www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel potvrzuje: Alder Lake budou hybridní CPU s Core i Atomy

Intel potvrzuje: Alder Lake budou hybridní CPU s Core i Atomy
, , aktualita
Zcela vážně jsme mohli uvažovat o tom, že procesory Intel Alder Lake skutečně budou hybridní, ovšem nyní už tuto skutečnost potvrdil sám Intel. Ten ale samozřejmě nepřispěchal s vyjádřením na základě zveřejněných článků. 
K oblíbeným
reklama
Potvrzení o hybridní architektuře procesorů Alder Lake přišlo díky záplatě pro Linux, kterou připravil sám Intel a v níž máme dané procesory označené jako "Hybrid Core/Atom". Jasnější to tak už být nemůže:  
  • +/* Hybrid Core/Atom Processors */
  • +
  • +#define INTEL_FAM6_LAKEFIELD 0x8A
  • +#define INTEL_FAM6_ALDERLAKE 0x97
 
Dle veřejně dostupných záznamů testů SiSoftu už jsou procesory Alder Lake na světě alespoň v podobě inženýrských vzorků, takže není divu, že se o jejich hybridní architektuře už ví. 
 
 
Vypadá to tak, že právě Alder Lake bude pro Intel druhá hybridní architektura hned po procesorech Lakefield, které jsou již dostupné. Ty ale přeci jen představují něco jiného, a sice velice úsporné čipy tvořené pomocí technologie Foveros z jednotlivých vrstev včetně paměti RAM. Zato Alder Lake budou mnohem výkonnější procesory spadající i mezi desktopové modely S s očekávaným TDP až 125 W. Namísto pěti jader, čili jednoho Core a čtyř Atomů, by také měly nabídnout až osm Core a stejný počet Atomů. 
 
 
Nedávno jsme se také podívali na to, že architekturu procesorů Lakefield by už dnešní Windows 10 měly s ohledem na plánování procesů správně využívat, takže v době nástupu generace Alder Lake by už snad neměl být žádný problém. 
 
Intel Alder Lake by už měly být 10nm procesory, možná však složené z více čipů, a to i 14nm. Očekávají se od nich jádra Golden Cove (Core) a Gracemont (Atom), grafika Xe a nová patice LGA 1700 s podporou PCIe 4.0 a DDR5. 
 
Právě podpora pamětí DDR5 nám říká, že je rozhodně nemůžeme očekávat v dohledné době na trhu a nejdříve by to mohlo být snad na konci příštího roku. DDR5 se ostatně ještě ani nedají běžně koupit a také se na trh nejdříve musí dostat generace Rocket Lake. Uvidíme ale, zda se Intel nebude přeci jen snažit zrychlit tempo, protože pokud ne, pak Alder Lake v desktopech rozhodně neuvidíme na konci příští roku, ale někdy v hloubi roku 2022. 
 
Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře