reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD/ATi RV770, R700 - Radeony HD 4830, HD4850, 4870 a 4870 X2

Pavel Boček (4169)|28.8.2008 16:34
[QUOTE=pas!k;156253]Rekl bych ze slozite to neni .. problem obcas byva ze tam nepasuje chladic mosfetu...[/QUOTE]

V ruce jsem to neměl, ale podle fotek na předchozí straně by to tam padnout mělo. Jak je to v reálu ?

simontpf: pasivně bych to nedával, bez ofuku se ti VRM i s pasivem na sobě uvaří. Alespoň 80ku nad VRM určitě.
pas!k (3765)|28.8.2008 16:36
Je pravda ze 4870 maji problemy prave s chlazenim vrm .. (s alternativnimi chladici bez pasivu ty karty hojne umiraly) Proto bych tam ten vetrak nechal. BTW noctua je temer neslysitelna. ..
haCR (149)|28.8.2008 23:13
:cool:hej pas!k pls mohl bys nahodit nejaky obrázky 4870+AC s1. Napr pcb hlavne chlazenio mosfetu a napajecich obvodů. DIky
pas!k (3765)|29.8.2008 06:39
Ale az vecer .. ted jedu z prace..
haCR (149)|29.8.2008 08:08
Jo dík to bude stačit
simontpf (44)|29.8.2008 15:55
[QUOTE=pas!k;156248]Kup nejlevnejsi 4870 kterou najdes a na ni dej accelero S1 nejlevnejsi a zatim asi nejefektivnejsi reseni..[/QUOTE]

Takze ted uz jsem rozhodnuty koupit nejaky referencni model + k nemu alternativni chlazeni.
Je vazne jedno, jakou znacku koupim? Nebo jsou nektere kvalitnejsi/stabilnejsi/lepsi pro pretakt?
pas!k (3765)|29.8.2008 15:57
IMHO si myslim ze je to opravdu jedno .. v tech sopech stejne narazis na tech par znamejch znacek .. powercolor, asus, saphire, atd ..
simontpf (44)|29.8.2008 16:10
Ok ... díky ... to by byla karta ... a ted to chlazeni ... kartu bych rad taktnul (protoze jak uz tu bylo receno bez aktivniho chlazeni to stejne asi nepojede, takze nejaka vrtule tam byt musi).
Koukal jsem, ze uz je na trhu chladic Scythe SCVMS-1000 Musashi - co myslite? Nejsou dva 100kove ventilatory (i kdyz regulovatelne) trochu moc?
Jak moc se da 4870 taktnout?
pas!k (3765)|29.8.2008 16:11
Sice sem to jeste v ruce nemel ale ohlasy jsou dobre .. cena prizniva .. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Pavel Boček (4169)|29.8.2008 16:23
Twin Turbo bych dal na HD 4850 kvůli tomu, že má pasivky na VRM. Jinak je určitě lepší S1 s nějakým 120mm fanem.

Zilla z OC na to říká:
[QUOTE="Zilla"]Dnes mi to Accelero Twin Turbo dorazilo, prave ho testuji. Pasivky na napetove regulatory NEJSOU jeden blok, coz me dost zklamalo, ventilatory na 12V neprijemne knikaji. Celkove mam spis rozpacity pocit, jako upgrade z accelera S1 je to celkem nevhodne...[/QUOTE]

Na HD 4870 by mělo padnout Accelero S1 i s tím pasivkem na VRM (původně na X18x0 a X19x0). pas!ku, můžeš to potvrdit nebo vyvrátit ?
simontpf (44)|29.8.2008 16:33
Až teď jsem si všiml, že ona ta OC PowerColor verze je ve většině shopů tou nejlevnější kartou (nebo s rozdílem pár desítek korun). Čím to? To abych ji vzal a teprve pokud nebude stíhat ten jejich chladič, tak to vyměnil - přeci nebudu za stejnou cenu brát běžnou verzi karty, ne?
Pavel Boček (4169)|29.8.2008 17:01
Jestli myslíš tu s tím Zalmanem ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]), tak lepší jak Accelero to nebude, ale jinak by to mohlo stačit. Je nejlevnější co by mohla být brzy skladem (má status na cestě), jinak skladem je pak akorát Gigabyte a zbytek koukám skoro všude vyprodaný.
drobek314 (125)|29.8.2008 20:58
[QUOTE=pas!k;156612]Sice sem to jeste v ruce nemel ale ohlasy jsou dobre .. cena prizniva .. [odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]

Co skusit tento chladič , je na HD4850, HD4870,[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
pas!k (3765)|29.8.2008 21:50
K tem fotkam se dostanu az zitra ted sem dosel domu ..
cool.user (2822)|29.8.2008 22:57
[QUOTE=drobek314;156705]Co skusit tento chladič , je na HD4850, HD4870,[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]

To uz radsi Thermalright HR-03 GT
husky14 (4214)|29.8.2008 23:02
[QUOTE=drobek314;156705]Co skusit tento chladič , je na HD4850, HD4870,[odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]Vypadá stejně jak Accelero a stojí jednou tolik.... to imho není moc rozumná investice ;)
pas!k (3765)|30.8.2008 13:51
Tak sem se nakonec rozhodl udelat trosku vetsi ocistu pc a kompletne jsem to accelero sundal.

Snazil sem se nafotit hlavne drobny problem s chladicem mofsetu ktery uplne presne nepadne ..protoze je delsi.. resil sem to tak ze jsem ho proste prisrouboval jen z jedne strany a abych docilil pevneho dotlaceni chladice tak z druhe strany jsem pouzil drat:) Nasazeni tela chladice je jednoduche .. pastu jsem pouzil osvedcenou MX2. Telo se v podstate jen prilozi na jadro a jemne pritahne sroubkama.. Potom se pridelaji dve umelohotne packy ktere odlehcuji tize chladice na kartu.. Pridelani vetraku taktez zadna veda na dvou stranach protahnout dratek ..
A jeste jedna vec .. mozna vam prijdou divne ty ruznorode chladici kostky .. pouzil sem ty modre ktere mi tu prebyvaji protoze s emi zdali lepsi .. soucasti baleni jsou 4 vysoke a 4 nizke .. ta jedna nizka se hodila hlavne u te spodni casti kde original chladak z accelera zavazi a trosku koliduje s telem accelera .. navic vyska tech modrych chladicu je presna nato aby se dotykala tech tenkych pasku hlavniho telesa chladice..

Teploty:

Oproti 3870 jsou teploty s ac1 na 4870 krapet vejs ale porad je to velice ucine ..
Teploty v klidu kdyz je pc delsi dobu zapnute se pohybuji kolem 48 - 54 stupni. Co me prekvapilo ze v zatezi to stouplo max na 65 stupnu .. to je nejvysi teplota jadra ktere se mi podarilo dosahnout ..

Na test jsem pouzil Flatout2 carnage v rozliseni 1920/1200 kde jsem nechal jet jakesi demo porad ve smicce tech 65 stupnu tam bylo po cca 30 minutach ..
01.jpg 002.jpg 003.jpg 004.jpg 005.jpg 005b.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg
pas!k (3765)|30.8.2008 13:52
A jeste zbyvajici foto
010.jpg 011.jpg
Pavel Boček (4169)|30.8.2008 18:20
[QUOTE=pas!k;156881]Snazil sem se nafotit hlavne drobny problem s chladicem mofsetu ktery uplne presne nepadne ..protoze je delsi.. resil sem to tak ze jsem ho proste prisrouboval jen z jedne strany a abych docilil pevneho dotlaceni chladice tak z druhe strany jsem pouzil drat:)[/QUOTE]

Je to potřeba šroubovat ? Mám dojem, že to na sobě má lepidlo, ne ?
mstejska (2912)|1.9.2008 13:43
Co rikate na zpravy o "optimalizaci" poslednich catalystu pro Furmark? Jak sem cetl tak zpomaleni je vazano na jmeno programu, tzn. aplikace pojmenovana furmark.exe je zpomalena asi na 60% a je jedno jestli je to opravdu Furmark nebo prejmenovana hra. Chapu, ze nechteji mit mraky spalenych gpu, ale zda se mi divne, ze je to vazano na jmeno aplikace a ne na aktualni teplotu gpu. Znamena to snad, ze kdyz udelam GPGPU program, ktery vyuziva i grafiku, (napr BOINC) tak je mozne ze to GPU uvarim? Predpokladal bych fakt spise reseni, ktere by bylo vazano na teplotu a ne na jmenou programu.
Smeli (2302)|1.9.2008 14:00
[QUOTE=mstejska;157548]Co rikate na zpravy o "optimalizaci" poslednich catalystu pro Furmark? Jak sem cetl tak zpomaleni je vazano na jmeno programu, tzn. aplikace pojmenovana furmark.exe je zpomalena asi na 60% a je jedno jestli je to opravdu Furmark nebo prejmenovana hra. Chapu, ze nechteji mit mraky spalenych gpu, ale zda se mi divne, ze je to vazano na jmeno aplikace a ne na aktualni teplotu gpu. Znamena to snad, ze kdyz udelam GPGPU program, ktery vyuziva i grafiku, (napr BOINC) tak je mozne ze to GPU uvarim? Predpokladal bych fakt spise reseni, ktere by bylo vazano na teplotu a ne na jmenou programu.[/QUOTE]

Řešení je vázano na teplotu - restart. Pokud jde o FurMark, podle mě nejde ani o podvod jako o snahu zabránit nějaké škodě (FurMark je koncipovaný k tomu, aby nonstop zatěžoval maximálně GPU, což se např. při hrání her nestává).
mstejska (2912)|1.9.2008 14:34
[QUOTE=Smeli;157551]Řešení je vázano na teplotu - restart. Pokud jde o FurMark, podle mě nejde ani o podvod jako o snahu zabránit nějaké škodě (FurMark je koncipovaný k tomu, aby nonstop zatěžoval maximálně GPU, což se např. při hrání her nestává).[/QUOTE]

Tzn: zpatky k me otazce. Pokud to samozrejme vis. Kterakoli jina aplikace, ktera dokaze gpu zatizit poradne (Dejme tomu komprese filmu) by byla zpomalena. Z toho co jsem nasel na webu mi ale vyplyva neco jineho. Tam provadeli testy s furmarkem (furmark.exe a noname.exe) a vysledky byly rozdilne. Pak testovali nejakou hru (prejmenovanou na furmark.exe a pak s orig nazvem) a vysledky se zase lisily. To me spis pripada, jako ze zpomaleni je vazano na jmeno a ne na teplotu. Zajimalo by me vyjadreni AMD/ATI, ale to jsem zatim nikde nenasel. Zajima me to prave z toho duvodu, ze ted zkousim rozjet nejake ulohy na GPU. Jeste s tim zatim nemam dost zkusenosti, tak nevim jak moc GPGPU vypocty zatizi gr. kartu.
MIZ (97)|1.9.2008 14:59
IMHO pokud použiješ normální existující aplikace, nemůžeš vyvinout takovou zátěž pro GPU jako onen pověstný, hodně moc speciální Furmark.
Že se výrobce nějak brání proti usmažení karty speciální aplikací je OK. Druhá varianta je totiž nasadit takové referenční chlazení, které grafárnu uchladí i při použití Furmarku. A co by to přineslo nám všem za megaturbíny si snad umíme zhruba představit...
Smeli (2302)|1.9.2008 16:05
Na spojení s furmarkem sem ti odpověděl. Pokud jde o 100% vytížení GPU nějakou jinou aplikací než speciálně navrženým programem k tomu určeným, tak takovou neznám - počítám např. F@H a počítám jej na 2D taktech, jen proto, že F@H používám v případě, kdy GPU nepotřebuju. Pokud jde o ripování filmu, to na GPU je povoleno zase snad jen u NVIDIE via CUDA (?), ovšem - ani zde není reálné, aby GPU bylo tak zatíženo, že by bylo vyhnáno k extrémním teplotám a i kdyby bylo, funguje zde ochranný systém ve stylu GPU recover. Takže - zeptám se já tebe - dokážeš vytvořit aplikací se speciálními úlohami tak, aby si si byl jistý tím, že zatížení bude na 100%?

Ještě drobnost - myslím, že tady nejde ani tak o ochranu GPU, které teploty, řekněme, okolo 100°C přežije bez problémů, ale spíš o ochranu napájení karty, které se při této teplotě postará o to, aby odešlo vše, o co se stará včetně jeho samotného.
husky14 (4214)|1.9.2008 17:24
[QUOTE=mstejska;157559]Tzn: zpatky k me otazce.....[/QUOTE]Teď tu budu asi nebudu moc populární, ale ano, víceméně je to podvod. A to z toho důvodu, že o tom v oficiálních release notes ani nikde jinde není ani zmínka.... je to zhruba stejný jako když kdysi NV podváděla třeba s AA v Crysis. A takových věcí určitě už bylo víc.

[SIZE="1"]Tak a teď očekávám ty -RB[/SIZE]
drobek314 (125)|1.9.2008 17:47
Co říkate na toto chlazení [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Smeli (2302)|1.9.2008 18:01
[QUOTE=drobek314;157643]Co říkate na toto chlazení [odkaz, pro zobrazení se přihlaste][/QUOTE]

Nic, dokud je někdo neotestuje, ale ta žebra mi příjdou malinká...

@husky14:
[QUOTE=wikipedie]Podvod je čin, kterého se dopustí ten, kdo zneužije cizí nevědomosti k vlastnímu obohacení.[/QUOTE]

Proto an celou tuhle "věc" nahlížím tak, jako že o podvod nejde, protože cílem nebylo obohatit se, ale omezit možnost ztráty. Ale v jisté věci máš pravdu - mělo se to někde objevit - ale, změnilo by to něco?
husky14 (4214)|1.9.2008 18:10
[QUOTE=Smeli;157648]Ale v jisté věci máš pravdu - mělo se to někde objevit - ale, změnilo by to něco?[/QUOTE]No jasně, nikde by se to nenafukovalo a neobjevovaly by se testy s přejmenovanýma exáčema (= ostuda AMD).... prostě by se to bralo jako hotová věc a "prozatimní" řešení následků, než se odstraní příčiny.

A stejně se jim divím, že to vůbec riskovali. Furmark je dneska poměrně oblíbenej test a nemohli přece předpokládat, že si nikdo nevšimne takovýho poklesu výkonu při přechodu 8.7 => 8.8....
Smeli (2302)|1.9.2008 19:16
[QUOTE=husky14;157654]No jasně, nikde by se to nenafukovalo a neobjevovaly by se testy s přejmenovanýma exáčema (= ostuda AMD).... prostě by se to bralo jako hotová věc a "prozatimní" řešení následků, než se odstraní příčiny.

A stejně se jim divím, že to vůbec riskovali. Furmark je dneska poměrně oblíbenej test a nemohli přece předpokládat, že si nikdo nevšimne takovýho poklesu výkonu při přechodu 8.7 => 8.8....[/QUOTE]

Třeba jen na to zapoměli... pravdu se už nedovíme, bohužel.
mstejska (2912)|1.9.2008 19:19
[QUOTE=Smeli;157596]Na spojení s furmarkem sem ti odpověděl. Pokud jde o 100% vytížení GPU nějakou jinou aplikací než speciálně navrženým programem k tomu určeným, tak takovou neznám - počítám např. F@H a počítám jej na 2D taktech, jen proto, že F@H používám v případě, kdy GPU nepotřebuju. ... Takže - zeptám se já tebe - dokážeš vytvořit aplikací se speciálními úlohami tak, aby si si byl jistý tím, že zatížení bude na 100%?

[/QUOTE]
Tim F@H uz jsi mi vlaste odpovedel. Samozrejme nevim kolik zere ta ktera instrukce. Ale Predpokladam, ze F@H je "prumerna" GPGPU aplikace. A pokud jede tak jak rikas, tak tam problem asi nebude. Presne z toho jsem mel obavy. Aplikace treti strany ktera zatizi gpu vypocty. Konverze videa je podle me jedna z uloh, ktera bude brzy na GPGPU. Treba jako x264 atd. Spise jde o to jake je ted asi nebezpeci pro karty s drivery < 8.8. Pokud by to bylo zmineno v release notes, tak by to asi nebyl takovy humbuk, jako kdyz ted dela ATI mrtveho brouka. Mozna si muze nasypat trochu popela na hlavu a rict vypadlo nam to, sorry, ale je to pro vetsi bezpeci karet. Konecne nejde o zvysovani skore.
husky14 (4214)|1.9.2008 19:30
[QUOTE=Smeli;157680]Třeba jen na to zapoměli... pravdu se už nedovíme, bohužel.[/QUOTE]Třeba, ale asi není čas na zbytečný omlouvání výrobce. Když to vezmu z druhýho extrému, moh bych to nazvat klamáním spotřebitele....
Příklad: koupíš si auto, který bude mít od výrobce omezenej výkon, aby nedošlo k destrukci motoru. Bude mít třeba sníženej tlak turba, takže nebude mít 220k, ale jen 180k. Výrobce ani prodejce ti o tom neřekne. Po zjištění si to auto necháš nebo odstoupíš od kupní smlouvy? Jen příklad ;)


[QUOTE=mstejska;157682]Spise jde o to jake je ted asi nebezpeci pro karty s drivery < 8.8.[/QUOTE]To ale není nebezpečí jen pro karty s 8.8, to nebezpečí (nebo jak tomu říkat) je pro ty karty obecně.

Catalysty 8.8 to jen "odhalily", protože jejich součástí je upravenej profil pro Furmark.... bohužel.
Smeli (2302)|1.9.2008 20:17
[QUOTE=husky14;157690]Třeba, ale asi není čas na zbytečný omlouvání výrobce. Když to vezmu z druhýho extrému, moh bych to nazvat klamáním spotřebitele....
Příklad: koupíš si auto, který bude mít od výrobce omezenej výkon, aby nedošlo k destrukci motoru. Bude mít třeba sníženej tlak turba, takže nebude mít 220k, ale jen 180k. Výrobce ani prodejce ti o tom neřekne. Po zjištění si to auto necháš nebo odstoupíš od kupní smlouvy? Jen příklad ;)[/QUOTE]


Imho ne, lepší by bylo to říct asi tak, že by sis koupil auto do terénu se spešl gumama. Jezdíš, všechno je OK. Za rok, protože si hodně jezdil, chceš gumy vyměnit. Mezitím ale výrobce zjistil, že letní varianta těhle spešl gum do terénu může prasknout a tobě přivodit nejen ztrátu na majetku. Tak to vyřeší tak, že začne zimní prodávat jako letní.

Sobě ublíží (sníží se výkon ve furmarku) ale tobě prospěje (nehrozí, že bys přišel o kartu).
[SIZE="1"]Pro analogii, prodáváním zimních gum za cenu letních by tratil ale tobě by zajistil bezpečí, že neskončíš někde ve škarpě.[/SIZE]
mstejska (2912)|1.9.2008 22:16
Tim < 8.8 jsem prave myslel, ze kdo nema aspon 8.8, ma teoreticky zadelano na spaleni karty, protoze drive tam zpomeleni nebylo. Tzn. vyrobce by mel volat: "aktualizujte si drivery, v nekterych pripadech dochazi k vyhoreni". Jenomze asi narazili zatim na jednou aplikaci a tou je furmark. Takhle si pekne nabehli. Ted staci koupit nejakou HD48xx, rok a pul na ni jet a potom dat drivery pred 8.8 pustit furmark a muzes spalit kartu. Kdyz jsi kartu kupuval, tak vyrobce nerikal v podminkach, "nespoustejte furmark". Pak uz jenom pockas na vymenu, a nevim jestli se jeste serie 48xx bude vyrabet.
Pavel Boček (4169)|1.9.2008 22:21
Mě by spíš zajímalo, jestli je nějaký zdokumentovaný případ, kdy karta s referenčním chlazením shořela. Nevím o žádném. MOSFETy vydrží dost přes 100 °C, jádro se při vysoké teplotě zpomali nebo spadne. Ale stejně by mne zajímalo jak dosáhnou takové teploty, na 105 °C už ventilátor jede na 100 %.
pas!k (3765)|3.9.2008 07:50
Vcera sem zjistil ze i kdyz je na mofsetech ten hlinikovej chladic z accelera teplota v zatezi dosahuje kolem 110 stupnu coz me celkem znepokojilo :) Rozhodl jsem se proto jit cestou vyroby vlastniho chladice :) Az bude vyrobeny samozrejme dodam foto :)
pas!k (3765)|3.9.2008 20:43
Tak jsem si dnes rikal ze by mozna stalo zapokus vymenit tu 120 noctuu za nejaky dve 92 ventasy nadratoval sem na accelero dva nexusy jeden presne nad ten chladic mofsetu druhy nad jadro .. dost me prekvapilo jak moc to tem teplotam pomohlo .. ze 112 stupnu v zatezi najednou 65 a na jadre temer 10 stupnu dole ..
mstejska (2912)|4.9.2008 19:51
Moc mista tam nemam. Tak premyslim o Aerocool VM-103. Diky za navrhy.
Cele PC.JPG Roztec karet.JPG Vyska karet.JPG
Pavel Boček (4169)|4.9.2008 19:57
[QUOTE=pas!k;158412]...[/QUOTE]

A proč tam nedáš rovnou dvě Noctuy ? :notsure Ještě bys tomu pomohl nasávání vzduchu dole v case,přímo pod kartou...110 °C není ještě tak moc, MOSFETy to celkem zvládnou a od elektrolytů u této karty ustoupili. Není pochyb, proč tak udělali :)

mstejska: ten by to neuchladil...vsadil bych na Coolink GFXChillu.
pas!k (3765)|4.9.2008 20:12
Imho idealni by bylo prodat ten pci tuner a koupit pcie verzi .. pak by se tam vlezlo temer cokoliv.
mstejska (2912)|4.9.2008 20:17
No jo, ten tuner je ale novy a na pcie jsem jeste takovy nevidel. (Analog + Radio + Digital + Satelit viz podpis)
pas!k (3765)|4.9.2008 20:21
Nj byl to jen napad ..
btw teploty jsou jaky ?
mstejska (2912)|4.9.2008 20:29
V idle (Core 500Mhz,Memory 500Mhz, teploty GPU:80C otacky: 1700ot/min) Hru jsem jeste zadnou nehral. Jak zahraju poslu.
gpuz.stock.idle.png
husky14 (4214)|5.9.2008 12:17
[QUOTE=mstejska;158660]V idle (Core 500Mhz,Memory 500Mhz, teploty GPU:80C otacky: 1700ot/min).[/QUOTE]Tyhle karty topí dost, ale 80°C v idle je až skoro trochu moc.... co zkusit aspoň ten refer. chladič sundat a dát novou pastu....? :notsure
cool.user (2822)|5.9.2008 12:22
[QUOTE=husky14;158789]Tyhle karty topí dost, ale 80°C v idle je až skoro trochu moc.... co zkusit aspoň ten refer. chladič sundat a dát novou pastu....? :notsure[/QUOTE]

To s nejvetsi pravedepodobnosti moc nepomuze. Ty karty maj takhle konfigurovanej bios. Jedine ceho tim maximalne docili je imho to ze ta karta snizi otacky, ale teplota bude porad stejna pokud neudela nejake jine upravy.
pas!k (3765)|5.9.2008 12:27
Bude to chtit chladic ktery se da otocit .. (accelero s timto usporadanim nepripada v uvahu) a nejaky vetrak asi z boku protoze ani nahore nebude moc mista na chladic + vetrak.
cool.user (2822)|5.9.2008 12:33
[QUOTE=pas!k;158794]Bude to chtit chladic ktery se da otocit .. (accelero s timto usporadanim nepripada v uvahu) a nejaky vetrak asi z boku protoze ani nahore nebude moc mista na chladic + vetrak.[/QUOTE]

HR-03 GT. V tom chladici bych zas az takovej problem nevidel. Ten alpine imho nebude moc vysokej, takze prinejhosim by se chladic jen dal trochu bokem, kazdopadne hr-03 gt by se tam vela vejit.
mstejska (2912)|5.9.2008 12:38
No teploty v burnu (Oblivion) jsou taky kolem 81 ale otacky jdou nad 2000. Zacinam premyslet o vyrobe vlastniho pasivu. Ze bych sundal ty plasty a misto nich tam dal medeny kryt ze silnejsiho plechu atd. To by mohlo ty otacky taky snizit. Me ani tak netrapi teploty jako hluk. A pri instalaci jsem prisel na zajimavou vec. V biosu karty mam volby initialize first GK : PCI, PEG a IGP. No a protoze jsem puvodne pouzival pouze IGP (HD3200), tak jsem mel zapnuto IGP. No a po zasunuti nove HD4850 a prepojeni kablu NIC. Pak me to napadlo: Bezela jenom IGP. tak jsem zase prepojil kabel od monitoru zpatky na IGP a zmenil nastaveni v bios na PEG. No a pak uz nabehla i tak HD4850. Tak jsem premyslel o necem co by mi tohle prepinalo podle potreby.
husky14 (4214)|5.9.2008 13:02
[QUOTE=mstejska;158797]Tak jsem premyslel o necem co by mi tohle prepinalo podle potreby.[/QUOTE]K tomu je technologie Hybrid CF, ale jestli podporuje zrovna tvojí konfiguraci (čipset, IGP a PEG) netuším....


Ad chladič: do výroby vlastního bych se nehrnul, určitě si projdi specifikace toho HR-03 (GT), jak psal cool.user.... ten se dá na kartu namontovat pasivem nehoru a jestli to jde, určitě už to někdo někde zkusil ;)
simontpf (44)|5.9.2008 13:08
[QUOTE=mstejska;158660]V idle (Core 500Mhz,Memory 500Mhz, teploty GPU:80C otacky: 1700ot/min) Hru jsem jeste zadnou nehral. Jak zahraju poslu.[/QUOTE]

Mám teď nově Gigabyte HD 4870 a v idle taky kolem 80C - taky řve jak blázen ...
Vzhledem k tomu, že nemusím řešit otočení chladiče (i když mi to zcela blokne jeden PCI slot - jeden mi ještě zbyde), tak čekám na nějakou kvalitní alternativu - a to buď:

http://www.scythe.co.jp/cooler/musashi.html
nebo
http://www.thermalright.com/new_a_page/product_page/vga/t-rad2/product_vga_cooler_trad2.html

ale počítám, že se během měsíce vyrojí více alternativních chladičů právě na 4850/4870
mstejska (2912)|5.9.2008 13:09
No pokud vim tam Hybrid crossfire bohuzel nejede na kartach lepsich nez 34xx (nebo 36xx?). Pokud se mylim opravte me. Tohle je to co ATI proti NVidii bohuzel nema. (Snad zatim)