Čínské vládě či místním zastupitelstvím prý mělo jít při zakazování těžby i o to, že jde o jednoduchý způsob, jak snížit emise, ovšem kryptoměny obecně jsou v hledáčku spíše kvůli tomu, že jsou využívány i pro relativně bezpečné praní špinavých peněz a konkrétně v případě Číny se také mluví o obavách z nedostatku energie.

Bloomberg tak mluví o tom, jak inspekce pověřené čínskou vládou nyní se zvýšenou intenzitou pátrají po nelegálních těžařích, kteří mají své provozy ukrývat na vysokých školách, výzkumných ústavech či v datových centrech. Kdo tedy neměl možnost své těžební rigy přesunout jinam, ten je mohl už pouze prodat, dát k ledu, anebo je provozovat načerno. Zdroj uvádí také jeden příklad, dle nějž jistý těžař s cca stovkou rigů neustále mění své působiště, čili často své náčiní stěhuje z jednoho skladu do jiného, a to nejspíše aby nevzbuzoval pozornost příliš dlouhým a vysokým odběrem energie na jednom místě.
Dobře také víme o tom, že celkový hashrate, čili výkon systémů zapojených do těžby Bitcoinu, už pár měsíců opět roste, nicméně ještě ani zdaleka není tam, kde byl letos v květnu před cenovým krachem. Hashrate v případě Etherea ale už dávno překročil květnový výkon, což tedy odpovídá i informaci, že tažení v Číně poškodilo především těžaře Bitcoinu.
Těžba byla přitom zakázána v řadě provincií, jako je Vnitřní Mongolsko a později se přidaly provincie Sečuán, Čching-chaj nebo Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang. Těžaři se tak přesouvají buď do provincií, kde ještě mohou působit, aneboi rovnou za oceán do USA nebo Kanady.