reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od FabledWarrior
No a proto i PC hráči ve Warzone používají ovladače... i ti velice dobří... To je pak hnus. Hrál jsem Warzone hodně, ale už na to nemám nervy :D
Odpovědět0  0
WTF? Jako srovnávat Spectre a Meldtown na procesorech Intelu, které v podstatě nešly opravit a musel být fyzicky napraven návrh procesorů s běžnou SW opravou AGESA?

Tohle mi přijde jako click bait článek úplně o ničem, který cílí na příznivce Intelu, kteří si chtějí přečíst o tom, jak konečně už i AMD má neopravitelné chyby a rozepsat to po celém internetu. Nakonec i ti musí být zklamaní, protože tohle je fakt o ničem...
Odpovědět10  1
Tak nikdo nepočítá s tím, že by to bylo v nativu... upscaling, frame gen atd to zařídí... Sice se není čím chlubit, ale rozkaz zněl jasně...
Odpovědět0  0
Jeden test... jenom jeden test a děláme závěry. Já jsem zas viděl jiný a tam to tak hezké nebylo :D
Odpovědět4  4
Naposled jsem se dočetl, že tím vyšším výkonem argumentovala sama nVidia ­(neuvedla však, že se jedná o výpočty s nižší přesností, jen je dala do poznámek po čarou­), načež AMD odpovědělo, že šlo hlavně o výpočty s nižší přesností a že už ani to není pravda, protože pozměnili SW a nyní se výkonnější i ve výpočtech s nižší přesností MI300.

Takže OK... s výkonem problém nebude. S dostupností zřejmě taky ne, cena je výrazně nižší a navíc má výhodu větší paměti. Tak proč by proboha někdo kupoval H100? Není v tom ještě něco?
Odpovědět5  0
"Co si myslíte vy? Bude mít Danely pravdu?­"

Tohle je dost ošemetná otázka. Je MI300 ve všem skutečná konkurence nVidie? Nechybí jí nějaká softwarová podpora, kterou společnosti potřebují? Já jsem viděl jen vyjádření AMD, že jejich MI300 jsou výkonnější než H100. Pokud to tak skutečně je a AMD má výkonnější produkt, který je navíc mnohem levnější, tak pak nevidím důvod, proč by Danelyho predikce neměla vyjít. Zvlášť pokud MIX300 skutečně je k dispozici a nečeká se na ně rok. Pak nevidím důvod, proč si H100 kupovat.
Odpovědět4  0
Tady nejde o dialog nebo o to, že mu odpovídáš, ale jde o to, že on mele strašné krávoviny, na základě jednoho nic neříkajícího benchmarku odsoudil celou X86 architekturu k záhubě už příští rok a není s ním kloudná řeč, protože si jede furt dokola to samé. Člověk se mu nejdřív zasměje, pak se snímzkusí domluvit jako člověk a vysvětlit mu, jak a proč se plete a ve finále už jen vidí ten přiblblej nick a strašně by si přál, aby mě server tlačítko ­"Nafackovat­" :D
Odpovědět2  0
Jako upřímně... každou chvíli vychází větší a rychlejší SSDčka a my se v dnešní době hádáme o 200GB? Jako neříkám, že to není celkem dost, ale zase mi to nepřijde ani jako nějaké extrém. Prostě na to, co ta hra všechno obsahuje mi to přijde asi OK.
Odpovědět0  0
Ty jsi vážně imbecil :D
Odpovědět0  0
Zajímavé je, že podle posledních zpráv Oracle, Microsoft a IBM zřejmě budou nakupovat MI300X od AMD... minimálně Oracle to už oznámil oficiálně.
Odpovědět2  0
V Geekbenchi ty pako :D :D :D Ty pracuješ v Geekbenchi? Ty v něm hraješ? Vyvíjíš? Ne... je to jediný benchmark na světě, kde ty tvoje hračky dokážou něco vyhrát a ty z toho děláš úplnou změnu světového řádu :D Ty jsi fakt pacient :D prostě obyčejný troll a český buran, co dělá jen ostudu a blbce sám ze sebe.
Odpovědět5  0
ty jsi fakt mentál :D :D :D
Odpovědět4  0
Jako v čem v GeekBenchi? :D Ty jsi fakt zabedněnej :D Jdi si tedy pracovat na svém Applu v geekbenchi a neotravuj tady normální lidi :D

No to je vtipný, že mám zrovna iPhone 14 Pro max :D Takže to můžu vyzkoušet a opravdu meleš nesmysly... nehledě na to, že vedle mám Galaxy S23 Ultra, která je mimochodem rychlejší při běžném používání... ale jasně... vychval si tu hračku od Applu :D
Odpovědět0  0
Co to plácáš za nesmysly proboha? :D Takže teď budeme měřit výkon procesoru jen po dobu 0,7 vteřin, protože to tak sedí applu nebo co? :D Nastavím speciální turbo, které po dobu 0,7 vteřin vytáhne takty nad 6Ghz a budem předstírat, jak to k něčemu je? :D Jakákoli opravdová práce pro moderní počítače netrvá 0,7 vteřiny. Je to kontinuální vytížení procesorů po delší dobu a v tom se jaksi Applu už nevede že?

Jak můžeš být tak arogantní a brát v potaz jen a pouze jeden test, který nejlépe sedí procesorům Applu, protože je pro ně nejspíš napsaný na míru? Ostatní budeš prostě ignorovat, protože tam Apple dostane čočku jak nevím co?

Až přijde nVidia s tím svým zázrakem tak se o něčem můžeme bavit, dnes tady nemá nic. Ale jak to tak chodí, u Applu se to taky nějak zadrhlo že? A to mu všichni Apple fanatici předpovídali, jak AMD s příští generací čipů rozseká a kdesi cosi... realita se ukázala trochu jiná.

Ono až se konečně Intel s AMD dohodnou na ořezání starých nepotřebných instrukčních sad x86 a nebudou muset hledět na zpětnou kompatibilitu, věci můžou dopadnout úplně jinak.
Odpovědět0  0
Kdyby jsi nebyl blb, tak chápeš, že takový test je úplně k ničemu, protože to jediné na co v mobilním zařízení narazíš je právě thermal throtling. Zajímavé ale je, že v takovém PassMarku, který vytěžuje jádra na 100%, byl tento Ryzen o více než 80% rychlejší než nějakej Apple.

Geekbench test pro multi­-jádra mi přijde trochu ušitý na míru určitým procesorům, kterým nevychází dobře výsledky při 100%tním vytížení.
Odpovědět0  0
Celý život jsem používal vždy telefony s Adroidem. V počátcích to byla hrůza... staré Androidy prostě nefungovaly dobře... Postupem času jsem už ale začal být spokojený. Stroje jako Huawei P20 Pro, P30 Pro a pak třeba i Samsung S21­/22 byly dobré a dobře fungovaly. Jelikož mi přišlo, že u Androidu už nemám moc kam jít a co lepšího zkusit, tak jsem se rozhodl zkusit Apple. Pořídil jsem si iPhone 14 Pro MAX 256GB a... no jako ani nevím jak bych to popsal... Už ho mám půl roku a v některých věcech mi přijde jak fakt pro retardovaný. Práce s telefonem je v některých ohledech podstatně otravnější než s Androidem, v jiných je to zase lepší... Jako příklad uvedu třeba takovou banalitu, jako to, že na iOS prostě nefunguje ­"zpět­" swipnutím z obrou stran displaye. Když držím telefon v pravé ruce, tak bych chtěl ­"zpět­" udělat přetažením z pravého okraje displaye, ale to samozřejmě nejde a na levý nedosáhnu, takže si buď musím přehmátnou a nebo použít druhou ruku. Potom tahle funkce nefunguje v některých aplikacích vůbec a musím sáhnout až do levého horního rohu telefonu na šipku ­"zpět­" ... což se u telefonu velkého jako Pro MAX nedá pořádně jednou rukou udělat. A takových věcí je tam více... zase co se mi líbí, tak face ID funguje super, nějak více využívám automatické vytváření silných hesel jištěných přes Face ID a řekl bych, že lépe funguje i automatické zadávání přihlašovacích údajů do různých webů atd, protože u Androidu se mi občas stalo, že mi to tam chybělo jméno a vyplnilo se jen heslo.

Nicméně ve finále jsem si celkem jistý, že další iPhone si už nekoupím. Od té doby co ho mám, tak telefon využívám čím dál méně mi přijde, protože mě to nebaví.
Odpovědět9  1
Jenže v ceníku Applu figurovaly Intely ještě s cenami, kdy neměl Intel moc konkurenci nebo jí neuznával. Poté musel s cenou dolů, ale v ceníku Applu se to jaksi zapomnělo projevit. To se pak ukazuje, jak je Apple se svým procesorem levnější, když má v ceníku u Intelu cenu takovou, za kterou se už 2 roky neprodává. Samozřejmě se bavíme o MacPro.
Odpovědět0  0
A proč bych si proboha kupoval Intel? Když chci výkonnou pracovní stanici, tak si vezmu Ryzen ThreadRipper snad ne?
Odpovědět1  0
Však ať jde? Kdo to tady chce? Už tím jednou vyhrožoval a najednou se přišlo na to, že by to vlastně nikomu nevadilo. Vydělává na našem území a na našich lidech, tak bude dordržovat naše zákony a nebo a´t vypadne. Včera bylo pozdě.
Odpovědět2  1
On je normální egocentrik a narcis ... Lidi už na jeho tweety se*ou? Tak jim je vnutíme za každou cenu! A když mi podřízení popravdě řeknou, že na mě lidi se*ou, tak je vyhodíme! Normálně mi to připomíná komunismus :D Je smutné a možná až nebezpečné, že takový člověk má docela velkou moc ...
Odpovědět1  2
"...myslíš v situaci kdy ti z dobré vůle ISP poskytl v nouzi internet, nouzově ti ho zadotoval i když je sám dlouhodobě ve ztrátě...­"

Nezlob se na mě, ale tohle je trochu alibismus pro SpaceX... oni poslali zdarma zařízení pro připojení ­- OK, náklady dostává placeny od americké vlády ­- asi ne tolik, kolik by si představovala a tak držkuje. Ale z druhé strany, ty satelity asi jen tak nezaparkuješ a nevypneš, abys nebyl ve ztrátě že? Takže SpaceX by byla ve ztrátě i bez Ukrajiny a navíc ještě víc, protože by nedostávala zaplaceno za poskytnutí internetu vůbec nic.

To co SpaceX předvádí je prostě dolování více pěněz od vlády USA případně přímo od Ukrajinců. A když je nedostanou, tak začnou omezovat a omezovat a kdesi cosi...Odpovědět2  2
Mě by tak zajímalo... když tak miluješ Rusko a nesnášíš prohnilej západ v čele s USA, tak proč tu žiješ? Proč se nesebereš a neodjedeš do Ruska, kde ti bude tak dobře? Co tady otravuješ nám ­"spokojeným­" lidem život svýma řečma o nejlepším Rusku na světě? Tak se seber a přestěhuj se tam, zažádej si o občanství, je nám to asi všem fuk, tady nikomu chybět nebudeš a tobě bude líp ne? Teda když tě hned na hranicích nechytnou a obratem tě nepošlou na frontu. Ale tak to bys přeci zvládnul ne? Pro Rusko všechno... budeš zajisté odměněn.

Ale jako správný občan Ruské Federace a odpůrce západu by jsi měl zahodit všechny své západní technologie, protože když je západ tak špatný, nemůžeš používat ani jeho technologie. Tak doufám, že svůj počítač, notebook, telefon atd vyhodíš a koupíš si ty nejlepší v Rusku vyvinuté a vyrobené technologie že? Akorát teda už nebudeš moct psát tyhle své komentáře tady k nám na Svět hardware, protože Ruský přístup k Internetu je trochu omezený a pravděpodobně se na tyto stránky už nepodíváš, ale tak když ti tam bude tak dobře, tak to nebudeš potřebovat. No ale kdyby jsi měl přeci jen chuť, tak pozor na zlou VPN ­- je to opět západní technologie a je prohnila a pokud se jí pokusíš použít, je možné že tě navštíví soudruh z bývalé KGB a patřičně ti to vysvětlí. Ale jsem si jistý, že to by tě ani nenapadlo, protože proč bys měl cokoli číst a poslouchat o západu, když to jsou přeci všechno jenom lži a výmysly a jediná pravda zní z Ruska.

Tak se měj v Rusku hezky a pozdravuj Vláďu :)
Odpovědět8  1
Nejspíš kvůli nižším nárokům na napájecí kaskádu... aby ty desky byly levné... pak nemůžou zaručit, že PBO ty desky zvládnou.
Odpovědět0  0
Nevím, jestli je dobrý nápad se v dnešní době přihlašovat k FB přes cizí aplikaci...
Odpovědět1  0
A za třetí bavíme se tu o Milanovi, kterej už je jaksi ta tam...
Odpovědět4  0
Návrh referenčního chlazení i jeho výroba byla v rukou Cooler Masteru a jeho partnerů. AMD za to nemůže.
Odpovědět8  1
Ale tady u toho formátu BTX nešlo o žádný airflow a podobné věci... Intel prostě z nějakého důvodu přehodil desku z jedné strany na druhou... samozřejmě musely být i ty desky ­"otočené­" a měly I­/O a veškeré vybavení ­"na zadní straně ATX desky­".

Takovéto počítače měly i normální úzké skříně, kde ten airflow nebyl o nic lepší než v klasické ATX skříni té doby. Tady to Fujitsu vyřešilo samo tím, že udělaly tlustou skříň s velkým ventilátorem... není to zásluha BTX formátu.

Jinak samozřejmě na tohle by dobře posloužila i dnešní ATX skříň, kdyby se zadní záslepky daly úplně odstranit a karta se tam mohla nainstalovat vertikálně, ale dostatečně daleko od bočnice a desky kvůli dostatku vzduchu. Dneska má sice každá druhá skříň možnost nainstalovat grafiku vertikálně, ale přitom je nalepená na bočnici a dusí se...
Odpovědět4  0
Ano, je to vše v jednom....
MI250 vydá takhle komplet i s chladičem:
https:­/­/www.amd.com­/en­/products­/server­-accelerators­/instinct­-mi250

Takže MI300 bude vypadat podobně kvůli integraci do serverů

Některé Insticty jsou i ve formě PCI­-E karty o velikosti normální grafiky...
Odpovědět1  0
"Jako uživatel jsem dříve obdobnou otázku velkého poklesu výkonu po aktivaci nějakého grafického nastavení běžně řešil ve spojitosti s různými metodami antialiasingu, ­"

Pardon, ale snad žádný antialiasing neměl nikdy tak drastické dopady na výkon.

"Jinak mi nepřijde, že byste byl nějak v rozporu s tím, co jsem psal. Má hlavní pointa spočívala v poukázání na to, že ray tracing není jen nějaký 1 efekt, který když se ve hrách zapne, tak by to jakože mělo znamenat, že výsledkem bude maximum možného, co RT představuje :­­-­)­"

Ano, to chápu, že to není 1 efekt, ale řešíme tady něco jiného. Třeba již zmíněný antialiasing něco řešil. Řešil problém zubatých hran, které byly a jsou nehezké a za to si to vzalo nějaké procento výkonu. Co řeší RayTracing? Nasvícení scény je asi nejvíce viditelné. Jenže to není v podstatě problém. Rasterizací přeci dokážeme nasvícení napodobit do takové míry, že to potom při hraní nerozeznáme od nasvícení pomocí RT. Já jsem pro každou přesnost... ježe tady ta cena za to je prostě příliš vysoká. A následně když to takhle konstatuje mnoho lidí, tak se najednou začnou dělat hry, kde ten raster je ošklivý a až RT z toho udělá hezkou hru. Ale je to uměle vytvořený rozdíl. Všichni musí vědět, že i rasterem bez brutálních nároků na výkon to jde udělat tak, že to bude vypadat hodně podobně a ne se najednou tvářit, že jinak než s pomocí RT to nemůže vypadat hezky a přesvědčivě.
Odpovědět0  1
Ano všichni rozumíme jenže.... Jak už tady bylo psáno, nikdo by proti RT nic neměl, kdyby to nemělo tak drastické dopady na výkon. Samozřejmě, že každý se chce dívat na hezkou hru, která ho ohromí, ale za jakou cenu? Nezlobte se na mě, ale při použití běžné rasterizace je možné dosáhnout hodně podobných výsledků ­- samozřejmě se to neudělá samo že, ale jde to a bez tak nesmyslných nároků na výkon.

Jenže to je právě to, co se někomu nehodí do krámu. Kdyby si na tom dali vývojáři záležet a i pod rasterizací by to vypadalo takhle hezky, tak by se zase musel zkoumat statický snímek po snímku a hledat rozdíly mezi RT ON a RT OFF a horko těžko by někdo ospravedlnil ten výkonový propad.

Takže tohle mi přijde jako vyloženě a záměrně udělaný ne moc pěkně v rasterizaci, aby to o to lépe vypadalo pod RT a mohli jsme říkat, jak skvělá to je technologie a jak neuvěřitelně to vylepšuje kvalitu obrazu.

Je mi jasné, že pro vývojáře je jednodušší se stím nepatlat a fláknout tam RT, protože jim to usnadní práci, ale zlevní mi to tu hru? No ne, zaplatím furt stejně, bez RT dostanu nic moc kvalitu obrazu a když si budu chtít zahrát s RT, tak si musím koupit grafiku alespoň za 35 tisíc... fakt díky vývojáři... :­)

A než mě tu někdo osočí z toho, že jsem fanatik z červeného týmu, kterému RT nejde, tak mám v PC RTX4080 a RT jsem ještě nikdy nezpanul.
Odpovědět1  1
Jak si nerozumí s DDR5, můžeš mi to objasnit? Máš takovou platformu? Já mám Ryzen 9 7900X, X670E desku a 2x32GB DDR5 a představ si, vše běží perfektně. Stejně jako na DDR4 prostě zapnu Expo profil a paměti jedou a jedou...
Odpovědět10  1
Jako máš pravdu, už to mělo být vyladěné.

Nicméně 50W jako těžký problém? Tady se neřeší 100W u procesorů Intel, protože to nikomu přece nevadí a najednou tady budeme řešit 50W u AMD? Achjo... ať žije fér jednání.
Odpovědět2  1
Hele já ti teď nevím, ale AMD tam má evidentně nějaký bug v ovladačích a na některých nastaveních monitoru nebo v multi zapojení monitorů to teď žere nesmysl, jenže to si myslím opraví hnedka, protože na to nadává každý, tak bych s tímhle chvíli počkal.
Odpovědět4  1
Mě zrovna v neděli překvapily Google Mapy, když jsem se skrz ně nechal navigovat přes Prahu. Vybral jsem si cestu bez zpoplatněných dálnic a jel jsem... při nájezdu na jednu z dálnic bez poplatku jsem neviděl ceduli upozorňující na to, že je bez poplatku a trochu jsem zazmatkoval a zastavil na benzince a prostě jsem si přes Chrome tu dálniční známku koupil. Vyjel jsem z benzínky a hned za ní už ta cedule o dálnici bez poplatku byla. OK, jsem blb, co se dá dělat... no jo... jenže Google mapy si evidentně zjistily, že jsem si tu dálniční známku koupil a sami mi upravily trasu po zpoplatněné dálnici.... jako na jednu stranu hezká spolupráce ale na druhou... WTF?
Odpovědět1  0
No jako neřeším to nějak do detailu, ale přijde mi to jako celkem logické... Vždyť ty karty stály nesmysl a každý IT web hlásil, ať si ty karty za ty peníze nikdo nekupuje, pokud to není nutné. Chvíli na to IT weby hlásí že karty sice zlevnily, ale za chvíli je tu nová generace, taks e to možná nevyplatí kupovat... No tak se pak nedivte, že se to neprodává :D

Ne možná je můj pohled mimo, ale je to vtipné si to zpětně uvědomit...
Odpovědět3  1
Prosím tě já ti nějak nerozumím, ale i samo AMD oznámilo, že přijdou Ryzeny 7000 s 3D V­-cache a hned se lidi ptali a byli ujištěni, že přijdou jak 8mijádrové, tak 12ti i 16ti jádrové. Teď se k tomu nečekaně přidaly i 6ti jádrové. Takže budeš mít asi ke každé konfiguraci jader verzi s V­-Cachce.
Odpovědět0  0
No ono by se to asi cenově nevyplatilo ani normálně u 6ti jádra, ale počítám, že 8mi jádrové chiplety s V cache budou mít také nějaké vady, tak se chiplety s alespoň 6ti fungujícími jádry přesunou na 7900X3D a 7600X3D.
Odpovědět3  0
Paradoxně je čistému marketingu nejblíž AMD
Odpovědět2  3
Já jsem si vyhlédl BenQ EX3410R, který má také integrované repro a podle recenzí velice slušné.
Odpovědět0  0
No jestli mají ty chipy takovou výkonovou rezervu, tak určitě přijdou výrobci s 3x8 pin a bude se taktovat jak o život. Ale bohužel v recenzích to zohledněné nebude, protože se budou dělat první recenze na referenčních kartách.
Odpovědět7  0
Mně tak nějak přijde, že AMD posadila XTX na ten tzv. sweetspot ­(já to slovo nesnáším:D­), aby se udržela na 350W a trochu obětovala výkon. Tím udrží i nižší teploty a vystačí si s menším chladičem a celkově pak může nasadit agresivní cenovku. Odpovídaly by tomu i ty nízké takty karet ­- měly by na tomto procesu zvládnout o dost vyšší takty.

Ta cenovka je podle mě hodně agresivní ­- samozřejmě je potřeba přihlédnout k výkonu, o kterém toho zas tolik nevíme... Dá se tak nějak odhadnout, že by měla být výkonem kousek pod RTX4090, ale vysoko nad RTX 4080. Při ceně podstatně nižší, než má mít RTX4080 je to prostě skvělá nabídka.

No každopádně jsem si vybral novou grafickou kartu :)
Odpovědět12  0
Očividně... původně to měl být nějaký Ryzen 9 a při finální kontrole neprošel, tak ho prostě předělali na Ryzen 5 ... proč plýtvat zdroji a vyhazovat to... Myslím, že to ničemu nemůže vadit...
Odpovědět7  0
Zapomněl jste zmínit, že Ryzen 9 7950X je při stejném PPL limitu zpráská oba dva :)
Odpovědět3  2
Lžeš nic jiného se o tom co tu meleš nedá říct.

"AMD nedokáže prísť s prekvapením, čo sa týka výkonu a ceny­"

Kdyby ses zahledal do novinek před vydáním RDNA 2, tak se všude dočteš, že Nové Radeony RX6000 budou soupeřit maximálně tak s RTX3070 za vyšší cenu. A co se reálně stalo? Všichni zůstali čumět s otevřenou pusou, když představili Radeon RX6900XT, který proháněl RTX3090 s mnohem nižší cenou a nVidia tak musela na rychlo vydávat RTX3080Ti, aby ta RTX3090 nevypadal tak blbě za tu cenu.

AMD na nVidii tlačí poslední dobou neuvěřitelně.. jinak by nVidia nevydala 150W navíc v TDP za pár usmrknaých procent výkonu... Oni musí vědět, že to nebude jen a tak a že ty procenta budou potřebovat.
Odpovědět2  0
Souhlasím, jen bych do doplnil, že Alyx má více verzí pohybu a každý si může zvolit ten, který mu nejvíce vyhovuje... Bu´ď jsou to zmíněné skoky, nebo tam dojdete po svých ­(když máte dost velkou místnost­) a nebo tam dojdete joystickem jako na playstationu ­- ten máte na ručních ovladačích..
Odpovědět0  0
No jako na notebooku mi svítí v Updatu taky přechod na W11, ale zatím to odkládám. Ani mi nejde o to, že tam bude něco jinak a že se budu muset něco přeučit nebo doučit a zvyknout si... Jde mi spíš o to, že už při přechodu na W10 byly první verze naprd.. nestabilita, BSOD, ovladače si občas nesedly a podobné věci a já bych se tomu rád vyhnul. Ne že bych si s tím neporadil, ale asi už jsem línej takové věci řešit.

Ale asi na to stejně budu muset dříve nebo později přejít, tak se možná o víkendu hecnu a zkusím to.
Odpovědět1  2
V podstatě byl ;­) Bez svolení nVidie a bez jejich ­(zatím­) nevydaných úprav her by nic nebylo. Tohle je klasika, lidi moc DLSS3 nevěří, tak pustíme malinký leak od ­"nezávislého vydavatele­", aby jsme je přesvědčili. Tohle je trapné a ubohé a velmi to připomíná Intel :)
Odpovědět1  2
Jinak je fajn, že Dell myslí i na lidi, co nepotřebují G­-Sync a ta sleva 200 dolarů se hodí. Nicméně by třeba mohli pořádně začít monitory dodávat, protože ať se podívám kam se podívám, nikde nejsou dostupné a dělají si snad pořadník, který teďka bude ještě delší...
Odpovědět1  0
Dražší předchůdce má funkci, díky které se celý obraz posunuje o pár pixelů do všech stran, aby se zabránilo vypalování obrazu. Samozřejmě lidi se hned zhrozili, že to musí být hrozné, že jim bude poskakovat obraz, jenže to absolutně nikdo nikdy nepozná. Bylo to vidět až při časosběrném režimu foťáku a zaměřením na roh obrazovky, jinak si toho člověk nemá šanci všimnout ­- udělá to třeba 3x za hodinu. Takže i na tohle Dell myslel, samozřejmě tam je myslím nějaká záruka na vypalování obrazu... nevím jistě, ale myslím že 5 let?
Odpovědět0  0
Zklamáním jsou pouze lidé jako vy, kteří se snaží překrucovat realitu dle svých přání. Bohužel se vám to nepodaří, protože nové Ryzeny jsou evidentně ­(dle recenzí­) výborné.
Odpovědět11  1
Jo a to ani nemluvím o tom, že do tý desky pro Intel už nikdy nic lepšího nedáš a s dalším procesorem ji můžeš zahodit. Kdežto tyhle nové pro AMD tu budou ještě 2 genereace procesorů.
Odpovědět5  1
Tak trochu si to upravuješ, aby ti vyšlo lépe že? :D Sice si k tomu můžeš dát DDR4, ale všude pak budeš stejně argumentovat tím výkonem při DDR5 že? Ale že ti to tak rychle ve skutečnosti nejede na těch DDR4 řešit nebudeš. Desky jsou ZATÍM nejlevnější za 360 eur... přijdou B650tky, které už budou levnější.... Navíc, tyhle desky jsou sice drahé, ale všechny jsou alespoň mnohem lépe vybavené, než kdy vůbec bude celý Raptor Lake mít, tak tady porovnáváš neporovnatelné...

Je ale fakt, že Intel cenou překvapil... čekal jsem to horší ­- nicméně jak je vidět, je to reakce na nové Ryzeny 7000, původně byly plánované ceny vyšší, ale to by pak byl neprodejný šrot :)
Odpovědět9  0
iGPU neohlodali zbytečně, je to nouzové zobrazovadlo, nemá za úkol hraní her a podobné ptákoviny, takže to je naprosto v pořádku. Napětí nechávají možná vyšší, ale rozhodně to nežere jak Intel. Pokud se ti nelíbí spotřeba, tak u 7950X můžeš zapnout 105W limit a přijdeš jen o 5% výkonu a při spotřebě max 142W. Je to jen o preferenci každého.

Joo, 170W modely mají doporučené 280mm AiO, nicméně se uchladí i Noctou 14 a 15.

A v žádném případě neplatí, že by AMD mělo vysokou cenu. Ty procesory jsou stejně drahé jako Ryzeny 5000, které byly uvedeny před dvěma lety a 7950X je dokonce o 100 dolarů levnější. Kde máš inflaci a zvýšené náklady na výrobu? Klidně by si je tam mohli dát, ale nedali, tak si nevymýšlej, že jsou drahý. Počkej, co ti předvede Intel s Raptor Lake.
Odpovědět16  0
Zajímavé a o vydaných Ryzenech nic nemáte? :)
Odpovědět0  0
Prosímtě kdo tady bude řešit synchronizaci při 40 snímcích? To jako někoho zajímá nebo tak někdo hraje? Já bych řekl, že asi těžko a jestli ano, tak mu je i ta synchronizace i řiti. Navíc pravděpodobně to tak bylo někdy v počátcích a dávno to už není ani pravda.

nVidia cpe do těch monitoru svůj předražený speciální procesor, který tam je prostě úplně zbytečně a každý moderní FreeSync monitor umí úplně to samé, co G­-Sync a navíc je levnější, protože do toho nikdo necpe nesmyslný HW, který je zvyšuje cenu a zisky nVidii.
Odpovědět3  1
Co robí MS a Sony? Když běží na HW AMD, tak přesně to, co robí AMD. To že používají adaptivní rozlišení ještě neznamená, že si vymýšlí snímky, které vypadají otřesně a ještě zvyšují odezvu. Pak tam běží snad už i FSR.

Začlenění možná vypadá efektně ­(to že se to dneska s odrazy přehání a vše vypadá jak vyleštěné psí kulky už řešit nebudu­) je sice jedna věc, druhá věc je ta, že i rasterizací se tento efekt dá napodobit ­(neřikám přesně, ale do značené míry ano­) s mnohem nižšími nároky na výkon a díky tomu pak nepotřebujeme na zbytek scény upscaling s vymýšlením každého druhého snímku, který pak vypadá jak vyblitý.
Odpovědět0  0
Komentáře takových lidí, jako jste vy. Protože když někdo začne hanit dobrý produkt jen proto, že tam nejsou RT jádra, tak nemá cenu se stavět na hlavu a prostě je tam dám taky. Nicméně tam jsou, fungujou, ale AMD je to asi fuk... nikde to nepropaguje a nedělá z toho nějakou absolutní bombu jako vy a nVidia.

DLSS jako takové bylo původně dobrý nápad, na což reagovalo i AMD. Nicméně provedení nVidie je samozřejmě pitomé a omezené, AMD to prostě udělala lépe. Vlastně jako vždycky že? G­-Sync vs FreeSync a pod... To co předvádí nVidia s DLSS teď je ale ubohé a celou tu technologii jen kazí.

Rozdíl mezi AMD a nVidia dnes je ten, že AMD se stále snaží ty snímky doopravdy vykreslit co nejrychleji, kdežto nVidia už je bude jen odhadovat či jinak ochcávat, ale hlavně že budeme trvat na přesném nasvícení scény, odrazech a stínech pomocí RT. Docela paradox a hlavně to není žádné udávání směru... mohlo být, ale tohle fakt ne.
Odpovědět5  2
První lidé, co si to mohli vyzkoušet to poznali... po internetu se šíří informace o tom, že hraní pod takovým DLSS 3 je divné a hra i divně reaguje. Je snímcích lze vidět, že vymyšlený snímek je příšerně rozblurovaný a ikdyž to není na první pohled vidět, člověku to prostě přijde divné při tom hraní. Další věc jsou ty odezvy... pokud se nepletu, tak nVidia tvrdila, že budou menší.. nicméně asi tomu tak nebude. ono z logiky věci, když zareagujete ve hře a DLSS zrovna vymýšlí snímek ve kterém vaše reakce nebyla zahrnuta, prostě to pocítíte. Ale hlavně že máte o 175% lepší výkon ne? :D
Odpovědět7  0
Bylo tady více lidí, co tohle psali... Bohužel neznám jejich nicky z paměti a proto píšu neurčitě.

Nicméně co píšeš asi není úplně pravda, protože zde to sice napsáno není, ale ve zdroji se můžeš dočíst, že teplota procesoru byla 108 stupňů a přesto v pohodě pracoval při takových frekvencich.

Jasně můžeš začít s tím, že to není pro procesor dobré atd... Ale evidentně se časy mění a novým procesorum vysoké teploty vlastně tolik nevadí.
Odpovědět1  1
Tak kde jsou ti, co tady píší, jak jsou všechny AMD procesory vyhnané do posledního Mhz?? Asi jste trošku mimo ne?
Odpovědět6  1
Tak asi bych to nadšení trochu krotil zase, dokud neuvidíme nezávislé recenze.

Možná je vaše paměť krátká, ale při uvedení Ampere pan koženka taky přesvědčivě tvrdil, že rtx3080 je 2x výkonnější než rtx2080 a pak to vlastně bylo trochu jinak že?

Odpovědět5  0
Nebudu nijak hodnotit vystupování a prezentaci pana koženky. Nicméně ty grafiky dle toho, co tam vypustil vypadají lépe, než jak vypadaly z úniků.

Myslím si, že se spousta lidí uklidnila, když hovořil o 450w pro 4090. Stejně to je vysoké číslo, ale lepší než 600w. Teď jen můžeme doufat, že si nVidia nezačala upravovat TDP svých karet jako Intel a těch 450w není ve skutečnosti pro nějaký základní takt.

I ten výkon vypadá z prezentace dobře... Dalo se čekat, že se nVidia především opět zaměří na RT a DLSS. Škoda, že neukázali nějaké reálné testy her například. Nebo i něco v čem by byl vidět výkon čistě rasterizacni.

Teď už jen počkat na recenze, aby jsme zjistili, jak se věci mají doopravdy a pak čekat na to, s čím se vytáhne AMD.
Odpovědět3  0
Tak já si myslím, že 3D Mark nikdo nehraje, tak bych se nejdřív podíval na opravdové herní testy :D
Odpovědět6  2
Jako běžný zákazník bez marketingového přehledu jsem zvyklí, že výrobci HW občas přihodí při nákupu nějaké hry jako podporu prodejů a tak.

Ale když vidím tohle, tak si úplně říkám ­"Sakra, jak tragický ten produkt musí být, že mi chtějí zalepit hubu tolika dárky?­" :D
Odpovědět1  0
Toto je klon Alienware AW3423DW ­(Brzy vyjde klon i od MSI­) a podle recenzí je vidět, že takových výkonů skutečně dosahuje. Nevím, jak změřili 0,1ms, ale už běžnou zrcadlovkou a testem UFO bylo zjištěno, že má odezvu na 100% pod 1ms. Takže tady si nikdo nic nepřikrášluje, tohle prostě funguje výborně.
Odpovědět0  0
Jenže tady se jedná o to, že se najednou zjistí, že Raptor má slušný výsledky v benchmarcích a chvíli na to se přijde na to, že mi PL4 až na 350W. Tady nejde o to, že by to chtěl někdo běžně používat, ale o to, že ten limit musel být takto nastaven, musel tam být obří vodník, který jel na svém limitu a pak nám to ukáže krásná číslíčka. OK, jako demonstraci výkonu ještě budi´ž... ale zaslouží se k tomu dodat, že Zen 4 dokázal ta hezká číslíčka překonat s mnohem nižší PL limitem.

Dále je také otázkou, co se bude prezentovat v recenzních? Jestli nějaký dobytek vezme levný chladič na Zen4 a bude ho porovnávat s Raptorem, kterým má puštěný PL4 a obřího vodníka... tak to je pak na přesdržku. Respektive když už něco takového porovnávat, tak OK, ale a´t se ukáže i Zen4 s pořádným vodníkem a například s PBO nebo jinak popuštěnými limity... Stejně se ukáže, že je Zen výkonnější a žere méně.
Odpovědět16  2
Mně tahle honba za přenosovými rychlostmi připadá trošku pitomá. Podle mého je tohle jedno z odvětví IT, které postupuje vpřed ačkoli to vlastně nikdo až tak úplně nepotřebuje a přináší to sebou akorát nové problémy. Na domácím­/herním PC je prokázáno, že uživatel na hraní a ovládání počítače absolutně nepozná rozdíl mezi SATA SSD, nVME PCI­-E 3 a natož PCI­-E 4 diskem a už tu máme PCI­-E 5. Od PCI­-E 4 se ty disky příšerně hřejou a žerou. Ke všemu stejně musí být disky vybaveny SLC cache, protože ty buňky stejně takovou rychlost ani nepoberou a když cache dojde, tak se vrátím někam na úroveň pod PCI­-E 3 při zápisu.

Já chápu, že datová centra a někteří lidé, kteří pracují s velkými balíky dat to ocení, ale pro běžné smrtelníky je to úplně zbytečné. Já bych třeba zapracoval na tom, aby novým nVME diskům pro PCI­-E 5 jako standard stačily jen jedna nebo dvě linky a zachovala se rychlost. Takto by bylo možné desky osadit více sloty pro disky a všechny by měly plnou rychlost. Pak už by mě netrápila maximální velikost nVME disků a ceny těch největších.. prostě bych jich osadil více....
Odpovědět3  1
Někdy mě udivuje, jak můžou být lidi tak hloupí a ještě to zveřejňovat....
Odpovědět4  0
Aaa pán inženýr se ozval... ty tomu totiž absolutně rozumíš a už teď víš, že to bude grafika na vedlejší koleji :D Tak doufám, že až se ukáže něco jiného, tak budeš takový frajer, že se přijdeš taky omluvit za takové slovní průjmy, co tu vypouštíš.

To že nebude MCM nebo že samotné jádro je menší než se čekalo či třeba to, že IC bude menší, ale naproti tomu širší paměťová sběrnice furt neříká nic o tom, jak to bude výkonné. Před odhalením Radeonů 6900XT si tady každý podle úzké paměťové sběrnice myslel, že výkon bude max někde kolem RTX4070 a ejhle... ono to ve skutečnosti bylo úplně jinak že? Ale lidi jako ty se nepoučí a pořád si myslí, jak jsou nejchytřejší na světě a místo toho, aby se nechali překvapit, tak tu melou úplný nesmysly a hloupě vydedukované závěry, přestože o tom produktu nic neví.
Odpovědět5  1
Samozřejmě může mít pravdu každý z Vás... já osobně tipoval třeba o pár dolarů vyšší zaváděcí ceny kvůli prodražení výroby.... Ale na tom teď nezáleží...

Ale co se týče těch cen v tom Kanadském obchodě... ony to vůbec nemusí být reálné ceny, ale pokud někdo vytváří kartu produktu v shopu ­(nebo SAPu­), tak většinou použije šablonu podobného produktu. Což podle mě udělali a vzali si šablonu předchozí generece, poupravili pár údajů a nechali tam cenu, jakou měla ta šablona... A pak tady máme super únik o cenách nových Ryzenů :D
Odpovědět5  0
Asi proto, že Intel non­-K žere stejně absurdně jako K verze, jen nemá takový výkon?
Odpovědět1  2
S tímhle individuem nemá cenu vůbec diskutovat. Evidentně je to zamindrákovaný dobytek, kterému vůbec nevadí, že nadává lidem, které vůbec nezná za banalitu. Navíc pokračuje v urážkách i přes to, že se omluvíš a opravíš své tvrzení nebo názor.

Bude tady psát o tom, jak mu nevadí AMD ale lhaní, jenže opak je pravdou. Vlastně tak moc nedokáže zkousnout, že jeho milovaný Intel je cílem posměšků, hejtů či přímo nenávisti, že se kvůli tomu uchýlí k urážkám ostatních, kteří nemilují Intel stejně jako on.

