Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od kazaxx
Myslim, ze vubec nejde o jadra nebo ARM vs X86. Amazon si nechal udelat procesor primo na zakazku pro konkretni ulohu a v tech ulohach porazi Intel procesory. Prijde mi to jako stovnavat vykon procesoru vs vykon graficke karty v 3D modelovych vypoctech.
Odpovědět0  1
Starsi mac nema problemy s novym OS ­(pod open core­) pokud ma vice jak 8 GB pameti. To ze lidi u tech starsich hodne kupovali 4 GB verze je ten problem. Zminujete M1 64 GB pameti. To ale byla vrcholova verze 2021 nikoliv 2022. A to chcete srovnavat vrcholovou verzi 2021 se starymi macy s 4, 8, 16?
Odpovědět0  0
To sice ano, ale s open core od verze 1.4 ­(uz je 1.5­) to zvladne i dite. Dokud Apple nezarizne x86 tak vzdy pujde nacpat novy na stary. Stejne je to i s Windows 11. Teda s rim rozdilem, ze Windows u Core duo ztraci dech zatim co sonoma na Core duo udajne bezi dobre, pokud ma uzivatel spon 8 GB pameti.
Odpovědět0  0
odkaz, jinak nevěřím a jen si tady vymýšlíte.
Odpovědět2  0
Rentabilita je návratnost. Když jsem kupoval Macy, jejich cena byla plus mínus 30K. V průměru mi každý stroj dal vydělat přes 300K ročně a měl jsem je v průměru 4 roky. Ty podle vás staré Macy se mi zaplatili už za pár měsíců. Tak o jaké rentabilitě píšete? O rentabilitě překupníků? Pokud budu brát v potaz efektivitu Apple M a nejvyšší konfigurace Intel v aplikacích Adobe, tak efektivita Apple M je v nich aktuálně 0. Oba těží z procesoru stejně, jen vlastně Intel může těžit z vyšší RAM co Adobe chutná. Kecy o lepší správě Apple M s 8 nebo 12 GB paměti je už u grafiků dávno vyvrácený mýtus. Už i oni si na sociálních sítích a fórech doporučují jako absolutní minimum 16 GB. 32 GB ideál ­(Mac Studio­), to je úplně stejné jako u x86 architektury. Poslední věcí co musím zmínit jsou ty 8GB­/256 GB SSD Macy. Jsou jich plné bazary, ale nikdo to nechce už dnes natož za další rok či dva. I když vezmu v úvahu že na obyčejným uživatelům ­(co jsi spíše na telefonu než na počítači­) 8 GB stačí, tak 256 GB disk je dostatečně odstrašující a nějaké externí disky nebo NAS to fakt nezachrání ­(mluvím opět z vlastní zkušenosti­).
Odpovědět0  1
Jiste a proto na macbooku pro z 2014 mam Sonomu a na Macu Pro z 2014 mam i boot Windows 11.
Odpovědět1  0
Oprava je jedna věc, upgrade druhá. Výměna SSD není oprava. Řadiče SSD jsou přímo v procesoru Apple M. Pokud si chce člověk SSD sám vyměnit, nejen že musí sehnat SSD jen s čipy, bez řadiče, ale musí ještě firmware PCB spojit s řadičem v procesoru. Tedy úkon na originál Apple servis. To platí i o RAM která je přímo v čipu, takže nelze si tam napájet větší čipy podle libosti. U macbooku pro 2019 to jeden frajer dokázal, ale šlo o intel desku, musel si sehnat dokumentaci a nejen že měnil čipy, on propojoval i cesty na desce, aby tam dostal 32 GB RAM místo 16 GB. Avšak třeba 64 GB už by vůbec nešlo ­(nejsou na to cesty­) a i u těch 32 GB by nedal ruku do ohně že to poběží korektně.
Odpovědět1  0
Podle mě si vymýšlíte. Všechny M2 macbooky topí stejně jako ty intelovské. Jo když koukáte na youtube na webu, v nějakých 720p nebo jen brouzdáte na webu tak to topí někde u 40 °C, ale když začnete spouštět programy na grafiku nebo hru, nebo film v 1080p tak hurá na 70 °C. Apple M slyšitelně spíná ventilátor až někde kolem 80 °C, takže v běžných věcech není vůbec slyšet. Topení Apple M je krásně vidětu Airu, který ventilátor nemá žádný a uživatelé hlásí u hraní her teplotu přes 100 °C, přesněji 110–120 °C.
Odpovědět0  0
To se mi moc nezdá. Mám tu v kategorii 10 let Mac pro 5.1 a 6.1. Oba 12 jádro. Jeden 32 GB paměti a druhý 64 GB paměti. Jeden Titan Black a druhý D500. Který dnešní software, kromě Premiere Pro a Geekbench, je zadusí?
Odpovědět0  0
naprosto souhlasím. Nejstarší intelovský mac co tu mám je McP 3.1 z 2008. E5462 s 32 GB paměti ­(DDR2 667­) a HD7950 a dával Zaklínače 3 na 45 fps ­(vyšší kvalita­) s přehledem. Skončil jsem s ním při nepodpoře SSE 4.2. Teď ho používají děti na hry a zatím si nestěžují. Mám tam v něm i Mojave ­(měl jsem i Catalinu, ale zlobil TimeMachine­). Prostě funguje stále dobře. Hodně hráčů má jako sběratelku i Intel Extreme 9xx verzi s 16 GB paměti ­(nějakou 780ti­) a někteří občas streamují nové hry i z toho. Prostě výkonu je už dlouhodobě dost, jen optimalizace aplikací není úplně dokonalá.
Odpovědět0  0
nejen SSD ale i RAM mě štve. Možná že tím napevno jde o eliminaci bazarového trhu. Jinak o upgrade bych moc nemluvil. Od 2014 mají Macy napevno napájenou RAM a lze tak jen vybírat konfiguraci s tím že 32 GB uměli až někdy od 2019. Jenže z té doby jsou k mání jen macbooky co mají hodně poruchové klávesnice a nafukující se baterie ­(hlavně ty i9­). Takže tam je to docela risk. Teplotu asi nemá ani cenu zmiňovat, všechny macbooky od 2012 topí. Jako ale doslova topí. Podle mě topí tak o 15­-20 °C více než konkurence. Prostě slim design no...
Odpovědět0  1
Já tohle chápu. Kdo se v tom pohybuje ví, že Apple dělal iMacy ­(když vynechám pro­) a Macbooky dost na hw hraně už tenkrát, v době jejich vydání. Přeci jen dvoujádro i5 a 4 nebo 8 GB paměti ­(o grafických kartách nemluvě­) to bylo zoufalé už v roce 2012 natož později. Takže kdo měl tenhle křáp to nakonec byl nucen vyměnit. Jediné co na tom dobře běželo tak systém, ale aplikace jsou čím dál hladovější. Notebook nebo iMac o takové konfiguraci prostě ve 2015 už to fakt nedával. To samé, jak přes kopírák s M1 a M2 procesory a s 8 GB sdílené paměti. Toho jsou dnes plné bazary. Avšak procesor M s 8 GB paměti je jako přes kopírák stejný úlet jako Mac Pro ­(urna­) v letech 2013–2015. Stroj v základu za 99K a měl 12 GB RAM.
Odpovědět1  1
No s tou slepotou nevim. Asi pro to co uz videli, ale jinak to nemusi byt vyhra. Existuje par lidi, kteri oslepli jako miminka a cely zivot byly nevidomy a oni jim pak v dospelosti umoznili videt. Udajne zazivali obrovsky sok a nekteri se pak zacali zavirat a zahalovat si oci. Kdyz vynecham pochopeni obrazu, tak perspektiva ci jen vzdalenost na delku ruky problem. My se tohle ucime od malinka oni najednou vidi objekty ktere neumi popsat, barvy ktere neumi popsat, nevi ze jsou metr od zdi, ze jede auto z leva nebo nepobiraji mihajici se obrazky v televizi. Je to jako by nekdo cloveku prisil ocas na kostrc a napojil na nervovou soustavu… neni dar jako dar
Odpovědět1  0
Zatim ano, ale kdo vi, jak to bude treba za 5 let. Vsimnete si, ze vsechny 2 TB SATA3 modely jsou stare nekolik let.
Odpovědět0  0
Tak nejak netusim o cem pisete. Diskutuje se u clanku o 2, 4, 6, 8 a 10 TB discich. Zadne 16 TB disky, takze pisete uplne mimo. Spotreba SATA SSD je od 2 do 5W podle toho zda cip pracuje nebo ne. Shodou okolnosti stejna jako u 2,5”. Spotreba 3,5” HDD je od 7 do 15 W podle toho jestli zapisuje nebo ne. Tedy 7 W v idle nikoliv v zapisu. To je zmineno i v clanku, pokud umite pocitat. To prave az NVMe maji prikon jako 3,5” HDD.
Odpovědět0  0
Pro datove servery nejspise spasa, kvuli cenam SSD, ale consumer asi do toho uz nepujde. Sam jsem si do NASu dal SSD jak se bude chovat. Obycejny Kingston 256 GB s rychlosti zapisu kolem 300 MB­/s ­(takze i nad ramec 2.5G site­). Mam V NASu nekolik 2,5” HDD a ten SSD ma o proti nim nekolik vyhod. Samozrejme u jednoho disku docela zanedbatelne, ale pokud by vsechny byly SSD uz by to dohromady dalo vyhodu.
1. Spotreba. Na siti ukazuje rozdil mezi SSD a 2,5” HDD cirka 2 W ­(plus minus nejaka desetina­). Kdo ma 3,5” tam uz to musi byt tak 10 W na disk.
2. Teplota. Je fakt ze ty 1 TB SSD topi o trochu vice nez 256 GB ­(60 GB SSD se systemem je normalne studene­), ale je to v ramci par malinkych °C na disk. Mit jich tam ale treba 10, to by uz mohlo byt znat.
3. Hlucnost. I kdyz jsou to 2,5” stejne vibruji a i ty 5.4K daji o sobe vedet, kdyz jich je vice po hromade a zrovna nehybernuji. Pres den slysi clovek prd, ale vecer je slysite, jak si seveli. Takove 3,5” ve vetsim mnozstvi… to uz je na jinou mistnost.
4. Zivotnost. Muj skepticismus k SSD byl uz davno rozprasen. Mozna tim, ze mam jeste MLC kousky, ale proste ty SSD kdyz neselzou do pul roka ­(zazil jsem smrt u Vortexu a Samsungu v ramci do pul roka­), tak drzi jako prase. Vsechny funkcni SSD co mam v pocitacich maji kolem 6­-10 let veku ­(proste era MLC­) a stale jsou na 97+ procentech zivotnosti. Ty nez zdechnou na opotrebovani bunek, tak snad moralne zestarnou. Nerikam, ty 2,5” co mam maji taky kolem 8­-12K hodin a bez chyb, ale kdo vi, preci jen je to mechanika. A zrcadlo pro SSD je potreba stejne jako u klasickeho HDD, takze je jedno, jestli selze ten ci onen disk. Jen u SSD mi prijde ta zivotnost delsi ­(pokud je v elektrice­). Nebo ma nekdo zkusensoti s 5, 8 nebo 10 let odstavenym SSD diskem?

Osobne doufam, ze budou v budoucnu existovat 2 nebo 4 TB SATA3 SSD. Na ten NAS bohate staci zapis 300 MB­/s ­(kdo jede 2.5­/5Gb sit­), ale potrebuji nizky prikon a teplotu. Ty NVMe obludy jsou spis na skodu. Videa nestreamuji a 10Gb sit neplanuji.
Odpovědět1  0
S tim nemuzu souhlasit. Podivejte se na bazary, co jich tam je. Hodne grafiku ­(presneji graficek­) si v dobre vire koupilo Macbook Pro s 8 GB pameti, protoze ji to v Apple Store poradili ­(nebo zavadejici reklamy na webu apple­). Ze to staci protoze Apple M1 potazmo M2. Jeden cas se neschopnost funkce Adobe svadela na Rosettu a neexistujici port na ARM ­(to byla i castecne pravda, nedostatek RAM na virtualizaci­). Kdyz uz to meli ve 2022 v Adobe vychytane, stejne to nebylo ono. Casem stejne zjistili ze je proste brzdi ta mala RAM. Tak sup s tim na bazar. Tech 8 GB macbooku ­(s ARM­) jsou tam snad tisice. Dalsi veci je, ze zeny jsou specialistky na 80+ otevrenych panelu v prohlizeci. Ne kazdy proste do toho slape a vidi ze je to vysmech. Vzdyt ji i drive v praci odbyli nejakym macbookem s i5 a 8 GB pameti co nikdo nechtel.
Odpovědět1  0
Koukam, ze ty NVMe zerou jak plotnove disky 😄
Odpovědět0  0
Tohle si mohl odpustit uz davno, ale Apple neni charita, takze si dobre spocital, jak na tom vydela ­(upgrade, zivotnost­). Na to PCB neni problem napajet i 90+ GB RAM ­(viz mac studio­) ale proc by to delal ze? Jenze on neni problem jen v RAM. Jeste tu mame SSD s kapacitama 256 GB. Supermoderni procesor, LCD, mainboard s TB4 a oni do toho nacpou 8 GB sdilene RAM a 256 GB SSD… tohle je proste cisty kalkul.
Odpovědět2  0
Procesor ujde. RAM je teda zoufalost a zařízení omezuje jen na funkci backupu, co zas s 2,5Gb síťovkou nedává moc smysl. Ta 2,5 Gb síťovka měla být už dávno i když se jedná o dvoudisk. Pokud to má být sdíleno v sítí pro více zřízení je 1Gb ethernet už dávno zoufalost. Přiznám se teda, že se stavbou vlastního NASu nějak postrádám pochopení pro tyhle malinké dvoudisky za ty peníze, co za to chtějí...
Odpovědět0  0
zmiňujeme Apple protože dělá přesně to co tu jmenujete. Nové koncepty, nové řešení :­) Pokud vyžadujete nová moderní řešení a koncepty, pak Apple je tu pro vás :)
Odpovědět0  0
Běžte říct výrobcům digitálních ATX zdrojů, že jsou 20 let zabrzděný a rovnou jim můžete i prodat vaše schéma, jak by měl vypadat zdroj nových norem. Mimochodem grafiky vyžadují externí napájení už těch 20 let a navíc tu byli grafiky typu GTX 580, 690, 780ti, AMD 7990 nebo dul Furry, které by neuměl nakrmit leckterý dnešní zdroj a které výrazně přesahují power input dnešních grafik a to jsou to grafiky staré přes 10 let. Takže to vaše tvrzení o 10W CPU ­(které že CPU mělo před 20 lety 20W?­) a že žádná grafika nepotřebovala externí napájení je dost mimo. To spíš tady někdo má trochu mezeru v tom, co bylo před 20 lety.
Odpovědět0  0
Nevim jake MSI myslite, ale moje stara Z87 ma v biosu quickboot. Ted netusim, jestli to mam zapnute, ale v biosu je. Muj Xeon 1231+32GB RAM+SATA SSD ­(tusim ze 500 MB­/s­) bootuje do tech 20s, typuji tak 10 max 15s a jsem ve Windows. Vcetne checku ethernetu. Pak tu mam dva macy. Jeden s lepsim SSD ­(980 MB­/s­) Xeonem a 64 GB RAM a jeden s NVMe ­(2400 MB­/s­) i7 a 16 GB RAM. Ten s xeonem bootuje podstatne rychleji a to si checkuje dva zapojene ethernety. Ono to neni jen o SSD, ale o celkovem zbytku. Prechod mezi HDD na SSD je naprosto jasny, to je letadlo proti kolobezce. Co jsem ale zjistil, tak ani ten SSHD neni kdovijaky. Nekdy mam pocit, ze nabootuje sice rychle, ale nacitani sluzeb windows je pak na urovni HDD a to uz tam je snad 6 let, takze nauceny by uz mel byt 💁 Jinak bezi dobre. Ale proste ten start windows po prihlaseni je bida.
Odpovědět0  0
V pořádku, můžeš si koupit MAC
Odpovědět1  2
Fakt nechapu vyznam 💁 Rychlost RAM? Uz ted jsou rychlejsi, nez zvladaji procesory. Prijde mi to asi tolik cool jako 10 GB­/s M.2 NMVe, na kterem se pak hrajou hry 😁 Nebo lidi kteri tvrdi ze poznaji rozdil mezi 1 GB­/s vs 3 GB­/s NVMe v obsluze Windows. Ze pry to ma rychlejsi odezvu 🫣 Spis je to do budoucna dalsi bic na neupgradetovatelnost HW a nutnosti skakat z jednoho hotoveho PC na druhe. Tak jako si to jede Apple. Variabilita Windows stroju pomalu konci 😢
Odpovědět4  4
Tady potrebuji doplnit informace od chytrejsich nez ja. Je to sdilena, takze lepsi nez u starych xeonu, kde bylo 30 MB L3 na 10 nebo 20 jadro? Pokud procesor pojede na 20 nebo 30 jader tak je to asi urcite pecka, kdyz to ma sdilene. Ale pokud to pojede na svem urceni ­(kdyz uz to ma 144 jader­) neni to ve skutecnosti zalostne malo? A ma cenu v dnesni dobe litani GB a TB sem tam tak mala cache? Myslim treba pri virtualizaci klientskych stanic 🤔
Odpovědět1  0
Frajer asi srovnava s macem. Ten se vylozene odkazuje na SSD, protoze RAM pro CPU i GPU je sdilena a neni tam omezeni na kapacitu. Takze kdyz chce u hrani her ­(nebo datove objemnych naroku­) CPU 8 GB RAM a GPU 4 GB RAM, tak je dostanou ale musi to swapovat z SSD. U klasickeho systemu kdyz mate GPU 2 nebo 4 GB tak 8 GB z toho proste nevyzdimete.
Odpovědět0  0
Naprosto nesouhlasim. Vynecham fakt, ze pise o vetsine nikoliv o workstation a i vynecham fakt ze nepise o sdilene RAM. Naprosto bezne vidam office sestavy s 4 nebo 8 GB pameti na Windows 10 a ty lidi funguji normalne. I ja mel nedavno v PC jen 8 GB RAM jelikoz jsem potreboval rozchodit neco jineho a tak jsem RAMky proste vyndal. Svete div se, youtube, firefox nebo gamesky se do tech 8 GB nacpali. Sice byli ze zacatku problemy ­(Windows asi ma nejaky alokovaci system pamatujici si predchozi velikost RAM­), ale po nekolika restartech jsem mesic bezel naprosto bez problemu. Jen u KCD my kleslo fps o nejakych 5­-7 snimku. 8 GB RAM na bezny office nebo home pc stale staci s prehledem. Co se tyce zaplneni RAM, to proste tak funguje automaticky a od toho i je. Mam workstation s 32, 64 GB a notebook se 16 GB a s Adobe to vzdy zaplnim na max a je jedno co delam. Adobe si proste alokuje vyhrazeny prostor ­(definovany v nastaveni­) i kdyz uz mam davno prace zavreny. Pokud jsem jen na internetu tak se pohybuji nekde kolem 4­-6 GB RAM. Samozrejme zalezi na mnozstvi otevrenych panelu, ale nejsem sociopat abych jich mel otevrenych 10+ naraz. S KCD a Witcher 3 si zaplnim RAM na max 12 GB z 32 GB dostupnych. Takze co se kde swapuje na disku, kdyz jsou skoro 2­/3 kapacity RAM prazdne?
Odpovědět0  0
v jakém složení tenhle divný výsledek máte?
Odpovědět0  0
Jako ono to jednou prijde, ale ted mi prijde usmevne, domaci pocitac s 256 GB RAM. Clovek si rika, sakra, co na tom musi bezet aby to chtelo tolik. To ale bylo i v dobe slavne hlasky 640KB? Nebo kolik to bylo?
Odpovědět0  0
Môžem vedieť v čom konkrétne neni AMD “zázrak” v hrách a nvidia áno? V jakých hrách je AMD lepší než nVidia a obráceně? Pokud otevřu recenze na různé hry, AMD není nahoře. A ceny nelze srovnávat, jelikož jinde to má úplně jiný význam. 499 EUR má úplně jinou hodnotu v Německu a úplně jinou hodnotu u Vás na Slovensku.
Odpovědět0  2
"To nikdo netvrdí, tyto nástroje vám můžou dopnit kontext, odkázat ověřené zdroje.­"
Určitě ne, AI bude zobrazovat to, čím jí autor nasměruje. Krásně vidět u ChatGPT, napište mu odkud čerpá zdroje a zjistíte kdo mu formuje obsah.
Odpovědět2  1
Tak si to shrneme. AI ve hrách doposud nepotřebovala žádné speciální instrukce v CPU nebo GPU ani jí nomezoval výkon procesorů nebo grafických karet. Jediné co jí omezovalo, tak množství použitelných skriptů v daném prostředí. Takže v případě hraní her AI jednotky v procesorech a GPU jsou naprostá zbytečnost. hry se obejdou i bez toho.

Co se týče filtrování dezinfo, jak už bylo zmíněno, fakt, že někdo bude dávat AI instrukce co je závadné a co ne je dost za hranou. A schvalovat to můžou tak maximálně fašisti. 25 let od revoluce i přes rozkradení ­(a tunelování­) si republika žila docela dobře a vzkvétali jsme ­(změnu k horšímu přinesla až lisabonská smlouva­). Za ty roky se šířila miliarda blbostí, dnes pojemnovaných jako dezinformace. Nikdo tomu nevěnoval pozornost, nikdo neměl potřebu blokovat nějaké weby nebo skupiny ­(kromě těch fašounských a bohužel ne i komunistických­). Byla svoboda slova a projevu. Dnes, se pro udržení politické moci opět hledají třídní nepřátelé a schvalovači udavačů, vodítek a náhubků. AI soustředěná na tyhle věci to akorát prohloubí.
Odpovědět2  1
Celé to hype kolem AI už je docela únavné a trapné. Naprosto netuším, co to přináší obyčejným lidem? Určitě to chápu v laboratořích, v počítačích pro nevidomé či jinak postižené. Ale co to přináší 80 % populace, sjíždějící sociální sítě, hrající hry nebo čtoucí ­"dezinformační weby­"? Proč bychom měli mít AI výpočetní jednotku na naší straně? Proč by mě měl zajímat procesor nebo GPU s lepším výkonem v AI? Fakt nechápu.
Odpovědět5  1
Tak o tom není pochyb, že u herních počítačů vyhrává nVidia. Ten jejich sponzoring herních studií není malý a jestli ještě stále mají přísné podmínky pro uvolňování karet k testům ­(na úkor konkurence­), není se čemu divit. AMD ve hrách není takový zázrak, podle recenzí, nejen ohledně FPS ale i spotřeby. Zajímavé by ale bylo vidět statistiku pracovních stanic. Tady věřím, že AMD má silně navrch a to co má nVidia, tam si svoje Quadro kanibalizuje consumer RTX verzema. Dříve na GEO­/GIS­/CAD jedině Quadro. Dneska je tam Radeon Pro nebo consumer nVidia RTX. Čistě Quadro už se kupuje jen tam, kde nechtějí aby to zaměstnanci kradli... V pracovním notebooku bych ale dal přednost Quadro před RTX.
Odpovědět3  0
Macbook Air ma 70W adapter a Macbook Pro ma 140W adapter. ­(Mozna nejaka lowend verze dostava i ten 70W­). Ten vas 35W patri k iPhonum pro rychle nabijeni. Macbooka by za chodu nabil tak pri brouzdani po internetu… mozna, on ten LCD taky neco sezere. Ano jsou 200W notebooky, co maji x86 CPU a tu nejvykonejsi mobilni GPU. Jenze to je i9 procesor.
Jaky graficky vykon myslite? Ty jejich GPU nelze srovnavat ani s mobilnima 3080 natoz 4080.
Odpovědět0  0
Ze ARM neni ve vykonu uspornejsi jak x86­/amd64 uz mohou poukazat jen nabijecky notebooku. Apple M2 u baterie o stejne kapacite jako u starych intel verzi ma 140W trafo aby mohl nabit notebook za chodu. Stara i9, ktera jako fakt zrala a hrala mela 96W trafo. Takze naroky na nabijecku narostly o 44W s novym uspornym a efektivnim ARM.
Odpovědět0  0
To uz je druha vec. Podstatne je, ze byl zavod a ucastnila se ho Niva proti Ferrari! Vic nepotrebujete. Finale je kazdemu jasne, ale kazdy na “to klikne”. O tom to je.
Je to jako se mnou zminenym Apple M. Pokud se bavime o M1. Supr rychle prevadi a koduje 4 a 8K videa. Vsechna cest. Ale co jsem videl u veteranu, tak to video musi mit do 20 minut. Pak se zacne prehrivat, zpomalovat a zahlcovat se ­(ty do 40 GB RAM­) a uz se pak zacina cas nathovat. Takze na youtube streamy ci reklamy dobry. Jenze ty co delaji dlouha videa, zustali u Windows s RTX 3080 a 3090 na nejakem 12 jadru. U kratkych videi jsou sice o mimutu pomalejsi ­(i kdyz dnes uz tomu tak neni­) ale na dlouhych videich klidne i o pul hodinu. A to uz je znat. Jenze cela reklama na M1 se tocila kolem tech 10­-20 min videich.
Odpovědět1  0
ARM, revoluce kterou masově nasadil jen Apple. Revoluce která před třemi lety byla must have pro stříhače vide a dnes? Je to už úplně jedno. Přesněji řečeno, Apple za tři roky udělal jen drobnou evoluci ­(M1 vs M3­), ale Intal a AMD udělali za ty tři roky obrovský skok a to na x86 ­(amd64­). V tomhle musím uznat, že Apple M čip obrovsky nakopl Intel a AMD.
Odpovědět2  0
Kdyby pridali AMD… V cem by to bylo jine? V cem by to prineslo vyssi vykon. V office nasazeni je to uplne jedno. Nebo na tom modelujete strojni dily? I na tohle ma Dell notebooky s Quadro a i9. To zas tam jste nejaky rozmazleny ne? Kazdy by chtel jako sluzebaka Mercedes, ale zadarmo. Pochybuji, ze nemate moznost si koupit svuj vlastni notebook kdyz splnite podminky ­(treba stari max dva roky­). Netusim jak bezi office na macu protoze ms office nepouzivam ­(pouzivam open office­), ale jelikoz je IN mit macbook a maji to casto manageri, kteri jedou excelicky a powerpointicky jak zbesily, tak to asi takova katastrofa nebude.
Odpovědět0  2
prý bohužel.... a co bys chtěl? HP? Asus? Acer? Ani ta Toshiba už není co bývala. Dell, ač se to nezdá, je stále to nejlepší co ve firemní sféře můžeš dostat. A to hlavně po stránce IT. Koncovým je to úplně jedno. Samozřejmě že i7 už není to i7 jako před 10 lety. Před 10 lety nebyl i9.
Macbooky ve firemní sféře, kde jsou servery často na Windows Server, to nechceš zažít. Často se pro ně dělali vlastní servery.
Odpovědět1  1
A je to opravdu problem. Nedavno bylo obrovske halo kvuli chybam v procesorech intel ­(AMD ze ne, pak zas ze jo­). Obrovske kampane na vymenu pocitacu, nejvice kritickych ve firmach ale idealne i doma. Rychlozaplaty rapidne snizovali vykon procesoru. Ted po par letech uz to nikoho nezajima, ty procesory jedou dal i bez zaplat. Realne ohrozen nebyl totiz nikdo, jen se medialne nafoukl komar. Nebude tohle ten stejny pripad? Uzivatele M1 a M2 nic nenuti k M3, ty hnijou na skladech, tak se musi udelat halo… nakonec se dockame doby, kdy se budou muset menit procesory jako OS ob rok aby to bylo bezpecne ne? Jak jsem zacal sbirat retrostroje, zjistil jsem, ze ty stare OS nikdo nehackuje, viry z internetu nesosaji po pripojeni a podobne hovadiny, co se tvrdi ze strany bezpecnostnich analytiku z IT…
Odpovědět1  0
Pokud zmíním ty staré, tak DDR2 má hrdlo někde na 8 GBps, DDR3 někde na 12 GBps a to se nebavím o dual, triple nebo quad kanálech a o těch lepších DDR3 kde to může být kolem 20 GBps. Aktuální běžná NVMe mají kolik 3­-6 GBps? To je o polovinu méně než umí DDR2. Takže úzkého hrdla bych se nebál. Stará 1155 generace procesorů má hrdlo u 32 GBps. Zmíněný notebook zrychlil 3x a to se ještě bavíme o SATA, nikoliv PCIe. Dle testů NVMe s rycholostí 2. GBps zvedne výkon stroje, o proti SATA 6Gbps, až o 30 % v benchmarkách. 30% jen díky rychlosti SSD a to to ještě roste rychlostí NVMe. Prostě vynález SSD naprosto pecka, jen škoda že místo zlepšování SLC­/MLC to šlo do bláta typu QLC.
Odpovědět0  0
Tak jeste vyresit rychlost uloziste a zas mohou v generovane AI o kus dopredu. Jinak je to ale k nicemu. Aktualni bezny software ­(a hry­) stale bezi hladce i na DDR2 RAM a GDDR5 u GPU. Je zajimave, kdyz si nechate sve stare pocitace a jednou za cas pouzijete ­(a i upgradujete­) jak stale dobre funguji. Nejvetsi revoluci v IT od Core Duo byl proste SSD. Zadny Ryzen nebo ARM, ale jen SSD.
Odpovědět1  0
Ta RAM nikdy nezahálí, pokud nejde jen o web a word. Jen jsou procesy, kde je to znát a kde to není znát. Úmyslně si připlatit za větší RAM pro budoucnost podle mě postrádá smysl. Před 15 lety si lidi připláceli za 8 GB v notebooku nebo 16 GB v herním počítači pro budoucnost. A dnes to leží na půdě nebo dvoře elektroodpadu a to velikostně stejné se dává do dnešních strojů, jen s tím, že už to není ­"Core Duo a DDR2­". Sám mám též 64 GB stolní a 16 GB notebook a u obou RAM zaplním za hodinu, dvě, práce, jen u toho notebooku si musím odpustit multitasking orgie, které ten stolní zvládne. Pokud by tam šel upgrade na 32 GB, taky bych z toho nikdo nedělal 20, 24 nebo 28 GB, ale prostě rovnou 32 GB a nazdar.
Odpovědět1  0
Moc clanku nerozumim. Pro nekoho je 16 GB malo ale 32GB moc. Pro nekoho je 32 GB malo ale 64 GB zas zbytecne moc… Co je zbytecne moc RAM? Notabene pokud je pro nekoho 16 nebo 32 malo? Poitac vzdy zahlti RAM at tam je kolik tam je, ale cim vice je v RAM, tim mene to saha na disk a i v dobe SSD je velka RAM znat. Pro kancl pouziti a hry do 2014 je 8GB stale dostacujici ­(a lacine­) mozna proto se to stale drzi i kdyz 12 GB by byl asi ideal. Dneska ale na hry uz tak 16 GB a kdo pri tom streamuje tak idealne 32+ GB. Standartne si dnes narocnejsi hraci davaji 2x nebo 3x 16 GB modul, jelikoz jim bezi hodne jinych sluzeb v pozadi.
Odpovědět1  0
Koukam, tak jako pred dvaceti lety bylo cim vic GHz, tak dnes cim vice jader…a co dnes nepodporuje AI neni cool. Brzo budou i zvukovky s podporou AI…
Odpovědět0  1
Jake vyhody to prinasi do consumer sfery? Nejak proste nechapu, k cemu mi bude procesor, ktery umi vyuzit neural engine? Spis mam obavy, ze mi pocitac bude do vseho “kecat”.
Odpovědět0  0
Ale notak, budete tady vkládat marketingová tvrzení? Podívejte se na skutečné řešení recyklace baterií. Internet je toho plný. Pak zjistíte, že se baterie se recyklují POUZE v Číně a POUZE v Africe. A v pojmu ­"recyklace­" se skrývá jen odstrojení kovových dílů vhodných k recyklaci a zbytek se hodí do jámy, dokud se nenajde řešení. V evropě budou montážní linky jejichž recyklace bude ve stylu, vyndání článků a zaslání jich do Afrik a vložení nových článků z Číny. Tomu vy říkáte recyklace? fakt máte tak prosté myšlení?
Odpovědět0  0
Celkově elektroauta jsou blbost. Dojezd se vyřeší za par let, bezpečnost se vyřeší za pár let, ale recyklace bude trvat desetiletí. Fosil kromě interiéru zreckylujete celý. Zbyde jen interiér a ten projde žehem, až z něj zbyde jen malinký kamínek do podloží dálnice či jiných silnic a cest. Baterie se ale takhle recyklovat nedají, budiž důkazem ty stohy nezpracovatelého elektroodpadu v Číně a Africe. Žehem to vzít nejde a rozebrat pro opětovné použítí ­(jako některé plasty­) to prostě zatím nejde a nikdo ani zatím neví jak to řešit. Takže budeme dál na planetě hromadit nerecyklovatelný elektrodopad.
Odpovědět0  0
Ty hořící nafťáky zažehli protože cigáro v kabině nebo nějaká hořlavá ­(a málo tepelně odolná­) fičurina v prostoru motoru. O nafťáku co se vznítil na vysokou teplotu v kombinaci phm či elektroinstalace vs phm jsem ještě ani neslyšel. Navíc fosil na naftu který blafne je právě ten požár, co se dá dobře uhasit i minimaxem, pokud už to nelíže interiér ­(čistá praxe od kamioňáků co hasí osobáky­). Nafťák je nejbezpečnější auto co se týče požárů i nejúspornější co se týče výkon­/spotřeba. Vykoupený vyšší cenou a dražším servisem. A v zimě topí skvěle, za minimální nárůst spotřeby. A defacto i nejšetrnější k přírodě, kdo viděl následky vylité nafty a benzínu na zatravněném prostoru to potvrdí. Já to říkám pořád ­(bez rozdílu jestli nafta nebo benzín­), nejvyšší a nejzelenější je tráva v příkopu. Nejdéle žijící ovocné stromy jsou u silnic ­(a to se o ně dost často nikdo nestará­). Rostliny rádi oxid uhličitý ale ten je bojovníky za ekologii často spojován s oxidem siřičitým, který třeba tady na Ostravsku decimoval krajinu. Každopádně důvod proč bych já nechtěl elektrický autíčko, je dojezd. Ti kteří tu začnou zas oponovat 300 a 400 km a podobné kokotiny, tak fosil má na jednu nádrž dojet 900 nebo 1500 Km a jaká je realita? Všichni víme, že ten dojezd je měřený na rovince v bezvětří. A zrovna kopcovitý terén dá autům na dojezd hodně zabrat a že u mě je hodně kopcovitý a strmý terén.
Odpovědět0  0
Jak bylo jiz napsano, do statistik hori­/nehori se musi zapocitat nasledky a dusledky pozaru. Taky je dobre rict, ze fosilni kary hori pri zanedbane peci u velkych najezdu ­(400K­). Tady hori nova auta u strednich najezdu ­(100K­). Tez kdyz blafne fosil, jde uhasit a dost casto i opravit. U anglicaku na baterky fakt ne. Horici fosil hlavne smrdi a zadela na docasne respiracni potize. Horici elektro zadela na trvale respiracni problemy, docasne kozni problemy a trvale poskozeni sliznic zraku i cichu. A tim jedem nacichnou o objekty v okoli. Posledni veci je, ze ­(co vim­) v Cesku shoreli dve nova elektro auta. Dve nove z 20 000 registrovanych. Takhle to nezni blbe, jenze ty auta byla stara rok takze v tom roce to mohlo byt jedno z 2000 prodanych? Shori jeden novy fosil z dvou tisic prodanych? V Cesku je pres milion registrovanych fosilu, kolik znich rocne samovznicenim shori? 50? 100?…
Odpovědět0  1
Zas tak stare ne, ale stare to je. Xeon 1231v3 a GTX960 4G ­(kvuli 3K momitoru­), takze ta stale zustava. Vyskubnul bych ze stareho macu titana black, ale na tom v tomhle pc nemam zdroj a jestli bych si vubec proti planovane 2070 pomohl 🤣 kazdopadne je to uz stare, ale tak ja zatim hraji jen starsi hry a z novych tak onlinovky. Uvidime jak narocny bude Witcher 4. Mozna bude stacit dokoupit jen 2070.
Odpovědět0  0
Zkus si tipnout 😏
Odpovědět0  0
Mam strasne stary pocitac na hry 😂
Odpovědět0  0
Ano, clovek schvalujici regule EU je clovek, ktery neumi myslet za sebe. Ja mam problem pouze s otevrenim telefonu. Kdyz ma clovek problem se zaheslovanym androidem ­(treba kradeny­), tak sikovny stoural tam do par hodin je. Popripade umi cele preinstalovat. S iOS te posle do haje. Mas smulu. A aby si tohle Apple ohlidal, musi byt uzavreny. Nezpecny Android? Ktery? Viz predposledni veta. Krasne je to s nastavenim firewallu u app na iOS ­(i macos­). Android to ma vice volnejsi, coz je zneuzitelne. Viz odposlouchavac reklam, jde to u Androidu s uctem pres google vubec vypnout? Osobne si myslim ze ne. Na iOS ano. Android je deravy jak vezirek na ryby. Podle novych reguli od EU bude brzo i iOS.
Odpovědět1  0
samozřejmě že subjektivní pohled, protože iPhone používám už od verze 4. Kolika uživatelům Android telefonům se už někdo dostal na účet skrze appku a kolika že u iPhone? EU nevěřím protože stále promýšlí a vydává, byť zatím ořezané, šmírovací směrnice a doporučení. Tohle plíživé vynucování si k nesvobodě lidí holt někteří rádi ignorují. Zrovna teď mě napadlo DAC7 které je z pera EU a žádný člen ­(kteri podepsal lisabon­) to nemůže blokovat. A za to má od tebe EU plus .. Netuším ani nevidím důvod, proč bych měl potřebu instalovat appky mimo Appstore? jakou App iOS nemá a Android jo, tak moc důležitou že každý ­"must have­"?

Co se týče macOS. Tam mi vadí jen uzavřenost ohledně hardware, jak fyzicky tak i po stránce ovladačů.
Odpovědět3  5
No nevyuziji. Prave uzavrenost iPhonu mi vyhovuje, jelikoz v telefonu mame dulezite osobni veci ­(hesla, emaily, fotky­). V desktopu mi ta uzavrenost Applu vadi ­(hlavne co se tyce hw a gpu­), ale u telefonu to je velka vyhoda. Holt EU si chce taky smirovat… Kdo chce diru do telefonu, necht si poslouzi.
Odpovědět5  5
takhle to u intelu nefunguje. Právě protože spotřeba a vyzářené teplo byla někde u 6. generace často větší než udávané TDP ­(a dá se říct že TDP fakt dříve odpovídalo max. příkonu CPU­), vznikl pojeb ve smyslu PBP aby nikdo nemohl říct že ten procesor si bere ­(a vyzařuje­) více. Mimochodem v NASech se používají 15­-35W CPU, aby ten NAS měl co nejnižší spotřebu ne 50W CPU. A často už to jsou 4­-6 jádra ­(podle počtu disků­). On ten ZFS je docela náročný.
Odpovědět1  1
když na to bude SW proč ne :­-)
Odpovědět1  0
To byl až ten Aniversary patch. Ale dost to pomohlo optimalizaci, na xeonu mi sice narostlo fps o nějakých 7­-10 ale hlavně to bylo plynulé bez občasných záseků ­(při rychlém otáčení při boji v ohni­).
Odpovědět3  0
První co mě napadlo, tak že to bude cílet na nějaké jednoduší dvoudiskové NAS krabice. Jenžepak čtu že 46W...To není úplně úsporný procesor na takovéhle nasazení. Do desktopu netuším na co, jelikož dvoujádro má prostě problém už i s internetem ­(start prohlížeče nebo prohlížení youtube­) nebo excel s makrama v office nasazení... kam tedy s ním?
Odpovědět3  1
Nemyslím si, jelikož nasazení Thunderbolt 5 je super novinka. Možná má CPU ­"běžné parametry­" ale ten TB5 je dost zajímavý, hlavně u mobilních zařízení, kde můžete mít třeba ten 8 GB­/s externí SSD, nebo 12 GB­/s externí GPU. Chápu, že v hodně případech stačí i TB3 a pro běžného člověka i TB2 je luxus, ale prostě technologie jdou dopředu a TB5 k nim patří.
Odpovědět0  0
Se divim, ze zrovna Apple si zas nedava pozor na technologie co pouziva. Nebo to byl vedomi risk?
Odpovědět2  0
Jenze to byl pravek a onlineparby na nestabilnich 56 kB nic moc teda. Vse se zmenilo nastupem DSL. Navic na lanparty ti staci jakykoliv herni notebook. Tam nejde o DSSL ale o zabavu v parte. Neznam online parmena co hraje s grafikou na full. Ani ten tvuj pocitac tenkrat nebyl to nejlepsi z nejlepsiho.
Odpovědět0  1
Boze to je hnusny a jeste ty vystupy vepredu 🙈
Odpovědět0  0
Inspiration 4 dokázala něco, co rusové před 60 lety s technikou, z dnešního pohledu, na úrovni sudu s drátky a okénkem z ponorky. Kolik těch dalších letů, s osvědčenou technikou, pro bohaté turisty bylo? Zájemců je určitě hodně. Nejen že je to prostě drahý, ale je to prostě i technicky dost náročný. Něco jako to potápění k Titaniku. Všichni ví, co by ta ponorka měla umět, čemu všemu bude vystavena, ale kolik že ponorů s posádkou až tam dolů bylo? A nemyslím výhled ze vzdálenosti několika km, ale přímo k lodi.
Odpovědět0  0
Mě trouba jako ty urazit nemůže.
Odpovědět0  0
tak 1­) lidl podle mě ani trubičkové tavidlo neprodává 2­) svařování trubičkou se používá na cokoliv. Pevnostní konstrukce, tlakové konstrukce a jde s tím svařovat jak 500 mm hluboké sváry na nerezu, tak klidně i pozink na popelnici. Lze s tím svařovat jak mosty tak i ty kastroly se kterým by tě očividně někdo měl přetáhnout po palici. Rozhodující je ale cena protože trubičkové tavidlo stoji několikanásobek elektrody nebo klasického tavidla na autogen. Co se týče technologie SAW, kdo říká že se ty nádrže svařují vertikálně? Válce se normálně svařují na otočném stole, nebo si jako myslíš že se kolem nich běhá? TIG se v kosmickém průmyslu používá hlavně na Titan a to se titan svařuje ještě v uzavřené atmosféře. Už vidím ten obrovský box, kde automat svařuje mega titanovou nádrž s mega krytem ­(s mega objemem plynu pro vytvoření správné atmosféry­) a který se po použití odpojí a je to vlastně odpad. Já narozdíl od tebe svařoval trubičkou rok, válce z nerezu i černé oceli o průměru od jednoho do 3 m. Měl jsem i státnici na svařování MIG­/MAGem. Jak klasickým autogenem tak i trubičkou. MMA jsem sice státnici neměl ale taky jsem s tím občas svařoval. TIG pro různé typy nerezu jsem si taky osahal. Co ty? Kolik jsi toho svařil ty? Dal na tebe odmítám reagovat.
Odpovědět0  0
Ntvl… Radsi si o tom svarovani alespon neco precti, nez tu zacnes davat rozumy 🙈 To je fakt bida tohle 🫣
Odpovědět0  0
Chceš poučovat o svařování někoho, kdo rok svařoval trubičkou tlustou jak chlapský palec? Navíc, trubička může obsahovat naprosto cokoliv i granule hořčíku nebo hliníku. Umí to nahradit jak MMA tak i TIG, zásadní rozdíl je jen v ceně drátu a velikosti sváru ­(drobnosti s tím fakt dělat nejde­). SAW se běžně používá na dlouhé plochy, jelikož nic rychlejšího a kvalitnějšího není. A to právě přesně odpovídá nádržím dlouhým několik desítek metrů. Trubička na svařování hrnců? Je vidět že o svařování víš jen z doslechu
Odpovědět0  0
Tak o nich ani nevim, vim jen o tech do nejakych 80 km a cus. Jenze tyhle ba ISS byli soucasti mise a v ne moc turistickych podminkach. SpaceX ale chce vyhlidkove lety o vetsim mnozstvi turistu, div ne s panoramatickou strechou. A to si myslim ze je dnes nerealne.
Odpovědět0  0
A do kolika km ty lety byli? 80 Km? Nad 100 km to urcite nebylo, jelikoz i na ten ISS se vsichni klepou strachy at to vyjde, byt je to uz “tisicaty” let. Tam nahore je to stejne jako hluboko v oceanu. Podelat se kvuli vnejsim vlivum muze cokoliv natoz vliv zavady na elektronice nebo plasti. A oni chteji litat nad 100 km s hvezdickovym vyhledem pro vsechny.
Odpovědět0  0
Ntwl. Podívám se na internet a vidím, že mají spotřebu 6­-10W. Shodou okolností takovouhle spotřebu, ±1 W mají i 2 TB disky i 4 TB disky a úplně stejnou jako ty nové mají 14, 18 nebo 20 TB. tak o čem je tu řeč? Ten kdo vyháže 8 TB disky , tomu se zvýší spotřebo od 0 prd po + 1 W. Tonemá cenu řešit ani u 100 ks. Už pořizovací cena bude více jak 50 let provozu děch disků. A ty co jich mají tisíce, máte pocit že i kdyby 1 MWh navíc je rozseká na nudličky?
Odpovědět0  0
Nemyslím si, že nádrže svařují TIGem. Tam se používá buď trubičkový MIG­/MAG nebo SAW. U nádrží ale určitě SAW páč je to nejrychlejší způsob ­(a nejméně defektní­) ze všech. Ten tvůj TIG mají tak na modely nebo vnitřní konstrukce z hořčíku kde délka sváru nepřekoná 10 cm v kuse.
Odpovědět0  0
Ten, kdo tenhle disk potrebuje, ten nepotrebuje resit spotrebu u kdyby jich v NASU mel deset. Kazdopadne narustajicim rozlisenim a HDR bude o tyhle disky u strihacu videi obrovsky zajem. V dobe kdy je in 8K HDR je i tech 28 TB malo. To bude tak dve reklamy na maslo ­(vc zdroju­).
Odpovědět0  0
V cem je to jine, co nikdo nikdy nedelal? Zasobovani ISS je brnkacka? A o kolik je mensi zasobovaci modul o proti jejich jejich modulu? V cem je snazsi vymena posadky na ISS o proti jejich turistickym letum? Ono je totiz otazka, zda je to dnes technicky bezpecne pro turisticke lety, jelikoz jak NASA tak ani Roskosmos to nedelaji, byt by teoreticky mohli. A ze ti v tom utopili miliardy penez i miliony hodin casu vyvojem a vyzkumem. Cinska vlada s vetsim rozpoctem je rada, ze ma na obezne draze druzice a muze se ucastnit misich na ISSu. Nerikam ze by soukromy sektor nemel sanci, ale bude jim trvat dalsich deset a mozna 20 let nez bude prvni opravdu bezpecny turisticky let do vesmiru a zpet.
Odpovědět1  3
Ty ses dobre zaslepenej. S takovou iOvci uz jsem si dlouho nepsal 🙈
Odpovědět3  0
Už v jiném článku, jsem ti rozmlátil ty tvoje x86 představy s nadcházejícími procesory od AMD a ty v té tvé mantře ARM64 jedeš pořád XD A tady ještě jen tak na první dobrou co najde google https:­/­/www.notebookcheck.net­/M1­-vs­-i7­-1365U_12937_14914.247596.0.html a to tam není 14 generace
Odpovědět1  0
Ani v USA nejdou z tech slepencu nadseny. Hlavne, 2020 M1, 2022 M2, 2023 M3… to jako fakt cekaji, ze lidi budou kazdy rok kupovat novy mac, protoze kazdy rok bude novy 8 nebo 16 GB RAM slepenec? Uz ten kazdy rok novy OS je pakarna. Nebyt ty najezdy cernejch v USA na prodejny iStore tak snad ani tak velky odbyt neni 😎
Odpovědět5  0
Ja teda nevim, ale tohle me uz z ponozek nevytahne. Jednicka byla super i kdyz s odstupem casu ­(dohral jsem nedavno na retro sestave­) je to kratke. Diablo II naprosta pecka a remaster to povysil po te vizualni strance. Trojka pro me byla velke zklamani. Pribeh, questy, online zdrzovacka a soubojove efekty jak z japonskych anime. Vic omalovanky. Defacto me to odradilo natolik, ze jsem to smazal a obcas is zahraju remaster dvojky. Ctvrta rada uz jde tak mimo me.
Odpovědět0  0
Vis ze AMD i Intel maji roadmapy a ze jsou v delsim vyhledu nez tri roky? Vis ze RISC procesory nejsou jen ARM64? Vis ze na tom ARM64 at uz Apple M nebo nadchazejici Snapdragon se nedaji poradne hrat hry, jelikoz proste herni kartu neporazi i kdyby se na hlavu staveli. Takze i tady bude stale potreba x86 architektury. A navic pokud ten tvuj Apple M cip je takova bomba, proc se stale prodavaji intel­/amd desktopy i v profesionalnim nasazeni? Vis ze mobil sice v benchmarku porazi i desktop, ale pokud by jsi z nej udelal desktop ­(klavesnice, mys, monitor, software­), tak to proste nebude zvladat jelikoz na to nema vykon ani prostredky. Zvlada jen to, co se pro mej naprogramuje a to jeste v omezeni na rozliseni, textury, velikosti dat do RAM atp.
Odpovědět2  0
Zapomnel ale dodat ze ten jeho pasivne chlazeny notebook dosahuje bezi na 70 °C a dle for umi az 110 °C kdyz pracuje dele jak pul hodiny nebo se hrajou hry dele jak 10 minut. Takze uz mezi uzivateli Spple se spis doporucuje macboom pro ktery ma aktivni chlazeni, at to nechcipne den po zaruce. Hodne x86 notebooku s aktivnim chlazenim neni vubec slyset. Byt je aktivne chlazenych ­(neb spousti ventilator az podle teploty­). Hodne notebooku spousti ventilator az u hrani her, kdy se chteji vyhnout tem >90 °C. Macbook Air to ma vymakany, ten pojede tak na 120 °C a z pak se vypne, jelikoz si sam odpaji plosne spoje 🤣
Odpovědět2  0
Docela se bojim dne, kdy se vsichni inspiruji Apple a budou vse davat do jedne architektury jako on…
Odpovědět1  0
Můžeš sdílet screen výsledku s about mac? Zatim jsem na internetu nenašel nikoho kdo má nad 220 pt s Macbookem Air. Mezi 250 a 280 pt jsem dohledal jen M1 Pro
Odpovědět1  0
To já bych radši Apple M, který má možnost doplnění RAM ­(i na úkor rychlosti doplněné­) a vlastní výměny SSD. Třeba staré iBooky měli 64­/128 MB napevno na desce + dva sloty pro RAM. A možná by bylo fajn kdyby i dovolili třetím stranám vyrábět ovladače ­(AMD, nVIDIA­) aby si mohl uživatel sám připojit takovou GPU jakou chce. Ta tvoje 16 GB RAM je totiž sdílená pro oboje a potom opět SSD. Takže pokud chce někdo mac na skutečné gpu výpočty, má smůlu. Nejen že jejich engine je v tom trouba, ale není možnost si připojit třeba Quadro. Mají sice TB4 ale kromě panelu na audio a dokovací stanice k tomu nic nepřipojí. A dva a více až 8 GB­/s porty, pro audio panel, 8K monitor ­(kdo ho používá a za životnosti notebooku bude používat?­), USB porty a externí disky je to doost nevyužitý overkil.
Odpovědět1  0
No tak ne no. Apple ma RAM v cipu takze ma vysokou propustnost. Ten nejlevnejsi M1 tusim ze 200 GB­/s, takze cte o dost rychleji nez klasicka RAM ­(az 30 GB­/s­). Jenze to je pak na ukor SSD, protoze to musi na nem swapovat ten zbytek co potrebuje, jelikoz i prohlizece webu si swapuji i nekolik GB jen pro sebe. Proto je na prodej tolik macbooku a mac mini s 8 GB RAM. Jsou to sunky i za 20K. Kazdy kdo presel na mac studio s 32 GB a vice GB RAM sam rika, ze tech 8 GB je fakt malo. Jen 4 GB si vezme OS a pak uz zustava jen 4 GB pro tu vysokou propustnost. Pokud je projekt na 10 GB ­(treba photoshop­) zacne tech 10 GB swapovat na SSD s rychlosti jakou SSD dovoli ­(a tech zbylych 4 GB pouzije na jine­) . A tady pak ma ten podle tebe spatny x86 tu propustnost 20­-30 GB­/s ­(coz je o dost vice jak to SSD­). A klidne se o tom budu s tebou hadat. Delam DTP s obcasnym ripovanim a vybiral jsem mezi novym mac mini m1 8­/16 GB a starym Mac Pro s 12 core a 32 GB RAM. Ten stary mel ve vsem totalne navrch ­(a video nedelam­). A mel navrch prave diky velikosti RAM. CPU se jenom flaka, ale RAM se samozrejme zaplni vzdy a tu muzu upgradnout az na 128 GB RAM, stejne jako uloziste mohu zvysovat v case ­(byt omezene na 2GB­/s­). A nejak si fakt nejsem jisty ze Adobe pujde cestou snizovani narocnosti na RAM, zatim co Apple jde cestou zvysovani RAM. Kazdopadne kupovat si ted mac s 32­/64 GB RAM a 1 TB ulozistem… to je teda sila. A spokojit se s 8 GB RAM a jednim nevymenitelnym 256 GB diskem v roce 2023… to jako fakt ne.
Odpovědět3  0
jj pamatuji. Každý chtěl mít Ericsson a tak volali i kvůli blbostem, aby nasbírali ty body :­-­) Nebo taková NOKIA 6xx, 7xx nebo 8xx. To si ale nechávali šéfové a dávali to manželkám a milenkám. Pro ostatní to byl Alcatel anebo ten Ericsson :­-D
Odpovědět1  0
jo ty jsou slyšet, když je telefon na měkkém povrchu někde vedle v místnosti...
Odpovědět1  0
Nejen opravitelnosti ale i upgradu. Přiznám se, že po 20 letech používání počítačů Mac nevidím kterým směrem bych šel po Mac Pro 2019. Asi to už bude nějaký macbook jelikož slepenec v desktopu nechci. Ztrácí to defacto svůj význam a notebook má i displej a baterku. Ale štve mě ta jejich nepodpora jiných GPU, SSD ­(protože řadič je v tom slepenci­) a nemožnost výměny RAM. Co se týče kvality, všichni to jebou ani Dell nebo Toshiba už nejsou to co dříve a IBM to dávno zabalilo :­-­(
K tomu tvému uzavřenému ekosystému. Ono dost záleží, kolik těch věcí od Applu máš, ale zrovna u mobilu ten uzavřený ekosystém je super a co je nejvíce super, tak klíčenka. Všechna hesla co používám na mobilu, počítači nebo tabletu mám na jednom místě. Jednom jediném šifrovaném místě a když ztratím telefon ­(nenajdu ho a dám ho zablokovat­), vezmu jiný, přihlásím ke svému účtu a během chvilky mám zas v mobilu vše ­(co si dám na iCloud sdílet­) bez nějakého proklikávání a nastavování jako u Androidu. Kontakty, kalendář, zprávy i hesla. Takže si spustíš třeba email a už si vybereš jen účet a heslo a jsi připojený. Hesla v Safari se synchronizují skrze všechna zařízení připojená na tvém účtu, pokud to dovolíš, takže ať jsi na mobilu nebo tabletu a nebo počítači, máš předvyplněná hesla po ruce. Máš notebook v práci a ty jsi někde mimo? Potřebuješ aby se k němu někdo přihlásil ale nechceš mu sdělovat heslo? Nevadí, odemkneš mu ho pomocí svého mobilu. A komu se dá věřit ohledně šmírování a podbízení více? Google nebo Apple?
Odpovědět2  0
Jaký CPU ­(intel­/Amd­), OS a prohlížeč? Nebo Macbook s i9?
Odpovědět1  0
Tak si to shrneme. Můj 10 let starý procesor E5­-2697 v2 v macOS Monterey se Safari 17 dává lepší výsledek jak jmenované procesory. Jelikož můj výsledek je 120 bodů. Což je dost tipné, ale pokud se podívám co Speedometr je, dává to smysl. Speedometer vytvoři Apple a postavil ho na Webkitu, kde o jeho rychlosti rozhoduje verze macOS a verze Safari, které kompilují javu než samotný CPU. Má být demonstrací síly macOS a Safari o proti Windows 10 a Google Chrome ­(nebo jiný prohlížeč­). ...a na tomhle ty onanuješ....
Avšak podle tvého způsobu psaní a vkládání smajlíků soudím, že ty to nepochopíš. Ty jsi ten ­"hrdý majitel Apple­" co si ho koupil loni na istyle a teď si na tom honí ego.
Odpovědět7  0
Ma cenu to menit? Zena co dostava telefony k tarifu tak je to po strance hw jedno a to same, jen design a obcas vyrobce je jiny 💁 Rozdavame to v rodine, android doma je jen pro deti na ovladani lega 🤣
Odpovědět1  0
Muj smejd je mac pro 6.1 s 12core xeonem. Ten muj smejd ma i v tom nepovedenem geekbenchu v multicore lepsi skore jak ten tvuj M1 😎 vicestrankovym pdf umi nacitat nahledy mnohem rychleji jak ta tvoje M1. A jako ze bych pouzival nejaky speedmeter na safari? Staci kdyz kliknu a vidim jak dlouho to trva 👍 ten tvuj super stroj ma navrch jen ve vykonu na jedno jadro a na spotrebu, to me ale fakt netrapi, ja potrebuji aby byl rychlej v tom, co zpracovavam. Navic ja si do toho sveho stroje mohu dat vetsi a kvalitni SSD co ty? Co tam mas 256 GB SSD se 45 GB OS? Kolik mas RAM co na tom SSD musi swapovat? 8 GB? Takze swapuje tak 40 GB? A co teploty? 90­-100 °C takovy standarek co? Vis ze u tehle teploty uz ty bezolovnate pajky povoluji?
Odpovědět4  0
Nevim, ja mam jako vyzvaneni pouzivam pisnicky z itunes a tam se dostanu z nastaveni vyzvaneni 💁
Odpovědět0  0
S tim M1 pises pekny hovadiny. Koukal jsem na testy noveho premiere pro pod i9 64Gb a M2 MAX 64 GB a ten intel o dost vede, ale o ranec dost 😎 a na apotrebu ***** kdyz to vydelava. A co se tyce bezneho provozu, tak Safari neni rychlejsi, Numbers take ne, OS take ne, Quicktime nebo VLC take ne, photoshop, illustrator, indesign take ne. Ano o proti Apple intel macbookum je to posun jako krava, jenze podivej se na ten hw apple notebooku. Nejbezneji se prodavala dvoujadrova i5, nebo ctyrjadrove i7. Vzacne 8 jadrove i9 s turbem na 4,8 GHz ktere ale zas kvuli chlazeni vytahuje jen fakt narazove a stalo to pres 100K.
Odpovědět3  0
Tak u iP to delaji jen nadsenci nebo lidi, co si mysli, ze jim to zvedne prestiz. Osobne mam iP7 a menit se chystam az Apple prestane podporovat iOS 15. Zena ma iP8 a k vanocum chystam iPXS s vetsim ulozistem. Davat vice jak 10K za telefon jsou podle me vyhozene penize. U androidu to ale chapu, byt ty telefony nemaji spatny hw, tak s Android OS to byva dost casto zoufalost, na to to chce mit pevne nervy. Taky je faktem to, ze za tu dobu co ja mam iP7 tak lidi v mem okoli maji treti nebo paty telefon s Androidrm a to hlavne protoze ten ***** prestal fungovat. U lidi v me bubline s iP to je az druha nebo treti rada a protoze se jim libi.
Odpovědět2  3
Tak ve zkratce. Udavany dojezd baterie je orientacni a papirovy nikoliv realita. Kdyz vynecham pocasi a teren mame tu jeste treba lednicku nebo konvici, kavovar atp. Dalsi veci je ta nosnost. Klasicky nakladak ma prazdnou hmotnost do 10t a zbytek 30 tun je naklad ­(a ze se vyuziva do mrte­). Tyhle budou mit o dalsi 4 tuny navic jen na bateriich. To se nebavime o pohonu a podvozku. Takze obsah nakladu se minimalne o ty 4 tuny snizi. Ale s tou hmotnosti to bude urcite o dost horsi. Bezny osobak na benzin ma 1,2t avsak jeho elektro verze ma 1,8t. Takze jen osobak s jednou pohanenou napravou je hned o 600 kg tezsi.
Co tam mate za vymluvy dal?
Odpovědět2  3
No co no, tak D1 budou za 20 let opet predelavat na betonove panely 💁
Odpovědět0  0
Nedava mi to proste smysl a to neresim odpad z opotrebovanych baterek a pohonu naprav. Ale proste na tu hmotnost, rozvor i ten dojezd. Praha­-Brno 250 km? To za ty tri hodiny bude muset zastavovat aby hodinu nabijel? To mu bude krast cas z povoleneho za volanem. Slovensko­-Nemecko to pojede dva tri dny ne? A co ta hmotnost? Zvysi se limit nebo poveze o polovinu mene nakladu? Budeme mit na dalnicich a mostech 60t kolosy valicich to 90 km­/h? 10 nakladaku a vlastne uz to muze vezt vlak. Fakt mi zo nedava smysl. Chapu elektricke dodavky nebo 7,5t ve velkych mestech ale dalkova auta?
Odpovědět2  2