Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Otazka pro majitele TL-WR1043ND

durib (1141)|8.8.2011 19:03
Nějak mi pozbývá smysl toho prvního routeru. Funguje to i bez něj? Jinak bez NAT to asi nepůjde, zda li vůbec. Ale tady fakt nevím, takové věci musím vidět na vlastní oči :o
roman630 (9)|8.8.2011 20:33
Ten první modem-router DSL2741B jede v režimu čistý bridž, nic tedy neroutuje => bez něj bych byl bez netu (ADSL pumpa).
jps7410 (11)|17.8.2011 15:55
Zkoušel již někdo zprovoznit s novým FW Media Server který s tímto FW je implementován do routeru?? Já po zkoumání skutečně nenašel pro tuto fičuru využití. Buď něco dělám špatně a nebo to je k ničemu. Jelikož sice jsem zadal složku se soubory kterou má router ?- Media server sdílet, ale pak nevím co s tím. Moje TV sice složku i soubory vidí, ale nepřehraje.
karel.karel (5)|24.8.2011 12:50
Mám tento router a všechno fungovalo jak má, je tam poslední FW a dokud byla v USB daná flashka, tak žádný problém. Po připojení externího HDD 1TB do USB (HDD má svoje napájení) ale jede router nejvýš pár hodin a pak vytuhne. Pomůže až odpojení a připojení napájení, pak zase pár hodin v pohodě a výtuh. Přitom externí HDD po přímém připojení přes USB k několika jiným PC funguje bezproblémů a stejně tak u toho routeru nevykazuje HDD žádné znaky potíží. Jenom ten router ho nějak nemá rád.
|Mio| (1333)|25.8.2011 21:54
Doporucuju ten disk naformatovat EXT3, problem by to melo vyresit.
karel.karel (5)|26.8.2011 19:07
Ext3 ani Ext2 ten router vůbec nevidí, jakoby tam nebylo nic připojené. Možná by pomohl DD-WRT do routeru, ale to až bude víc času a hlavně až budu mít nějaký router volný, aby se dalo experimentovat.
|Mio| (1333)|27.8.2011 19:10
Origo firmware mi vzdy videl ExT3, chcete rict ze posledni verze ne?
karel.karel (5)|27.8.2011 19:23
Formátoval jsem to v Paragon Partition Manager 11 SE Personal, připojil do routeru a nic. Teda kromě toho, že ten router zase vytuhl. Asi už to nebudu řešit, stejně potřebuju NAS, takže do něho jako doplněk připojím do USB tento HDD a pak snad problém nebude. Možná je krpa taky v tom, že router obsluhuje naráz asi 25 zařízení a když má ještě k tomu stíhat HDD, tak už je to na něho moc.
|Mio| (1333)|28.8.2011 13:48
[quote=karel.karel;469429]...... Možná je krpa taky v tom, že router obsluhuje naráz asi 25 zařízení a když má ještě k tomu stíhat HDD, tak už je to na něho moc.[/quote]

Gheh, tak to se neni cemu divit, ma jen 400MHz ARM + 32MB RAM a bez alternativniho firmware ktery umi swapnout, případně upgradu na 64 MB RAM jako mam ja to chudak mala nemuze zvladat :-)
h4gH (7)|8.9.2011 06:29
Dobre rano vsem :-)

tak jsem se vcera take stal majitelem tohoto routeru a hned bych mel par otazek...

Hned po instalaci jsem ho flashl na posledni oficialni FW (3.13 tusim ... nemam ho ted v praci po ruce).

Jde mi o to ze se router sem tam pri pustenem uTorrentu zasekne :-( Jednou to vypadalo tak ze se zasekl komplet cely router a nesel jak uTorrent tak ani web, jednou se to seklo tak zajimave ze uTorrent tahal ale nesel web... Opravdu zajimave.

Chtel bych se tedy zeptat, zda nekdo resil neco podobneho a hlavne asi jestli tam je nekde neco co na routeru nebo v uTorrentu nastavit aby to slapalo lepe? Presel jsem na tento router ze starickeho D-Linku 524, ktery takove problemy nemel (teda dokud jeste fungoval). Jedine co jsem prozatim v uTorrentu omezil bylo tusim maximum global connections na 500 a max peers per torrent na 50 ... Opet si nejsem zcela jist temi cisly, musim presne nakouknout doma odpoledne.

Neporesil by tento problem treba nektery z neoficialnich FW? Jeste jsem to moc nezkoumal a ani neprocetl celou mistni diskuzi, tak se omlouvam jestli uz se zde neco podobneho resilo... Napravim dnes odpoledne :-)

Jeste dodam: BT se snazim skrtit okolo 30/10 Mbps i kdyz linka je doma 100/100. Torrenty v drtive vetsine jen na seedu (ten download je vzdy docela rychly i kdyz pravda ze se to seklo asi prave pri donwloadu), cca 30 torrentu, ale opet mam takovy pocit ze to mam v uTorrentu nastaveno na max 15 aktivnich...

edit: A jeste, je na routeru neco na co bych nemel zapomenout pri nastavovani (myslim i mimo pripad s BT)? V PC se docela vyznam, ale sitarina me zcela obesla ... ja vedel ze sem na to CISCO mel na skole jit... :)

Predem diky moc vsem za jakekoliv rady a pripominky.
|Mio| (1333)|8.9.2011 18:53
Je jista moznost a to ze jsi prekonal pocet OTEVRENYCH spojeni co zvladne NAT, tedy vice nez 65535.

Druha moznost je ze se ti proste prehral, zajisti mu lepsi chlazeni.

Treti je ze si smolar a natrefils vadnej kus.

A reseni pokud nebudes spokojenej s poslednim firmware, tak tam vrzni OpenWRT/DDWRT. Pri takovym poctu otevrenych spojeni a zateze pomuze swap, pripadne upgrade RAM na 64MB.

JINAK co se tyce nastaveni tak vypni UPNP otevirani portu a misto toho presmeruj port pro prichozi spojeni pripadne pouzij DMZ.
Rek bych ze by to mohla byt nejpravdepodobnejsi pricina toho vytuhnuti.
h4gH (7)|8.9.2011 20:14
- Tak momentalne jsem jeste trochu vice priskrtil uTorrent co se tyka poctu spojeni a prozatim drzi.
- S tim prehratim, no tezko rict... Ale s chlazenim by problem snad nemel byt, odvetrane by to melo byt bez problemu.
- Co se tyka toho FW, uvidime, ale driv nebo pozdeji to tam asi soupnu...
- A u toho UPNP jsem zcela mimo ... jak by to presmerovani melo vypadat? Kdybych to teda vypl, nemely by problem nejake jine aplikace? Momentalne to vypada u me takto ... S tim, ze DMZ je vyple.
rommi (2)|8.9.2011 23:37
[quote=jps7410;467410]Zkoušel již někdo zprovoznit s novým FW Media Server který s tímto FW je implementován do routeru?? Já po zkoumání skutečně nenašel pro tuto fičuru využití. Buď něco dělám špatně a nebo to je k ničemu. Jelikož sice jsem zadal složku se soubory kterou má router ?- Media server sdílet, ale pak nevím co s tím. Moje TV sice složku i soubory vidí, ale nepřehraje.[/quote]

Vsetko robis dobre - problem je v tom, ze TV (nepises aka ale to je v podstatejedno) detekuje video stream primarne podla MIME, co mu posle DLNA server a TP-LINK pouziva Ushare co je dost fuzata zalezitost.. a bolo by potrebne mu kusok (dost) poupravovat konfig, aby to chodilo zo sucasnymi typmi TV...
cize princip je dobry- nahrat na usb disk/flash xvidy a mp3, strcit do USB routra namapovat adresar zapnut media server...telka ho najde vidi subory a ked das prehrat napise nepodporovany format videa/audia.....
takze najrozumnejsie bude asi toto:
MINIDLNA:
Works great with Samsung C650 series TV and a TL-WR1043ND with Openwrt.
(Video play don't work with default Openwrt libffmpeg_0.5.2-4cj_ar71xx.ipk but work with libffmpeg_0.5.2-4cj_ar71xx.ipk )

popripade dd-wrt alebo nieco podobne, co ma implementovane minidlna alebo serviio
h4gH (7)|9.9.2011 07:00
Taky bych mel jednu otazku k media serveru. Mam posledni oficialni FW, TV soubory v routeru vidi a i bez problemu prehraje. Chcu se jen optat zda je nejaka moznost jak prehrat soubory (divX, mkv) i s titulky a jestli je nejaka moznost ty soubory pomoci TV ovladace i ovladat, tedy jejich prehravani (pause, pretaceni, ...).
Vsechno todle to TV zvlada sama o sobe pres vestaveny USB port (prehravani vcetne titulku, ovladani), ale pres ten media server ne a ne ....
brblik (1)|9.9.2011 08:37
Chtěl bych se zeptat k alternativním FW (v orig. sem si toho nevšiml) na tomto routeru. Zkoušeli jste ho někdo využívat jako download server? Jde mi o to, abych ho mohl využívat jako stahovač a nemusel zapínat počítač v ideálním případě se z práce připojil a dal stahovat film či seriál a měl ho doma až přijdu.
jps7410 (11)|9.9.2011 15:50
[quote=rommi;471820]Vsetko robis dobre - problem je v tom, ze TV (nepises aka ale to je v podstatejedno) detekuje video stream primarne podla MIME, co mu posle DLNA server a TP-LINK pouziva Ushare co je dost fuzata zalezitost.. a bolo by potrebne mu kusok (dost) poupravovat konfig, aby to chodilo zo sucasnymi typmi TV...
cize princip je dobry- nahrat na usb disk/flash xvidy a mp3, strcit do USB routra namapovat adresar zapnut media server...telka ho najde vidi subory a ked das prehrat napise nepodporovany format videa/audia.....
takze najrozumnejsie bude asi toto:
MINIDLNA:
Works great with Samsung C650 series TV and a TL-WR1043ND with Openwrt.
(Video play don't work with default Openwrt libffmpeg_0.5.2-4cj_ar71xx.ipk but work with libffmpeg_0.5.2-4cj_ar71xx.ipk )

popripade dd-wrt alebo nieco podobne, co ma implementovane minidlna alebo serviio[/quote]

Děkuji zkusím to. Ohledně Srviio tak ten jsem zkoušel a paradoxně výsledky jsem měl lepší při použití klasikého WMP12 ve Win7 než na serviio. TV mám LG 42LE8500
jps7410 (11)|10.9.2011 13:13
zdravím mám tento router a do něho jsem nainstaloval fw od dd-wrt. Jelikož jsem si myslel že spuštění sdílení souborů přes ext. HDD připojený do routeru přes USB bude s tímto fw funkční oproti original. fw který je absolutně kničemu.
No ovšem jsem netušil že pro spuštění- povolení sdílení HDD přes router v tomto softwaru od dd-wrt není tak jedńoduché potřeboval bych nějkoho kdo s tímto má zkušennost a poradil steb by step jak na to.
Děkuji všem
rapman (12)|12.9.2011 21:59
Pripojeni disku v dd-wrt - nevim jestli je v oficialnim dd-wrt podpora usb, ja pouzivam build od brainslayer, dostupny tu -

http://www.dd-wrt.com/dd-wrtv2/down.php?path=downloads%2Fothers%2Feko%2FBrainSlayer-V24-preSP2%2F2011%2F06-14-11-r17201%2Ftplink_tl-wr1043nd/

Kdyz mam pripojeny disk, tak v zalozce Services -> USB zapnu podporu USB a nastavim automaticke mountovani do /mnt

Potom hned ve vedlejsi zalozce Services -> NAS nastavim Enable Samba a nastavim Shares /mnt na nejake jmeno a zasrktnu public s read/write modem.

Ulozim, aplikuju, a pak disk vidim na \\192.168.1.1/jmeno_sdileni
rapman (12)|12.9.2011 22:01
Mam vsak jiny dotaz, dokazal nekdo to QSS tlacitko nastavit tak, aby mu zapinalo/vypinalo wifi? Tu moc nepotrebuju, tak by se mi hodilo ji mit vypnutou a zapnout pouze v pripade potreby takhle hardwarove, ne z jineho PC pres nastaveni.
Zabatra (11)|12.10.2011 10:20
Ahoj. Nezkoušel jsem, ale std cestou to nejde?
DD-WRT = Services = "SES / AOSS / EZ-SETUP / WPS Button - Turning off radio - Enable/Disable"
Zabatra (11)|12.10.2011 17:33
Odzkoušeno na buildu 17201 a je to funkční...
Etienne de Alsike (19)|14.10.2011 23:18
Zdravím, chtěl bych se zeptat, mám router TP-LINK 1043ND a v něm firmware DD-WRT v24-sp2 (12/24/10) std - build 15962, mám ho tam od konce prosince minulého roku. A otázka zní, má smysl upgradovat na novější, když mi všechno funguje? Koukal jsem, že je venku build 17201 (tedy předpokládám že o dost novější). Pomůže to v něčem nebo je upgrade zbytečný? Děkuji.
|Mio| (1333)|15.10.2011 17:30
Ja tam mam stary OpenWRT a ridim se heslem "Funguje to? ... NESTOUREJ SE V TOM"

Pokud vse funguje jak ma, tak je nesmysl riskovat ze to rozhasis.

Smysl to dava jen v pripade se si nadsenec a stravis zase aspon den znovunastavovanim, protoze to je lespsi a spolehlivejsi nez se pokouset prenest nastaveni ze starsi verze. A nikdo ti nezaruci stejnou funkcnost a spolehlivost noveho buildu na tvem konkretnim kusu HW.
Etienne de Alsike (19)|15.10.2011 17:35
Děkuji, je to vlastně i můj názor, router funguje, dělá to, co má a dělá to dobře. Jen jsem se zeptal, jestli třeba ten nový build není o dost lepší :-)
Jinak nadšenec už dávno nejsem, mám rád jednoduché věci, které prostě fungují :-) Na druhou stranu třeba Mango (aktualizace pro Windows Phone) jsem zkoušel už od bety, iOS5 do iPadu jsem nainstaloval GM verzi týden před vydáním finální, takže ono je to jak s čím. Ale síťař nejsem a kdyby došlo k problémům, těžko bych je řešil (čtením návodů, googlením a metodou pokus/omyl).
durib (1141)|20.10.2011 21:11
Počkej si na novější verzi. Tam už bude ath9k a pro mě stěžejní (snad) usb/ip ! Samozřejmě já si vždy tak ještě týden počkám na recenzi na fóru.
Etienne de Alsike (19)|20.10.2011 21:19
Kdy asi tak má ta nová verze vyjít? A k čemu je dobré USB/IP?
|Mio| (1333)|20.10.2011 21:28
Nekdo se tu ptal na download manazera, nebo torrent klienta, no proste stahovani.

Alternativni firmware umoznuje doinstalovat ruzne klienty pro stahovani a ovladat je na dalku z konzole ci weboveho rozhrani, stahuje to celkem normakna, ale tak do 1MB/sec, dost to totiz zere pamet i vykon procacku.
durib (1141)|23.10.2011 13:31
USB-IP je (jak jsem se dočetl) přenášení dat z USB v surovém formátu. Něco jako bypass, prodloužený a rozbočený USB kabel do LAN. Tzn. (alespoň to tak já chápu) budu moci ovládat třeba webkameru /skener stejně, jako bych jej měl připojen přímo k PC. teoreticky by tedy i Samba nebyla zapotřebí. Kdyžtak mě opravte, jestli si myslím bludy.

K download managerům- já bych uvítal jen jDownloader. Bohužel ten zatím k dispozici v takové formě není.
souteh (371)|31.10.2011 18:19
Zdravím, dnes mi přišel tento router a chystal jsem se jím nahradit Zyxel od O2.
Jenže mám problém - z telefonní zásuvky vede kabel, který končí v "rozbočovači", ze kterého jde kabel do telefonu a právě do routeru. Kabely telefonní zásuvka - rozbočovač a rozbočovač - telefon má na obou stranách RJ-11, ale kabel z rozbočovače (RJ-11) vedoucí do routeru má na druhém konci RJ-45. Od technické podpory O2 jsem se dozvěděl, že je to podivné, nicméně se Zyxelem to fungovalo, tak jsem to neřešil. (nefunguje ani připojení telefonní zásuvka - router žádným z kabelů)

Teď jsem se ale pokusil zapojit to stejně do tohoto routeru (je tam na to zdířka WAN), ale internet negunguje. Komunikace eth. kabelem mezi routerem a PC je OK, ale kontrolka WAN na modemu se ne a ne rozsvítit, takže připojení k internetu není možné. Zkoušel jsem restart jak přímo na routeru, tak přes administraci, ale neúspěšně.

"Odborník" z O2 mi poradil router reklamovat, prý je nejspíš vadný. Je to nutné nebo se tam musí provést nějaké nastavení, popř. dělám něco špatně? Díky moc.
zsdx (2098)|31.10.2011 18:33
V poradku, ten Zyxel ma navic ADSL modem, ktery v TP-Linku chybi. Proto nelze pristroje zamenit, je nutno pouzit je spolecne. Tlf. kabel dej do WAN Zyxelu, pak spoj LAN port 1 a WAN na TP-Linku.
souteh (371)|31.10.2011 19:12
..jsem blb. Díky.
durib (1141)|10.11.2011 10:24
Zdravím. Je možné udělat VLAN izolovanou od všeho ostatního, kromě WAN? (tzn. jenom s přístupem na internet)? díky
FAk (2)|22.11.2011 00:03
Otázka pro Mio a ostatní kdo mají 64MB mod, jak jste to ve vašem případě udělali?
|Mio| (1333)|23.11.2011 13:22
Koupili jsme si 64MB SDRAM chip a ja osobne jsem si ho nechal vymenit u clovicka s lepsim vybavenim.

Jde ciste o to ho prepajet. Nic vic potreba neni.

EDIT: Kdybys chtel tak mi tu jeste 2 ks SDRAMky zbyly.
FAk (2)|30.11.2011 15:16
a na kolik si ceníš kousek? musel bych si ale sehnat někoho zručnýho s vybavením a počkat trošku se zárukou, mám to v ostrym provozu teprve 3 dny a zátěž nic moc.

Ale jelikož mam NAS vedle, tak k tomu routeru ani nepotřebuju nic připojovat a zatěžovat ho.
|Mio| (1333)|30.11.2011 21:48
Za 120 jsem nakoupil, za 120 prodam, zadna veda :-)

K dispozici v UL, ČR. vice SZ


Jinak jsem se z donuceni pustil do noveho OpenWRT+LUCI+ milion dalsich balicku.

Maka to fakt paradne, konecne z WIFI vytahnu maximum, prekvapil i funkcni rezim klient a sledovani a skenovani okolnich siti.

Jediny nemily prekvapeni je ze na jinym portu nez 80 LUCI nezobrazuje obrazky animace ani grafy :-(, tak hledam pricinu.
durib (1141)|15.12.2011 20:46
Poslední dobou mne přístup DD-WRT celkem štve, přemýšlím o přechodu na OpenWRT. Máte někdo tento router s LUCI? Dá se v tom nějak rozumně dělat?
|Mio| (1333)|16.12.2011 17:08
Luci je parada, intuitivni, prehledny, totalne me dostaly ty grafy a info wifi rozhrani. Moc pekna prace, rozsiritelny o balicky k dalsimu software.
cejny (52)|16.12.2011 19:50
Hlavni rozdil openwrt je ze tam necpou rovnou vsechno, jak u dd-wrt a clovek si to muze udelat po svem. Hlavne jsou balicky primo pro dane os a ne jak u dd-wrt nekde sebrane, z cehoz jsou klikrat jen problemy. Docela dobra vychytavka je asterisk pbx ustredna (voip server), jejiz luci rozjhrani jde najit na foru (je potreba dat i nejake google mail ucet, radej existujici jinak to dela neplechu a zere ram). Predpoklad pro asterisk je rozsireni uloziste pro soft a u zarizeni s min jak 64mb ram i swap.
durib (1141)|17.12.2011 20:52
A jde na OpenWRT připojit i více disků/partition? Třeba nějakou flashku bych dal na FTP, jiný disk nasdílel jenom pro někoho a zbytek na síťové data... já vím, že všechno jde, když se chce :), ale mne spíše zajímá, jak těžké je to zprovoznit. O Vánocích se na to chci vrhnout a možná na ježíška "zcihelním" router :D
Jeniczeck (3)|17.12.2011 22:19
Zdravím,

po přečtení všech 23-ti stran jsem se rozhodl koupit WR1043ND a dát šanci OpenWRT.

Flash proběhl v pořádku a jsem nyní na nejnovější Stable verzi ( Backfire 10.03.1-RC6 ).

Vše se zdá být OK po stránce funkčnosti a Wired LAN, nicméně po stránce Wireless LAN jsem velmi nešťasten.

Jakmile přepnu WiFi HT Mode na 40Mhz, tak po rebootu serveru spojeneho s aplikaci nastaveni, se mi uz ani na jednom PC nezobrazi dana WiFi v seznamu dostupnych siti.

Po googleni jsem narazil na moznost aktivace tohoto modu rucne v /etc/confg/wireless kde jsem zadal ,,option 'htmode' 'HT40-',, a potom se mi jiz WiFi sice ukaze, ale na druhem PC po chvilku se odpoji a uz nejde pripojit spolu s chybou v System logu serveru ,,IEEE 802.11: did not acknowledge authentication response,,.

Mate nekdo nejaky tip?

Na PC je WiFi Intel 6300 Ultimate-N 3x3, jedna se o laptop.
|Mio| (1333)|17.12.2011 23:57
[quote=durib;486292]A jde na OpenWRT připojit i více disků/partition? Třeba nějakou flashku bych dal na FTP, jiný disk nasdílel jenom pro někoho a zbytek na síťové data... já vím, že všechno jde, když se chce :), ale mne spíše zajímá, jak těžké je to zprovoznit. O Vánocích se na to chci vrhnout a možná na ježíška "zcihelním" router :D[/quote]

Snadno, ve vychozim nastaveni se vse co pripojis do USB namountuje do /mnt kteraz to slozka je automaticky nasdilena sambou do site.

Kdyz pouzijes USB HUB (doporucuju s napajenim) muzes si dat nejakou mensi rychlou flashku pro extroot, disk pro sdilena data, tiskarnu atp.

doporucuju backfire build z ecco.selfip.net a doinstalovat luci plus luci-app-samba

[quote=Jeniczeck;486297]Zdravím,

po přečtení všech 23-ti stran jsem se rozhodl koupit WR1043ND a dát šanci OpenWRT.

Flash proběhl v pořádku a jsem nyní na nejnovější Stable verzi ( Backfire 10.03.1-RC6 ).

Vše se zdá být OK po stránce funkčnosti a Wired LAN, nicméně po stránce Wireless LAN jsem velmi nešťasten.

Jakmile přepnu WiFi HT Mode na 40Mhz, tak po rebootu serveru spojeneho s aplikaci nastaveni, se mi uz ani na jednom PC nezobrazi dana WiFi v seznamu dostupnych siti.

Po googleni jsem narazil na moznost aktivace tohoto modu rucne v /etc/confg/wireless kde jsem zadal ,,option 'htmode' 'HT40-',, a potom se mi jiz WiFi sice ukaze, ale na druhem PC po chvilku se odpoji a uz nejde pripojit spolu s chybou v System logu serveru ,,IEEE 802.11: did not acknowledge authentication response,,.

Mate nekdo nejaky tip?

Na PC je WiFi Intel 6300 Ultimate-N 3x3, jedna se o laptop.[/quote]

Rekl bych ze je to spis blbe nastavena ta druha sitovka, INTEL wifi maji moznost zakazat 40MHz sirku kanalu.

Jinak konfigurak /etc/config/wireless by mel vypadat na funkcnich 40 11n asi takto
[code]config 'wifi-device' 'radio0'
option 'type' 'mac80211'
option 'macaddr' 'unikatni-mac'
option 'hwmode' '11ng'
list 'ht_capab' 'SHORT-GI-40'
list 'ht_capab' 'DSSS_CCK-40'
option 'channel' '2' # volny, vyscanovany, mozno auto
option 'htmode' 'HT40+'
option 'distance' '10'
option 'country' 'CZ'
option 'txpower' '20'

config 'wifi-iface'
option 'device' 'radio0'
option 'network' 'lan'
option 'mode' 'ap'
option 'ssid' 'NAZEV'
option 'key' 'HESLO_KLIC'
option 'encryption' 'psk-mixed'[/code]

Ale pokud si v zarusenem prostredi, tak se ti to prepne na 20MHz sirku
Jeniczeck (3)|18.12.2011 13:24
[quote=|Mio|;486305]

Rekl bych ze je to spis blbe nastavena ta druha sitovka, INTEL wifi maji moznost zakazat 40MHz sirku kanalu.

Jinak konfigurak /etc/config/wireless by mel vypadat na funkcnich 40 11n asi takto
[code]config 'wifi-device' 'radio0'
option 'type' 'mac80211'
option 'macaddr' 'unikatni-mac'
option 'hwmode' '11ng'
list 'ht_capab' 'SHORT-GI-40'
list 'ht_capab' 'DSSS_CCK-40'
option 'channel' '2' # volny, vyscanovany, mozno auto
option 'htmode' 'HT40+'
option 'distance' '10'
option 'country' 'CZ'
option 'txpower' '20'

config 'wifi-iface'
option 'device' 'radio0'
option 'network' 'lan'
option 'mode' 'ap'
option 'ssid' 'NAZEV'
option 'key' 'HESLO_KLIC'
option 'encryption' 'psk-mixed'[/code]

Ale pokud si v zarusenem prostredi, tak se ti to prepne na 20MHz sirku[/quote]

Diky za reakci, MIO, nicmene v tom asi nebude problem. Pres inSSIDer vidim, ze jsem komplet v celem prostredi naprosto sam, cili by nemel byt problem s 40Mhz na n-ku. Momentalne jsem pro jistotu prepnul cely router do G-cka, kde samozrejme nepripada v uvahu nastavovani 20-40Mhz, jelikoz je to 54Mbps.

Muj konfig pro 11n vypadal nasledovne

[code]
config 'wifi-device' 'radio0'
option 'type' 'mac80211'
option 'macaddr' 'MAC'
list 'ht_capab' 'SHORT-GI-40'
list 'ht_capab' 'DSSS_CCK-40'
option 'country' 'US'
option 'noscan' '1'
option 'txpower' '24'
option 'channel' '7'
option 'distance' '15'
option 'diversity' '1'
option 'bursting' '1'
option 'ff' '1'
option 'compression' '1'
option 'hwmode' '11n'

config 'wifi-iface'
option 'device' 'radio0'
option 'network' 'lan'
option 'mode' 'ap'
option 'frag' '2346'
option 'rts' '2347'
option 'ssid' 'ssid'
option 'encryption' 'psk2'
option 'key' 'wpa2key'
[/code]

Diky nekterym z techto optimalizaci mi ta WiFi na druhem notasu, z ktereho mmtalne pisi ( Intel 6200 2x2) jede az 2x rychleji nez puvodne. Nicmene jak jsem rekl, ted jedu na G pro klid na dusi ( jde mi hlavne o WAN a ten mam stejne dotahnuty na vesnici pres 10/10 WiFi AP do baraku, nicmene pokud by to jelo na plno, mohl bych po dome vyuzivat nejaky ten NAS atp..)

PS: Vim ze se ti nebude libit to US a 24dB, ale v dome jsou metrove cihlove zdi a ja to mam ob patro, takze ty 4dB pomohou a jeste k tomu tam mam 3x 10dBi anteny pridelane.
|Mio| (1333)|18.12.2011 14:00
Draku, i US by te melo limitovat jen na 23dBm.

jinak s**cky jako compression totalne vypni, v podstate krome distance vse co tam mas navic. Uvedom si ze mas rozdilne chipsety, Atheros vysilaci a Intel prijimaci musis obe strany nastavit maximalne kompatibilne, tudiz povypinat maximum zbytnych rozsireni.

Dalsi overene pravidlo je ze mene je nekdy vice, pokud mas nezarusene prostredi a 10dBi anteny (jestli jsou to ty cca 40cm dlouhy vsesmery tak je rovnou sundej, ty maji neuveritelnou schopnost rusit sami sebe, nebo hodne sundej vysilaci vykon.) tak dej vysilaci vykon nekam kolem 16-20 dB a byt ti o "carku" klesne sila signalu, vyleze ti SNR a realna propustnost.

Uvedom si ze kdyz se snazis vysilat vykonem 200mW tak byt to chipset zvladne, tak zbyle prvky domacich routeru, a to ani tech nejlepsich, na to nejsou stavene, o antenach nemluve, takze vysledek je obvykle daleko horsi nez kdyz tam das legalnich 100mW (20dBm), u MIMO je to jeste daleko vyraznejsi, protoze pri obvyklem rozlozeni anten se velka cast nakmita na vedlejsi antenu/ny.

Co se tyka cihlovejch zdi, tak ty sou problem, je v nich moc vlhkosti, zkus si hrat s polarizaci anten, nastav je nikoliv jako MIMO, ale kolmo k sobe ve vsech osach, mel bys docilit solidniho pruchodu a range mezi 65 a 150mbity, coz da realnou propustnost u me v zarusenem prostredi mezi tplinkem a Intel 1000 bgn okolo 6MB/sec, ted koukam ze ma range na 180mbit, takze da snad i vic.

EDIT: pro zdurazneni, HLAVNE ZKONTROLOVAT parametry ty Intelky ve spravci zarizeni

EDIT2: Jeste me napada, zmen si distance na cca 2x realna vzdalenost, mam tucha ze vypocitany ACK timeout je moc maly a nikdy nevis kolikatej odraz vlastne chytas :-)
bayer (27)|18.12.2011 20:25
Zdravim,

dneska jsem si obejdnal tento router

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Doufám,že s ním budu spokojený :). Také jsem zjistil,že to nemá USB Print Server.Mám pár otáázek :)

1. Pokud si koupím USB HUB a píchnu ho do routeru budu mít (třeba 2 zařízení funkční (Flashku + Tiskarnu))
2. Co je lepší DD-WRT nebo Open WRT ?
3. Znáte nějaké CZ návody na flash nebo pomohl by mi někdo s tím ?
4. Jak velká šance je,že si bricknu router a budu ho moci vyhodit do kontejneru nebo jde to pak nějak opravit doma ?
5. Co potom obdržím po Flashnutí WRT Firmware ?
6. WiFi Dosah v paneláku ( železo beton ),měl jsem DI524UP a dosah byl před vchodem v paneláku.Bude tohle silnější a o dost ?


Díky moc za odpověď !
Jeniczeck (3)|18.12.2011 23:28
[quote=|Mio|;486363]Draku, i US by te melo limitovat jen na 23dBm.

jinak s**cky jako compression totalne vypni, v podstate krome distance vse co tam mas navic. Uvedom si ze mas rozdilne chipsety, Atheros vysilaci a Intel prijimaci musis obe strany nastavit maximalne kompatibilne, tudiz povypinat maximum zbytnych rozsireni.

Dalsi overene pravidlo je ze mene je nekdy vice, pokud mas nezarusene prostredi a 10dBi anteny (jestli jsou to ty cca 40cm dlouhy vsesmery tak je rovnou sundej, ty maji neuveritelnou schopnost rusit sami sebe, nebo hodne sundej vysilaci vykon.) tak dej vysilaci vykon nekam kolem 16-20 dB a byt ti o "carku" klesne sila signalu, vyleze ti SNR a realna propustnost.

Uvedom si ze kdyz se snazis vysilat vykonem 200mW tak byt to chipset zvladne, tak zbyle prvky domacich routeru, a to ani tech nejlepsich, na to nejsou stavene, o antenach nemluve, takze vysledek je obvykle daleko horsi nez kdyz tam das legalnich 100mW (20dBm), u MIMO je to jeste daleko vyraznejsi, protoze pri obvyklem rozlozeni anten se velka cast nakmita na vedlejsi antenu/ny.

Co se tyka cihlovejch zdi, tak ty sou problem, je v nich moc vlhkosti, zkus si hrat s polarizaci anten, nastav je nikoliv jako MIMO, ale kolmo k sobe ve vsech osach, mel bys docilit solidniho pruchodu a range mezi 65 a 150mbity, coz da realnou propustnost u me v zarusenem prostredi mezi tplinkem a Intel 1000 bgn okolo 6MB/sec, ted koukam ze ma range na 180mbit, takze da snad i vic.

EDIT: pro zdurazneni, HLAVNE ZKONTROLOVAT parametry ty Intelky ve spravci zarizeni

EDIT2: Jeste me napada, zmen si distance na cca 2x realna vzdalenost, mam tucha ze vypocitany ACK timeout je moc maly a nikdy nevis kolikatej odraz vlastne chytas :-)[/quote]

Toz vsechny ty sra**y jak pises jsem teda dal pryc ( btw cerpal jsem z http://aspiregemstone.blogspot.com/2011/07/hacking-tp-link-wr1043nd-part-2.html ).

Cili jem zpatky na N, ale kdyz dam HT40+ nebo HT40- tak to proste na druhym notasu nevidim.

Neni mi jasne abych byl uprimny co myslis tim rozlozeni anten do MIMO. Ty 3 10dbi anteny jsem koupil na radu znameho, ktery je sitar co dela v celem CZfree a tak nejakou tu zkusenost s tim ma a nerika ze je to primo blbost a ze by to pryc nedaval. Tak ted fakt nevim jak to teda ma byt. Kazdopadne mam je tam pichnute tak, ze router je u okna, a anteny jsou proste na stojaka smerem vzhuru, v 90stupnovem uhlu vzhledem k routeru, proste stojej na vysku.

Na notasu nevim co konkretniho vic nastavit, IPv6 vypnuta, tu nepouzivam a nic vic tam nejak nevidim :(

I tak diky za doposud udelene rady, asi jsem se stal obeti nejakeho nestesti co nejde vyresit ;(
|Mio| (1333)|19.12.2011 19:01
Mno, znamy radi blbe, muzes si to snadno overit dej tam puvodni anteny a vsimnes si ze na prijimacich se nic nezmenilo, ale když změříš propustnost, zjistíš že bude lepší. Jinak aby mohlo MIMO vyuzit sve moznosti meli by byt bocni anteny cca 45 stupnu odklonene od stredni. Obecně se dá laborovat s vyzařovacíma rovinama a jejich vzájemnou kolmostí, ale stačí je prostě odklonit aspon v jedné rovině o těch 45+45.

To proc ti ten druhej nevidi sit se sirkou 40MHz je prave proto ze je to blbe nastaveny v ovladačich.

Ve spravci zarizeni si dej vlastnosti adaptéru v záložce upřesnit najdes položku která má v češtině popis "Nekompatibilita s šířkou kanálu 40MHz" přepni stav na Vypnuto

"Režim 802.11n" - Zapnuto
"Šířka kanálu 802.11n pro pásmo 2,4" - Automaticky.

Ovladače té síťovky si stáhni čerstvé ze stránek Intelu.

Nemáš žádnej neřešitelnej problém, jen se v tom šťouráš poprvé v životě, takže to bude trvat déle a musíš naše rady a instrukce číst a provádět pečlivě a co nejpodrobněji nám popisovat vše co si udělal a na co si narazil.
durib (1141)|19.12.2011 23:09
[quote=bayer;486411]1. Pokud si koupím USB HUB a píchnu ho do routeru budu mít (třeba 2 zařízení funkční (Flashku + Tiskarnu))
2. Co je lepší DD-WRT nebo Open WRT ?
3. Znáte nějaké CZ návody na flash nebo pomohl by mi někdo s tím ?
4. Jak velká šance je,že si bricknu router a budu ho moci vyhodit do kontejneru nebo jde to pak nějak opravit doma ?
5. Co potom obdržím po Flashnutí WRT Firmware ?
6. WiFi Dosah v paneláku ( železo beton ),měl jsem DI524UP a dosah byl před vchodem v paneláku.Bude tohle silnější a o dost ? [/quote]

1. Ano
2. Zatím mám DD, ale chci přejít na Open z důvodu lepší rozšiřitelnosti.
3. Pokud se chceš v tom šťourat, pak je znalost angličtiny skoro povinná. Na flash DD tu už někdo návod je. Doporučuju přečíst všechny strany.
4. Pokud neumíš odcihelnění, pak je šance velká. http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=68793&postdays=0&postorder=asc&start=30
5. Obdržíš WRT firmware
6. S nejnovějším DD je wifi lepší, jak původní. Ale momentálně bych nejnovější nedával :) (viz. DD forum)
|Mio| (1333)|19.12.2011 23:41
Od zadu:

Ad 6. - Dosah, pokryti a propustnost se oproti D-Linku znásobí, v podstate je to neporovnatelny.

Ad 5. - S WRT budes mit maly kompaktni server, v podstate se da pouzit na cokoliv si vymyslis a co utahne vykonove. Nejcasteji sitove uloziste, DLNA, web server, PVR pro kamery a dalsi. Diky tomu usetris dost energie protoze nemusis poustet PC.

Ad4. - Pokud ses stoura, tak je sance 95% ze si ho aspon castecne umrtvis, ale skoro 100% pujde zase ozivit. Pokud to jen flashnes, nastavis a budes pouzivat, tak neni co skazit.

Ad3. - Zakladni navod je jednoduchej, stahnout .bin odpovidajici zarizeni s FACTORY v nazvu, to factory znamena ze se tento flashuje do originalniho firmware, pozdejsi aktualizace uz se VZDY pouziva sysupgrade.

NAvod:
Stahni z http://ecco.selfip.net/backfire/ar71xx/ prislusny openwrt-ar71xx-tl-wr1043nd-v1-squashfs-factory.bin a normalne z weboveho rozhrani originalniho firmware ho nahrajes.

Po restartu nema webove rozhrani a nema zakladni heslo, takze je potreba to dodat.

Telnet protokolem (putty) se pripoj na 192.168.1.1, zadej passwd a opakovane nove heslo, zavri prikazem exit.

SSH protokolem (opet putty) se pripoj na 192.168.1.1, kuk bude to chtit to heslo :-), a jsi v kozoli. Postupne zadej nasledujici prikazy, pocita se ze je router pripojen na internet a IP adresu prideluje dhcp !!!!:

[code]/etc/init.d/telnet disable
opkg update
opkg install luci
/etc/init.d/uhttpd enable
opkg install luci-app-samba
reboot[/code]

Po nabehnuti bude na http://192.168.1.1 k dispozici vyborne prehledne webove rozhrani, uloziste pripojene do USB se sami pripoji a nasdili pres \\192.168.1.1

Ad2. - pro me OpenWRT v provedeni od ruznych nadsencu, s uplne cistym je moc prace :-)

Ad1. - USB HUB by mel byt 2.0 a mit vlastni napajeni, obzvlaste budou li pripojene disky v USB rameccich bez vlastniho napajeni, ci bluetooth, 3G modem, další WIfi atp.