reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TLER a firmware aneb 10000rpm WD VelociRapror vs. SAS 15000rpm & "serverovske" disky do PC

Subtech (64)|27.5.2008 15:24
zdravim,
rad bych se vyjadril k nekterym podnetum, ktere padly na jinem miste (viz. muj predesly thread: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=121528#post121528 ). opet bych se rad na neco poptal.
me reakce jsem oddelil z duvodu prehlednosti do novych threadu.

1a./
rad bych se zeptal ma-li nekdo z vas jiz zkusenosti s novym VelociRaptorem od WD. tento disk je mym horkym kandidatem na "C", tedy systemovy disk. puvodne jsem mel pifku na Raptora 150GB, ale ted vse smeruje parve na VelociRaptora. ovsem jedno bych si rad vysjasnil..

"elpsycho" v mem vyse zminovanem threadu zminoval, ze serverovske disky maji zkracenou dobu po kterou se snazi přecist poskozena data (TLER) a tudiz nejsou vhodne do beznych PC. a podobne "r34ktor" zminoval i odlisnost serverovskych disku od beznych ve firmwaru, coz muze mit za nasledek zpomaleni systemu.
WD Raptor je podle zarazani product katalogu WD serverovsky disk i kdyz ne rady RE. dotyka se tedy tato nevyhoda zkraceneho TLER i Raptora???

pokud ano, je tu jeho desktopova varianta RaptorX (i kdyz rozdil je udajne jen v akrylatu.., ale prave dost mozna i v nekterychch hodnotach, jako prave TLER ci firmware), ktera je oficialne zarazena v deskotopovem segmentu. a ve stejne desktopove kategorii se nachazi i jiz zminovany VelociRaptor, ktery jak je vidno v recenzich jde navic v mnohem jeste dale..

kazdopadne, jak je to tedy s TLER a vhodnosti puvodniho "Enterprice" Raptora 150GB do PC systemu jako systemoveho disku? ma take zkracenu onu TLER hodnotu a fw, diky kteremu (jak zminil "r34ktor") muze podavat na desktopovych discich mensi vykon?? ?
vyplati se tedy z vyse zminenych duvodu do PC jen RaptorX resp. VelociRaptor?

1b./
tedy.. co se tyce sekvencniho cteni.. bude na tom VelociRaptor 300GB o mnoho lepe nez puvodni Raptor 150GB? kolik ma VelociRaptor 300GB ploten? hadem, ze jen jednu..

2./
rad bych se jeste zeptal na zminovane 15k SAS disky..
jak si na tom stoji jejich hlucnost a vykon vzhledem k Raptorum? ma nekdo nejakou zkusenost, porovnani?
jak jsou na tom s vykonem a take hlucnosti?! je jejich vykon vuci 10k V/Raptorum opravdu drtivy?

a je implementace techto SAS disku do 'beznych' PC, ale i do XP, bezproblemova a je mozne je zprovoznit i na "beznych" MB (napr.: GIGABYTE GA-EX48-DQ6 ci GIGABYTE GA-EX38-DQ6) a nevyzaduji tak nic jineho nez jen dokoupit pridavny radic??

moc diky za info!!
S.
r34ktor (7477)|27.5.2008 15:51
ad 1a) Co se týče firmwaru, tak nejvíce napoví simulované praktické testy (h2benchw, PCMark apod.) Stačí si je pro konkrétní disky vyhledat na netu a porovnat.

Co se týče TLER u Raptorů, tak by u všech běžně distribuovaných měl být z výroby deaktivován. Velmi pravděpodobně se to bude týkat i VelociRaptora.

ad 1b) Bude. Viz test.
Logout (4018)|27.5.2008 15:54
Ahoj,
nechceš přístě udělat jeden thread? Takhle spamo-tapetovat není ono.
Raptor IMHO bude mít nejmíň dvě plotny, protože to není 3.5", ale 2.5" disk (kvůli kratším seekum) a takovou hustotu dat ještě nikdo nepoužívá. RE a serverový disky je rozdíl (kratší doba recovery blbejch dat je opravdu vhodná pouze do raidu, nikoli jen tak do serveru), nicméně velociraptor je dělanej na desktop.
Co se týče 15.000 disků, ještě jsem neviděl v servrovně rozdrcenej počítač, takže drtivý asi ne. Jinak budou mít kratší seeky a možná o trochu rychlejší sekvenční čtení, nicméně vzhledem k potřebě kupovat extra řadič atd.... Nechceš dát ty peníze radši na charitu?
pavel_p (993)|27.5.2008 17:51
Raptor má 150GB/plotna, 300GB verze tedy dvě.

S tím TLER si nejsu moc jistej, jestli má vliv na rychlost nebo nějaký praktický dopad. IMHO znamená jen garantovanou rychlost odezvy v případě opravdu kritické chyby (to znamená, že disk vzdá opravu dřív a ohlásí chybu - snažit se číst data vícekrát však nemusí garantovat požadovaný výsledek).

Rychlost 76GB (nebo 72?) SAS disku v RAIDu zde:
https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=82516&postcount=37

S hlučností je to asi tak, že díky větrákům zvlášť v jednom 1U serveru nejsou slyšet vůbec, ale neřekl bych, že by to bylo nějak extrémní.

Spolupráce SAS řadičů s deskou by neměla být problém, na CD je však třeba pro instalaci integrovat příslušné ovladače řadiče nebo použít disketu a mít volný PCI-E slot (často jsou řadiče PCI-E 4x/8x).

Ale uvažovat o něčem takovém pro domácí PC je imho kravina, protože SAS řadič a jeden disk stojí tolik co PC samotné.
Pavel Boček (4169)|28.5.2008 19:36
[QUOTE=Subtech;126617]2./[/QUOTE]

15k disky mají určitě větší spotřebu kvůli vyšším otáčkám, více se tedy hřejí. Budou možná vydávat vyšší hluk právě kvůli otáčkám, no na druhou stranu minimálně po stránce vibrací to bude lepší, třebas takový Hitachi Ulrastar 15K450 (současně největší a nejrychlejší 15k disk) váží o 250 gramů více, což už něco ztiší (takže když se zavře do boxu, tak to bude IMHO lepší, protože ztlumit vibrace je nejhorší). Ten Hitachi ale zatím není dostupný.

TLER bych moc neřešil, na systémovém disku asi nebudete mít kritická data, ale bude asi sloužit pro systém, instalace, SWAP apod. Takže když se něco pokazí, tak se s tím počítá, ne ? Čili když disk dříve vzdá čtení vadného bloku, neřekl bych, že se něco stane...a pokud je to skutečně u Raptora vypnuté, tak co řešit.