www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s

Igor's Lab: Navi 21 XT bude mít 320W TGP a GDDR6 se 16 Gb/s
, , aktualita
Igor Wallossek poupravuje nedávný tweet o tom, že by karty Navi 21 XT měly mít "pouze" 255W TGP či TBP. Dle jeho informací půjde spíše o hodnoty srovnatelné s řadou RTX 3080. A co paměti? 
K oblíbeným
reklama
Navi 21 XT tak zřejmě nebude oproti NVIDII úspornější, což ale firmě AMD nelze zazlívat, a to zvláště po předchozích letech, kdy jsme byli zvyklí spíše na nižší efektivitu, co se týče herního výkonu a spotřeby. Údajných 255 W se tak nemá vztahovat k celkové spotřebě karty, ale jde pouze o vyhrazenou energii pro GPU. 
 
 
Jde nejspíše o špatný výklad zkratky TGP, která v případě karet NVIDIE znamená Total Graphics Power a představuje opravdu spotřebu celé karty. Zde ale můžeme mluvit spíše o Total GPU Power, čili spotřebě grafického čipu, která tak bude logicky menší než v případě hodnoty TBP (Total Board Power) ukazující spotřebu celé karty. 
 
Pak lze odhadnout, že zbylé komponenty jako paměti, MOSFETY, cívky, kondenzátory, či zkrátka napájení a jeho ztráty, či ventilátory zařídí celkovou spotřebu kolem 320 W. To je stejná hodnota jako u referenčních karet GeForce RTX 3080 a lze počítat i s tím, že přetaktované verze budou mít limit spotřeby zvýšený, a to s ohledem právě na GPU. 
 
Wallossek má i odhad pro slabší Navi 21 XL, které by mohly mít TBP asi 290 W, z čehož by 203 W mělo vyhrazeno samotné GPU. 
 
A co se týče pamětí, máme tu i konkrétní kandidáty na celý 16GB subsystém, a to čipy Samsung K4ZAF325BM-HC16 s propustností 16 Gb/s na pin. To by tak znamenalo, že na 256bitovém rozhraní bude celková propustnost 512 GB/s, což není zrovna málo, ale na dnešní hi-end to nevypadá jako postačující hodnota. 
 
Dnešní Navi 10 by měly být mnohem slabší, a to dosahují propustnosti 448 GB/s, takže opět můžeme zmínit onu záhadnou Infinity Cache a její případnou úlohu v nové generaci karet. 
 
Zdroj: Igor's Lab


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek