reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Následky špatných kondenzátorů

scratchy27 (315)|14.8.2009 10:19
Přesně jak píše mstejska, hrotit se to nemusí a i ty "šmejdy" o kterých píše by měly ty dvar roky vydržet. Teda pokud je nebudeš extrémně zatěžovat OCčkem nebo hodně špatným zdrojem EC atd...
Amaunetka (60)|14.8.2009 11:42
No mam teď Seasonic 500WET EnergyKnight
PC mám v podpisu. OC CPU i GPU je jasná věc.
Jinak obrázky tu máte opravdu hezké, probrala jsem doma pár starých desek, ale ani na jedný jsem nenašla nějaký defekt, škoda, taky bych přispěla:)
scratchy27 (315)|14.8.2009 15:35
IMHO myslím, že s tím můžeš být v klidu (myšleno zdroj a sestava).
JJ, ne na každé desce je to takhle "krásně" viditelné, ale pár jich tu ještě mám připravených na recap, tak až se k tomu dostanu, tak dodám další ;-)
trodas (1753)|18.8.2009 14:48
Nichicon HD QDI KuDoZ 7X, uživatel pm_, trodas.wz.cz fórum


http://i28.tinypic.com/33osdj6.jpg
(pravděpodobně fake Nichicony HD)
Suprak (408)|18.8.2009 15:50
Frontier Power MPA-88XX, začal pískat, tak šel ven. To bylo před třemi lety. Teprv dnes jsem ho začal rozebírat.
vlask (42)|19.8.2009 19:33
Zotac 7300GT - 2 viditelne vadne kondiky, nastesti jeste v zaruce, tak letela na reklamaci.



vlask (42)|19.8.2009 20:33
Prihodim jeste jeden zotac, u ktereho mozna muzou kondiky za prvni zavadu, za tu druhou uz muze autorizovany servis. Cili Zotac 8600GT jel cca pul roku. Pote chcipnul - zadnej obraz. Prisel z reklamace za cca 3 tydny, asi po oprave, protoze byl jen v antistatickem sacku - kdyz VO posilaji novou kartu nahradou, tak to byva v komplet baleni, nikdo se neobtezuje vybalovanim a rabovanim prislusenstvi. Karta normalne fungovala. Na druhy den prisel majitel s pocitacem znovu ze 2 hodiny hrali nejakou hru a zaclo se kourit ze zdroje a hrozne to smrdelo. Pak jsem spatril tohle.....









Blby je ze sem pak musel cistit okoli PCIe slotu na desce, moc pekne to nevypadalo....


Nastesti shorela jen ta grafika, vsecko ostatni fungovalo. Je ale hodne spatny, ze VO opetovnou reklamaci neuznal, ze pry je grafika fyzicky poskozena. Takze az vam spravi zotac a ten pak shori, tak se nedivte, ze reklamaci jejich vlastni prace neuznavaji. Od zotacu se radeji drzet hooodne daleko.
scratchy27 (315)|19.8.2009 21:15
[quote=vlask;283635]..... [/quote]

Tak to je moc "krásná" práce, tomu se říká "zlatý ručičky" :-D
Rozhodně to však není jen doména ZOTACu, kdysi jsem něco podobného zažil (naštěstí jen zprostředkovaně) na kamarádově MB od Gigabyte (i když to teda nebylo tak efektní jako u Tebe). Dohadování se táhlo několik měsíců a nakonec mu zbyla jen ta očouzená deska. Že by měly stejnou správkárnu? Příjde mi, že mají za úkol věc za jakoukoliv cenu rozchodit, hlavně aby to chvíli fungovalo a další reklamace automaticky zamítají...
trodas (1753)|28.8.2009 18:11
Y.C caps, Aspire PSU, uživatel kc8adu, BadCaps fórum

scratchy27 (315)|12.9.2009 22:01
Další do sbírky :
SOLTEK SL-75DRV5C




6x 6,3V/2200 GSC, 3x 16V/1500 GSC, 14x 6,3V/1000 GSC

a SOLTEK SL-KT400A-L




6x 6,3V/2200 GSC, 3x 16V/1500 GSC, 9x 6,3V/1000 GSC
trodas (1753)|17.9.2012 21:55
Thermaltake 430W PSU, CapXon kondík, uživatel cinowell

[ATTACH=CONFIG]26796[/ATTACH]
Thermaltake 430W PSU CapXon cap.jpg
trodas (1753)|22.9.2012 17:46
Když se nepovede výměna kondíku... uživatel ford ftw, OCAU fórum

[ATTACH=CONFIG]26805[/ATTACH]
recapping went bad.jpg
trodas (1753)|23.9.2012 23:56
Biostar TForce 590 SLI Deluxe, Sacon kondíky, uživatel pacman, CapsMods fórum

[ATTACH=CONFIG]26806[/ATTACH]
Biostar TForce 590 SLI Deluxe Sacon caps 5.jpg
trodas (1753)|26.9.2012 19:22
Inno3D 8600GT, Sacon kondíiky, uživatel Dj-ElectriC, Techpowerup fórum

[ATTACH=CONFIG]26823[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]26824[/ATTACH]
Inno3D 8600GT Sacon cap.jpg Inno3D 8600GT Sacon cap 2.jpg
Benbow (340)|1.4.2013 21:26
Hrnečku vař :D :D ála deska Biostar NF4 4X-A7 na které občas nouzově pracuji, zvláštní že deska normálně funguje. Poradíte mi za jaké je vyměnit? Jsou tam kondíky 6,3V o kapacitě 3300 microfaradů. Jenže na GM mají tři a všechny jsou JAMICON a ty jsou prej pěknej póvl. http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ měli by se zobrazit tři druhy co mě vyjely.

Jinak značky vyteklých kondíků je KZG pokud je to teda značka.

[ATTACH=CONFIG]28311[/ATTACH]
DSC03050.JPG
Salamander (6177)|1.4.2013 21:49
No v GESu ani GME nic kvalitniho nesezenes (otazka jestli by ten Jamicon nestacil, on urcite taky par let vydrzi)
Takze jedine Farnell nebo zkusit nekoho kdo ty kondenzatory obcas odebira ... treba Bocek delal vzdycky nejaky vetsi objednavky, ale buhvi jestli jeste funguje http://www.hw-world.7u.cz/index.php/kondenzatory
Benbow (340)|1.4.2013 22:35
No jelikož se na tom dělá opravdu jenom občas a hlavně kancl, tak mu prostě jamicony budou muset stačit :)
Benbow (340)|2.4.2013 18:10
Ještě jsem hodím jeden příspěvek. Dneska jsem se jen tak ze srandy koukal do mého hlavního PC. malinko prachu co nepobral filtr ale schválně jsem zkusil šáhnout na kondenzátory okolo procesoru. A byly docela horké- dýl jak 5 vteřin jsem na tom ruku neudržel- mám věžový chladič akasa. Procesor pěkně chladný ale kondíky se kvalitně potily. Nebylo by tedy lepší používat [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] tyto typy chladičů namísto těch mohutných věží typu Noctua NH? Jasně- pokud provozuji nějaké herní čtyřjádro, mám na to postavenou i desku o dobré kvalitě ale myslím si že dávat už i do kanclů kde jediným zatížením jě nějaká flash hra věžový chladič je opravdu kravina. Ale rád se poučím :)
MirekK (106)|2.4.2013 23:59
[QUOTE=Benbow;529890]Hrnečku vař :D :D ála deska Biostar NF4 4X-A7 na které občas nouzově pracuji, zvláštní že deska normálně funguje. Poradíte mi za jaké je vyměnit? Jsou tam kondíky 6,3V o kapacitě 3300 microfaradů. Jenže na GM mají tři a všechny jsou JAMICON a ty jsou prej pěknej póvl. http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ měli by se zobrazit tři druhy co mě vyjely.

Jinak značky vyteklých kondíků je KZG pokud je to teda značka.

[ATTACH=CONFIG]28311[/ATTACH][/QUOTE]

Pokud nechcete procesor a základní desku přetěžovat/přetaktovávat, tak určitě na pár let vystačí kondenzátory z GM nebo GESu - kdyby to byl póvl, tak by je nemohli prodávat desítky let, ale dávno by změnili dodavatele.
Osobně doporučuji kupovat tu největší kapacitu, co se do daného prostoru vejde. Případně i vyšší napětí, ale větší kapacita má přednost.

A pokud použijete výrazněji vyšší kapacitu, nemusejí být ani Low ESR. A stejně tak nemusejí být na 105°, ale jen na 85°C (pokud jim vydatně nepřitápí procesor). Vychází to z datasheetů výrobců, kde se dá najít maximální pracovní proud, který kondenzátor snese (ripple current), i jeho vnitřní odpor (serial resistance). Vyšší kapacita má vždy nižší vnitřní odpor, což znamená, že se při stejném pracovním proudu (ten je dán spotřebou procesoru), bude kondenzátor méně zahřívat, a tedy se prodlužuje jeho životnost. Navíc pokud použijete kondenzátor ve větším pouzdře, zvětšíte jeho chladicí plochu, snížíte vnitřní teplotu a opět prodloužíte životnost.
V praxi tak můžete najít kondenzátor v rozměrově použitelném pouzdře, přitom nikoliv Low ESR a třeba jen na 85°C, který bude 2-3 násobné kapacity a s polovičním vnitřním odporem, než původní 105°C Low ESR provedení, a tedy na něm bude poloviční ztrátový výkon, jeho vnitřní teplota pak bude třeba o 30°C nižší, a celková životnost toho "levného" vyšší než u "super kondenzátoru". O ceně samozřejmě ani nemluvě ... :mistake
johny__g (6387)|3.4.2013 09:31
Hezká teorie, praxe ale pokulhává. Pochybuju že seženeš ty kondenzátory "s výrazněji vyšší kapacitou" v takovém rozměru, který se na desku vejde. Třeba zrovna v GME mají s vyšší kapacitou jen 4700, ovšem o 3 mm větší průměr. Takže smůla. A pokud měním 6 kondíků, těch pár korun co ušetřím mně fakt žíly netrhá.
trodas (1753)|15.4.2013 20:32
[QUOTE]A pokud použijete výrazněji vyšší kapacitu, nemusejí být ani Low ESR.[/QUOTE]

...tak od tohoto člověka bych si tedy radit nenechal :) Zaprvé to, co spínací obvody u filtrování napětí zajímá, je ESR - tedy hlavně nízké ESR. Jinak budou spínat mnohem víc (častěji) než mají, protože vybíjecí charakteristika bude pomalá na navržený kmitočet (a ten se nezmění kapacitou) a tím se tedy více zahřejí. Pokud víc budou hřít spíínací prvky, pak bude víc hřát i kondík i CPU. Napětí bude stále zvlněné a nikam to ve skutečnosti nepovede... Pěkně děkuji za nápad, jak udělat ze shitu - shit.

[QUOTE]dyby to byl póvl, tak by je nemohli prodávat desítky let[/QUOTE]

Je to póvl a budou ho prodávat další desítky let, neb nikdo nepočítá s tím, žeby TYHLE kondíky někdo rval do základních desek. To je prostě... :mistake :mistake :mistake

[QUOTE]Vyšší kapacita má vždy nižší vnitřní odpor[/QUOTE]

Ultrablbost. Závisí na technologickém řešení vnitřku kondíku. Popravdě mnohé velké kapacity mají větší ESR, zatímco relativně malé kondíky (820uF) s prověřeným designem mají rekordně nízké ESR. (Nichicon LE, např.)

[QUOTE]V praxi tak můžete najít kondenzátor v rozměrově použitelném pouzdře, přitom nikoliv Low ESR a třeba jen na 85°C, který bude 2-3 násobné kapacity a s polovičním vnitřním odporem, než původní 105°C Low ESR provedení, a tedy na něm bude poloviční ztrátový výkon, jeho vnitřní teplota pak bude třeba o 30°C nižší, a celková životnost toho "levného" vyšší než u "super kondenzátoru".[/QUOTE]

Málo kdy se vidí vic nesmyslů v jedné větě.
1) rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou? Typicky jsou d10 kondíky a 3300uF 6.3V u CPU. Chci vidět, kde kdo sežene d10 kondíky co mají 6600 nebo 9900uF...!
2) ne low ESR kondík se při zátěži pro low ESR kondík bude hřát jak šílený, neb je přetěžován... naposledy když jsem to zkusil tak milý Jamicon explodoval a deska odešla... Pro jeho rozměry jsem ho musel napájet zespodu desky, ovšem :D
3) odkdy má ne low ESR kondík poloviční ESR jako low ESR kondík?! WTF! :stupid
4) maximální pracovní teplota prudce ovlivňuje životnost... kondík co má při 105°C životnost 2 000h, tuto zdvojnásobuje pro každých 10°C dolů pracovní teploty. Tedy při 55°C to bude 64 000h. Kondík, co má 2000h při 85°C bude mít při 55°C životnost 16 000h, tj. 4x méně! Jak bude "celková životnost" větší mi zcela uniká a tabulky Rubyconu hovoří jasnou řečí.

Proboha živého, kde je HoNY, tady to fakt upadá, když tu nedrží osvětu :rolleyes:
Benbow (340)|15.4.2013 22:28
Takže je tedy lepší alespoň podle mě nepoužívat na kdejakej kancl věžové chladiče. Mnohem lepší je použít klasickou kostku která bude ofukovat i nejbližší okolí desky.
MirekK (106)|18.4.2013 19:35
Že se ozvete zrovna vy, se dalo předpokládat ... Ale ruku na srdce, nemáte pocit, že děláte spíše tunning, než opravy ? Jak Vás již několik let sleduji, jsou pro Vás kondenzátory srdcová záležitost, a kdyby "to mělo dva výfuky místo jednoho", tak to tam určitě dáte ...

[QUOTE=trodas;530994]...tak od tohoto člověka bych si tedy radit nenechal :) Zaprvé to, co spínací obvody u filtrování napětí zajímá, je ESR - tedy hlavně nízké ESR. Jinak budou spínat mnohem víc (častěji) než mají, protože vybíjecí charakteristika bude pomalá na navržený kmitočet (a ten se nezmění kapacitou) a tím se tedy více zahřejí. Pokud víc budou hřít spíínací prvky, pak bude víc hřát i kondík i CPU. Napětí bude stále zvlněné a nikam to ve skutečnosti nepovede... Pěkně děkuji za nápad, jak udělat ze shitu - shit.
[/QUOTE]

Já od Vás taky ne :rolleyes:, tak to máme 1:1 :D.
Mě opravy a vývoj zařízení živí, takže naopak poukazuji na nesmyslnost skoro celé Vaší věty: - spínací obvody filtrování většinou vůbec nezajímá, ale samozřejmě to zajímá spotřebič (např. procesor). Nějaké spínání "mnohem více" ani "častěji" (při pevném spínacím kmitočtu) si jaksi nedovedu představit, "pomalou vybíjecí charakteristiku" také ne, snad jen jestli tím myslíte, že by byly sériové FETy otevřeny déle, ale v tom případě by jimi šel menší špičkový proud, protože dodávaný výkon na výstupu zůstává stejný, takže by naopak hřály méně. A jak přímo souvisí "hřítí spíínacích prvků" s hřátím kondíků i CPU je taky nějak mimo mé představy. Pravdu ale máte, že pokud použijete kondenzátor s větším ESR, bude na něm při stejném střídavém proudu větší zvlnění, ale já nikomu použití kondenzátorů s větším ESR nedoporučoval ...

[QUOTE=trodas;530994]Je to póvl a budou ho prodávat další desítky let, neb nikdo nepočítá s tím, žeby TYHLE kondíky někdo rval do základních desek. To je prostě... :mistake :mistake :mistake
[/QUOTE]

No jo, ale ony se takové "obyčejné" kondenzátory používají v naprosté většině spínaných zdrojů, kterých je v moderních zařízeních přehršel, a problémy to obyčejně nepřináší.
Samozřejmě, že pokud kondenzátorům na základní desce pořádně zatopíte přetaktovaným procesorem, grafikou a pamětmi, případně přímo chladičem, který je, na rozdíl od původního záměru výrobce, neofukuje a nebo je výrobce přesvědčený, že po dobu záruky to vydrží, a pak už je to jedno, odejde jakýkoliv kondenzátor, který byl navržen či použit na hranici použitelnosti ...

[QUOTE=trodas;530994]Ultrablbost. Závisí na technologickém řešení vnitřku kondíku. Popravdě mnohé velké kapacity mají větší ESR, zatímco relativně malé kondíky (820uF) s prověřeným designem mají rekordně nízké ESR. (Nichicon LE, např.)
[/QUOTE]

Máte pravdu, že je to Ultrablbost, protože všechno záleží právě na technologickém řešení vnitřku kondíku. Ale protože předpokládám, že nikdo z nás není technolog výroby elektrolytických kondenzátorů, musíme se spoléhat na datasheety výrobců. A tam, v oblasti diskutovaných velikostí kondenzátorů, opravdu (asi) nenajdete kondenzátor s větší kapacitou, který by měl větší ESR, než kondenzátor s menší kapacitou (ze stejné technologické a modelové řady samozřejmě). Že jsou rozdíly mezi jednotlivými řadami nebo výrobci je pochopitelné, ale právě proto se Vám může stát, že najdete lehce dosažitelný, ba přímo "po ruce", kondenzátor, který sice není primárně Low ESR a třeba ani na 105°C, a přesto jej můžete jako náhradu použít, protože si v datasheetech najdete, že má svoje ESR nižší nebo srovnatelné s původním kondenzátorem (nebo možná lépe: s ESR a chladicí plochou přímo související max. ripple current).

A protože je fyzika neústupná, pořád bude platit to, z čeho jsem ve svém odůvodnění použití většího pouzdra a případně výrazně větší kapacity vycházel, tj. že:
- proud kondenzátorem odpovídá proudu zátěží a střídě spínaného zdroje, přičemž střída odpovídá poměru vstupního a výstupního napětí a dodávanému výkonu => proud je na kondenzátoru nezávislý !
- větší plocha (vinutí kondenzátoru) má větší kapacitu
- větší plochou proteče větší proud a tedy má menší odpor
- větší pouzdro znamená větší povrch, který dokáže předat do okolí větší množství tepla
- při stejném produkovaném teple odváděném do okolí větší plochou bude nižší vnitřní teplota

[QUOTE=trodas;530994]Málo kdy se vidí vic nesmyslů v jedné větě.
1) rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou? Typicky jsou d10 kondíky a 3300uF 6.3V u CPU. Chci vidět, kde kdo sežene d10 kondíky co mají 6600 nebo 9900uF...!
2) ne low ESR kondík se při zátěži pro low ESR kondík bude hřát jak šílený, neb je přetěžován... naposledy když jsem to zkusil tak milý Jamicon explodoval a deska odešla... Pro jeho rozměry jsem ho musel napájet zespodu desky, ovšem :D
3) odkdy má ne low ESR kondík poloviční ESR jako low ESR kondík?! WTF! :stupid
4) maximální pracovní teplota prudce ovlivňuje životnost... kondík co má při 105°C životnost 2 000h, tuto zdvojnásobuje pro každých 10°C dolů pracovní teploty. Tedy při 55°C to bude 64 000h. Kondík, co má 2000h při 85°C bude mít při 55°C životnost 16 000h, tj. 4x méně! Jak bude "celková životnost" větší mi zcela uniká a tabulky Rubyconu hovoří jasnou řečí.
[/QUOTE]

1) Pro "typický" kondezátor 3300uF 6.3V budete 3x větší kapacitu asi opravdu shánět těžko, ale pro také běžně používané 1000uF nebo 2200uF už šance použít 3300uF, 4700uF nebo 6800uF je. Případně lze osadit i (dost často se vyskytující) neosazené pozice.
2) asi jste si nevšiml, že nehodnotím použitelnost kondenzátoru podle nápisu nebo škatulky "Low ESR", ale podle jeho skutečné hodnoty ESR, která musí být u náhrady srovnatelná nebo nižší, jinak opravdu hrozí, že vybuchne nebo bude přetěžován, přehříván, a proto ve výsledku s výrazně omezenou životností
3) tak zkuste pročíst pár datasheetů a klidně najdete "ne low ESR" 4700uF, které má nižší skutečné ESR než "Low ESR" 1000uF a přitom třeba jen delší/vyšší pouzdro nebo jen nepatrně a použitelně větší průměr
4) samozřejmě, o tom snad nikdo nepochybuje, ale když si ještě jednou promyslíte věty o velikostech pouzder a velikostech ESR, třeba se v tom zorientujete ...

Prostě žádný výrobce neudělá do daného pouzdra zázrak, takže s rostoucím napětím musí klesat kapacita, s vylepšeními typu Low ESR, High Temperature, long life apod. také klesá kapacita nebo napětí, ale každopádně každé "šílené" vylepšení znamená špatnou dostupnost a "šílenou" cenu ...

[QUOTE=trodas;530994]Proboha živého, kde je HoNY, tady to fakt upadá, když tu nedrží osvětu :rolleyes:[/QUOTE]

No, ještě mám v paměti Vaše ostrá vystoupení proti polymerovým kondenzátorům před 5 lety s jejich naprosto "příšernými charakteristikami při nízkých kmitočtech", a proto nepoužitelnosti pro napájení procesorů nebo grafických karet při zpracování videa s opakovacím kmitočtem 120Hz nebo 50Hz, a bylo takových perel více, takže bych raději pomlčel ...

Nejprve studujme opravdu seriózní informace, snažme se pochopit základní fyzikální principy, a pak teprve suďme ...
A to buďme rádi, že už existuje internet a máme tak možnost se dostat i k těm seriózním informacím ... :eek:
trodas (1753)|14.6.2013 19:22
nVidia FX 5200, Skywell SHT kondíky, uživatel Pentium4 z BadCaps fóra

[ATTACH=CONFIG]28658[/ATTACH]



PS. MirekK - kecy k výfukům si nech od cesty, nikdo na ně není zvědav. Buď má argumenty, nebo jen plkáš nesmysly...

[QUOTE]spínací obvody filtrování většinou vůbec nezajímá[/QUOTE]

...a o zpětné vazbě a kontrole jste slyšel někdy, Kefalín? Že by proto měly spínací obvody jeden zapínací tranzistor k zdroji a druhý do země vybíjecí? To jsou věci, co? :mistake

[QUOTE]Nějaké spínání "mnohem více" ani "častěji" (při pevném spínacím kmitočtu) si jaksi nedovedu představit, "pomalou vybíjecí charakteristiku"[/QUOTE]

Pak se nemáme o čem bavit, to jsou základní principy práce regulačních obvodů. Pomalá vybíjející charakteristika = Jamicony a ostatní shit kondíky. Ty ji mají. Že si ji někdo nedokáže ani představit, a montuje se do debaty o kondenzátorech je blbost a drzost zároveň.

[QUOTE]jestli tím myslíte, že by byly sériové FETy otevřeny déle, ale v tom případě by jimi šel menší špičkový proud, protože dodávaný výkon na výstupu zůstává stejný[/QUOTE]

Vot éto idiocie na druhou. FETy mají něco jako vnitřní odpor a jak známo, při průchodu produ odporem vzniká co, Kefalín? Inu teplo... Déle zapnutý = delší dobu průtok proudu = více tepla. Ale pokud jsou takto elementární věci někomu neznámé, tak nemá co vůbec vstupovat do debaty. A ještě upozorňovat drze na překlep, když nerozumí o čem se tu debatuje.
Nadto je třeba si uvědomit, že rychlost sepnutí a charakteristika náběhu (otevření) hraje také svou roli a není vždy zcela skoková, v určitou dobu má milý MOSFet tranzistor poměrně značný odpor = poměrně značně se příliš častým spínáním navíc bude zahřívat...

atd. atd. atd. atd.

Reagovat na neználka fakt nemá cenu. Snad jen...

[QUOTE]rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou?[/QUOTE]

[QUOTE]3300uF 6.3V budete 3x větší kapacitu asi opravdu shánět těžko[/QUOTE]

...no ale já nejsem ten šílenec, co tohle navrhoval! To ty sám! :stupid

[QUOTE]Vaše ostrá vystoupení proti polymerovým kondenzátorům před 5 lety s jejich naprosto "příšernými charakteristikami při nízkých kmitočtech"...[/QUOTE]

Za tím si stále stojím a datasheety to potvrzují. Do PSU polymery opravdu nepatří a zkušenosti s PSU s polymerem (1x!) na 12V větvi to potvrdily. Nedával bych do uvozovek něco, co je prostě pravda.

Srovnání Samxon GA 3300uF 6,3V (elyt) a Samxon URL 820uF 6,3V (polymer) závislosti maximálního impulzního proudu na kmitočtu:
120Hz - URL = 332mA, GA = 2345mA
1kHz - URL = 1992mA, GA = 3752mA
10kHz - URL = 4648mA, GA = 4221mA
100kHz - URL = 6640mA, GA = 4690mA

...není snad 332mA proti 2345mA naprosto příšerná charakteristika polymeru protí elytu? A co teprve na 50Hz...!

[QUOTE]a proto nepoužitelnosti pro napájení procesorů nebo grafických karet při zpracování videa s opakovacím kmitočtem 120Hz nebo 50Hz, a bylo takových perel více, takže bych raději pomlčel ...[/QUOTE]

A to je přesně to, proč se s IDIOTY nemá cenu bavit. IDIOT nerozumí ničemu, nechápe nic, a tak si vše hrozně zjednoduší. Protože polymery na nízké frekvenci (typicky PSU) stojí opravdu za psí štěk - viz výše a on neví proč tomu tak je, tak aby oponenta zesměšnil, tak tvrdí, že on řekl, že jsou polymery napendrek při napájení CPU, GFX a pod. Dokonce že obnovovací frekvence karty má něco společného s charakteristikou napájení! Nady je vidět, že někdo neví, že paměti na GFX kartě se obnovují 10 000x častěji než se dělá refresh obrazu :D :D :D
Prostě idiocie nadruhou a co mně vadí je, že mi připusuje takové individuum výroky, které jsem nikdy neřekl. Vždy jsem jen upozorňoval, že na vstupu regulačních obvodů, kde je frekvence nižší, jsou vhodnější elyty. A Intel design i overclockeři mi dali zapravdu.

Situace se může změnit, pokud se zvýší frekvence na které zdroj pracuje. On ani zdroj nepracuje (mimo filtrování vstupního napětí) s 50 či 120Hz... On to napálí na 10, 15, 20, 40kHz a moderní spínací regulátory jedou i kolem 100kHz.... A již od 10kHz polymery jasně vyhrávají. Problém je, že 16V polymery nedosahují kapacity elytů a tedy... ale to já si tady jen tak... to si tu píšu sám pro sebe, o debatu s jistými individui nemám nejmenší zájem.
FX5200 Skywell SHT caps.jpg
MirekK (106)|8.9.2013 21:33
Reakce na článek Trodas 14-06-2013, 19:22 (nevím, proč je to publikované jako odpověď na článek boboco 26-02-2008, 17:32):

Začnu od konce:
Naštěstí jste si předposledním odstavcem odpověděl v podstatě sám, i když jste to asi původně myslel obráceně ... !?
Nevím, co máte vystudováno za školy, ale elektroinženýr to asi nebude ... ?
Máte-li odněkud načteno, jak asi spínaný zdroj pracuje, doporučil bych prostudovat si toho mnohem více a nebát se zabřednout i do hloubky a především k fyzikální podstatě. A asi by neškodilo začít u takových věcí, jako je Zákon zachování energie, Ohmův zákon, derivační vztahy napětí/proud/čas/kapacita nebo indukčnost, elektrická energie na kondenzátoru nebo induktoru atp.
Bez těchto základů si asi opravdu nikdy neporozumíme a bude to pořád jen o domněnkách a zase skončíme u toho, že "dva výfuky jsou fakt lepší než jeden" ... protože :idea ... no protože :notsure ... no protože "bagr" :mistake

A když už se bavíme konkrétně o kondenzátorech, jejich kapacitách, maximálním ripple current a vlivu na práci celého spínaného zdroje, stačí si do vyhledávače zadat třeba toto: https://www.google.cz/webhp?q=ripple+current+capacitor+versus+duty+switching a hned první nalezený odkaz je velmi kvalitní aplikační doporučení, které vysvětluje celou problematiku volby vhodného kondenzátoru - Doporučuji pročíst všem !!!

Rozebírat jednotlivé Vaše reakce odstavec po odstavci pak opravdu postrádá smysl - jednoznačné odpovědi dává fyzika. Kdo tomu rozumí, chápe, kdo nerozumí, může, bohužel, uvěřit článkům typu "jedna paní povídala" ...

Pro objektivní náhled pro nezasvěcené připojuji odkaz na původní článek, který jsem si dovolil v předchozím příspěvku připomenout, a ze kterého opět kopírujete tabulku proudů, ale asi si již nepamatujete, co jste tenkrát o polymerových kondenzátorech skutečně napsal: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/16661-test-mainstreamovych-zdroju#post108105

A máte pravdu, a psal jsem to již před 5 lety (asi jsem nepoučitelný), že dokud se neposunete na vyšší elektrotechnickou úroveň, [QUOTE=trodas;534832] o debatu s jistými individui nemám nejmenší zájem.[/QUOTE]

Howk
trodas (1753)|16.9.2013 02:27
Neznámý mainboard i uživatel, nalezeno na BadCaps fóru, YEC kondíky

[ATTACH=CONFIG]29025[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29026[/ATTACH]
unknown board YEC caps.jpg unknown board YEC caps2.jpg
trodas (1753)|16.9.2013 13:12
Jamicon kondík 1000uF 35V v UPS od Fortronu, uživatel TomTom, PCT fórum

[ATTACH=CONFIG]29027[/ATTACH]
Jamicon UPS Fortron
Jamicon UPS Fortron.jpg
Ventero (1280)|27.1.2014 12:11
Jsou tady určitě větší kofři na eltech - já jsem jen total-lajk, ale myslím, že NELZE vše svádět jen na C. Ke konci dám i příklad.

Blbý Céčka jsou samo průšvih a lidi co se o to zajímají hlouběji mají určitě vychytaný značky, které jsou extrémně nespolehlivé či přímo nebezpečné. Myslím však, že i dobré C může být odkouřeno, když do toho shit-zdroj cpe ňáký zhovadilosti nebo to třeba může způsobit proražený polovodič. Napěťové řízení přece není jen o Céčkách - je to komplexnější záležitost. Jestli jsem mimo, tak mě prosím opravte - nejsem odborník.

Tohle je reakce hlavně na to, že když ta diskuze bude probíhat dostatečně dlouho, tak věřím, že se tu objeví min. vypouklý C všech značek, kterýžto trend jasně naznačují již první 2 strany tohoto bloku. I sebelepší elektrolyt. C časem, teplem a vytížením ztrácí kapacitu, což se dle mne může dále řetězit.

Mimochodem
- mám tu zdroj EC 450W, jasná plečka a hodně toho najel. Teď z něj táhne smrádek na 12V větvi má už 13 a ty ostatní větve jsou také o dost víc, jednu desku už mi nafoukal 3 n 4 céčka, ale ve zdroji samotném jsou všechny C krásné a jako nové !!!

Ale je fajn znát značky, kterým se velkým obloukem vyhnout.

Tak snad jsem nikoho neurazil ani ze sebe neudělal blba.

Zdar
Ventero (1280)|27.1.2014 12:27
Takže jsem se koukl na Trodasovo rozsáhlý článek a jako špatné kondíky tam skutečně vyjmenoval snad všechny značky mimo těch 6ti, co zařadil do dobrých :-) :-) :-) !!!

Nejsem si jist, jestli vůbec existuje výrobek, kde by bylo použito pouze a výhradně těch 6 vybraných značek a nebyl tam žádnej C od jakékoliv jiné firmy, které snad úplně všechny Trodas zařadil na blacklist. Také jsem ještě neviděl MB či grafiku, kde by byly všechny C od jedné značky - to taky o něčem svědčí.

Takže jsme v pasti, lidičky, a kdo si hned při koupi nového výrobku nepřeletuje Céčka, a pokud možno i řídící Téčka , tak je v PR..LI, neboť vše je navrženo, tak, aby to dlouho nevydrželo. Což je skvělý výplod genitálních mozků jejichž teorie (bohužel již globálně uvedená do praxe) je rozhýbávat ekonomiku bezhlavým plejtváním a vyčerpáním všech zdrojů. Nebudu na nikoho ukazovat, neboť toto není politické fórum a také myslím, že každý ví, které skupiny jsou zastánci takovýchto systémů.

A pro jistotu vyměnit i ty ostatní součástky - neboť už je obecně známo, že víc než 10 % polovodičů v naprosto nových výrobcích, jsou nejen několik let používáné, ale prošli čínskou recyklací, která spočívá v tom, že staré desky hodí natvrdo do ohně a odloupané integráče pak očistí a následně prodají jako nové firmám, které vyrábějí pro americké a evropské značky či přímo americkým a evropským firmám. Příklad je třeba poměrně čerstvá aféra v BMW, kde na poslední chvíli bylo zabráněno použití takovýchto čipů do palubních počítačů.

Přeji všem mnoho štěstí nejen při koupi HW.
trodas (1753)|30.1.2014 19:07
[QUOTE]Myslím však, že i dobré C může být odkouřeno, když do toho shit-zdroj cpe ňáký zhovadilosti...[/QUOTE]

Přesně tak to je. Lidi si myslí, že na zdroji ušetří a on jim pak odpálí celou desku, nebo poškodí kondíky tak, že mají problémy a nevědí co s tím... a nejde to řešit, než výměnou kondíků A zdroje.

[QUOTE]I sebelepší elektrolyt. C časem, teplem a vytížením ztrácí kapacitu...[/QUOTE]

Proto výrobci udávají jeho životnost, viz. můj příspěvek k tomu na začátku.

[QUOTE]Nejsem si jist, jestli vůbec existuje výrobek (...) nebyl tam žádnej C od jakékoliv jiné firmy, které snad úplně všechny Trodas zařadil na blacklist[/QUOTE]

Vše je dnes navrženo tak, aby to nevydrželo. Říká se tomu plánované zastarávání. A rozhodně jsem nezařadil všechny značky, co 5 min se vyrojí nová "značka." Jediné řešení je hledat opak - hledat jen ty dobré a preventivně vše neznámé považovat za špatné. Nebude to tak zbytečná prevence, protože kurvítka jsou všude a to od návrhu. Viz. Story of Stuff


česky:
http://old.stream.cz/uservideo/828608-pribeh-veci-the-story-of-stuff

[QUOTE]10 % polovodičů v naprosto nových výrobcích, jsou nejen několik let používáné, ale prošli čínskou recyklací, která spočívá v tom, že staré desky hodí natvrdo do ohně a odloupané integráče pak očistí a následně prodají jako nové firmám[/QUOTE]

O tom nic nevím a jsem rád, že o tom nic nevím :D Na druhou stranu, většina polovodičů je "věčná" a nejsou s nimi problémy, dokud nejsou přetěžovány špatnými kondíky... Nicméně v dnešním světě a v Číně, kde se vydává v Zoo i huňatý pes mastif za lva je možné asi vše...
skorpi87 (14)|25.2.2014 16:46
zdravim lidi včera jsem čistil pc tudiž jsem vyndal vše a pořadně vyfoukal(samo z odpojenejma větrtačkama)ale k memu zjištění po te co jsem odmontoval plech od zdroje a zkontroloval kondíky jsem zjistil že dva jsou nafoukle ma sestava je asus m5a97 r2.0 evo amd athlon II 620 4gb ddr3 2x hdd 1tb 750gb hd 5770 zdroj je fsb fotron 500-60ghn mněl jsem pc přetaktovanej asi rok na maximum co šlo cpu 3500 mhz a gpu 935/1350 staří zdroje je cca 4 roky nic nepada vše stabilní jen větve mi ukazuje všude aida hwinfo ne 12v ale 12,200v při zatěži to skače na 12.05-12.1v ted jsem pro jistotu dal na vychozí nastaveni tak jak vše ma bejt zapnul spoříci funkce epu a pro jistotu i tpu ma otazka zní jak dlouho +- muže zdroj ještě vydržet?mě by stačilo 2měsice po tom bych odpajel kondíky a dal kvalitnejší ale to už asi je jine tema všem moc děkuji za reakci
Salamander (6177)|25.2.2014 16:57
Jestli jsou skutecne nafoukle tak bych postupoval hodne opatrne, ono to ty 2 mesice snad vydrzi, ale nikdo ti to nezaruci na 100%
skorpi87 (14)|25.2.2014 17:05
mno ted to snad tolik nezatěžuji když cpu je v uspornem režimu pomalu furt a grafika neni taktovana a myslim že ani tolik nezatěžuje podle mě to ted zatěžuje maximalně při zatěži 300w a zdroj je 500w takže rezerva tam je cca 150w v plnem vykonu 450w učinost by zdroj mněm mít 450w,přemejšlím že koupím tento zdroj [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ma otazka ještě zní je vhodny tento zdroj do sestavy na dobu cca 3-4let vcelku zatěži?nebo bys mi doporučil jinou značku
Salamander (6177)|25.2.2014 17:07
Jasne, F3 je uplne v pohode, tu tvoji sestavu by urcite utahl i slabsi.
Pokud chces neco lepsejsiho tak Seasonic G serii
skorpi87 (14)|25.2.2014 17:12
mysliš tento?[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] ja rači vemu silnější abych ho tolik nezatěžoval časem chci koupit fx-6300 a grafiku asi možno 650 ti nebo nv 750 ti ale časem ne hned

---------- Doplněno v 17:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:10 ----------

mam dotaz jak je to s firmou ec a fsb před lety jsem někde četl že spolupracujou spolu na zdrojich a kuli tomu pada kvalita fsb zdrojich je to pravda?
Salamander (6177)|25.2.2014 18:16
myslel jsem tenhle [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
A i s fx-6300 a tebou zminovanymi grafikami nebude mit ta sestava o moc vetsi spotrebu nez 350W, takze myslim ze i 45OW verze musi v pohode stacit

A ano, zdroje Fortron uz dlouho nepatri mezi doporucene/kvalitni
skorpi87 (14)|25.2.2014 18:24
díky diky moc
skorpi87 (14)|8.3.2014 14:48
tyhle dvě potvory se nafoukly jak uražena a hystericka ženska:DDnevim co stím jedina možnost je vyměna a připajet jine kvalitnejší,snad to vydrží ještě tak dva měsice nejsou penize za novej zdroj
IMAG0005.jpg
johny__g (6387)|8.3.2014 20:13
Hmm, nejsou to jen na + 5 V? Tohle napětí moc používaný není.
skorpi87 (14)|8.3.2014 20:55
dobra ale jak je teda možne že se nafoukly i když teda podle tebe nejsou moc použivane,klidně at zhine zdroj ale sestavu at necha bejt,ted lituji važně že před koupi jsem si nic o te značce nezjistil a nechal se nalakat poraden kde hovno věděj,a z recenzí,ted vim že jedina kvalitní volba je seasonic a jak mi bylo řečeno nic jineho nebrat jen řadu G,pro jistotu životnosti 5+ vice let
krivulak (45)|11.7.2014 17:14
Už se vám někdy stalo, že tak minutu po zapnutí PC se ve zdroji ten největší (mám takový pocit, že je stínící, nebo jaký, nejsem elektrikář) rozhodne vybouchnout? To byla taková šleha, že se vyboulil horní kryt zdroje a dva dny mi hrozně pískalo v uších. A to jsem stál +- 10 metrů od něj. Zdroj letěl obloukem do koše...
trodas (1753)|3.5.2015 14:00
ECS MCP61PM-GM mobo co používá Panasonic FL (fake!) kondíky, uživatel jsc1973, Overclock.net forum.

krivulak - ne, to se mi ještě nestalo, ale věřím ti. Vybuchl mi do obličeje malý G-Luxon kondík a půl dne jsem slyšel fakt špatně... Škoda, že nemáš foto následků a že neuvádíš co to bylo za zdroj (Eurocase?) a co to bylo za kondík (lze-li to ještě z něj vyčíst...).
flanker (1579)|17.5.2016 08:53
super vlákno! Doufám, že ještě bude dále aktualizované:thumb
Tomak_CZ (392)|17.5.2016 17:38
No nevím. Naposledy jsem četl o Trodasovi na jiném webu a vypadá to, že asi nebude mít čas :D
durib (1141)|4.9.2016 22:58
Zdroj Seasonic SS-400ET Active PFC F3 rev. B3W. Stáří asi 7 let. PC jel nestabilně, každou chvíli modrá smrt. Shit kondíky OST (pak jsou ještě dva menší 10V - 2200 uF). Máte nápad, za co je vyměnit?
[ATTACH=CONFIG]31538[/ATTACH]
DSC01862.JPG
Jaroji (11)|9.5.2018 11:43
Nevidím problém je nahradit jakýmikoliv Low ESR stejné velikosti, napětí a teplotního rozsahu. Před výměnou ale v každém případě změřit jejich kapacitu a ESR.
MirekK (106)|10.5.2018 09:21
Dovolil bych si upřesnit, že toto pravidlo náhrad neplatí zcela:
1. Chcete-li získat vyšší životnost zdroje, má smysl nahradit kondenzátorem s větším maximálním proudem (ripple current), což většinou vyřešíme tím, že použijeme maximální velikost, co se tam vejde (samozřejmě je nevhodné, aby se pak přímo dotykal nějakého horkého chladiče).
2. Napětí kondenzátoru musí být minimálně na napětí, které na něm bude (pro 5V větev min. 6.3V, pro 12V větev min. 16V), ale klidně může být i na několikanásobně vyšší. Když si prohlédnete datasheety výrobců a porovnáte je s Vašimi zásobami kondenzátorů v šuplíku, použijete tak třeba místo 1000µ/6.3V hodnotu 2200µ/16V ...
3. Teplotní odolnost mluví o životnosti kondenzátoru při vyšší teplotě (opět v datasheetu výrobce), ale protože si asi každý domyslí, že těžko budete mít uvnitř zdroje teplotu 105°C, není ani tak podstatná teplota okolí kondenztáoru, ale jeho vlastní zahřívání procházejícím proudem.

A zde je podstatné ESR kondenzátoru nebo spíše ten maximální sřídavý proud (ripple current). Ten si totiž výrobce nevymyslel jen tak pohledem z okna, ale měřením vnitřního oteplení kondenzátoru, tj. při tomto maximálním proudu a definované teplotě okolí, dosáhne vnitřní teplota právě té maximální povolené ...

V praxi tedy: máte-li větší velikost kondenzátoru, máte i větší jeho ochlazovací povrch, současně je uvnitř více místa na silnější elektrody a přívody k nim. To vše zmenšuje ESR a tím umožňuje povolit větší maximální proud.

A toto jsou přesně důvody, proč může mít "obyčejný" kondenzátor např. 3300µ/16V/85°C/Max.R.C.1680mA při daném použití delší životnost, než původní Low ESR 1000µ/6.3V/105°C/Max.R.C.555mA ...