Tohle chování je dětinské až ubohé, ale s takovým člověkem nemá cenu ani diskutovat.

Odpovědět3  1
Tyhle fantastické zprávy o výsledkách v jednom benchmarku, který vyhovuje spíše Intel procesorům a následné zprávy o tom, jak Intel ­(konečně­) porazí 2 roky starou platformu AMD za cenu absurdní spotřeby a neuchladitelnosti mě velice baví... :­-­) :D
Odpovědět11  1
Já tedy nevím, jestli někdo z vás nějaký vůz BMW vlastní nebo ne, ale pokud chcete koupit ojeté BMW, dost často musíte udělat spoustu ústupků v tom, jakou výbavu by mělo vaše ­"nové­" auto mít. Když už najdete fakt super kousek, tak zjistíte, že to nemá tohle a támhlento... a pro drtivou většinu uživatelů je dodělání nějaké výbavy do BMW neřešitelný problém a ani autorizovaný servis s doděláváním výbavy nepomůže.

Tohle mi přijde jako fajn věc pro toho, kdo najde auto ve slušném stavu, ale nevyhovuje mu výbava, tak si ji prostě doplatí a jede... Nový majitel ojetého auta je spokojen, protože má tu výbavu co chtěl a BMW je spokojeno, protože se mu přinejmenším zaplatila část ceny té výbavy, kterou to auto je vybaveno přesto, že za ni nikdo nezaplatil a spíše v tom lepším případě je spokojeno, protože první majitel 2 roky púlatil nějaké předplatné a poté mu dal druhý majitel další peníze případně zaplatil plnou aktivaci.... Je to jen byznys, nicméně mi přijde fér, že člověk může zaplatit trvalý přístup k funkci a je to... případně ji využít jen když potřebuje...
Odpovědět1  0
Pardon, ale vytrháváš mi věci z kontextu a používáš je, jak se ti to hodí. Některé argumenty které mi dáváš sice na první pohled vypadají logicky, bohužel v realitě je to nesmysl.... například už to s tím panelákem, kdybys viděl kolik aut stojí před jedním panelákem nebo na celém sídlišti a kolik mají ta auta nájezd, tak bys tohle snad nemohl napsat. To že statisticky najednou česká auta v průměru 35­-40 km denně je sice hezké, ale vysvětluj to tomu člověku, co bydlí v paneláku a každý den najezdí stovky km... Ano, ti co jezdí po městě, tak ať si klidně elektroauto pořídí, jsem pro, ale nemůžeš to cpát každému.
Fakt už se mi nechce kopírovat tvé vyjádření a reagovat na každé, protože to je fakt zdlouhavé a mám lepší věci na práci, nicméně je tady ještě jeden aspekt. A tím je bezpečnost... ještě jsem neslyšel o vodíkovém autě, které by samo vzplálo z důvodu poškození techniky­/bateriií. Kdežto elektroauta i elektroautobusy nebo ty blbé elektrokoloběžky hoří celkem běžně a snad víte, že pokud hoří baterie, je to celé v háji a nejde to uhasit. Kdyby k tomu docházelo v minimu případů, tak bych to bral, ale skoro každé elektroauto po nehodě začne hořet a nemusí to být bezprostředně po nehodě... klidně až za týden. Úplně pitomé je, že ono stačí i trefit blbě podlahou obrubník v malé rychlosti a baterie se dokáže poškodit tak, že začne hořet... fakt moc pěkné... Naopak vodík je sice hořlavý, jenže do vodíkových nádrží se zkoušelo střílet, narážet atd.. a nikdy k výbuchu nedošlo... výhoda toho vodíku je, že tím jak je stlačený, tak se při poškození nádoby extrémně rychle rozpustí v atmosféře a už nedojde k hoření. Samozřejmě i vodíkové auto má baterie, ale malé a nemají je v podlaze kolem prahů a podobně.
Odpovědět0  0
"Ani ten upgrade na vodík nebude zadarmo, stejně jako upgrade na nabíjení, které už dnes některé čerpačky mají. Jednou z výhod elektřiny proti vodíku je to, že je možné to ­­"natankovat­­" takřka kdekoli ­­(pracuje se právě na tom, aby to nemuselo být na těch čerpačkách­­). Nevýhod je ale také hodně, to nelze popřít.­"

Aha a kde si běžný panelákový občas České republiky ­(kterých je mimochodem kolem 40­-50%­) bude tedy nabíjet své elektroauto? Kdo mi zaručí, že když už se dostanu ke stojanu na nabíjení, tak že bude fungovat ­- jak jsem psal, je celkem běžné, že to prostě nefunguje...

"Ale ani vodíkové auto není levné. Palivový článek je pořádně drahá sranda. Doporučil bych se navíc podívat na ceny spalovacích a elektrických aut ve třídách s ohromnou baterkou. Tam už se dnes dosáhlo cenové parity ­­(mrkněte např. na ceníky BMW i4­­), podstatně déle to bude trvat v nižších třídách.­"

Nemůžete říkat, že palivový článek je drahá sranda, pokud není rozšířen ve velkém jako baterie... v současné době to dělá v malém množství pouze pár automobilek, tak není divu, že to je drahé... čím více toho budu vyrábět, tím to bude levnější... Ostatně to samo tvrdí i Toyota

"To je sice pěkné, ale zapomínáte na dvě věci. Ten vodík musíte nějak vyrobit, tedy abyste tento vzduch mohl vyčistit, musíte ho nejdříve zašpinit ­­(vyrobit vodík­­). V podstatě zanedbáváte to, co se běžně vytýká elektromobilu ­­(že se zanedbává výroba elektráren a elektřiny, on ani ten zelený vodík není bezemisní­­). Výroba vody podobně. Abyste ji mohl z vodíku vyrobit, potřebujete nejprve vodu vzít, abyste z ní vyrobil ten vodík. Žádná nová voda Vám nevznikne. Voda je přece zdrojem pro výrobu vodíku. Tam je spíše otázkou, zda nebudeme tu vodu v procesu ztrácet, ne vyrábět navíc.­"

Jak prosím zašpiním ovzduší výrobou vodíku ze solární elektrárny? Případně jiným dnes již ekologickým způsobem ­(Takže nepoužíváme elektrolízu ze sítě z neobnovitelných zdrojů­). Navíc jak jsem opět napsal, to že to zatím neumíme jinak neznamená, že to nejde ­(získávání vodíku­)... kdyby se to vodíkové technologie nalilo rovnou stejné množství financí jako do elektroaut a nezačlo se o tom uvažovat až mnohem později, tak by jsme dnes byli někde úplně jinde. Ano, pár nadšenců s vodíkem pracuje už déle, ale EU ho uznala a začla dotovat relativně nedávno... oproti elektroautům je to věčnost... Jinak aby jsme to vzali opačně... tak elektromobil při svém vzniku pouze špiní planetu a pak dělá jak jezdí ekologicky. Auto na vodíkový pohon ji třeba také zašpiní, jenže po celou svou životnost to napravuje a vzduch zase čistí. Stejně tak s vodou... i na elektroauta spotřebováváme vodu... ale elektroauto už nikdy žádnou nevrátí, kdežto auto s vodíkovým pohonem ji vrací.. vše co si vezme zase vrátí a v lepším stavu v než jakém si ji vzal....

A pořád se musíme vracet k té největší nevýhodě... prostě doba tankování... je sice hezké, že elektroauta rychlonabíječkou nabiju už za 20 minut na 80%, jenže u toho ničím baterku a musím najít vhodnou nabíječku. U vodíkového pohonu prostě připojím hadici, která je furt stejná a za 5 min odjíždím se 100% energie.

A teď dále... kdo vybuduje dostatečnou infrastrukturu pro uživení všech elektroaut? Vždyť to nedává smysl... Tolik energie ani nevyrobíme a kór teď ... ­(Ano, při výrobě vodíku v takovém množství taky vzniknou problémy... jenže vodík můžeme vyrábět právě na těch solárech a převádět a tlakovat ho do nádrží v době největšího svitu slunce a pak se může spotřebovat kdykoli. Pro elektroauta by jsme museli stavět obří bateriová úložiště, která toho ale moc nevydrží a furt by se musela obměňovat­)
Odpovědět0  0
A titul za nejpitomější grafickou kartu posledních let po velkém souboji vyhrává nVidia s jejím produktem GeForce GTX1630! Gratulujeme k výhře!
Odpovědět14  2
To je v podstatě za rohem... kdo by kupoval starý high end za vysoké ceny 3 měsíce před uvedením nového high endu o kterém se ví, že bude mít více než 2x vyšší výkon než ten starý? To nedává smysl přeci...
Odpovědět3  1
Asi takhle, v současné době je výroba vodíku přinejlepším problematická a neúčinná, jenže jako výsledný produkt ­- Auto s vodíkovými palivovými články to funguje prostě nejlépe. Ať už jde o nárůsty hmotnosti, rychlost doplnění nebo dojezdy... Nehledě na to, že taková auta v podstatě čistí ovzduší. Nikde v článku nevidím napsáno, že auto saje špinavý vzduch, který si čistí v sofistikovaném filtru a teprve pak jde z výfuku jenom ČISTÁ a PITNÁ voda! Takže v podstatě s každým dalším takovým autem mají ekologové další mobilní čističku vzduchu a výrobník vody, které je málo.

Ano, znovu opakuji, že v současné době je výroba vodíku a jeho distribuce problematická ­(ikdyž už jsem četl studie, že minimálně distribuce zas takový problém není, protože je možné vodík dopravovat plynovým potrubím a separovat ho přes jakousi membránu, takže ve stanici vyleze z potrubí jen vodík, který se musí stlačit­), ale kdyby se do vodíkových technologií nalilo tolik peněz jako do bateriových... určitě by někdo s něčím rozumným přišel.

Nehledě na to, že i dnes se benzín a nafta dopravuje do čerpacích stanic kamiony, tak proč by nemohly cisterny i dále rozvážet vodík po čerpacích stanicích? Navíc pomocí vodíkových tahačů, tako je zde zmíněné Volvo?

Další věc, která se ukazuje je ta, že i když už nějaké nabíjecí stanice na elektromobily jsou, tak je naprosto běžné, že jsou ty stanice rozbité a auto si prostě po cestě nenabijete. Kdežto co se asi může pokazit na stojanu s plynem, který má jen hadici a koncovku s těsněním? Vždyť tohle tu už letá máme a funguje to ­- LPG a CNG... neslyšel jsem snad nikdy o žádném problému se stojanem pro LPG, že by si někdo nenatankoval...

A poslední co bych zmínil je to, že je sice hezké, že elektřinu pro elektroauta vyrobíme bezemisně a bude to čistá energie a nebudeme ji pálit na výrobu vodíku a stlačování atd. a vyjde to procentuelně na lepší využití té energie, pak se budeme tvářit jak strašně nulové emise za sebou zanecháváme, ale už nikdo nezmíní co s těma baterkama... krajina která byla zničena při těžení lithia a ostatních vzácných prvků, které k tomu potřebujeme. Životnost auta se v podstatě počítá na životnost baterie, protože nikdo to za ty peníze měnit nebude... A auto, které mohlo jako dnes sloužit třeba 20 let bude po 10ti letech zralé do šrotu a budeme vyrábět nové ... a zase spotřebujeme zdroje, znečistíme krajinu, protože ne vše jde vyrábět ekologicky a přitom to není nutné... a co s těma bateriema? Kdo je recykluje? A jak to udělá, aby to bylo ekologické? Zase to hodíme do Číny, kde to budou dělat neekologicky a budem se tvářit, že to už není náš problém, protože my dostaneme finální produkt a ten se provozuje ekologicky?

Ta elektromobilita má tolik stinných stránek, až mi opravdu přijde vodíkový palivový článek jako lepší a celkově použitelnější řešení...
Odpovědět6  0
Autoři ale jaksi zapomínají na to, že u spousty modelů od nVidie je sice uvedena nějaká doporučená cena, ale za tu cenu není možné tu grafiku ani vyrobit natož se ziskem prodávat. Je to jen klamání v recenzích, aby jejich grafiky měli lepší poměr cena­/výkon. Reálně se však prodávají dráž...

Na druhou stranu na CZC.cz mají GIGABYTE Radeon RX 6900 XT GAMING OC 16G, 16GB GDDR6 za 23 683,­- skladem...
Odpovědět0  0
Vertikálně položená vrstva L3 cache, která je umístěna nad čipletem ­(V podstatě druhé patro křemíku ­- chytrá věc od AMD­).
Odpovědět6  1
".... i když z jistého pohledu se 100 petaFLOPS navíc dá těžko označit slovem ­"sotva­".­"

No tady jen sám potvrzujete, že jste si celou tuhle myšlenku měl nechat pro sebe, protože je celkem bezpředmětná a zavádějící...
Odpovědět1  1
"...přičemž jeho výkon sotva překročil hranici exaFLOPS...­"

Tak tohle si autor asi mohl odpustit... ono to překonalo hranici exaFLOPS jen o 100 petaFLOPS.... to je docela úsměvné když se tady opěvuje nejvýkonnější evropský superpočítač, který má výkon 152 petaFLOPS :D
Odpovědět0  0
Ano, samozřejmě o tom vím, ale ne každý se s tím má chu´t patlat. Většina uživatelů to tak chce mít už z výroby. A ani v recenzi někdo neřeší a nahlíží na to, jak je produkt dokončený... Proto jsem psal o tom, že by udělali dvě verze a je to....
Odpovědět0  0
Spíš stejně špatnou spotřebu a přidat výkon... i tak jim to pak vyjde, protože na procento výkonu budou potřebovat mnohem méně energie, ale ve finále stejně budou na celek potřebovat přes 300W u high­-endu.

Tohle je těžký... samozřejmě, že by mohli udělat kartu, která má třeba i vyšší výkon, než současný high­-end, ale přitom bude žrát podstatně méně... Jenže pak by je roznesla nVidia ve výkonu, jelikož pokud to jen trošku jde, tak za každou cenu musí mít nVidia výkonnější grafiky a to si asi AMD nechce nechat líbit.

Řešením by bylo, kdyby si vydali ten svůj nadupanej max. výkonnej model a zároveň k němu stejně vybavený model, ale zaměřený na maximální efektivitu a každý ať si vybere dle svého gusta....
Odpovědět5  1
Právě že jsem měl uspávání disků vypnuté. To bylo první co mě napadlo... ono to nebylo 10 vteřin, ale spíš takovej vteřinovej nebo dvouvteřinovej lag. Jako v podstatě nic, co by asi běžnému člověku nějak etxtra vadilo, ale když si člověk koupí celkem výkonný stroj za dost peněz, tak od toho přeci jen očekává naprostou plynulost. Proto jsem do toho šel.

Samozřejmě si jsem vědom, že to není vhodné řešení na zálohování a že data se můžou ztratit bez napájení, ale zas notebook používám téměř každý den a asi mi nehrozí, že bych ho třeba měsíc nezapnul. Na zálohování mám v plánu koupit NAS ve chvíli, kdy mi už ani 2 TB nebudou stačit... Teďka to ještě zvládnu rozhodit na přenosné HDD, které mám, ale dál už bych to řešil tím NASem...

Odpovědět0  0
Jako je pravda, že jsou ty SSDčka prostě dražší, ale já bych řekl, že se to vyplatí. Svůj notebook jsem si před pár lety kupoval v konfiguraci 256GB SSD a 1TB HDD. V podstatě jsem ho ještě ani nezapl a už jsem měnil SSD za 1TB Samsung 970 EVO a říkal jsem si, že ten 1TB HDD bude v pohodě na data... no jako začla mě velmi rozčilovat odezva toho disku, pokud jsem na něj šel... Jeho rozjezd je prostě pomalý a po otevření nějaké složky s hromadou souborů mu trvá, než se načtou atd... Takže když už mi přestávala stačit kapacita 1TB na data, tak jsem šel kupovat větší disk a v podstatě jsem už ani nepřemýšlel nad tím, že bych vzal HDD. Vzal jsem 2TB Samsung 860QVO ­- takže žádný rychlík, ale jako ta práce s diskem je úplně jinde, jeho odezva je okamžitá a samozřejmě přesto, že se nejedná o nijak závratně rychlý disk se zlepšily i přenosové rychlosti. Ve finále jsem tedy nadmíru spokojen i přesto, že to stálo více než plotnový disk...
Odpovědět1  0
Prosím tě NIC se nevyrábí pouze v Rusku. To je úplná volovina tohle tvrdit. Samozřejmě můžeme říct, že něčeho odebíráme z Ruska většinu a podobně, ale rozhodně není komodita, která by byla jen v Rusku.

Takže sice kdyby Rusko udělalo nějaký sankční balíček proti EU a USA, tak nás to zabolí, jenže dříve nebo později se ostatní výrobci komodit, které ve většině odebíráme z Ruska přizpůsobí a zvýší výrobu tak, že si najdeme jiného dodavatele.

Je třeba si uvědomit, že tyhle sankce proti Rusku jsou skoro likvidační co se technologického hlediska týče. Oni to teď ještě až tak nepocítí, současné stroje a elektronika funguje a ještě nějakou dobu bude a tak je to se vším, ale za chvíli zjistí, že už to nefunguje a není to čím nahradit a ani nemají možnost kde si sehnat někoho, od koho to vzít, protože všichni na ně serou. U EU a USA je to jiné... my máme miliony způsobů jak si poradit. Technologie nám nikdo nebere atd... Takže ano, Ruské sankce nás můžou zasáhnout, ale určitě se z nich nepoložíme. Kdežto jim se to stát může.
Odpovědět3  3
Můžeš se podívat na recenzi toho Alienwaru na kanále Linus Tech Tips...

https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=65SvTs_b3RE

Jako tam krom ceny není co řešit... řekl bych, že MSI na tom bude podobně....
Nějak mě zaráží že ani u Dellu ani zde se nepíše nic o podpoře FreeSync ....
Odpovědět0  0
Už to vidím....

Jinak to IPC je psáno jako vyšší než 15% .... Podle mě to bude v nejhorším případě... AMD v poslední době nikdy neukazuje ty nejlepší případy ve svých prezentacích, takže asi opravdu nechce zatím ukázat vše, co umí...
Odpovědět0  1
Nějak jste zapomněl zmínit to, že v ukázce ze hry běžel procesor na více než 5,5 Ghz... to mi přijde jako dost podstatné....
Odpovědět6  0
Měli si pořídit lepší superpočítač s procesory AMD EPYC a měli by to rychleji... :D
Odpovědět0  0
Strč si ­"HASH rate­" někam, tohle je herní grafická karta ne těžící dělník. Běž si koupit nějaký miner, když chceš zsnát ­"HASH rate­".
Odpovědět4  2
No já ti nevím, na papíře vypadají všechny technologie Intelu skvěle... Ale problém je v tom, že ten papír nic nevypočítá... Kdežto technologie AMD vidíme funkční reálně...

Není tomu tak dávno, co Intel prohlásil o čipletech, že to je slepá ulička.. a podívejme, najednou není a potřebuje je také...
big.LITTLE je fajn do notebooků kvůli spotřebě ­(kde ovšem verze od Intelu moc nefunguje, protože žádnou výhodu oproti Zenu do AMD ve spotřebě nemá­). Do dektopu mi to přijde zbytečný...
Ponte Vecchio je snad zatím také na papíře ne? Kdežto acceleratory MI od AMD běží v serverech a už se chystají nové verze....

Odpovědět4  0
"PS: pokud by si AMD chtěli udržet náskok, proč tedy nenabídli TSMC vyšší částku za nákup výrobních kapacit než nabídl Intel ??­"

Tak jako položit takovou otázku může jen někdo úplně mimo... Samozřejmě, že přes obrovský růst AMD je AMD pořád malou firmičkou v porovnání s gigantem jako je Intel. A takový gigant si může dovolit pustit žilou nepředstavitelnou sumu peněz, jen aby si zajistil nějaké prvenství případně potlačil konkurenci. Jestli to třeba nevíš, tak Intel v podstatě zaplatí TSMC celou novou továrnu na 3nm wafery, aby tam mohli mít ty své kapacity... A přitom jim ta továrna nikdy nebude patřit. Ať si AMD roste jak chce, tohle si zatím nemůže nedovolit ani zdaleka, nicméně já věřím, že to ani nebude potřeba. Nehledě na to, že to je podle mě nehorázná prasárna.

Řekl bych, že AMD si samo poradí.. ať už u Samsungu případně s TSMC mají na rozdíl od Intelu nadstandardní vztahy a tak bych řekl, že se to možná ­"nějak pořeší­".
Odpovědět2  1
To se mi hrozně líbí, jak když žádné low­-end grafiky nejsou, tak každý v diskuzi brečí, jak by zrovna nutně takovou potřeboval a když teda nějaký jsou, tak na to zas každý nadává, že to je slabej šmejd a že to nemá tohlento a támhlento a je to drahé...
To stejné je i u procesorů, jednou je integrovaná grafika dobrá a podruhé to je šmejd, co jen zabírá místo více jádrům... tak jako vám se zavděčit prostě asi nejde a furt bude někdo pindat. :D
Odpovědět3  0
Tak jako pěkný, dokud člověk nezajede do kapitoly ­"Power Consumption­" .... Jako multi­-thread zátěž procesoru 12900KS 298W a Stress na 360W??? To měl zase Intel povolené Power limity nebo to je takhle normální?

Jestli potom ve hře podá 5800X3D i byť stejný výkon při 170W, tak tady asi není co řešit ne?
Odpovědět23  2
Samozřejmě, že máš pravdu. Jako úplně bez vědomí uživatele zasahovat takhle do nastavení by prostě nemělo být.

Mně to jen připomnělo situaci s grafickýma kartama od AMD, kde každý druhý nadával na to, že to jsou takové DoDo produkty ­(dodělej si doma­). No a když AMD tenhle způsob otočí a všechno udělá samo, tak je zase zle.

Ale znovu opakuji, že takový zásah do nastavení bez jakéhokoli upozornění je sám o sobě špatný.
Odpovědět0  1
Jsi v tomhle případě v minoritě. Kdo si dneska několik dní hraje s nastavením procesoru, když to vše lze zařídit automaticky od výrobce? Dělá to už minimum lidí a i já, který jsem to dělal vždy a nedovedl jsem si představit, že bych to neudělal se svým HW, to už dávno nedělám, protože proč dneska...?

S tou hláškou jsem to napsal v podstatě stejně, že to tam mohli dát a byl by klid.
Odpovědět0  1
No to je tragédie, drtivá většina uživatelů počítačů na takové věci vůbec nesahá, protože netuší k čemu to je. AMD jim možná chtělo pomoct protože proč ne? A v určitých situacích dovolilo zapnutí PBO. Co se může stát? PBO stejně hlídá teploty procesoru, takže kdyby člověk neměl dostatečné chlazení, tak PBO spíš nefunguje, ale kdyby měl, dostane nějaký výkon navíc a o nic se nemusí starat.

Nicméně pokud to byl záměr, mohli o tom uživatele informovat nějakou jednoduchou zprávou nebo upozorněním, kterému by rozuměl i člověk, který tomu moc nerozumí :D
Pokud to záměr nebyl, tak to se to za chvíli opraví a žádná tragédie se neděje. Horší by to bylo, kdyby výkon brali, ale oni ho dávají...
Odpovědět1  3