www.svethardware.cz
>
>
>

Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice

Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
, , aktualita
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
K oblíbeným
reklama
Intel DG1 je takový nesmělý pokus o první samostatnou grafiku Intelu, a to po dlouhé době od Larrabee a ještě delší po Intel 740. V podstatě to jsou ale čipy vycházející z integrovaných jader, které si Intel chystá pro své procesory a to pravé ořechové mají přinést až DG2 a následné verze. V jejich případě se už počítá s tím, že nabídnou mnohem více výpočetních jednotek a stanou se základem pro grafiky Xe-HP (High Performance). Takto je alespoň zatím můžeme označovat, přičemž konečný název bude asi jiný. 
 
Jeden z konceptů grafik Intel Xe
 
Leaker Komachi nyní zveřejnil, že Xe-HP spatři v dokumentech k Open Source Platform od samotného Intelu, kde se píše o "nové systolické pipeline". 
 
 
Xe-LP, čili DG1, velice pravděpodobně skončí jen jako karty určené pro vývojovou fázi, aby byly nahrazeny modely DG2 a až ty se dostanou na trh. Ukazuje na to označení DG1 jako Software Development Vehicle i DEV v níže uvedených řádcích. 
 
Ostatně ty nemají zahrnovat jen jednu verzi, ale přinejmenším tři, které by začínaly na 128 EU. I to by bylo o třetinu více, než má DG1, která dokáže ve Full HD rozpohybovat i náročnější hry. Pak se počítá s verzí nabízející 256 a nakonec i 512 EU: 
  • iDG1LPDEV = "Intel(R) UHD Graphics, Gen12 LP DG1" "gfx-driver-ci-master-2624"
  • iDG2HP512 = "Intel(R) UHD Graphics, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"
  • iDG2HP256 = "Intel(R) UHD Graphics, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"
  • iDG2HP128 = "Intel(R) UHD Graphics, Gen12 HP DG2" "gfx-driver-ci-master-2624"
Můžeme také odhadovat výkon na základě toho, že DG1 by dle odhadů měla mít výkon 2 až 3 TFLOPS v single precision. To je výrazně pod úrovní dnešního desktopového low-endu od AMD a NVIDIE, nicméně DG2 se 128 EU by už na tom mohla být víceméně stejně jako Radeon RX 5500, dále verze s 256 EU pak jako RX 5600 XT až RX 5700 XT a nakonec verze s 512 EU by mohla konkurovat i samotné RTX 2080 Ti. 
 
Jde ale jednak o velice hrubé počty a pak také o to, že herní výkon může vypadat zcela jinak v závislosti na architektuře i ovladačích. Uvidíme, s čím Intel nakonec přijde. Ten ale měl své grafiky Xe už dávno blíže představit na zrušené GDC 2020 a nyní je otázka, kdy se k tomu odhodlá. Zbytek roku tak může být na novinky velice bohatý, pokud se firmy rozhodly, že jejich představení jen odloží, ovšem mohou přijít také zpoždění, jestli některou ze společností koronavirus citelně zasáhl. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek