www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel přichází s novou generaci nejlepších desktopových CPU

Intel přichází s novou generaci nejlepších desktopových CPU
, , aktualita
Intel dnes vypustil na trh novou generaci procesorů s přízviskem Extreme, což jsou modely Core i7 založené na jádrech Ivy Bridge-E. Ty mají za úkol nahradit dosavadní Sandy Bridge-E, jejichž zástupce Core i7-3930K jsme testovali na začátku...
K oblíbeným
reklama
Intel dnes vypustil na trh novou generaci procesorů s přízviskem Extreme, což jsou modely Core i7 založené na jádrech Ivy Bridge-E. Ty mají za úkol nahradit dosavadní Sandy Bridge-E, jejichž zástupce Core i7-3930K jsme testovali na začátku minulého roku a model Core i7-3960X ještě dříve.

Přichází tedy nová várka vysoce výkonných procesorů s až šesti jádry a podporou Hyperthreadingu. Nové modely jsou celkem tři, a to dva šestijádrové a jeden čtyřjádrový. Odstupňovány jsou také množstvím paměti L3 cache, čili Smart cache, která má u nejlepšího modelu Core i7-4960X kapacitu 15 MB. A samozřejmě se liší také v pracovní frekvenci. A co přináší nového oproti starším modelům?

Když si srovnáme nejlepší procesory, čili Core i7-4960X a Core i7-3970X, pak si nelze nevšimnout, že se toho dle základních specifikací moc nezměnilo. Základní frekvence narostla pouze o 100 MHz, přičemž maximální Turbo zůstalo stejné. Stejný je počet jader, kapacita L2 i L3 cache a výhodou už je pak jen frekvence operačních pamětí 1866 MHz a snížené TDP o 20 W. Podobné to pak je u ostatních modelů a jejich starších verzí, ale s tím rozdílem, že u nich se TDP nezměnilo. Zůstal ale také stejný socket, LGA 2011, sběrnice a odemčený násobič.

Není tedy moc důvodů se vzrušením zvedat ze židle, a to ani kvůli až 40 linkám PCI Express 3.0, které nová generace nabízí. Třeba ale přinesou snížení cen generace Sandy Bridge-E, až v příštím týdnu přidjou na trh s cenami od 310 do 999 USD.

Zdroj: X-bit labs
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů