www.svethardware.cz
>
>
>
>

Do Intelu se vrátil hlavní autor procesorové architektury Nehalem

Do Intelu se vrátil hlavní autor procesorové architektury Nehalem
, , aktualita
Povídá se, že Intel se potýká také s odlivem schopných pracovníků, kteří jsou frustrováni aktuální situací ve firmě. Mezi ně má patřit také známý Jim Keller, ačkoliv sám mluví jen o osobních důvodech. Nyní se ale naopak vrací jeden z veteránů. 
K oblíbeným
reklama
Jedná se o vedoucího procesorového architekta Glenna Hintona, který má za sebou i vývoj známých Intel Nehalem. Konkrétněji pak jde v případě desktopových procesorů o generace Lynnfield a v případě HEDT to jsou Bloomfield, čili procesory Core pro patici LGA 1156, například Core i7 960. Jde tak o vůbec první generaci procesorů Core vyráběnou ještě 45nm procesem, která přišla na trh v roce 2009 a nabízela ještě maximálně 4 jádra. 
 
Intel přitom mimochodem dokázal za celých sedm generací od desktopových procesorů Lynnfield až po Kaby Lake v rámci počtu jader přidat pouze Hyperthreading. Čili jsme v roce 2009 začínali na 4C/4T procesorech, aby i po osmi letech Intel nabízel v desktopu (ne HEDT) přinejlepším 4C/8T procesory. Právě to byla doba, kdy AMD mělo dost problémů samo se sebou a nepředstavovalo pro Intel hrozbu. 
 
 
Samotný Nehalem ale stál na začátku série Core a představoval velice dobré procesory a v podstatě základ, na němž Intel staví dodnes. Nyní se tak vrací jeho vedoucí architekt Glenn Hinton, který oznámil, že po třech letech odpočinku bude v Intelu pracovat na vývoji nových výkonných CPU. 
 
Hinton také prozradil, že jeho rozhodnutí bylo nejvíce ovlivněno tím, že se do Intelu rovněž vrací Pat Gelsinger, který se stane novým výkonným ředitelem firmy. Vypadá to, že věci se daly do pohybu, ovšem je zřejmé, že výsledky nelze čekat hned. My ale také nevíme, na čem vůbec v Intelu pracoval Jim Keller, který jej nyní už opravdu opustil, aby vedl hardwarový startup Tenstorrent
 
Intel je tak nyní v podobné pozici jako AMD před cca sedmi lety, kdy firma měla na trhu jen málo konkurenceschopnou architekturu a oproti Intelu zaostávaly i její výrobní kapacity, respektive kapacity partnerů. Právě někdy v tu dobu se do něj vrátil Jim Keller, který s ostatními připravoval architekturu Zen, o čemž jsme poprvé psali v roce 2014, což vyústilo v roce 2017 vypuštěním prvních procesorů Ryzen. Stejně tak lze počítat s tím, že nový směr, jímž se asi vydá Intel pod obměněným vedením, se rovněž na produktovém portfoliu projeví s několikaletým zpožděním. Ostatně nejbližší roky jsou z hlediska procesorových architektur už pochopitelně nalinkovány a aktuálně se v Intelu řeší spíše především to, jak si pro ně zajistit potřebné výrobní kapacity.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu
Nucená odstávka továren pro výrobu čipů v Texasu mohla jen těžko přijít v horší dobu. Svůj provoz musela zastavit i továrna Samsungu v Austinu, s jejímž opětovným rozjetím má firma ale problémy. A to nevěští nic dobrého. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U Lenovu uniklo info o procesorech Ryzen Pro 5650U a Pro 5850U
V technických údajích nových notebooků Lenovo ThinkPad P14s se objevily nové procesory AMD Ryzen Pro, konkrétně modely 5 Pro 5650U a 7 Pro 5850U. Díky tomu nyní známe technické údaje nových čipů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala