Společnost SMIC je přitom aktuálně asi největší nadějí pro firmu Huawei, pro kterou by měl být nový 7nm proces N+1 tou nejlepší dostupnou technologií. Nicméně už i samotná SMIC je nyní na černé listině vlády USA, takže je otázka, jak bude v ní vývoj dále pokračovat. Ostatně je zřejmé, že nový proces byl vyvinut ještě před tím, než se SMIC Američanům znelíbila. Na druhou stranu, ještě jsou tu i jiní výrobci potřebného vybavení, a to především holandská firma ASML, které se restrikce USA netýkají.
.jpg)
SMIC bude jako první 7nm čipy pomocí procesu N+1 vyrábět specializované ASIC pro společnost Innosilicon, kterou jsme zmínili nedávno ve spojitosti s novými GPU od Imagination. Jde o firmu, která se specializuje na vývoj těžebního hardwaru pro kryptoměny.
Co se týče samotného procesu N+1, ten je dle SMIC o 20 % výkonnnější ve srovnání s jejím 12nm procesem, nebo je možné docílit o 57 % nižší spotřeby při stejném výkonu. Hustota tranzistorů je zhruba 2,7násobná, takže na základě těchto dat by se dalo dle Notebookcheck tvrdit, že N+1 na tom bude podobně jako GlobalFoundries 12 LP+, Samsung’s 8LPP či TSMC N7, zkrátka že bude o malinko horší anebo stejný jako jiné 7nm procesy. Samozřejmě až na ten od Intelu, ale ten se ještě nedostal do výrobní fáze a připraven bude nejdříve na konci příštího roku.
Společnost SMIC je mimochodem aktuálně dvojka na čínském trhu se zakázkovou výrobou čipů. Z něj ovládá podíl 16 procent, zatímco společnost TSMC vede se 61 procenty, ale její podíl bude jistě značně ovlivněn zákazem obchodu s Huawei/HiSilicon. To může být příležitost právě pro SMIC, ovšem jiné firmy jako Huawei z toho pochopitelně nadšeny nebudou, neboť SMIC nenabízí ani zdaleka tak kvalitní výrobu a tak vysoké kapacity jako TSMC.