Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zamrzání PC

Jakub48 (5)|4.4.2008 18:47
Zdravím všechny,

mám problém s následující sestavou..

CPU: Intel Core2 Duo E6420, 2.13GHz
MB: Asus P5KR
VGA: MicroStar NX8800GTX HD OC Edition, 768MB DDR3
RAM: Kingmax 1GB DDR2 PC1066
HDD: Seagate Barracuda ES 400GB/16MB
Zdroj: LC6550GP-v2.0 550W
OS: Win XP Pro


Podotýkám předem, že veškerý software mám legálně zakoupený a nejedná se o pirátské kopie.. a přesto bez jakýchkoliv náznaků pravidelnosti, ale velmi často se mi stává, že počítač zamrzne když mám spuštěnou nějakou hru.. a pomáhá jen reset (obraz je většinou naprosto v pořádku a nijak nedeformovaný. občas jen zmiznou textury a opakuje se zaseknutý zvuk ve smyčce). Snažil jsem se snížit detaily ve hrách na minimum, snažil jsem se všemožně reinstalovat (Win, ovladače, direct x..), přeinstalovávat, patchovat a updatovat.. ale nic nepomohlo. Zkoušel jsem i různé verze ovladačů pro grafickou kartu, ale taktéž žádná změna. Konkrétně se jedná o hry Crysis, Need for Speed Underground 2, Gothic 3, Company of Heroes, Call of Duty 4.. ale nebyl bych překvapený kdyby to zamrzávalo i v jiných (jenom jsem to bohužel neměl šanci otestovat). Ze začátku mě napadlo že je nějaký komponent přehřívaný a pokoušel jsem se co nejvíce chladit.. ale nepomáhá to. Grafická karta běží při nejnáročnější grafických operací v Crysis na teplotě 60-65 stupňů, což však není, jak jsem se dočetl, pro GTX nijak extremní teplota. Zkoušel jsem koupit chladiče na paměti - taktéž nepomohlo. Memtesty pamětí ani po několika hodinách vadnost pamětí neprokázaly. Test stability v softwaru od nvidie jsem nechal bežet několik hodin celé odpoledne a žádná chyba se neprojevila.
Celý case nyní chladí čtyři 80mm chladiče Arctic Cooling (až 2500 otáček za minutu). Taktéž nepomohlo.
Zdrojem to tuším být taktéž nemůže. 550W je prý dle CzC dostačující zdroj pro takovouto sestavu.
Celé to zamrznutí mi navíc nějak narušuje motherboard, protože cca. při jednom z 5 zamrznutí dojde k chybě BIOSu a musím ho znovu nastavovat (jediné co v něm měním je přední výstup pro sluchátka mikrofon - z HD na realtek..).
Většina komponent je max. 4 stará (a celé 4 měsíce se s tím také trápím :((). Zkoušel jsem odpojit vše co by bylo přebitečné a mohlo to způsobovat zamrzání. Vyčistil jsem vše od prachu. Zkontroloval jsem jestli něco není poškozené fyzicky... i kabely, ale nic. Ani povytažené nic není :(
Nemám bohužel možnost s nikým zkoušet měnit komponenty.. nikdo v mém okolí nemá kompatibilní sestavu.

Už jsem opravdu zoufalý a obávám se že při reklamaci by mě prodejce jen odpálkoval, protože to není 1. prokazatelná závada a 2. ani nevím který komponent to způsobuje.
Možná mám nějaký typ nespolihlivého komponentu který se takto chová.

Nevíte někdo co s tím?? Prosím.


J
Klingacikx (1545)|4.4.2008 19:17
Ja by som to kľudne videl na zdroj LC neije moc dobrá značka a máš dosť žravú grafiku na ten zdroj.
Najskôr by som to vyskúšal s kvalitnejším zdrojom tj. Forthon, SeaSonic, Corsair, Enermax
môžeš si pozrieť test na tvoj zdroj https://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-14-zdroju-1-cast/14063-10
https://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-14-zdroju-2-cast/14083-8
Maximus12 (763)|4.4.2008 19:25
No tak zrovna zdroj LC.. co máš v té sestavě není žádná kvalita. Slyšel sem o nich a do takovejhle počítačů neni moc vhodnej. Hold žádná kvalita.. Zkusil bych tam jinej zdroj - nejlepe nějaký kvalitnější pokud máš po ruce nebo si můžeš někde půjčit.

Pak bych případně zkusil nějaky soft na testovani hardwaru co PC trochu zatíží a uvidíš co to udělá, párkrát mě pomohl např. Burnintest.
crasher.km (919)|4.4.2008 20:27
Skusil si zvětšit napětí na ramkách ?
Btw být tebou ,tak dokoupím ještě aspoň 1Gb ram :) PC to hodně pomůže a není to moc velká investice :)
Jakub48 (5)|4.4.2008 20:31
Klingacikx: Panečku, tak po přečtení testu letim 9. po výplatě kupovat nový.. :-/ Pro příště vim že ani značku u zdroje nemam podcenit.. děkuju za radu!

[QUOTE=Maximus12;108271]Pak bych případně zkusil nějaky soft na testovani hardwaru co PC trochu zatíží a uvidíš co to udělá, párkrát mě pomohl např. Burnintest.[/QUOTE]

Burnintest vyzkouším, díky!

[QUOTE=crasher.km;108280]Skusil si zvětšit napětí na ramkách ?
Btw být tebou ,tak dokoupím ještě aspoň 1Gb ram :) PC to hodně pomůže a není to moc velká investice :)[/QUOTE]

Napětí jsem nezkoušel. V tomhle jsem se neodvážil experimentovat. A hlavně moc nevím co si můžu dovolit do nich naprat.

Každopádně další 1GB plánuju :) doufám že to potom pořádně pofrčí. edit-jo a ještě teď koukám... jsem tam napsal jen jeden modul. mam už dva.. a plánuju třetí :)
Logout (4018)|4.4.2008 20:34
Ahoj,
zkus pocitac zatizit (na dyl, treba pres noc) pomoci orthosu nebo intel thermal analysis. Pokud to spadne, tak je vyloucena grafika, pokud to pojede bez problemu, tak je v podstate jasnej problem nekde v tedlech trech vecech:
1) zdroj
2) grafika
3) drivery ke grafice
vzhledem k tomu, ze si reinstaloval a daval jiny drivery, tak je 3 skoro vylouceny, takze
bych videl problem v 1 nebo 2. Grafiku bys moh jeste vyzkouset tak, ze bys ji podtaktoval, pokud by blbnula
jen nataktovana, tak je jasne chyba v grafice (no, ne uplne jasne, muze se tim snizit jeji odber proudu a tim
min zatezovat zdroj, myslim ale, ze markantni to nebude).
Co se tyce vyzkouseni zdroje, tak tam v podstate kdokoli v okoli ma kompatibilni stroj, akorat je opruz vsechno vyndavat. Jinak jeste bys moh snizit odber ze zdroje tim, ze podtaktujes a podvoltujes procesor. Ale muselo by to bejt zas pomerne o dost, by se to projevilo.
Osobne bych to tipoval na vadnou grafiku, obzvlast je-li z vyroby pretaktovana....
Matyas
crasher.km (919)|4.4.2008 20:42
Viděl bych to tak ,že se ram na grafice naplňují ,ale nejdou se vyprázdnit. Skus ty operační dát na 1.9-1.95V. Pokud to nepomůže, skus vyměnit grafiku a skusit jak tam půjde.Zdroje by chtěl vyměnit,ale nemyslím si,že to bude tím.
Logout (4018)|4.4.2008 21:14
Souhlasím s předešlým - zdrojem to sice na 90% nebude, ale špatnej zdroj v počítači je risk. PRvní smysluplná značka je FORTRON (GLN). Víc štávy pamětem (nebo i grafice) by mohlo pomoct - ale pozor, ať to nepřeženeš.
Matyáš
P@pi (1519)|4.4.2008 23:35
[QUOTE=crasher.km;108284]Viděl bych to tak ,že se ram na grafice naplňují ,ale nejdou se vyprázdnit.[/QUOTE]

[SIZE="1"]OT: Můžeš mi říct, kde jsi todle vzal? Podle čeho jsi to poznal?[/SIZE]
Sieben (513)|5.4.2008 00:08
No a já si naopak myslím, že by to klidně mohl dělat i zdroj...zvlášť takovej šunt jak je LC... *zvracející smajlík*
A jestli je pole CZC dobrej..tak teda potěš koště..ale oni se jen snažej prodat...

K napájení pamětí: na jejich obalu(v čem is je koupil, či na jejich povrchu), nebo na netu si najdi jaký chcou napájení, aby jeli na taktech na kterých mají jet...např. 2.1V a deska dává defaultně 1.8V -to by mohlo způsobovat nestabilitu, ale psíše pojedou pomaleji než mají.
-a nechápu kolik paměťových modulů tam teda máš, zkus to upřesnit i výrobce

Ta grafika bude asi pěknej žrout...a proto to tipuju naz droj, protože jí nedokáže dodávat dostatečný příkon..a ona pak blbne - vypadnou textury, popřípadně zamrzne celej obraz a skončils...
Takže tam dej jinej zdroj...Seasonic,Corsair,Enermax... pro jistotu min. 500W
a pak uvidíš, nejlepší je ale zkusit si ho půjčit od kamaráda...a otestovat PC, inteláckým programem TAT (dát mu pořádně zapotit) , paměti Memtestem(pár hodin je málo..) a nějakou utilitkou na zatížení grafiky - používám rthdribl_1_2 a zdá sem i dobrej :thumb

Ale fakt em přesvědčen, že ti to dělá zdroj...co nejrychlej se ho zbav :runaway než tě on zbaví PC :runaway

PS: přebitečné - je to odvozeno od vyjmenovaného slova být ..takže přebytečné -nijak jsi ty komponenty nemlátil (i když zdroj by 5kg kladivem zasloužil)

2 P@pi: buď ho osvítil duch svatý, nebo ví něco, co my nevíme:D

PPS: 4x 2500ot/min...ten PC máš řetězem přidělanej k podlaze, nebo se ti vznáší jak vrtulník po pokoji? :D
Klingacikx (1545)|5.4.2008 00:39
[quote=Jakub48;108281]
Každopádně další 1GB plánuju :) doufám že to potom pořádně pofrčí. edit-jo a ještě teď koukám... jsem tam napsal jen jeden modul. mam už dva.. a plánuju třetí :)[/quote]
Byť tak rovno kúpim dva moduly aby si neprišiel a Dual Chanel
Logout (4018)|5.4.2008 01:17
Ahoj,
jestli na to máš, tak bych taky doporučil, při ceně dnešních pamětí, koupit ty moduly dva... :-) (a ne 512MB, samozřejmě :-)). Co se týče zdrojů, tak pokud nemáš moc peněz, tak Fortron GLN, pokud jo, tak bych doporučoval novou řadu Enermaxů - na Seasonicy prej poslední dobou byly nějaký reklamace...
Matyáš
Jakub48 (5)|5.4.2008 23:12
[QUOTE=Sieben;108350] - a nechápu kolik paměťových modulů tam teda máš, zkus to upřesnit i výrobce

- vypadnou textury, popřípadně zamrzne celej obraz a skončils...

- Takže tam dej jinej zdroj...Seasonic,Corsair,Enermax... pro jistotu min. 500W

- a pak uvidíš, nejlepší je ale zkusit si ho půjčit od kamaráda...a otestovat PC, inteláckým programem TAT (dát mu pořádně zapotit) , paměti Memtestem(pár hodin je málo..) a nějakou utilitkou na zatížení grafiky - používám rthdribl_1_2 a zdá sem i dobrej :thumb

PS: přebitečné - je to odvozeno od vyjmenovaného slova být ..takže přebytečné -nijak jsi ty komponenty nemlátil (i když zdroj by 5kg kladivem zasloužil)

PPS: 4x 2500ot/min...ten PC máš řetězem přidělanej k podlaze, nebo se ti vznáší jak vrtulník po pokoji? :D[/QUOTE]

- chyby v grafice se neobjevují samostatně vůbec. Vždy to "jen" zamrzne a potom to teprve (asi tak po vteřině) občas něco jako vpadnutí textur provede. jiná deformace obrazu se ale neobjevila.

- Mám tam dva 1GB moduly. Celkem tedy 2GB. Výrobce jsem psal v prvním příspěvku - Kingmax.

- Memtest běžel cca. 18 hodin. Večer před spaním jsem ho zapnul a vypnul až druhý den když jsem se vrátil z práce.

- Nikdo v mém okolí mi zdroj bohužel nepujčí.. ale preventivně koupím určitě jinej.. hned po výplatě.

PS: jo a to íčko (resp. ýčko) teď na to taky koukám :) a dost mě to bije do očí :)
PPS: otáčky jsem neměřil, ale tohle je max. rychlost udávaná výrobcem:) každopádně to hučí jak lokomotiva.
Sieben (513)|6.4.2008 00:31
[QUOTE=Jakub48;108758]- chyby v grafice se neobjevují samostatně vůbec. Vždy to "jen" zamrzne a potom to teprve (asi tak po vteřině) občas něco jako vpadnutí textur provede. jiná deformace obrazu se ale neobjevila.
...
- Memtest běžel cca. 18 hodin. Večer před spaním jsem ho zapnul a vypnul až druhý den když jsem se vrátil z práce.
...
PPS: otáčky jsem neměřil, ale tohle je max. rychlost udávaná výrobcem:) každopádně to hučí jak lokomotiva.[/QUOTE]
-ok, přehlídl jsem to, moje chyba - značka pamětí

-memtest je OK..tudíž paměti to nejsou.

Co ten TAT, ten by měl být ale taky OK

a co ten program co sem psal? zkoušel jsi ho? jak se u toho chová GK? -to by nám mohlo říct něco víc
a zkus nějakej program na hledání artefaktů(něco jak ati tools)

a k těm otáčkám..no mě se líbilo, jak jsi se "chlubil" těma otáčkama..a když sem si to představil..tak sem viděl poletující PC:D

A nebo si zkus půjčit jinou GK..a zkus hrát
crasher.km (919)|6.4.2008 01:55
[QUOTE=P@pi;108346][SIZE="1"]OT: Můžeš mi říct, kde jsi todle vzal? Podle čeho jsi to poznal?[/SIZE][/QUOTE]

Vlastní skušenost... tak mi byl vysvětlen docela stejný problém u operačních ramek. Resp. odůvodnění od corsairu ;)
Citrusek (16)|6.4.2008 17:45
Možná někdo napíše, že je to blbost. Mě dělalo kdysi něco podobného, když jsem měl jeden sata disk a v Biosu byl nastaven na RAID. Počítač se mi při hrách resetoval, někdy se to seklo, někdy se sekl zvuk a hra jela dál a někdy vypadly textuty. V té době teprve sata disky začínaly a vůbec jsem o něčem jako je RAID nevěděl. Koupil jsem počítač složený a vůbec mě nenapadlo, že by firma co to skládala nenastavila správně Bios. Trápilo mě to asi taky tak 4 měsíce a nakonec to stačilo přepnout na IDE a všechno se vyřešilo a navíc se počítač o dost zrychlil. Ale jak jsem psal, je to už delší dobu když sata disky začínaly. Zkus se na to do Biosu podívat, možná to pomůže.
Jenda_CZ (13)|7.4.2008 15:05
stejny problem jsem resil uz s dvema pc :) viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/13141-zamrzavani-gk

problemem jsou pameti, udajne by to mel vyresit flash biosu desky, ale nekdy pomuze i najit si optimalni casovani pameti a jejich napajeni v biosu, pak by to melo zmizet;)
pegy (757)|8.4.2008 16:54
[QUOTE=Sieben;108350]...v čem is je koupil,
Ale fakt em přesvědčen, že ti to dělá zdroj...[/QUOTE]
OT: Najpr nech si clovek pozrie svoje preklepy a potom nech kritizuje druhych

Ja sa tiez priklanam skor k tomu zdroju alebo napetiu pameti... Treba sa s tym trochu vyhrat.. ;)
Sieben (513)|8.4.2008 17:58
OT: no moje překlepy se snažím opravovat, ale ne vždy to po sobě čtu...
a je rozdíl mezi překlepem a základní neznalostí ze ZŠ :thumb i když i toto může být taky jen překlep...
a pak je tu taky otázka toho, jak ste líní a nepíšete s diakritikou :slug ale to sem tahat ani nebudu
Jakub48 (5)|7.5.2008 01:06
Zdravím všechny..

tak nový zdroj nepomohl a vypadá to na grafickou kartu :( ... půjdu ji reklamovat.
Watchdog mi vygeneroval toto: http://www.chazychaz.net/watchdog.zip


Teď už jenom zbývá vybrat nějakou novou. Mám na to 13 000,- .. která karta je teď v téhle cenové kategorii to nejlepší?

Předem díky..
hl.hl (1387)|7.5.2008 01:16
Jeste nez budes resit novou kartu, tak bych urcite pustil pres noc test pameti pres GoldMemory. Vcera se mi opet potvrdilo, ze GoldMemory je VYRAZNE lepsi nez jakykoliv memtest. Zkousel jsem nejakou starou pamet kterou mi donesl kolega ze nevi co je to zac a GM nasel chyby pri prvnim pruchodu. Pro zajimavost jsem zkusil nejaky memtest (verzi presne z hlavy nevim) ale ten sel 6 hodin a nic.
Jakub48 (5)|7.5.2008 13:44
GM jsem zkoušel taky. Nic nenašel.
Sikil79 (429)|1.6.2008 10:25
Podívej se jestli máš v BIOSu vypnuté tyto položky:

menu EXTREME TWEAKERS položka NVIDIA GPU EX

menu POWER - AMP CONFIGURATION položka HPET SUPPORT