www.svethardware.cz
>
>
>
>

Cena 28jádrového Xeonu W-3175X je dle OEM "kolem 8.000 USD"

Cena 28jádrového Xeonu W-3175X je dle OEM "kolem 8.000 USD"
, , aktualita
Běžný smrtelník může spíše jen pro pobavení sledovat pozvolný nástup odpovědi Intelu na 32jádrové procesory Threadripper. Vypadá to, že to bude odpověď, která může přijít velice draho, a to prý kolem osmi tisíc dolarů. 
reklama
Krátce před Vánocemi se mluvilo o tom, že cena procesoru Intel Xeon W-3175X bude kolem 4000 dolarů nebo eur, což by popravdě řečeno bylo ještě dobré vzhledem k tomu, jaká je oficiální cena serverových Xeon Platinum s 28 jádry. Jde totiž téměř o devět tisíc dolarů (přesně tedy 8874 USD). Nyní ale přichází od serveru Anandtech zpráva, že dle OEM výrobců počítačů se bude Xeon W-3175X prodávat spíše za dvojnásobek toho, co se dříve tvrdilo, čili asi za osm tisíc dolarů. Tato informace pochází přímo z místa konání CES, kde se sešla řada firem a jedna z těch menších, která vyrábí značkové počítače, se o ni podělila s redaktorem Anandtechu. 
 
 
Intel ohlásil tehdy ještě nejmenovaný 28jádrový procesor pro desktopové stanice krátce před tím, než nás AMD zhruba před půl rokem mohlo překvapit 32jádrovými procesory Threadripper. Intel se tak v podstatě pokusil firmě AMD ukrást vítr zájmu veřejnosti z plachet a navíc prezentoval na 5 GHz přetaktovaný procesor a snažil se budit dojem, že ten takový provoz snad běžně zvládne. To možná ano, pokud máte ale připravenou 1kW chladničku pro okruh vodního chlazení a základní desku, jejíž chlazení MOSFETů by stačilo i na dvě výkonné grafické karty. 
 
Xeon W-3175X je ve skutečnosti odemknutý procesor s 28C/56T s taktem 3,1 až 4,3 GHz, šestikanálovým kontrolerem pro paměti DDR4 a TDP 255 W. Intel by měl také později připravit i 24jádrový model, takže to snad nebude nabídka jediného procesoru pro jedinou třídu základních desek, jako je ASUS ROG Dominus Extreme. První takové systémy se mají dostat na trh někdy v druhém letošním kvartálu a bude skutečně zajímavé sledovat, jaké ohlasy budou mít vedle již velice aktuálních 7nm procesorů AMD. 
 
Můžeme tak očekávat, že cena Xeon W-3175X bude mezi 4 a 8 tisíci dolarů a osobně bych se opravdu nedivil, kdyby to bylo na horní hranici tohoto rozmezí. Je třeba vzít v potaz, jak na tom Intel aktuálně je a jaké procesory má v nabídce. Jak už bylo řečeno, nejlevnější 28jádrový Xeon přijde na 8874 dolarů a logické je, aby nový W-3175X nešel příliš hluboko pod tuto cenu. Druhá věc je ta, že Intel aktuálně ani nemá důvod prodávat levně bez ohledu na to, co nabízí AMD. Nestíhá vyrábět, i když se nyní primárně zaměřuje právě na výrobu vysoce lukrativních výkonných procesorů. Takže se nedá říci, že by měl problémy s odbytem a procesor jako W-3175X může posloužit spíše pro prestiž firmy, lámání rekordů, atp. AMD ještě nějakou dobu nebude mít na trhu 7nm nástupce druhé generace Threadripperů, o nichž se na rozdíl od 7nm EPYC a desktopových Ryzen zatím vůbec nemluví, takže i nástup W-3175X v druhém kvartálu má smysl.
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km CERN chce postavit obří urychlovač FCC dlouhý 100 km
I když Velký hadronový urychlovač LHC je v provozu "jen" 9 let, CERN už plánuje výstavbu nového, mnohem většího. Ten nese název Future Circular Collider (FCC) a bude mít na délku neuvěřitelných 100 km.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář