www.svethardware.cz
>
>
>
>

Desktopové Renoir budou nejspíše postrádat moderní PCI Express 4.0

Desktopové Renoir budou nejspíše postrádat moderní PCI Express 4.0
, , aktualita
Dalo se to samozřejmě očekávat, neboť mobilní APU Renoir dle specifikací společnosti AMD nesou také rozhraní PCI Express verze 3.0 a ne novější 4.0. Zároveň jsme ale mohli doufat, že to bude v případě desktopových APU jiné. 
K oblíbeným
reklama
O tom, jak to bude se sběrnicí PCI Express v paticových APU generace Renoir, nám napovídají produktové stránky společnosti Biostar. AMD samo přitom už stanovilo, že na deskách s čipovou sadou B550 nebudou podporována ani bezprostředně předchozí APU generace Picasso, což logicky znamená, že odkazované "Ryzen with Radeon Vega Graphics" na stránkách firmy Biostar musí být konkrétně Renoir. 
 
 
Dávno již také víme, že mobilní Ryzen 4000H a 4000U podporují jen PCI Express do verze 3.0, ale někdo předpokládal, že AMD se v případě desktopových Renoir odhodlá zapnout verzi 4.0, ovšem tato očekávání nyní dostaly velké trhliny. 
 
 
Specifikace Biostaru mluví jasně, když říkají, že PCIe 4.0 bude k dispozici pouze na procesorech Ryzen 3. generace, čili Matisse, přičemž nad tím už máme zmínku právě o APU Ryzen s Vegou, pro které by tak podpora PCIe 4.0 platit neměla. 
 
To ovšem znamená, že Renoir budou mít pro samostatné grafické karty připraveny čtyřikrát pomalejší rozhraní než Matisse, což samozřejmě může a nemusí vadit. Pokud si někdo vytvoří sestavu spoléhající na integrovanou Vegu, pak mu taková věc může být naprosto ukradena. 
 
Desktopové Renoir však budou moci být dle dostupných informací považovány za výkonné procesory, však očekáváme až 8 jader s SMT na taktech do 4,45 GHz a ty jistě zvládnou "nakrmit" i Radeon RX 5700 XT či snad ještě výkonnější grafiku s PCIe 4.0, která později přijde na trh (AMD Navi 2X nebo NVIDIA Ampere). V takovém případě by už mohlo pouhých 8 linek PCIe 3.0 představovat omezení. 
 
Na druhou stranu, APU od AMD jednoduše nejsou určena k tomu, abychom k nim napojili vysoce výkonnou grafickou kartu. Primárně bychom měli využít jejich vlastní Vegu s možností případného upgradu v budoucnu, pokud nám už nebude stačit. Ovšem pokud někdo prvoplánově sestaví počítač s APU a výkonnou grafickou kartou, musí si uvědomit, že za případné problémy s výkonem pramenící ze slabé propustnosti mezi grafikou a procesorem si bude moci sám. 
 
Je také třeba vzít v potaz to, že v některých případech můžeme přijít o PCIe linky určené pro slot PCIe x16 tím, že obsadíme více než jednu pozici M.2. Jde například o desku Gigabyte B550 Aorus Master a její tři sloty M.2. Stále by ale mělo stejně jako v generaci Picasso platit, že i Renoir nabídnou čtyři PCIe linky přímo pro SSD v M.2, a to tedy nad rámec osmi linek pro hlavní PCIe x16. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku Legendární hra Solitaire oslavila 30 let od svého vzniku
Operační systém Microsoft Windows 3.0 přišel s hrou Windows Solitaire v roce 1990, tedy už před 30 lety. Před pár dny tak oslavila kulaté 30leté výročí a stále ji hrají desítky milionů lidí každým dnem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma Dostupný robot Pumpkii se postará o mazlíčky, když nejste doma
Modulární robot Pumpkii odmění vašeho mazlíčka pamlskem, vyčistí kočičí toaletu nebo umožňuje oboustrannou komunikaci na dálku. Projekt se brzy objeví na Indiegogo a pro nejrychlejší zájemce bude dostupný za pouhých 99 dolarů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry Levná napodobenina Nintendo Switch umí spustit klasické hry
V čínských e-shopech se objevil handheld, který připomíná Nintendo Switch. Tím však podobnost téměř končí, neboť tato konzole má výrazně horší parametry a nezvládne spustit hry pro Switch. Přesto se najde pár pozitiv.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky Formát HEIC může být problémem, studenti kvůli němu propadli u zkoušky
Jeden z nástupců JPEG, formát HEIC, který se používá např. v iPhonech, se stal nemalým problémem při studentských zkouškách. Jak se ukázalo, problémy s kompatibilitou dokáží překvapit kdekoli.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu GeForce Now se rozrůstá o 17 her, čtyři z nich jsou novinky na Steamu
Nvidia přidává další tituly do své služby GeForce Now. Tentokrát se jedná o 17 her, přičemž několik z nich vyšlo hned po vydání na Steamu. Patří mezi ně sci-fi Observation nebo Hunting Simulator 2, ve kterém se hráč může vydat na virtuální lov.
23.5.2020, aktualita, Jáchym Šlik