www.svethardware.cz
>
>

Čínský SMIC je nyní schopen vyrábět 7nm čipy

Čínský SMIC je nyní schopen vyrábět 7nm čipy
, , aktualita
Letos na jaře jsme se dozvěděli, že společnost SMIC chce být na území pevninské Číny první firma, která nabídne 7nm výrobní proces. To se nyní vyplňuje a vypadá to, že SMIC bude opravdu ještě letos vyrábět své první 7nm čipy. 
K oblíbeným
reklama
Společnost SMIC je přitom aktuálně asi největší nadějí pro firmu Huawei, pro kterou by měl být nový 7nm proces N+1 tou nejlepší dostupnou technologií. Nicméně už i samotná SMIC je nyní na černé listině vlády USA, takže je otázka, jak bude v ní vývoj dále pokračovat. Ostatně je zřejmé, že nový proces byl vyvinut ještě před tím, než se SMIC Američanům znelíbila. Na druhou stranu, ještě jsou tu i jiní výrobci potřebného vybavení, a to především holandská firma ASML, které se restrikce USA netýkají. 
 
 
SMIC bude jako první 7nm čipy pomocí procesu N+1 vyrábět specializované ASIC pro společnost Innosilicon, kterou jsme zmínili nedávno ve spojitosti s novými GPU od Imagination. Jde o firmu, která se specializuje na vývoj těžebního hardwaru pro kryptoměny. 
 
Co se týče samotného procesu N+1, ten je dle SMIC o 20 % výkonnnější ve srovnání s jejím 12nm procesem, nebo je možné docílit o 57 % nižší spotřeby při stejném výkonu. Hustota tranzistorů je zhruba 2,7násobná, takže na základě těchto dat by se dalo dle Notebookcheck tvrdit, že N+1 na tom bude podobně jako GlobalFoundries 12 LP+, Samsung’s 8LPP či TSMC N7, zkrátka že bude o malinko horší anebo stejný jako jiné 7nm procesy. Samozřejmě až na ten od Intelu, ale ten se ještě nedostal do výrobní fáze a připraven bude nejdříve na konci příštího roku. 
 
Společnost SMIC je mimochodem aktuálně dvojka na čínském trhu se zakázkovou výrobou čipů. Z něj ovládá podíl 16 procent, zatímco společnost TSMC vede se 61 procenty, ale její podíl bude jistě značně ovlivněn zákazem obchodu s Huawei/HiSilicon. To může být příležitost právě pro SMIC, ovšem jiné firmy jako Huawei z toho pochopitelně nadšeny nebudou, neboť SMIC nenabízí ani zdaleka tak kvalitní výrobu a tak vysoké kapacity jako TSMC. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí? GeForce RTX 3060 Ti se dostává do nabídky obchodů, kolik stojí?
Už příští týden se začne prodávat grafická karta GeForce RTX 3060 Ti, která by tak už nějaký ten den měla proudit na sklady obchodů. Ty už také pomalu zveřejňují její ceny a zatím tu máme třeba lotyšský Dateks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022 TSMC dokončilo hrubou stavbu své 3nm továrny, výroba začne v roce 2022
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. dokončila hrubou stavbu své továrny, v níž se začnou vyrábět čipy pomocí 3nm technologie. Tu jsme kdysi vnímali jako součást velice nejisté budoucnosti, ovšem ta už je téměř zde.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000? Jaká byla dostupnost nereferenčních Radeonů RX 6000?
AMD včera umožnilo vyslat do prodeje i nereferenční verze Radeonů, jejichž recenze se objevily už ve středu a byla tady jistá naděje, že právě do těchto karet putovalo podstatně více nových čipů. Nyní se ale ukazuje, že neputovalo.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů