Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?

Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
, , aktualita
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
K oblíbeným
reklama
Poukázat totiž můžeme na neslavné výsledky z testů 3DMarku, kde RTX 3060 nedokázala porazit ani model RTX 2060 Super, zatímco testy v Ashes of the Singularity vypadaly naopak velice dobře. Do poslední chvíle jsme tak byli drženi v nejistotě o tom, jaký reálný výkon tato karta vůbec nabídne. Ten teoretický je přitom velice slušný, však v FP32 nám RTX 3060 díky svým 3584 CUDA jádrům nabídne až 12,8 TFLOPS, což je výkon nacházející se někde mezi kartami RTX 2080 Super a RTX 2080 Ti. Jenomže TFLOPS nejsou všechno a je třeba je také přetavit v FPS, pokud nám jde samozřejmě o hry. 
 
 
GeForce RTX 3060 je nová nejslabší karta rodiny Ampere, která měla dle nezaručených informací původně nést plně vybavené GPU GA106 s 3840 CUDA jádry, ale nakonec jich nabídne 3584. Lze si představit, že NVIDIA se k tomu mohla rozhodnout kvůli zajištění co nejvyšší výtěžnosti a že ještě hůře vyrobené kousky GA106 pak poslouží pro 6GB model RTX 3060 a/nebo novou RTX 3050 (Ti). 
 
V každém případě tu budeme mít celkem 28 jednotek SM, čili téměř třikrát méně než na GeForce RTX 3090 a tomu bude proporčně odpovídat i výbava 28 RT jader a 112 Tensor jader. NVIDIA se zde také rozhodla pro větší rozpětí taktů, které v případě ostatních Ampere nejdou pod 1400 MHz a naopak přes 1730 MHz. V případě RTX 3060 je to 1320 až 1780 MHz, nicméně to bude už záviset spíše na samotném výrobci karty, přičemž NVIDIA sama nepřipraví své Founders Edition. 
 
Paměťová výbava 12 GB GDDR6X na 192bitové sběrnici s 336 GB/s zde působí trošku podivně, přičemž NVIDIA se k této kapacitě rozhodla pravděpodobně proto, aby její karta oproti chystaným Radeonům RX 5700 XT (rovněž 12 GB) nevypadala jako chudý příbuzný a zčásti také možná proto, že 6GB by už opravdu mohlo být v některých titulech málo, čili výkon karty by pak byl škrcen. Jak ale bylo naznačeno výš, není vyloučen nástup právě ani 6GB verze, ale ta zatím nebyla potvrzena. 
 
A jak si tedy RTX 3060 vede v recenzích? Předem je třeba říci, že se testovaly jen nereferenční verze, jejichž výsledky se mohou lišit. Na Hexus.net se výkon karty Gigabyte GeForce RTX 3060 Gaming OC pohyboval kousek pod RTX 2070 Super, i když někdy nedosáhl ani na RX 5700 a v případě recenzí serveru techPowerUp jsou GeForce RTX 3060 v různých rozlišeních v celkovém měřítku v podstatě obdoba karty Radeon RX 5700 XT, tedy pokud jde právě o ty lepší přetaktované verze. V základní podobě jde o kartu, jejíž výkon se pohybuje o chlup nad modelem GeForce RTX 2070.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Podařilo se vám koupit kartu RTX 3060 v první vlně?
V anketě šlo hlasovat od 25.2.2021 do 25.3.2021. Počet hlasujících: 38
Ano 0 % Nepodařilo 5 % 5% Nezájem 45 % 45% Ony se nějaké prodávaly? 50 % 50%
reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře