reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Doporučené PC sestavy: prosinec 2014

, , návod
Doporučené PC sestavy: prosinec 2014
I tento měsíc si představíme námi doporučené konfigurace, jež jsou vhodné pro různá využití (od levných a malých nettopů až po herní a vysoce výkonné sestavy). Počínaje tímto dílem také upravujeme koncept těchto článků.
Doporučené PC sestavy: prosinec 2014

Nettop a All-in-One


Pokud zvažujete koupit zcela základní sestavu, je třeba se zamyslet, zda se vám nevyplatí tzv. nettop. Zjednodušeně řečeno jde o notebook bez displeje a klávesnice. Tyto počítače obvykle poskytnou stejnou službu jako notebooky a hodí se pro uživatele, kteří si chtějí pustit večer nějaký seriál, zkontrolovat poštu či psát dokumenty. Výkon těchto nettopů obvykle nestačí na moderní hry, ale postarší či internetové hry si na něm zahrajete stejně dobře jako na velkém počítači.

V případě počítačů All-in-One jde o to, že dostaneme celkové řešení včetně monitoru a často i s klávesnicí a myší. Už dávno není pravdou, že jde o obdobu nettopů, čili o málo výkonné počítače. Nové modely dokáží nabídnout velmi výkonné vícejádrové procesory, pouze se obvykle spoléhají na integrovanou grafiku nebo méně výkonnou mobilní kartu. Jedná se tak spíše o kancelářská zařízení, u nichž je důležitý také stylový vzhled. A v tom vynikají především tradiční výrobci PC, jako je Dell, Lenovo či HP.


Co zvážit před koupí?


Hlavní je třeba si ověřit operační systém, jelikož často není obsažen z důvodu co nejnižší ceny, popř. je obsažena nějaká zdarma šiřitelná distribuce Linuxu. Pokud jste zvyklí na Windows a výrobce vám jej nabídne za slušnou cenu, nechte si jej předinstalovat. Můžete si do počítače doinstalovat tzv. Windows MCE (Media Center Edition), resp. doplněk Media Center. Pokud si pak pořídíte dálkový ovladač (pozor na přítomnost IR přijímače v nettopu), můžete nettop využít i jako multimediální centrum k televizi. Dále se poohlédněte po klávesnici a myši, ideálně po bezdrátových variantách, pokud chcete počítač využívat i jako multimediální centrum.

Pokud chcete nettop jen na psaní textu a k poslechu hudby, bohatě stačí nějaký extrémně levný model s procesorem Intel Atom. Ten má nízkou spotřebu, ale i nízký výkon. Pro plnohodnotnou práci je už lepší se poohlédnout po procesoru Intel Celeron či dokonce Intel Core (např Core i3 či i5). I přestože Intel Atom nemá vysoký výkon, může pro nettop bohatě stačit. Film si na něm pustíte, jednoduchou webovou hru také. Navíc je nettop prakticky bezúdržbový.

Vynecháme neúplná řešení v podobě barebone (osazené jen základní deskou, procesorem a grafickou kartou, ostatní je třeba dokoupit.). Podíváme se jen na kompletní řešení.


Nettop univerzální - ASUS EeeBox PC


Ideální pro využití jako domácí psací stroj a současně poskytuje i dost výkonu pro přehrávání HD filmů a hraní základních her. Navíc je v balení i VESA držák a stojan, ovšem dokoupit si musíte periferie. Pokud chcete domácí počítač, který sem tam přesunete k televizi pro sledování HD filmu a současně nepotřebujete výkon, je počítač jako tento ideální.
 
Do srpna jsme doporučovali univerzální nettop Lenovo IdeaCentre Q190

Ideální pro využití jako domácí psací stroj a současně poskytuje i dost výkonu pro přehrávání HD filmů a hraní základních her. Navíc je v balení i miniaturní klávesnice s trackpointem pro pohodlné ovládání např. z gauče. Nemusíte si téměř nic dokupovat. Samozřejmě pro pohodlné psaní je lepší plnohodnotná USB klávesnice a myš. Pokud chcete domácí počítač, který sem tam přesunete k televizi pro sledování HD filmu a současně nepotřebujete výkon, je toto Lenovo ideální. Novější verze Q190 je dodávána s operačním systémem Windows 8.1. Nettop výkonnější - Gigabyte BRIX Pro


Gigabyte BRIX Pro (recenze) je vybavený procesorem Core i5-4570R, který využívá v současnosti nejvýkonnější grafické jádro firmy Intel. Tím je Iris Pro 5200, které má k dispozici vlastních 128 MB paměti eDRAM, která funguje jako L4 cache. Díky ní i 40 shaderům můžeme očekávat výkon, jenž předčí cokoliv, co nabízí klasické HD Graphics a třást se budou i leckterá APU od AMD. Jedná se o malinký počítač s půdorysem cca 10 x 10 cm a velmi umírněnou spotřebou, jehož celkový výkon i výbava je velmi slušná.


Do dubna jsme doporučovali výkonnější nettop Lenovo ThinkCentre M93p Tiny

Tento nettop obsahuje procesor Intel Haswell i7 na 2,5 GHz (3,7 GHz Turbo), díky čemuž jde o velmi výkonný stroj, který se hodí i na grafickou práci. Sice obsahuje pouze 8GB SSD spojený s 500GB plotnovým diskem, ale i tak jde o slušné řešení. O grafickou část se stará integrovaná grafika Intel HD 4600. Bohužel trochu zamrzí pouze 4 GB operační paměti. Pokud hodláte pracovat s nějakou náročnější grafikou, přikupte si operační paměť. Předinstalované jsou Windows 7 a současně dostanete upgrade na Windows 8, díky čemuž se můžete rozhodnout až po nákupu, s jakým systémem budete pracovat.Nettop konfigurovatelný - ZOTAC ZBOXNANO-AQ02-BE


V elegantní malé krabičce se skrývá téměř hotový počítač. Obvykle stačí osadit jen pevný disk, nainstalovat systém a můžete pracovat. Tento model má ale už sám o sobě slušnou výbavu a staví na APU od AMD.


 

Do srpna jsme doporučovali konfigurovatelný nettop Zotac ZBOX nano AD12-BE

V elegantní malé krabičce se skrývá téměř hotový počítač. Obvykle stačí osadit jen pevný disk, nainstalovat systém a můžete pracovat. K počítači je dodáván i dálkový ovladač, a tak jej lze využít i jako multimediální centrum, což hodně lidí ocení.Intel NUC DC3217BY - nettop s Bay Trail-D


Počítače Intel NUC jsou hitem poslední doby. Jsou velmi malé, levné a dostatečně výkonné na provoz plnohodnotného desktopového systému. Zvláště zajímavým kouskem je DC3217BY s velmi nízkou, za niž dostaneme dvoujádrový Celeron N2820 (Bay Trail-D) na frekvenci až 2,39 GHz s Intel HD Graphics, rozhraní USB 3.0, integrovanou Wi-Fi 802.11bgn i Bluetooth 4.0. Dokoupit si ale budeme muset paměť DDR3 v modulu SO-DIMM a 2,5" disk či SSD, a tedy i operační systém.
 
Do února jsme doporučovali Dell Vostro 270ST

V tomto Dellu najdete i "obyčejný" Intel Pentium G645, ale klidně i Core i5 3450S. Výběr tedy máte velký a s cenou od cca 13 000 po 21 000 máte i slušný prostor pro rozhodování. K nettopu dostanete i klávesnici a myš, navíc je zde pro Dell typická záruka NBD (Next Business Day).

 All In One - Lenovo IdeaCentre C340


Poslední variantou je plně vybavený nettop. To znamená, že si jej koupíte, připojíte kabel a můžete pracovat. V základu je totiž monitor, klávesnice i myš. Tento trend kdysi nastolila firma Apple, dnes jej však přebírá spousta dalších firem, např. i Lenovo s IdeaCenter C340.
 
Do listopadu jsme doporučovali All In One Lenovo IdeaCentre A730

Atraktivní design a QHD rozlišení (2560×1440 při 27"). Navíc je celý displej dotykový a lze jej položit hranou na stůl. V počítači je procesor Intel Core i7 s 8 GB operační paměti. Místo použití klasického pevného disku je zde hybridní v kombinaci 1TB magnetického disku a 8GB SSD. Těch 8 GB se sice jeví jako málo, ale záleží, jak si s tím onen disk poradí.


Klávesnice a myš


Záleží na způsobu používání. V případě náhrady psacího stroje (např. pro spisovatele je nettop zcela ideální) si zvolte velmi kvalitní drátovou klávesnici, nejlépe mechanickou. Budete odměněni velmi příjemným stiskem a dlouhou životností. Pokud chcete kvalitu za rozumnou cenu, jeví se velmi dobře SteelSeries 6Gv2, ovšem pro psaní se bude hodit spíše nějaká klávesnice dostupná i s tlačítky Cherry MX Blue, čili například Tesoro Durandal G1N. Nevýhodou je i vyšší cena, ale za kvalitu se platí. Pokud chcete levnější variantu, je ideální set Logitech Desktop MK120, popřípadě její varianta "for business", která má dlouhý levý shift a jednořádkový enter (na obrázku).

Pokud chcete nettop využívat i jako domácí centrum zábavy k televizi, sáhněte po bezdrátové variantě. V tom případě zvolte např. set Microsoft Wireless Desktop 3000, který má výhodu v tom, že myš používá technologii Bluetrack s modrou LED, jež funguje na více površích, což se v obývacím pokoji hodí.


Monitory


Pro výběr monitoru nahlédněte do nejnovějšího dílu z našeho seriálu s doporučenými monitory.


Tiskárny


Pro výběr tiskárny nahlédněte do našeho článku s doporučenými tiskárnami.


Repro


Sice si nettop často připojíte k domácí Hi-Fi soustavě, ale pokud bude sloužit jen jako kancelářský počítač, malé repro přijde vhod, přičemž v takovém případě jsou lepší kvalitnější 2.0, resp. 2.1 reproduktory, než stejně drahé soustavy 5.1/7.1. Dobře poslouží i na první pohled obyčejné Creative Labs T10. Pokud hledáte opravdu přenosný zvuk a jde vám spíše o to, abyste rozuměli hlasu ve zprávách, je ideální nějaký model s BlueTooth a s baterií.


reklama
reklama
reklama