tomu "pouze" optimalizace stávajícího výrobního procesu. Greenland mají také využít další generaci pamětí HBM, a to HBM2, které slibují dvojnásobnou datovou propustnost, která se tedy teoreticky může dostat na 1 TB/s. Stejně tak se má zdvojnásobit maximální objem paměti.

Greenland má vyrábět především firma GlobalFoundries, která si licencovala 14nm proces od Samsungu a zatím není jasné, zda AMD bude vyrábět také u TSMC, která by v té době již měla mít v nabídce svůj 16nm proces. To ale není příliš pravděpodobné vzhledem k tomu, že 16nm proces TSMC neznamená velký pokrok oproti 20nm procesu, jak ostatně ukazuje následující obrázek. V případě firmy NVIDIA je loajalita k TSMC velkou otázkou. Však AMD má ke GlobalFoundries, firmě založené na jejích bývalých továrnách, vřelý vztah, což se právě o NVIDII říci nedá.

Vypadá to tedy, že nás čeká zajímavé období ve vývoji grafických karet, které odstartuje již s druhou polovinou tohoto roku, kdy můžeme očekávat nové a již konkrétnější informace. Přijdou navíc také nové procesory Intel generace Skylake a co se týče AMD, to si zase chystá architekturu Zen.

A právě architaktura Zen bude využita také v nové generaci procesorů AMD Opteron, které se dle dostupných informací pochlubí až 32 procesorovými jádry, 16 MB L2 cache (512 kB na jádro) a 64 MB L3 cache (4 jádra sdílí 8 MB). AMD také připraví technologii podobnou konkurenčnímu Hyperthreadingu, takže 32 jader bude moci zpracovávat najednou až 64 procesových vláken. Tato zpráva přichází poté, co jsme se dozvěděli o velmi výkonném APU se 16 jádry Zen a novým grafickým jádrem, které by mělo spadat právě do generace Greenland.

Nové Opterony generace Zen tedy mají být čistě serverové procesory bez integrované grafiky, a je tedy pravděpodobné, že se na trhu objeví také jejich desktopové verze (dnes AMD FX). Obsahovat také budou novou generaci bezpečnostního koprocesoru, který zajistí zabezpečené bootování systému a šifrování. Očekává se také využití pamětí DDR4 s osmi kanály (až 256 GB na kanál), podpora PCI Express 3.0, 4x 10Gb Ethernet a podpora dvou socketů na jedné desce.

Generace Zen by tedy měla přijít přinejmenším ve dvou verzích (APU a serverová CPU) a my doufejme, že s ní AMD přijde na trh co nejdříve a nezapomene ani na desktopové modely bez grafického jádra.

Zdroj: Fudzilla
reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková