www.svethardware.cz
>
>
>
>

GlobalFoundries jsou prý na prodej, zájem může mít Samsung či SK Hynix

GlobalFoundries jsou prý na prodej, zájem může mít Samsung či SK Hynix
, , aktualita
Nedávno se objevila zpráva, že Abú Zabí chce prodat svůj podíl ve firmě GlobalFoundries a nyní tu máme díky Business Korea potvrzení, že se skutečně něco děje. GloFo má být na prodej a zájem by mohly mít právě přední korejské firmy. 
K oblíbeným
reklama
GlobalFoundries přinesly investiční společnosti ATIC od roku 2012 pouze ztráty, a tak opravdu není divu, že Arabové chtějí z této firmy vycouvat. Jde nejspíše především o to, jaké má GlobalFoundries vyhlídky. Vytvořena byla především z továren firmy AMD a právě AMD také zůstalo hlavním a největším zákazníkem, bez nějž by GloFo těžko přežila do dnešních dní. Jenomže AMD se musí posunout dál a využít 7nm proces, který GloFo nenabízí a v dohledné době nenabídne, takže tím firmu AMD může časem zcela ztratit až na výrobu vedlejších produktů, na něž bude stačit 14nm či 12nm proces. Finanční situace tak byla špatná a výhled nedává moc nadějí, leda by GloFo našla nějaké jiné zákazníky, kteří by dokázali AMD nahradit. 
 
 
Největším investorem je společnost Mubdala Technology, vlastník investiční společnosti ATIC, která jejím prostřednictvím vlastní 90% podíl GloFo, takže prodej tohoto podílu je zcela zásadní. Samotná firma GloFo představuje světově třetího největšího výrobce počítačových čipů s podílem 8,4 %. Větší už je pouze Samsung a samozřejmě TSMC. 
 
Dle Business Korea mohou mít zájem společnosti Samsung a SK Hynix, čili korejští giganti, kteří mají společné to, že obě vyrábějí paměti typu DRAM. Dá se říci, že v jejich případě by koupě GlobalFoundries dávala smysl, a to i proto, že by se jako mávnutím proutku dostaly na půdu USA, a to díky továrnám v East Fishkill a Saratoze (New York), vedle níž je to také méně důležitý provoz zpracovávající 200mm wafery ve Vermontu. Důležitá továrna je také v německých Drážďanech a pak má GloFo řadu továren v Singapuru a Číně. 
 
Právě Čína by také mohla mít zájem o koupi firmy GloFo, ale očekává se, že to tamní firmy možná ani nezkusí, protože je téměř jisté, že CFIUS by prodej zablokovala, a to zvlášť v aktuální situaci, kdy se americká vláda snaží své přední technologické firmy chránit (viz Micron či Qualcomm). Pokud by Samsung skutečně převzal GloFo, rázem by se jeho podíl coby výrobce čipů vyhoupl na 23 procent, což je slušné, ale TSMC by tím pochopitelně neohrozil. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář