www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel potvrzuje: Alder Lake budou hybridní CPU s Core i Atomy

Intel potvrzuje: Alder Lake budou hybridní CPU s Core i Atomy
, , aktualita
Zcela vážně jsme mohli uvažovat o tom, že procesory Intel Alder Lake skutečně budou hybridní, ovšem nyní už tuto skutečnost potvrdil sám Intel. Ten ale samozřejmě nepřispěchal s vyjádřením na základě zveřejněných článků. 
K oblíbeným
reklama
Potvrzení o hybridní architektuře procesorů Alder Lake přišlo díky záplatě pro Linux, kterou připravil sám Intel a v níž máme dané procesory označené jako "Hybrid Core/Atom". Jasnější to tak už být nemůže:  
  • +/* Hybrid Core/Atom Processors */
  • +
  • +#define INTEL_FAM6_LAKEFIELD 0x8A
  • +#define INTEL_FAM6_ALDERLAKE 0x97
 
Dle veřejně dostupných záznamů testů SiSoftu už jsou procesory Alder Lake na světě alespoň v podobě inženýrských vzorků, takže není divu, že se o jejich hybridní architektuře už ví. 
 
 
Vypadá to tak, že právě Alder Lake bude pro Intel druhá hybridní architektura hned po procesorech Lakefield, které jsou již dostupné. Ty ale přeci jen představují něco jiného, a sice velice úsporné čipy tvořené pomocí technologie Foveros z jednotlivých vrstev včetně paměti RAM. Zato Alder Lake budou mnohem výkonnější procesory spadající i mezi desktopové modely S s očekávaným TDP až 125 W. Namísto pěti jader, čili jednoho Core a čtyř Atomů, by také měly nabídnout až osm Core a stejný počet Atomů. 
 
 
Nedávno jsme se také podívali na to, že architekturu procesorů Lakefield by už dnešní Windows 10 měly s ohledem na plánování procesů správně využívat, takže v době nástupu generace Alder Lake by už snad neměl být žádný problém. 
 
Intel Alder Lake by už měly být 10nm procesory, možná však složené z více čipů, a to i 14nm. Očekávají se od nich jádra Golden Cove (Core) a Gracemont (Atom), grafika Xe a nová patice LGA 1700 s podporou PCIe 4.0 a DDR5. 
 
Právě podpora pamětí DDR5 nám říká, že je rozhodně nemůžeme očekávat v dohledné době na trhu a nejdříve by to mohlo být snad na konci příštího roku. DDR5 se ostatně ještě ani nedají běžně koupit a také se na trh nejdříve musí dostat generace Rocket Lake. Uvidíme ale, zda se Intel nebude přeci jen snažit zrychlit tempo, protože pokud ne, pak Alder Lake v desktopech rozhodně neuvidíme na konci příští roku, ale někdy v hloubi roku 2022. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum Máte zájem o novou výkonnou grafiku? Smůla, na trhu je vakuum
Na začátku letošního školního roku byly představeny nové GeForce, které obrátily trh s herními grafikami naruby. Kdo si myslel, že si hned bude moci koupit zbrusu nový model, a proto se ihned zbavil toho starého, udělal nejlépe, když si to zatím rozmyslel.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot MSI uvádí herní monitor Optix MAG274QRF-QD s technologií Quantum Dot
MSI přidalo do nabídky další herní monitor z řady Optix, který se příští měsíc dostane i na česý trh. Monitor nabídne rozlišení WQHD na úhlopříčce 27 palců a využívá technologii Quantum Dot, kterou můžeme znát z televizorů. 
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“? Windows 10 čeká v roce 2021 proměna UI. Co přinese projekt „Sun Valley“?
Microsoft pro příští rok chystá snad největší změny vzhledu Windows 10 od jeho vydání. Projekt s kódovým označením „Sun Valley“ údajně promění Průzkumníka souborů, nabídku Start i další součásti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik10 komentářů
Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači Opět se proslýchá, že Apple pracuje na vlastním vyhledávači
Už roky se spekuluje, že Apple chystá vlastní vyhledávač, který by narušil dominanci společnosti Google. Nyní se objevují další informace, které tyto dohady zesilují a Applebot by se snad mohl stát základem nového vyhledávače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala