reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade mazlíka - pls help

TOBiAS02 (97)|26.9.2009 17:03
no, že by větrák na tom chladiči nějak hnal se říct nedá :D fakt se jen tak nějak rekreačně točil, nic víc :D výkyvy teplot byl miniaturní, ano, teplota se zpalym ASUS EPU na saving je teplota 24°C.. těžko říct kolik je tady v bytě přesně, ale od 22°C to daleko nebude.. zatím jsem ale za chodu neotvíral Case a na chladiče nesahal.. ale je fakt že na grafice mam běžně 50°C a na chladič se nedá ani sahnout jak smaží.. jinak často se tam objevilo teplota 36,0 -> 35,9 -> 35,7 -> 35,4 -> 35,4 -> 36,0 -> 35,9 -> 35,7 -> 35,4 -> 36,0 a tahle to skákalo.. ale ať to skákalo jak to skákalo, na 40 to neskočilo..
teď jsem hrál GTA IV asi hodinu jsem se kravil.. nevím,mám HD4670 a nemohu dosáhnout plynulého FPS, kamarád má HD3650 a Athlon X2 5400+ a hraje na střední, já Phenoma a HD4670 a nezahraju si to.. vytížení CPU bylo někde kolem 80% a to jsem ejště blbez zapomněl dát v EPU Performace místo saving, a teplota nevylezla na 28°C :D

coole, ty jsi před chvílí řekl, že nestačí, teď zas že stačí :D
pochopim takovejdle box k Athlonu, ale k Phenomu je tak či tak i bez takotvání třeba koupit lepší chladič, nebo snad ne? já bych se bál dát na to toho prcka.. dyk je jak nic..

teploty v BIOSu těžko porovnám s teplotama v zátěži :) snad ani jsem je v BIOSu nenašel.. tahle deska má trochu podivný BIOS, na mě dost složitý.. marně jsem hledal možnost nastavení pamětí na 800MHz a CL4, o CL tam nikde nebyla ani zmínka..
r34ktor (7477)|26.9.2009 17:11
[quote=TOBiAS02;296638]tahle deska má trochu podivný BIOS, na mě dost složitý.. marně jsem hledal možnost nastavení pamětí na 800MHz a CL4, o CL tam nikde nebyla ani zmínka..[/quote]
Podle manuálu to umí. Nejprve nastavíš v BIOSu v sekci Advanced ? JumperFree Configuration ? Memory Timming and Voltage ? Memory Clock Mode ? Manual a DRAM Timing Mode ? Both. Poté je můžeš náležitě upravovat.
cool.user (2822)|26.9.2009 17:33
[quote=TOBiAS02;296638]coole, ty jsi před chvílí řekl, že nestačí, teď zas že stačí :D[/quote]
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ironie

[quote=TOBiAS02;296638]pochopim takovejdle box k Athlonu, ale k Phenomu je tak či tak i bez takotvání třeba koupit lepší chladič, nebo snad ne? já bych se bál dát na to toho prcka.. dyk je jak nic..[/quote]
Premyslim jak ti to vysvetlit...
Odpovim ti otazkou: Doopravdy si myslis ze by AMD pribalovalo ke svym procesorum chladic ktery by ten procesor neuchladil? Doopravdy si myslis ze by tim riskovali ze budou mit na krku nastvane zakazniky a oem partnery? Jinymi slovy, doopravdy si myslis ze v AMD pracuje banda idiotu ktera nerozumi svym procesoru?

Pokud AMD k tomu phenomu pribaluje ten hlinikovej srandachladic tak si je nejspis jisto ze v prumernych skrinich ten chladic bude dostatecny. Samozrejme nikdo ti nebrani jim napsat email, ze vyrobce procesoru vubec nerozumi a ze je potreba pribalovat lepsi chladic, ale obavam se ze by se tomu emailu akorat vysmali ;)
Richmond (8084)|26.9.2009 17:38
Manual 2-9

Advanced ? CPU Config ? Memory Timming & Voltage ? Memory Clock ? 400MHz (aka 800MHz DDR)
Advanced ? CPU Config ? Memory Timming & Voltage ? DRAM Timming ? Both ? tCL atd...
Advanced ? CPU Config ? Memory Timming & Voltage ? Memory OverVoltage...

Kazdopadne ta teplota je fakt divna :D

edit: Ten srandachladic to 100% uchladi, ale samozrejme, ze ne 2x v tichosti. Pokud taktujes, je to na vlastni "triko" a nikdo ti za to neruci. Tohle ("pure" hlinik, 7cm fan, vyraben CoolerMasterem) se treba dava ted k Phenomu II Black Edition, ja mel u X2 Black Edition (65nm) vzdy chladic s heatpipe (zrejme AVC/Taisol) - stejnej se daval treba k X4 9950, k ostatnim byly tyhle (s mensimi zmenami poctu zeber) a jedou 2-3 roky bez problemu dodnes
TOBiAS02 (97)|26.9.2009 18:48
ten manuál jsem zatím moc nezkoumal, ono na tom až tak moc nesejde, pokud to automatika nastaví správně - tedy 800MHz, CL4, 2,0V.. ale fakt jak sjems e tím proklikával, spíš mi to vyhodilo nějaké TDCC a podobné věci co zní spíš hodně profesionálně ale já tomu opravdu nerozumím.. takže do toho raději nešťourám.. ale to je problém něco měnit, když všude svítí auto, jak mam vědět, jaká je standardní hodnota, abych něco nepo..? každopádně paměti přetaktovávat nehodlám, ale možná by to nebylo od věci.. pro ůčely renderu by určitě byl každý MHz znát.. avšak jsou to bezchladičové paměti, takže těžko říct, co vše by unesly..
r34ktor (7477)|26.9.2009 20:33
[quote=TOBiAS02;296655]ten manuál jsem zatím moc nezkoumal, ono na tom až tak moc nesejde, pokud to automatika nastaví správně - tedy 800MHz, CL4, 2,0V..[/quote]
Tím bych si zrovna jistý nebyl. Raději sem dej screenshoty záložek CPU, Mainboard, Memory a SPD (všechny osazené sloty) z programu CPU-Z.
TOBiAS02 (97)|26.9.2009 21:26
tady je screen - první PCU je se zaplym EPU Saving, druhej s Performance..
ukazuje to nejen 1.8V ale i CL5 ale je tam spoustu číslic a je to tam hend třikrát což nechápu.. takže to beru jako chybné :D
cpuz.jpg
Richmond (8084)|26.9.2009 22:23
Ramky ti jedou na CL5, takze manualne zvedni voltaz a nastav CL4 ;)
r34ktor (7477)|26.9.2009 23:24
A tady je přesuň do správných (stejnobarevných) slotů. Nejedou ti totiž v duálu.

Co se týče časování, paměti GeIl Black Dragon by měly podporovat 4-4-4-12-2T při napětí 2,0V.
elpsycho (1602)|26.9.2009 23:33
[quote=TOBiAS02;296677]ukazuje to nejen 1.8V ale i CL5 ale je tam spoustu číslic a je to tam hend třikrát což nechápu.. takže to beru jako chybné :D[/quote] Timings table obsahuje výčet předepsaných nastavení + příslušné napětí pro tvoje paměti. Aktuálně nastavené hodnoty je kolonka timings. Skuečné napětí RAM CPUz nikde neukazuje.
TOBiAS02 (97)|27.9.2009 00:20
počkat, tak já myslel, že Dualchannel je "ob jeden" slot.. takže prohodti - no problem :) pravda, ej to tam pansaný "single" ale dal ybh ruku do ohně, že na M2N MX sem ej měl taky ob jedno a jely v Dualu..
mpitman (206)|27.9.2009 09:21
[quote=TOBiAS02;296719]počkat, tak já myslel, že Dualchannel je "ob jeden" slot.. takže prohodti - no problem :) pravda, ej to tam pansaný "single" ale dal ybh ruku do ohně, že na M2N MX sem ej měl taky ob jedno a jely v Dualu..[/quote]

Na to se da rict jen jedno - prestan myslet a zacni cist manualy ;-)

Nic ve zlem, ale kazda deska to muze mit jinak - i kdyz pravidlo o davani pameti do slotu stejne barvy plati (doufam) vzdy. To same pameti, je sice hezke spolehnout se na to, ze jsou detekovany a nastavy automaticky spravne, ale lepsi je proverovat... Navic u rychlejsich pameti pracujicich na vyssim napeti (tedy ne podle JEDEC specifikaci) to vetsinou nenastavi optimalne - tvuj pripad. Opet bud podle navodu co uz ti tu ostatni psali nebo podle manualu prenastavit na hodnoty udavane vyrobcem (vetsinou vytistene na samolepce primo na samotnych pametech).
TOBiAS02 (97)|27.9.2009 10:20
no, paměti přehozeny, ale to nasatvení? frekvence je OK, ale u voltáže je nejbližší hodnota 2.01V a navíc je "žlutá" :D a u těch CL co tam mam všude nastavit? je tam:
TCL TRCD TRP tRTP TRAS TRC tWR TRRD tWTR tRFC0 tRFC1 tRFC2 tRFC3 TCL TRCD TRP tRTP TRAS TRC tWR tRRD tWTR tRFC0 tRFC1 tRFC2 tRFC3
někde jsou letence, někdy rozmezí letencí, nekde milisekundy :D to už je na mě i manuál moc.. :)
Richmond (8084)|27.9.2009 10:33
Zluta, nezluta - dulezitejsi jsou ty cislicka ;)
tCL = 4
tRCD = 4
tRP = 4
tRAS = 12
tRC = 20? (proste podle specifikace modulu)

edit: ses si jistej, ze ty ramky umi CL4? viz. tvuj screen z CPU-Z https://www.svethardware.cz/forum/attachment.php?attachmentid=12999&d=1253993105 (mimochodem mas tam udaje ze SPD, tak nevim, v cem je problem s nastavovanim casovani)
TOBiAS02 (97)|27.9.2009 11:22
mě šlo hlavně o ty osattní hodnoty (co v SPD nejsou), tam mam dát AUTO? ano jsem si jsitý, že jsou to CL4? kupoval sjem si CL4 a je to napsaný na nic i na krabici :) o to mí(n se SPD stává nedůvěryhodným..
TOBiAS02 (97)|27.9.2009 11:23
[quote=TOBiAS02;296762]mě šlo hlavně o ty osattní hodnoty (co v SPD nejsou), tam mam dát AUTO? ano jsem si jsitý, že jsou to CL4? kupoval sjem si CL4 a je to napsaný na nic i na krabici :) o to mí(n se SPD stává nedůvěryhodným..[/quote]

jinak zkontroluj si gramatiku hodnot - v BIOSu jsou fakt přesně tak jak jsem ej vypsal!!!
mpitman (206)|27.9.2009 12:31
[quote=TOBiAS02;296762]mě šlo hlavně o ty osattní hodnoty (co v SPD nejsou), tam mam dát AUTO? ano jsem si jsitý, že jsou to CL4? kupoval sjem si CL4 a je to napsaný na nic i na krabici :) o to mí(n se SPD stává nedůvěryhodným..[/quote]

SPD je duveryhodne - jsou to hodnoty primo od vyrobce a jsou na 100% spravne. Problem je,ze v SPD nejsou hodnoty ktere by odporovali JEDEC specifikacim (protoze by to pak na deskach co neumeji treba vyssi napeti nemuselo fungovat). Tve pameti proste zvladaji pri napeti 1,8V CL5 a take pri zvysenem napeti 2V CL4. Casovani pri nestandardnim napeti se nekdy uklada ve specialnim profilu EPP (Enhanced Performance Profile), ale to pak musi podporovat jak pameti tak deska aby to podle nej umela nastavit. Takze SPD je spravne, ale pokud chces vyuzit pameti naplno, tak musis hodnoty nastavit rucne.

PS: Tady je screenshot z CPU-Z z mych pameti...
CPUZ_pameti.PNG
r34ktor (7477)|27.9.2009 13:03
[quote=TOBiAS02;296748]no, paměti přehozeny, ale to nasatvení? frekvence je OK, ale u voltáže je nejbližší hodnota 2.01V a navíc je "žlutá" :D[/quote]
Změna barvy tě informuje, že nastavené hodnoty jsou nad rámec specifikace. Ovšem paměti je podporují, takže to není problém.

[quote=TOBiAS02;296748]a u těch CL co tam mam všude nastavit? je tam:
TCL TRCD TRP tRTP TRAS TRC tWR TRRD tWTR tRFC0 tRFC1 tRFC2 tRFC3 TCL TRCD TRP tRTP TRAS TRC tWR tRRD tWTR tRFC0 tRFC1 tRFC2 tRFC3
někde jsou letence, někdy rozmezí letencí, nekde milisekundy :D to už je na mě i manuál moc.. :)[/quote]
Nastav to takto:
TCL = 4
TRCD = 4
TRP = 4
tRTP = Auto
TRAS = 12
TRC = 22
tWR = Auto
TRRD = Auto
tWTR = Auto
tRFC0 = Auto
tRFC1 = Auto
tRFC2 = Auto
tRFC3 = Auto
TCL = 4
TRCD = 4
TRP = 4
tRTP = Auto
TRAS = 12
TRC = 22
tWR = Auto
TRRD = Auto
tWTR = Auto
tRFC0 = Auto
tRFC1 = Auto
tRFC2 = Auto
tRFC3 = Auto

[quote=TOBiAS02;296764]jinak zkontroluj si gramatiku hodnot - v BIOSu jsou fakt přesně tak jak jsem ej vypsal!!![/quote]
Přece tu nebudeme řešit prkotiny. Navíc různé zdroje používají různá označení (viz např. Wikipedia).

Edit: Po provedení změn paměti otestuj pomocí GoldMemory.
TOBiAS02 (97)|27.9.2009 16:26
To r34ktor - nejde mi ani tka o prkotiny, jako o to, aby každý nemyslel něco jiného.. :)
jdu do BIOSu, pak zkusim ten GM..

Tak jinak, nevíte jak hodit toho GM třeba na flešku? disketovku jsem vymontoval a na W7 mi momentálně nechodí ani nero a ani nemam volné CD:(

Jen jsem chtěl ještě podotknout, že včera, když jsem psal, že si nezahraju GTA IV, jsem měl fakt snížený výkon CPU.. poté jsem jej navýšil a spustil GTA IV asi na minutu a výsledkem bylo čisťounké FPS při nejvyšším nastavení, které mi 512MB paměť grafiky dovolila.. dnes jsem ale přenastavil ty paměti a nevím čím to, ale zase si GTA nezahraju :( nejde mi o tu hru jako takovou, ale dá se tam perfektně vyblbnout, mám rád auta a fyzika i model poškození jsou tam fakt perfekní.. ale hra škube.. ano, sice mnohem méně než se spomaleným CPU, které je vytížené na 66%, FPS je rádoby čisté, ale tak cca do sekundy se to dycky škubne.. paradoxní je, že se to škubne také pokaždé, když se pokudím použít klávesnici :D tj pokud přidám plyn nebo zatočím, následuje pulvteřinový lag..
v NFS PS mi naopak zatáčí auto neustále doleva :D
TOBiAS02 (97)|2.10.2009 17:13
nobody knows?
Logout (4018)|2.10.2009 17:28
Na netu se daj najít programy na vytvoření bootovatelný flashky. Zkus chvíli hledat.